Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

kveta
2. dec 2012

@ewisam Bill Gates zrusil sponzorovanie vakcinacie deti v chudobnych krajinach, lebo medzi ockovanymi bola vyssia umrtnost ako u neockovanych deti. Takze odpoved: zabija.

ewisam
2. dec 2012

@nae Ja neutocim, ja sa len pytam. A sama pises, ze podstata ockovania je dobra, s cim suhlasim. Zial samozrejme to ti nezaruci nik. Tak isto ako to, ci ti 100 % zaberie antikoncepcia, ci tvoje dieta nebude mat vrodenu vadu a podobne, ale to su uz ine temy... Nikdy nemas 100 % istotu, nech sa jedna o cokolvek

ewisam
2. dec 2012

@alenka600 ok beriem, nie su vsetci presvedceni, ale ak by prislo na lamanie chleba, kolki by ti to vyhovorili?

ewisam
2. dec 2012

@hajanka proti pneumokokom je povinne ockovanie? Odkedy? To som nezachytila

ewisam
2. dec 2012

@prevenar "je mozne" nehnevaj sa, ale kym clovek nebude mat 100% istotu, ze je to tak, dovtedy bude spekulovat. Nechcem sa nijak dotknut mamiciek, ktore si myslia, ze ich dieta je "poskodene" vakcinou, ale tam sa tiez da napisat je to mozne. Alebo tie vakciny sposobuju nieco, alebo nie, cesta snad, je to mozne neexistuje. Lebo, je to mozne, ze vakciny su len spustacom niecoho, co v organizme je a teda nesmela otazka na zaver Autista, nebude autistom, ak ho nezaockujeme?

ewisam
2. dec 2012

@kveta a nebolo to skor preto, ze ho to vela stalo?

ewisam
2. dec 2012

Mna by zaujimalo, ci ma materske mlieko vplyv na "detoxikaciu organizmu po ockovani? Lebo vseobecne plati, ze mlieko ma takyto ucinok

kveta
2. dec 2012

@ewisam Nebolo.

ewisam
2. dec 2012

@kveta ?? Co som?

kaja73
2. dec 2012

@ewisam cca 4-5 rokov su pneumokoky povinne.
Myslim ze od roku 2008-ale neviem to presne,len viem ze moj 3r syn ich uz povinne dostal aj spolu s hexou-to je ta vakcinacia do oboch stehienok v 3,6 a 11m co sa tu o tom mamicky bavia-tak to nazvu-ideme sa ockovat do oboch noziciek,ale co konkretne ani nevedia.

ewisam
2. dec 2012

@kaja73 tak uz potom neviem, naschval som si pozrela ockovaci kalendar povinnych ockovani na rok 2012, tam sa pise, ze na ockovani proti pneumokokom sa da s doktorom dohodnut a teda ide o nepovinne ockovanie...stranku si uz presne nepamatam, bo surfujem.. ale ak je to tak, nuz som zas mudrejsia

prevenar
2. dec 2012

@ewisam ja sa "nehnevam" ...ockovanim ziskas absolutne 100% istotu dodania toxickych kovov , roznych chemikalii , DNA materialu rozneho druhu a povodu do telicka dieta. vysledok takehoto zasahu do imunity ma absolutne nepredvidatelne dosledky . cely efekt je posilneny tym ,ze gro vakcin sa podava do 2heho roku zivota ,cize v obdobi ked nie je vyvinuta krvno-mozgova bariera. cize tieto latky maju pristup rovno do mozgu dietata. nasledky sa lisia od "neviditelnych" az po smrt a siroke spektrum imunitnych poruch obrovskej palety a dalsimi poruchami ako autizmus, rakovina medzi tymito polmi. kto si to neuvedomi vcas , skor ci neskor na to skaredo doplati (jeho dieta) . zmeny v tele sposobene vakcinou su vacsinou nezvratne.

