Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

zuzanaj54
3. dec 2012

@desszi
@tin007
a teraz si hovorim, preco som nezila v anglicku, alebo nebola na spominanom kurze prvej pomoci, moja dcerka by mozno zila ☹ a mozno nie....mala jediny priznak, horucku, ktora vobec nebola az taka vysoka (38,7), nemala stuhnutu siju, to ani u malickych deti nemate velmi sancu zistit, ale nozicky pri prebalovani dokazala zodvihnut. Nebola placliva, nemala vyklenutu fontanelu. Aj kojenie zvladla, bez zvracania. Az na tie petechie, vsimol si ich moj muz, prvych 5-6 fliackov asi milimitrovych a velmi jemnuckych, ja by som si ich nikdy nevsimla, vyzeralo to ako zmena farby pokozky pri teplote a ze jej tym aka je bleda, presvitaju zilky. Ale muz ma presvedcil, bezime k lekarke. Nezastrasujem a neprehanam, za 15 minut sme boli u nej. Na are nam povedali, ze sme to na rozdiel od inych rodicov rozpoznali naozaj velmi skoro. A aj tak nepomohlo. Totiz ked uz su petechie, je to uz tak nebezpecny stav, ze sa ho uz nemusi podarit zvratit, ako to bolo aj u nas☹
Stale nechapem, preco by sa nemalo o ockovani vediet, ved je predsa dobrovolne nie? Je velmi podstatne, aby sa vedelo o rozpoznani priznakov, ale je podstadstne aj vediet, ze aj pri spravnom rozpoznani priznakov to este nemate v suchu. A je podstatne vediet, aka strasna choroba to je a co moze zposobit.
Vy dve mate stastie, viete napr, co su to petechie, ako ich rozpoznat, stretli ste sa s osvetou o meningokokovi, verite, ze by ste rozpoznali priznaky a svoje dietatko zachranili, ale je kopec ludi (dovolim si tvrdit vacsina), ktora netusi ani o chorobe, nieto o priznakoch a aj kopec takych, ktori by sa prave za toto konkretne ockovanie rozhodli, keby mali tu moznost. Preco by ju nemali mat?

ewisam
3. dec 2012

@tin007 pekne napisane v podstate suhlasim, len povazujem za strasenie aj to, ze ak dam zaockovat, bezpodmienecne mi dieta dostane vedlajsie ucinky, na ktore v konecnom dosledku skor ci neskor bude doplacat cely zivot, lebo som ho ja "nezodpovedna mater dala zaockovat"

amouramour
3. dec 2012

ano som, deti maju pravo neumriet na chorobu, ktoru by nedostali ak by boli zaockovane, respektive prezit ju s miernejsimi priznakmi...aby nemuseli trpliet za tvrdohlavost svojich matiek...ale ockovat len zdrave deticky...

desszi
3. dec 2012

@zuzanaj54 Zuzanka, zial je to tak, ze clovek nikdy nevie, kedy sa spravne rozhodne a stale sa vynaraju otazky typu keby, keby, keby...ja som za dobrovolne ockovanie a je dobre, ze clovek ma v tomto pripade (v pripade meningokoka) moznost vyberu. Plne chapem a respektujem tvoj nazor, ani by som si nedovolila ti ho vyhovarat. Mas na to absolutne opodstatneny dovod. A takto by to malo byt. Mat moznost rozhodnut sa, vybrat si.

Vzhladom k tomu, ze tema ma nazov, ci som za povinne ockovanie, v tejto chvili ju opustam. Prenechavam priestor maminkam, ktore su za povinne ockovanie.

