Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

hajanka
1. dec 2012

@monika15 to co si napisala tak dufam, ze tomu sama neveris, ze vela lekarov sa hned na ockovanie vyhovaraju,,,
praveze vela lekarov (ak nie vsetci, no vsetci nie, takych cca 98%) sa prave tomu vyhybaju 😲 vzdy je na vidne vsetko mozne, len nie ockovanie 😖 alebo sa problem uzavrie s tym, ze je pricina neznama, len nie ockovanie preboha 😕
tak sa napr. pozri na ten link a aj precitaj si ho cely, co hodila @kaja73
... v tom pripade aj vsetci lekari su sekta, aj cele zdravotnictvo je sekta, aj vsetci uradnici su sektari, tiez tlacia ludom do hlavy ake je ockovanie super, 100% bezpecne, neskodne, potrebne, zivotu nevyhnutne....

ps: mozes napisat blizsie k tym pripadom co poznas?

monika15
1. dec 2012

@hajanka ano.. viem.... doma kamoskina mala po ockovani kopa problemov.... a hend ze ockovani eockovanie... bla bla
a ked isla do zahrancia do viedne tak hned zistili ze dieta malo uz vrodenu chybu....
takze .... vies.....
a nemienim sa tu hadat... ja mam svoj nazor ako aj vy mate....

a ano ako som sa uz vyjadrila... je to chyba ze sa doma ockuje uz od narodenia... tu u nas sa ockuje neskor...
a je velmi malo problemov.

hajanka
1. dec 2012

@monika15 ako sa ockuje u vas? kedy a cim?

hajanka
1. dec 2012

@monika15 ano, dost casto sa to uzavrie s tym, ze islo o vrodenu chybu 😔 alebo ine..

monika15
1. dec 2012

@hajanka
inak este stale ste na tom lepsie ako v inych krajinach... mozna fakt niektore ockovanie by trebalo zvazit kedze ste len na SK a nikde nechodiet po svete....
tu u nas su take choroby ze proste sa neda nezaockovat....
a dalej co sa tyka... skolskych aktivit... a inych... dieta sa tam nedostane.... ked nema ockovaci preukaz....

takze ty co ste proti tak mate vyhody na sk 🙂)))

monika15
1. dec 2012

@hajanka ockovat sa zacina od 6 mesiaca....

a pri narodeny dostane len kvapky do oci, a vitamin K na krvny obeh....

prva vakcina je rozdelena na 3 krat....
Diphtheria, tetanus, pertusis, polio, hib, pneumo conjugate...

potom na rok dostane :
masles, mumps, rubella a conjugate...

a dalsie precokovanie na vsetko v 18 mesiacoch
a dalsie ockovanie az len v 6 rkoch.....

sorry ale po SK nemam prelozene tie nazvy :(

monika15
1. dec 2012

@hajanka nema proste rada.. ked nejakej tehotnej sa tu vypisuje ze hej hej nedaj ockovat pozri toto a tamto a takto dopadnes.. urcite na 100% .... to neni fer..... :((((
to robia sekty...
a preste tu ... som tio uz parkrat aj nahlasila adminovi... ze proste co tu vypisuju...ze su zo slobody ockovania ci jak sa volaju a ze oni vedia a varuju proste to sa nerobi.

hajanka
1. dec 2012

@monika15 tak tu sa zacina o 2-3mes skor (nie od narodenia) a tiez v tomto poradi (3x hexa, MMR a potom preockovanie az v 5r.) cize mi vychadza, ze u nas este o jedno preockovanie menej? (to co mate v 18mes.) mate toho viac a v USA je este viac

ta prva vakcina konkretne je aka?

ewisam
1. dec 2012

@hajanka a nie sme? Nechce sa mi verit, ze sa tvoji rodicia "natahovali" s mocipanmi 70 rokov. Ved to je to, nikdy nemas istotu. Takze sa neda odsudzovat ten co ockuje, ani ten co nie. Pretoze ja ockujuca si mozem casom trepat hlavu, ze som urobila chybu, ale trepat si ju mozem aj, ak ockovat nebudem a dostane zavazne komplikacie... kto vie?