na druhej strane nemam najmensiu volu ta o niecom presviedcat, ani teba..ani nikoho dalsieho. kludne mozes verit comu uznas za vhodne , aj svojej lekarke. informacie su dostupne, je na kazdom jedincovi aka velka je jeho vola si ich nastudovat. konkretne tu je ich 1600 stran. cela galaxia informacii. https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/ .

kaja73
2. dec 2012

@ewisam http://www.ruvzke.sk/aktuality/epi-ok2012.pdf tu to mas a pozri si aj poznamky-aj tam pisu ze to povinne.
Sme jedina krajina EU co to ma povinne aj ked je to vyrobene na kmene vyskytujudce sa v USA.
A dohodnut sa s lekarom mozu mamicky deti co ich to povinne este nechytilo-mozes dat predsa zaockovata aj 6r dieta-to ich este povinne nemalo.

tin007
2. dec 2012

@ewisam vakcina proti pneumokokom je povinna od 1.1.2009

kaja73
2. dec 2012

@ewisam ale ty si mi nedavno pisala, ze sa rozhodujes o MMR ke- teda mas dieta vo veku cca 15-18m -ved vtedy sa podava MMRka-a tak mate aj vy povinne pichnute pneumokoky-ani o tom nevies?
Alebo zvazujes preockovanie MMR v 11 roku? ak mas 11r dieta ,tak ste pneumokoky este pichnute nemali.

kaja73
2. dec 2012

@ewisam a este na napadlo,ze dohodnut sa s DR mozes tiez na tom ci das 10 valentnu,alebo 13 valentnu pneumokokovu vakcinu-13 -je prevenar a 10 myslim synflorix-ci ako sa to vola.

mvmk
2. dec 2012

@zuzanaj54 ahoj, moc me pohnul tvuj prispevek ☹ ☹ ☹ ☹ , Prijmi ode me moji uprimnou litost nad tvoji stratou 😔
Dokazi si naprosto vzit do tvych pocitu, i ja jsem prozivala pred par lety velke trauma s prvorozenym synem, nastesti jsme prezili.
Znam tez ze sveho okoli dve umrti na mening. encefalitidu malych deti. Musim ale podotknout, ze pred par lety kdy muj starsi syn chodil do skolky, zemrel primo v jeho skupince chlapecek tenkrat 3,5 lety bylo zahajeno ockovani cele skolky, samozrejme jsi ho mohla odmitnou, jelikoz ziji v nemecku a zde nastesti neni povinne ockovani.
Ja se ale tenkrat vratila z kliniky pro neurodermatitidu a osetrujici lekarka tam, me od ockovani odradila. Samozrejme jsem zazivala muka a strach, no ten ja jsem sice mela i kdyz jsem sla s malym jen tak po chodniku ale stejne jsem se rozhodla proti.
Kdyz jsem cele drama tak tak nechala za mnou rozhodla jsem se jeste pro jedno miminko, drama pokracuje v jine podobe 😢 😢 😢
Po nestastne reakci na ockovani jsem navstivila nekolikrat zde aktivni skupinu Efi je to zdruzeni rodicu kteri jsou kriticti k ockovani, na jedne besede jsem s velkym udivem potkala maminku toho vyse jmenovaneho chlapecka, " myslela jsem si, tak ta nam to ted vsem pekne rekne od plic" , ona ale prekvapive referovala o tom ze jeji zemrely synek byl ockovany proti mening. typ C.
Byla jsem velmi udivena, ze u nas ve stredni evrope nejcasteji hostuje mening. typ B typ C se vyskytuje hlavne Spanelsko Recko,a teplejsi oblasti. Mening. encefalitis tez muze vyvolat jakykoliv jiny puvodce, streptokok hemofil jejich opravdu cela rada. Tato mamika s politovanim konstatovala, ze byla nevnimava k symptomum sveho synka jelikoz vedomi toho ze je naockovany tim padem se mu nemuze nic stat, stalo spoustu casu ktery by jeji dite mozna zachranilo.
Myslim si ze i kdyz se zde hodne rodicu vyslovuje kriticky k ockovani, ze kazdy ma velky respekt pred takovymi infekcemi, ja ho tedy rozhodne mam.
Nejsem lhostejna ke zdravi zadneho z nas, ale pokad me neockovane dite znamena riziko pro dite ockovane musim si polozit otazku jaky smysl ma tedy ockovani vubec . Pokud mam strach ze moje oockovane dite se stejne nakazi danou nemoci nevyvraci to tedy ucinnost ockovani samotneho?