mvmk
3. dec 2012

@zuzanaj54 ono je to ale bohuzel tak, ze valna vetsina lidi zije v domneni toho, ze kdyz se necha oockovat proti men. tim padem je na 100 % pred touto nakazou ochranena.
Ja musim podotknout, ze nejsem zastance toho mineni ze ockovani je neucine, mam za to ze pravda lezi nekde uprostred. Ale i tak je zivot jako takovy riziko, a mi nemuzeme vse ovlivnit. Muj starsi syn byl naockovany plne podle ockovaciho kalendare ve 2,5 letech utrpel tezky uraz hrtanu a nekolik dni byly jeho sance na preziti velmi nizke. Mel ale dva andele realne a zive, v Prazke Motolske nemocnici, kteri s velkym nasazenim bojovali o jeho zivot, dekuji jim za jeho zachranu, do dnes je nosim v mem srdci. Velmi bych si prala aby takovych lidsky a uzasnych lekaru existovala vice.
Vim jake to je si neustale premitat, kdybych udela to nebo ono nemuselo by se to stat.
Ja se jen ve velke mire odklonuji od ockovani, jelikoz jsem poznala na vlastni kuzi jejich neblahe ucinky, mrzi a dopaluje me, ze farmaceuticke koncerny s nami nehraji fair play, zamlcuji dulezite vedlejsi ucinky, neuvadi jedovate latky ktere jsou ve vakcinach obsazene.
Zde neustale ctu, ze i mi jsme byli vsichni oockovani, jenomze nam pritom usla jedna zasadni vec, ze latky kterymy se ockuje dnes uz nemaji s tamnejsimi vakcinami nic spolecneho. A ruku na srdce kdo znas se opravdu nechava pravidelne preockovat, pritom je dospely clovek nejvetsim potencionalnim prenasecem nakazy, jelikoz nase preockovana populace uz nema pritozene vytvorene protilatky. Stale se horvori jen o ockovani nasich deti, ale kde stojime my? Vpravit chloroform, arzen rtut, olovo do tela novorozenete nam nedela naprosto zadny problem, pride mi to otresne!
Je tomu uz delsi dobu kdy jsem cetla jeden zajimavy clanek, kdyz se v 80 letech cely zapadni svet potykal s velmi silnymi reakcemi na ockovani proti pertussi, bylo v ceskoslovenske republice minimum nezadoucich ucinku. Vite ze ceskoslovensky zdravotni ustav vyvinul jednu z nejlepsich ockovacich latek vubec, USA melo tenkrat velky zajem o nas patent. Dnes uz je vse od stolu, nase latky vyvijene ve statnich zarizenich jsou pryc a mi do nasich deti hustime svinstvo.
Pharmaceuticke koncerny jsou privatnimi zarizenimi a ja neverim tomu ze jim jde o blaho nasich deti, ale v prvni rade o profit.

nae
3. dec 2012

@zuzanaj54
---- A v kratkom case na to si uplne nahodne precitam v inej teme prispevok velmi podobny mojmu, v zmysle, ci toto nie je zastrasovanie. Tak ja uz nicomu nerozumiem. Najprv je kritika v zmysle, ze na stranke chyba pocet smrtelnych pripadov, ked poukazem na to, ze tam su, uz je to prezentovane ako zastrasovanie.

Ja som kopírovala časť svojho príspevku z uvedeného webu, nie z tvojich príspevkov. Máš pravdu, že uvedená stránka je viac informatívna, nejedná sa o vyslovenú reklamu na konkrétne očkovacie látky.
Opakujem, už naposledy, že som svoj príspevok s príkladmi informácií o pnemukokoch a mening., na základe ktorého vznikla táto diskusia, použila ako protiváhu osočovania zo strany proočkovacej verejnosti, ktorá nazýva neočkujúcich ľudí sektou, používajúcou len zastrašovanie a poukazovanie na negativizmy.

Súhlasím s tebou, že je dobré, keď sa spomína o nástrahách, ktoré sú všade okolo. Musím sa však zastať aj @petot -a, že deti v našom štáte bohužiaľ odchádzajú aj pri dopravných nehodách a iných zlých situáciách, a to možeme jazdiť akokoľvek bezpečne, stačí byť v nesprávny čas na nesprávnom mieste...

---a potom, ked ju nukat zacali, ludmi ako si ty, ktora je proti akemukolvek ockovaniu.

Myslím, že už bolo povedané podstatné, vysvetlila som všetko v minulom príspevku. Nikde som nepísala, že som proti akémukoľvek očkovaniu. Viac to rozvádzať nejdem, nie je nutné hľadať argumenty na všetko...
Nechcem ti ďalej sposobovať zlú náladu a smútok touto diskusiou. Táto téma má byť o povinnom očkovaní, takže už nebudem off topic a tak ako @desszi už nebudem prispievať.

evicka_po
3. dec 2012

@desszi @nae toto nieje diskusia o povinnom ockovani, je to otazka, ci ste za... neviem preco Vam robi taky problem diskutovat. Ked sa diskutovali v nesuhlase, posielali ste nas vsetkych prec, lebo diskitovat netreba, ked sa zapojite tu, zase odchadzate vy, lebo...diskutovat netreba...nerozumiem tomu.