Co mozem povedat za seba je, ze som precitala x stranok z diskusie o neockovani a jedine co vo mne diskusia zanechala je strach, neskutocny strach, prameniaci z toho, ze mi dieta hadam pomaly umrie do dvoch dni po MMR, lebo prestane dychat, dostane encefalitidu a pod. (okrem invektiv na moju osobu) A cuduj sa svete bez problemov chvalabohu (tuk tuk na drevo)
Takze, ak sa diskusia snazi o osvetu mina sa ucinkom.

hajanka
1. dec 2012

@ewisam nie sme 🙂 a nie preto zeby nasi rodicia nesuhlasili (nemali potuchy) ale preto, lebo sa v tom case este neockovalo vsetko plosne, ja som rocnik 84 a predstav si, nie som ockovana proti vsetkemu 🙂 neviem ako ty
istotu nemas, ale rozdiel je v tom, ci to dieta zamerne "nakazis" a vystavis riziku vaznych neziaducich ucikov - zamerne (ked ockujes), takze aj preto mi neockovanie vychadza vzdy podstatne lepsie
ty ockujuca si mozes trepat hlavu ak ti dieta ochorie aj napriek ockovaniu, alebo utrpi neziaduci ucinok, ale to ockovanie uz spat nevezmes (ani tie latky ktore sa do organizmu vpichnu uz z neho von nedostanes) a ten kto nezaockuje stale kedykolvek moze, ak sa tak rozhodne, ak nie, tak aka je sanca ze sa nakazi nahodne... ak sa aj nakazi, choroby sa dnes daju liecit (uspesnejsie nez v minulosti) a organizmus neposkodeny vakcinami je tiez plus v boji s chorobami
vies, moj tiez celkom pekne prezil MMR, ale preockovanie v 5r. uz nebolo take skvele 😔 a to mi otvorilo oci, preto nehovor hop, pokial nepreskocis

ewisam
1. dec 2012

@abbey1 vidis a ja som sa ako matka hned pytala, ci ma opodstatnenie take ockovanie a ked mi doktorka povedala, ze nie, lebo pneumokokov je vela druhov, a proti jednemu zaockujes druhe dostane, tak som nemala co riesit a ockovat som nedala

nae
1. dec 2012

Pokiaľ nebudeš mať dieťa so zdravotnými problémami, tak je prirodzené, že nebudeš riešiť, čo by bolo, keby a podobne. A nebudeš ani na základe x zdrojov (vrátane vyjadrenia sa výrobcu v príbalových letákoch), že očkovanie je zlo. To je úplne normálny a bežný prístup.

hajanka
1. dec 2012

@monika15 "nema proste rada.. ked nejakej tehotnej sa tu vypisuje ze hej hej nedaj ockovat pozri toto a tamto a takto dopadnes.. urcite na 100% .... to neni fer..... :((((
to robia sekty... "
- ale ved presne to iste teda robia aj lekari a reklamy od vyrobcov a tiez media 😀 je toho plna telka, relacie, casopisy, nastenky u lekara, dokonca aj tu hore svieti reklama, inak dooooooost morbidna 😠 😠 😠 babika s odtrhnutym hnatom 😕
a tiez ide vzdy o jedno "dajte sa ockovat, takto dopadnete!!! urcite na 100%" JE TO FER???

hajanka
1. dec 2012

@ewisam a nahlasila ta? 😀 lebo ockovanie proti pneumokokom je povinne 😝

monika15
1. dec 2012

@hajanka musim si k tomu sadnut... a prelozit.. ked maly tu neni pri mne bo to vtedy sa neda on viacej pise na klavesnici jak ja hehe 🙂

no neviem... ja ako tehotna som nekukala take ze pozri deita ti zomrie bo das ockovat :((

hajanka
1. dec 2012
monika15
1. dec 2012

@hajanka a co vtedy ked to dieta "nahodou " ako sa tomu hovori zomrie kvoly tomu ze nedostalo ockovanie???
aj take priapdy su....:(

ewisam
1. dec 2012

@hajanka ja viem, ze som nepreskocila este, ale ani vidiet dieta dusit sa ciernym kaslom asi nieje to na co by som rada hladela. Ale na druhej strane je ockovanie zle, alebo skor ide o to, ze treba slobodnu volbu? Ak ide o slobodnu volbu som vasa, palec hore, ale nech sa na mna hneva kto chce, to tu nevyriesime