nae
2. dec 2012

@ewisam
----Mna by zaujimalo, ci ma materske mlieko vplyv na "detoxikaciu organizmu po ockovani? Lebo vseobecne plati, ze mlieko ma takyto ucinok

Neviem, do akej miery detoxikačný, ak máš nejaký zdroj, daj nám ho sem, dosť by ma to zaujímalo.
Čo sa týka mojich informácií, tak očkovanie popri kojení je hádzanie hrachu o stenu... Dieťa dostáva určité protilátky od matky, ale iné protilátky si tvorí v procese aktívnej imunizácie. Protilátky od matky tiež možu reagovať s daným patogénom exogénneho povodu, a teda detská imunita sa "nemusí tak namáhať" (jednoducho povedané). Preto nemusí byť proces imunizácie taký úspešný, aký by mal podľa očakávania byť. To je aj jeden z dovodov, prečo by sa malo očkovanie posunúť až na neskorší vek detí, a je to aj dovod, prečo je napríklad očkovanie MMR (živá vakcína) posunuté až po 15. mesiaci veku, kedy sa predpokladá, že dieťa je kojené už len sporadicky, ak vobec.

hajanka
2. dec 2012

@ewisam @kaja73 ti uz odpovedala, aj za mna, toto ockovanie je povinne uz niekolko rokov, o ziadnej dohode s lekarom sa nikde nehovori, povinne a hotovo
Tak bud ste sa bavili o inom ockovani, alebo si to nepamatas, alebo o tom nic nevies, to neviem posudit, kvoli tomu som sa ta aj pytala, lebo mi to prislo tak trochu smiesne 😅

monika15
2. dec 2012

@mimi ako som aj vysie pisala... ze zalezi aka skola... a kde je presne...
ked chces dobru spickovu skolu tam si daju zalezat ...ak chces obycajnu miesanu tak je im to jedno ;);)
a ja som sa nepytala od lekara ze ci je to dobrovolne....
a aj doma mate tak ;) zaplatis a nemusis 😉 😉 😉 😉 😉

monika15
2. dec 2012

@kveta ak myslis na afriku tak tam sa zrusilo kvoly tomu.. .ze deti umieraju na AIDS>>>
takze nebolo treba... to bola velka afera... a to bolo uz davno 🙂))))

petot
2. dec 2012

@ewisam Bolo niekoľko štúdií, v ktorých vyšlo, že očkovanie v rozvojových krajinách zvyšovalo úmrtnosť. Nedávno vyšla ďalšia štúdia, ktorá to isté tvrdí aj o očkovaní vo vypelých krajinách. Problém je komplikovaný, ale napríklad Dr. Kalokerinos zistil pri očkovaní pôvodných obyvateľov Austrálie, že každé druhé dieťa po očkovaní zomrelo, a príčinu vypátral v deficite vitamínu C a zinku - keď zaviedol profylaktické podávanie výživových doplnkov, úmrtia prestali.

Keď sú vakcíny testované, vždy sú zo skúšok vyradené choré a akokoľvek oslabené deti. Keď sa však dostanú na trh, podávajú sa už nielen dokonale zdravým deťom, ale všetkým hlava-nehlava, dokonca na Slovensku aj chorým deťom s teplotou! Očkovanie oslabených, podvyživených detí bez prístupu k pitnej vode môže mať potom samozrejme katastrofálne následky.

ewisam
2. dec 2012

@hajanka aby som veci uviedla na pravu mieru, islo o moj omyl na ktory ma upozornila Kaja 73 a diskusiu, ktoru som viedla s dr. bola o rotavirusoch....
@nae nemam zdroj, ale ste tu ludia scitani, tak sa pytam, ci sa s tym niekto nestretol...

ewisam
2. dec 2012

@prevenar Kdeze, mna netreba presviedcat, mam svoj nazor. Pytala som sa, pretoze predpokladam, ze mas toho nacitaneho viac a bola som zvedava na tvoj nazor "z druhej strany" ako odporcu ockovania, tak ta poprosim, aby si mi odpovedal. Bude autista autistom, ak ho nezaockujeme?