nae
3. dec 2012

@evicka_po Nerobí mi problém diskutovať, ale keďže sa jedná o otázku, na ktorú som už viackrát odpovedala, tak vlastne neviem, čo odo mňa očkávaš. Nie, nie som za povinné očkovanie pre deti. Som za slobodnú voľbu v očkovaní, aby som si slobodne mohla rozhodnúť, kedy, čím a či vobec budem svoje deti dávať očkovať.
Téma Nesúhlas s povinným očkovaním bola jasne daná - bola primárne pre diskutujúcich, ktorí povinné očkovanie odmietajú z roznych dovodov. Posielali sme preč ľudí, ktorí očkovanie obhajovali. Nech sa páči, možeš obhajovať povinné očkovanie tu, je tu na to priestor.

evicka_po
3. dec 2012

@nae niesom za povinne ockovanie, napriek tomu sa tam nedalo diskutovat. Bola tam ja lekarka, ktore vam mnohe veci trosku poopravila, ale nikto ju nebol ochotny pocuvat. A to je skoda. Mohla sa hladat "pravda", namiesto toho su dva tabory "slepych" - ti co veria a ti co neveria...Sledovali sme to myslim obe, takze je zbytocne to tu dalej rozoberat...

alikaa
3. dec 2012

@zuzanaj54 chcela by som len reagovat na tvoju poznamku z predchadzajucej strany o autach. Su ludia, ktori si prave kvoli tomu, ze sa chcu vyhnut havariam, auta nekupia, vozia sa hromadnymi spojmi - autobusmi, elektrickami, vlakmi a pod.

A ja som za slobodnu volbu v ockovani, nech maju rodicia pravo rozhodovat o svojich detoch a ich zdravi slobodne.

ewisam
3. dec 2012

@hajanka este som ti dlzna odpoved na otazku, ci ma strajk vyznam. Nuz mozno nie, ale konecne by sa ukazalo, kolko ludi v reale je za slobodnu volbu.... ze to nieje len mamicka z hornej dolnej, ktora sa vymyka sedemu priemeru. A mozno by sa pohli lady, nielen smerom k vrchnosti, mozno by to podnietilo aj ludi viac sa zaujimat. Ja by som uvitala diskusiu zastancov za a proti napriklad...ale kym sa tu budu hadat a navzajom sa osocovat dve stany za a proti prakticky ludi bez identity, lebo to na forach sme, nic sa nezriesi a tak nam zostava naozaj len "drzat hubu a krok" v otazkach ockovania...

ewisam
3. dec 2012

@evicka_po zaujimalo by ma stanovisko tej lekarky, vies mi prosim povedat, kde by som to konkretne nasla? Na citanie tolkych stan v teme nesuhlas nemam cas a priznam sa ani velmi chut. Dakovala

hajanka
3. dec 2012

@ewisam .... alebo by sa to zmenilo este k horsiemu? Ti hore by videli "vzburu" (zatial to je viac menej ticha vzbura) a zacali by sa triast a bat o svoje stolicky a prijmy....a mozno by to skoncilo tak, ze by nas za to este aj pozatvarali 😲 😠

evicka_po
3. dec 2012

@hajanka a mozno nieje cely ten svet taky prehnity... ;)

hajanka
3. dec 2012

@evicka_po tomu neverim

evicka_po
3. dec 2012

@mvmk na marko tvojej nemiestenj poznamky, ze dnes uz nikto na choroby, proti ktorym sa ockuje neumiera... http://najmama.aktuality.sk/clanok/231936/babat...

evicka_po
3. dec 2012

*margo...

mvmk
3. dec 2012

@evicka_po vim take o dvou umrtich na cerny kasel, moje kamaradka pracuje v nemocnici Landshut na oddeleni pro predcasne narozene deti, tam zemreli pred rokem dve deticky, nar v 27 tyd. teho. Nakazila je jejich vlastni maminka.

mvmk
3. dec 2012

@evicka_po Doufam ze jsi take preockovana proti cernemu kasli, preockovani je dulezite kazdych 7-10 let.