nae
1. dec 2012

Pneumokoky - BUBUBUBU (pnemokok.sk, hneď úvodné info): "Pneumokoky sú baktérie, ktoré môžu vyvolávať nebezpečné a život ohrozujúce ochorenia. Žijú vo vlhkom prostredí a šíria sa kvapôčkami tekutín vzduchom a bežným kontaktom, pričom sa usádzajú na slizniciach nosa a úst, odkiaľ tie najinvazívnejšie z nich dokážu preniknúť do krvného obehu a napadnúť ďalšie orgány."
Meningokok - hra na city: "Meningokok nie je len slovo z lekárskych slovníkov. V roku 2011 sme na Slovensku zaznamenali 26 prípadov tohto ochorenia. Ak sa vám to zdá málo, máme ešte jeden údaj: 11 ľudí svoje stretnutie s meningokokom neprežilo. Meningokok predstavuje vážnu hrozbu, pred ktorou majú rešpekt aj skúsení lekári. V ambulanciách sa objavuje zriedkavo, avšak na jednotkách intenzívnej starostlivosti často. A mnohokrát neskoro."

Toto nie je zastrašovanie?

ewisam
1. dec 2012

@monika15 hej? o tom som nepocula

nae
1. dec 2012

@ewisam Áno, ide nám o slobodnú voľbu v očkovaní.

monika15
1. dec 2012

@ewisam ano... ja som pocula...... 🙂 len kvoly tomu ze doma sa o tom nehovori ;);) to neznamena ze neni

ewisam
1. dec 2012

@nae nuz tak treba na inych miestach riesit, ale je to ockovanie v principe zle?

hajanka
1. dec 2012

@monika15 prosim ta uved tie pripady, na aku chorobu, akym typom a kedy zomreli

@ewisam slobodnu volbu, urcite! 😉 a slobodny pristup k informaciam tiez!
kto si ako rozhodne o svojom dietati je jeho vec, kto neveri tiez jeho vec, kto sa zamerne vyhyba informaciam, jeho problem, na jeho skodu.... clovek moze poradit, vysvetlit, informovat, ale rozhodnut sa musi kazdy sam, kto nema zaujem, jeho problem, strach ma velke oci ale da sa odstranit informaciami, studovanim, hladanim, porovnavanim....

inak, viete o tom ze sa chysta zakon, v ktorom uz lekar nebude povinny zo zakona vam poskytnut pribalovy letak k nahliadnutiu? cize nebudete mat pristup k pisomnej pribalovej informacii k vakcine? v tom pripade vas ani nemoze poucit o neziaducich ucinkoch 😠
akoze... nie zeby tak lekari robili... , ale chapete????????????? ake svinstva sa deju a ake sa este chystaju?

ewisam
1. dec 2012

@nae teraz mi ale nejde o obsah vakcin, pomaha?

nae
1. dec 2012

@ewisam No veď sa snažíme riešiť...
Princíp očkovania je dobrý, ale očkovacie látky nie sú na takej úrovni, aby z nich bolo viac úžitku bez nežiadúcich účinkov, bohužiaľ. A hlavne nie je vobec zohľadnená epidemiologická situácia danej krajiny. Očkovacie kalendáre sú viacmenej len legislatívnou záležitosťou (stačí si porovnať český a slovenský očkovací kalendár napríklad). A tak ďalej.

monika15
1. dec 2012

@hajanka vsak ale vy predsa doma mozete neockovat 🙂)
treba zaplatit a nemusite 🙂)))
a aj napriek tomu mozete dieta zapisat na kruzky.. na rozne skoly atd... 🙂

ci sa ide do vazenia hmmm neni som tam tak neviem....
nie v zlom ...
vecer vyhladam ...

ewisam
1. dec 2012

@hajanka nuz, treba zacat strajkovat, to je teraz v mode

hajanka
1. dec 2012

@ewisam ci pomaha? ako pomaha k comu myslis? ochrane voci nakazeniu? alebo..?

ewisam
1. dec 2012

@nae hm, princip je dobry? a V com? Ohanate sa, ze je zbytocne, nechrani, len ublizuje