Na margo ubohych nasich deti, ktore skaredo doplatia na rozhodnutia ockovat, poviem len svoju skusenost... ako decko vysoko rizikove s x diagnozami som bola normalne ockovana (nik sa nepytal) a niesom ani len alergicka, co je dnes viac menej rarita, a necitim sa ako menejhodnotny clen tejto spolocnosti...
Len ma mrzi jedna vec, ze akonahle otvorim temu, ze mi deco rozprava zo sna, co mam robit, najde sa x dobrakov schopnych napisat a od laikovat : Tvoja chyba, to mas za to, ze si ockovala... co je samozrejme nezmysel

Ale ako vravim tu sa to nevyriesi....a hadat sa nema zmysel, kym sa lady nepohnu, a tie sa samy hybat nebudu

hajanka
2. dec 2012

@ewisam ok 🙂

zuzanaj54
2. dec 2012

@nae pozri, obe vieme, ako to bolo a preto je to pre mna smutne☹
V tej inej teme o mening.vakcine napisala ina prispievatelka (s rovnakym nazorom proti ockovaniu ako ty) ako kritiku stranky stopmeningokok napr. aj to, ze tam neuvadzaju pocet smrtelnych pripadov. Pod tym prispevkom je tvoj "lajk", takze asi si ho citala. No a nasledne na to som pisala spominany prispevok, ze tam pocet smrtelnych pripadov uvedeny JE. A v tesnom zavese som pridala dalsi prispevok k inej veci, kde si mi tiez dala svoj "lajk". Preto mam pravo sa domnievat, ze aj ked urcite necitas vsetky prispevky, tieto si si precitala. A v kratkom case na to si uplne nahodne precitam v inej teme prispevok velmi podobny mojmu, v zmysle, ci toto nie je zastrasovanie. Tak ja uz nicomu nerozumiem. Najprv je kritika v zmysle, ze na stranke chyba pocet smrtelnych pripadov, ked poukazem na to, ze tam su, uz je to prezentovane ako zastrasovanie.
A stale nechapem, co je na tom zastrasovanie, ak sa upozorni na nejaku nebezpecnu chorobu. Ved strach z takychto chorob je predsa opodstatneny, bez ohladu na to, ci sa ockovat das, alebo nedas, je dobre o tej chorobe vediet, vediet co si vsimat...ci nie? Myslis, ze je spravnejsie, keby sa o nej vobec nehovorilo, keby sa nevedelo ani o tom, ze su aj smrtelne pripady? Toto predsa nie je len o ockovani. Pri ockovani sa mozes rozhodnut ci das alebo nedas ockovat, hlavne ak ide o ockovanie dobrovolne, ale chorobu bud dostanes alebo nedostanes, tam si toho vela nenavyberas, to ona si vybera a nevies, ci si nevyberie prave teba☹
S pediatrami ja mam uplne opacnu a pre mna velmi zlu skusenost, co sa tyka informovania o vakcinach proti meningokokom. Pytala som sa x mamiciek a nikto o chorobe ani o moznom ockovani informovany nebol. Informacie dostali, az ked sa na to opytali, vacsinou po takychto pripadoch, ako je pripad mojej dcerky☹ A toto bola aj velka vycitka nasej pediatricke, preco neinformuje mamicky o meningokokovi a moznej vakcine. Tak vraj pripadov je malo a vakcina je draha. Zvlastne, ze ma taky isty nazor ako som x-krat citala prave od vas, co ste proti ockovaniu. A to ona urcite je za ockovanie. Vies, ono je to asi tak, ze pediatri su z oboch stran tlaceni k muru. Ludmi, ktori sa o moznej vakcine a chorobe dozvedeli az ked uz bolo neskoro, lebo im ju neponukli...a potom, ked ju nukat zacali, ludmi ako si ty, ktora je proti akemukolvek ockovaniu. Sucastou projektu stopmeningokok boli aj konferencie vramci celeho slovenska pre pediatrov tykajuce sa meningokoka, sirenia osvety o nom a informovania o moznosti ockovania, nie nasilneho vnucovania. Prednasal sa tam aj pripad mojej dcerky. Cielom bolo hlavne to, aby sa zvysila sanca na rychlu a uspesnu diagnozu tejto rychlej choroby, lebo by si neverila, aj kolko pediatrov, ktori sa s tym nikdy nestretli, neveri, ze to skutocne moze prebiehat az tak rychlo a tragicky, ako to prebieha, sice ma pred meningokokom respekt, ale i tak ma tendenciu bagatelizovat ho.
Takze ak teraz uz pediatri o ockovani informuju, ja osobne som velmi rada, nech sa uz kazdy rozhodne, ako chce, hlavne, nech ma tu moznost rozhodovania, ktoru som ja tym, ze som o tom nebola oboznamena, nemala☹
Ak ti ide primarne o to, aby mal rodic moznost sa rozhodnut, ci a proti comu da dietatko zaockovat, beriem, mam presne taky isty nazor. Ale nemozes byt proti tomu a ani nikomu vycitat, ak nieco robi preto, aby sa ten rodic vobec o tej moznosti ockovania aj dozvedel a az potom to rozhodnutie urobil. Lebo je velmi vela aj takych rodicov ako ja, ktori ani nedostali sancu to rozhodnutie urobit, lebo informacie o moznosti ockovania sa k nim nedostali☹ Nemozes to nazyvat zastrasovanim☹