kaja73
3. dec 2012

@evicka_po no hej,lenze preve cierny kasel je smrtelny pre deti do 6m a niekedy do roka,potom ma sice nic moc priebeh,ale ak je dieta primerane zivene,tak nezomiera.
No a pointa? vakcina chrani /aj ked ani to nie je iste/az po 3 zaockovani-teda od roka-to uz pre takmer vsetky deti je to kriticke obdobie pase. Ak by maminky mali cierny kasel prekonani osobne ,tak by aspon kojene deti boli chranene uplne od narodenia.
Cierny kasel sa vyskytuje a vzdy vyskytoval aj pocas ockovania,len priznaky su tak netypicke-vdaka ockovaniu-ze clovek, co ho prave ma,ani o tom nevie a siri chorbu dalej-lebo nelezi doma v posteli.
Takze co ockovanie sposobilo naozaj? - ohrozila sa viac prave skupina deti co su najviac ohrozene smrtou-teda deti do roka.
Dospely ak ho maju ,tak chodia von,lebo nik nerata s tym ze ho vlastne maju-ved len pokasliavaju a tak si chodia hore dolu po obchodakoch,po navstevach kde su male deti......toto je kamen urazu.
A zaujimalo by ma v akom veku a z akych socialnych pomerov boli tie det co zomreli.Teda ci to neboli deti co este aj tak nemohli byt chranene vakcinou,alebo ci to neboli podvyzivene deti zo zlych soc.pomerov.
nacierny kasel bezne ochoreju pubisi,dopsleci-proste ti co ho mali zaockovani.
Dalsim kamenom urazu je ze aj po vakcine sa malokomu utvori primerane mnozstvo protilatok-uz som to X krat pisla-dajte ich svojim ockovanym detom vysetrit.
A este jeden efektm ma ockovanie-psychicky-clovek sa prestane spravat obozertne a nerata s danymi chorobami-co
moze byt pricinou neskoreho zahajenia liecby.
Mamicky len tak behaju po obchodakoch s par mesacnymi babatkami-ved cierny kašel nechytia ze ano 🙄

mvmk
3. dec 2012

@mvmk Jak uz jsem psala, tim ze jsme tak proockovane obyvatelstvo, nemame prirozenou imunitu a stavame se nosici.
Potom umiraji vetsinou predc. narozene deti, nebo deti ktere se pro urcite onemoc. nemuzou dat ockovat, doufam ze jdes prikladem.

mvmk
3. dec 2012

@evicka_po a rozhodne nevim jak jsi prisla na to, ze tu tvrdim za na choroby proti kterym se ockuje se neumira. 😠

evicka_po
3. dec 2012

tak, radsej by som nechala ockovat seba, ako keby som mala ockovat co najmladsie dieta. Cierny kasel je naozaj na vzostupe a je pravda, ze ockovanie ho nebude chranit v kritickom veku. Dufam, ze sa nebude cela situacia zhorsovat a ze nebudem svedkami stale castejsich tragedii...

kaja73
3. dec 2012

@evicka_po keby som vedela o ciernom kasli pred 3 rokmi, to co viem dnes,asi by som sravila to iste-prva v rade ja,mm a stari rodicia-aj ked schytame vedlajsie ucinky,za znizenie rizika ochorenia mojho dietat na cierny kasel by mi to stalo. Ale dieta do 2 rokov by som dnes uz nezaockovala na absolutne nic.
Potom mozno obrnu a zaskrt-mozno,neviem neriesim-je to uz pre mna pase.

ewisam
3. dec 2012

@hajanka aj to je mozne, ale kym sa to deje v tichosti, nikoho z kompetentnych to netrapi. Vid. p. Boorova, kym sa to nezmedializovalo a mamicky nevysli do ulic, kompetentnym to bolo jedno, zial

zuzanaj54
3. dec 2012

@alikaa ved aj ja som za slobodnu volbu....ale aj za to, ze ti ludia, ktori sa tak rozhodnu, by mali vediet, ze aj hromadne prostriedky mozu havarovat a ze v hromadnych prostriedkoch je aj vyssia pravdepodobnost toho, ze sa nakazia infekcnou chorobou.
Polemizovat by sa dalo donekonecna, bola to len reakcia na podobnu reakciu.

zuzanaj54
3. dec 2012

@mvmk je mi luto, ze tvoje dietatko malo zavazne vedlajsie ucinky po ockovani. Ja od zaciatku nepresviedcam o tom, ze ockovanie je super, som za slobodnu volbu, ale aj za to, aby kazdy dostal tu moznost sa rozhodnut, ci da zaockovat alebo neda, nech sa uz rozhodne akokolvek.
Ja som napriklad proti meningokokovi dala zaockovat samu seba, aj moj manzel, aby sme znizili sancu, ze ohrozime nase deti, ale aj inych slabsich, zranitelnejsich.
@desszi @nae ospravedlnujem sa vam aj ostatnym, nebolo mojim zamerom odklonit tuto temu inym smerom ani doniest sem emocie, nebyt prispevku, na ktory som nahodne natrafila a ktory ma proste "zabolel", nereagovala a neprispievala by som.
Ja si uvedomujem, ze moj pohlad na meningokoka uz ostane navzdy subjektivny. Ale strasne vam zavidim, ze mate tu informaciu (o chorobe a moznosti ockovania), ktoru som ja nemala a velmi zle mi robi, ze ju mate aj tie, ktore o nu prave nestojite. Namiesto mna 😔

petot
3. dec 2012

@zuzanaj54 Medzi mojím a Tvojím príspevkom je podstatný rozdiel. Ty hovoríš o využívaní prostriedkov, ktoré sú v základnej výbave, ja o zastrašovaní s cieľom predaja ďalších produktov.