zuzanaj54
2. dec 2012

@mvmk dakujem ti za tvoju prejavenu ucast velmi pekne 😔
ked citam tvoj prispevok, este viac ma to utvrdzuje v tom, ze proste CHYBA osveta o meningokokovi, ze je jej stale malo. Ja mi luto toho chlapeceka, ktory zomrel, aj jeho maminky, viem, ako jej je a navzdy bude☹
Ale vysvetlite mi, ako je mozne, ze ak si isla dietatko dobrovolne zaockovat proti chorobe, ktorej sa zjavne bala, neboli jej poskytnute ani tie nazakladnejsie informacie ☹ a teda ze ockovanie chrani len proti typu C, ktory sa u nas tiez vyskytuje, ale je zriedkavejsi (to nic nemeni na tom, ze aj ten zabija a aj u nas). A ze sa u nas vyskytuje aj typ B, ktory momentalne prevazuje a proti nemu vakcina dietatko neochrani. Nechali ju v tom, ze je jej dietatko ochranene proti meningitide ako takej, a to je smutne.
Mne moja dcerka zomrela konkretne na ten zriedkavejsi typ C, proti ktoremu sa ockuje, o moznosti ockovania som nevedela, ani o tom, ako prebieha choroba. Neviem, ci by som ju dala zaockovat, a ani neviem, ci by ju to ockovanie (proti prave tomu typu C, na ktory je vakcina) ochranilo, viem len jedinu vec, ze neockovanie jej nepomohlo, aby chorobu zvladla a prezila☹ sanca, ze by ju to proti tomuto konkretnemu typu, ktory mala ona, ochranilo, tam je, to nemoze vylucit a ani dokazat uz nikto☹

zuzanaj54
2. dec 2012

@petot predpokladam, ze aj ty mas auto s bezpecnostnym pasom, cim viac airbagov, tym lepsie, aj destsku autosedacku mas? tak aj ty si podlahol? 😉 ako vies o tych 2-4 ludoch, co zomru na cestach...ty sledujes taketo spravy? 😕
preco si si nekupil auto bez airbagov za 5 korun? a teda naozaj chodis nepriputany? vypinas si airbag? ved su aj pripady, ked pas a airbag viac uskodil ako pomohol. Ved si sadni do auta bez airbagu nepriputany, je to tvoja vec, nemusi sa ti nic stat....ale je dolezite vediet, ze v pripade meningokoka ides po dialnici z BA v piatok poobede...

desszi
2. dec 2012

Pred 13 rokmi som bola v Anglicku, v tom case tam bezala v televizii kampan o meningokokovi (neviem, to lepsie nazvat ako kampan), cielom bolo informovat rodicov o tejto bakterii, o tom, co moze sposobit a ake su prejavy. Zivo si pamatam lekara, ktory bol "maskotom" tejto kampane ako ukazoval poharovu skusku na dokaz petechii, ktore su typickym znakom meningokokovej infekcie. Vravel, ze akonahle zbadate petechie, treba rychlo bezat k lekarovi, pretoze Vase dietatko vdaka vcasnej liecbe moze byt zachranene. Ani slovom sa nespominalo ockovanie. Toto povazujem za osvetu v pravom slova zmysle.

To co sa deje vsak v sucasnosti je reklama, reklama na produkt, ktorej cielom je tento produkt predat. A na to vyuziva velmi dobru metodu a to je prave metoda zastrasenia - smrt, postihnutie - ano, stranka popisuje aj symptomy, ale ako prve cloveku udrie do oci hroziva informacia a ta uz nasadi chrobaka do hlavy a to je ciel.

Meningokok je nebezpecna bakteria, zabija rychlo. Osveta by mala byt ulohou lekarov prveho kontaktu - pediatrov v poradniach - odvazit a odmerat si dieta viete aj doma, ked dietatko priberie o 50 g menej alebo viac ako urcuju tabulky, nic sa mu nestane, ale ked mamicka nevie, ake choroby su v danom veku mimoriadne nebezpecne a co si ma vtedy vsimat, to moze stat dietatko zivot. A presne ako pise aj zuzanaj54, keby maminka, ktorej dietatko zomrelo po ockovani na meningokokovu meningitidu vedelo, ake su symptomy, mozno by jej dietatko zilo. Ale jej to nikto nepovedal. Jej len dieta zaockovali. A tym padom zhaslo. Keby maminka poznala symptomy, mozno by ani ockovanie nepotrebovala. Ona vsak zila v domneni, ze jej dietatko je a bude chranene.
A toto je chyba. Nie nas, co ockujeme alebo sme sa rozhodli neockovat, ale lekarov. Oni su tu preto, aby nam povedali, co si vsimat, s cim pocitat, na co davat pozor. Neustale nas (hlavne tych, co sme za dobrovolnost ockovania) atakuju, ze len oni mozu, lebo my nie sme lekari, ale ked by mali, tak to nerobia.

Anjelikom v nebicku zelam pokoj a mier, ich maminkam vela sil na prekonanie neutichajucej bolesti zo straty milovaneho dietatka. Tento prispevok som napisala s najvacsou pokorou voci maminkam, ktore o deticky prisli. 😔

tin007
3. dec 2012

Dievcata (a chlapci) ked som bola na kurze prvej pomoci pre deti, tak sme dost dlhu dobu venovali aj rozpoznavaniu priznakov zavaznych chorob a na prvom mieste boli meningokoky. A presne si pamatam, ako sme si niekolkokrat opakovali, ze ked sa vyskytne najma tuhnutie sije (nemoznost dotknut sa bradou hrudnika), svetloplachost, ci petechie, tak treba okamzite dieta brat na pohotovost, aj v pripade, ak sme si nie uplne isti a radsej ist zbytocne, ako vobec.
Toto povazujem za osvetu a nie to reklamne strasenie, ze ked nedam zaockovat, tak mi dieta zomrie.