Neviem o žiadnom prípade, kedy by bezpečnostný pás niekoho zabil v okamihu pripútania, alebo že by niekto zomrel o 15 minút neskôr na smrteľné následky pripútania (bez toho, aby vyšiel z garáže). Zato však viem o prípadoch, kedy dieťa zomrelo 15 minút po podaní vakcíny.

petot
3. dec 2012

@evicka_po @kaja73 Rodinu by ste zaočkovali zbytočne. Vakcína totiž nebráni nakazeniu ani šíreniu nákazy.

@mvmk má pravdu, zaočkovaní príbuzní s atypickými príznakmi sú dokonca pre dieťatko ešte väčšou hrozbou, lebo pri neurčitom pokašliavaní môžu zanedbávať prísnu izoláciu.

digysa
5. jún 2013

Když časopis Lancet 2. února stáhl studii uveřejněnou v roce 1998, v níž dr. Andrew Wakefield naznačuje vztah mezi imunizací pomocí tzv. trojkombinace a autismem, vyvolalo to velkou pozornost i mimo odborné kruhy.

O kvalitě této práce se sice pochybovalo již delší dobu, ale teprve teď byly jejímu hlavnímu autorovi dr. Andrewu Wakefieldovi jednoznačně vytknuty neetické postupy a metodologická pochybení. Podle britské kontrolní komise studie jednostranně vybrala skupiny pacientů – komise označila tento postup za „nezodpovědný a nepoctivý“. Vyšlo také najevo, že Wakefield u některých dětských pacientů prováděl nejrůznější lékařské zákroky a vyšetření včetně MRI či kolonoskopie, navíc jim v mnoha případech platil za odběry krve.

Za hranicemi vědy

Lancet proto publikaci odvolal a přiznal, že o kvalitě výzkumu pochybovalo mnoho odborníků již dříve. Pravdou je, že studii kritizovala řada lékařů a výzkumníků, kteří tvrdili, že počet pochybení staví studii mimo hranice vědy. Wakefieldova teorie se snažila prokázat, že vakcinace vyvolala gastrointestinální potíže, které později vedly k autismu. Viry z vakcíny se podle autora začaly množit ve střevě, vyvolaly zánět a kvůli porézní stěně přešly blíže nespecifikované látky do krve, kde ovlivnily nervový systém a způsobily vznik autismu.
Reklama

Zklamání pro odpůrce vakcín

Zpochybnění studie je nepříznivou zprávou nejen pro odborné renomé časopisu, ale také pro více než deset tisíc amerických rodin, které od roku 2001 bojují u soudů nejrůznějších instancí a dožadují se finančních kompenzací od výrobců dětských vakcín. Thimerosal býval až do roku 2001 běžnou součástí všech vakcín, od tohoto roku je používán jen výjimečně v některých vakcínách proti chřipce. Výrobci dali od počátku najevo, že pokud nebudou před žalobami a procesy chráněni, zruší výrobu vakcín jako takovou. Procesy probíhají před speciálními soudy, které na jedné straně slouží jako zdroj finančních prostředků pro kompenzace rodičů a na druhé straně jako ochranná bariéra pro výrobce vakcín, které Američané nemohou žalovat přímo. Speciální soudy navíc rozdělují žaloby do tří skupin – v jedněch rodiče tvrdí, že za autismus může kombinace thimerosolu a vakcín, ve druhých měl být původcem jen thimerosal, ve třetích pro změnu samotné vakcíny. Wakefieldova práce se stala, částečně díky tomu, že ji publikoval natolik prestižní časopis jako Lancet, zdrojem domnělé přesvědčivosti argumentů všech odpůrců dětské vakcinace. Když se kolegové snažili v roce 2008 Wakefieldovu práci zopakovat, neobhájili ani jeden z jeho závěrů. Pozice žalujících bude nyní nepochybně složitější.