Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

buffinko
22. feb 2009

urcite za povinne ockovanie, ale s lepsou informovanostou rodica. pokial mate normalneho pediatra, nebude sa branit vam pre a proti vockovania vysvetlit. prave velka plosna preockovanost chrani pred epidemickym sirenim chorob. a to aj deti, ktore z roznych pricin ockovane byt nemozu - je teda mensia sanca, ze chorobu od niekoho dostanu. keby ockovanie nebolo povinne, kolko zodpovednych rodicov by dalo svoje deti zaockovat?

aj "iba" chripka moze byt smrtelne ochorenie.

mala som moznost vidiet dieta s tazkym poskodenim mozgu, bohuzial v nasej rodine a neprajem ziadnej matke podobny osud...mozno prave prevenar dalsie deti a ich matky ochrani. rovnako ako ockovanie prori kliestovej encefalitide.

mywiel
22. feb 2009

Janka super 😀 😉 🙂

janina77
22. feb 2009

som za povinne ockovanie.

Aj dnes sa da s pediatrom dohodnut a zo zavaznych dovodov dat dieta zaockovat neskor. My napriklad doteraz nie sme zaockovany proti TBC, lebo to este nebolo vhodne.

Nechcem si ani predstavit, ake epidemie pri istych "komunitach" (s ktorymi sa, mimochodom, kazde z nasich deti dostane v skole do styku) prinieslo nepovinne ockovanie.

Ak by ockovanie nebolo povinne, ale dobrovolne, a odporucane ockovania plne hradene poistovnou, na mieste statu a poistovni by som potom tym, co sa zaockovat nedaju dala plne hradit liecbu v pripade infekcie dietata chorobou, proti ktorej nie je zaockovane. Lebo z mojho pohladu to nie je len o tom, ze dieta 2 tyzdne polezi s horuckami v posteli...

jarka007
22. feb 2009

janina77, to by potom ale najprv musela poistovna, resp. stat vratit rodicom peniaze, ktore usetrili na vakcinach a na tom, za navstevy lekara, ked deti neboli chore, za recepty, za lieky, za lieky a liecenie na alergie, ktore nemaju atd .

erikasadek
22. feb 2009

jark ano ja som dostaa, obrazne od lekarky , kvoli nahlej silnej reakci alergickej u josha .. jedna s otazok bola bol ockovany ,na tbc? ano, tak to ste nemali, je spustacom alergii.... kaslat na vsetko, a to tu nie je ani povinne..

pre tych co tvrdi aze povinne chrani a podobne..
aj v inych krajinach sa ockuje , aj ked nie je povinne.. to neznamena ze rodicia uplne prestali ockovat deti..len si vyberu kedy!! , podla zdravotneho zaznamu, poda , rodinneho, prostredia.. proste je vela faktorov.. 😉

nikto ich nenuti!! nehrozi, ! proste lekar vysvetli prediskutuju to spolu a daju zaockovat len neskor.. pred nastupom do skolky....to je vatsine.. pripadov 😉

johanda
22. feb 2009

jen bych podotkla, že ve státech s dobrovolným očkováním je proočkovanost srovnatelná s ČR a SR - myslím tím západní státy. Rodiče jsou o očkování mnohem lépe informováni a většinou své děti očkovat dají - ovšem mají možnost volby a aktivní účasti v sestavování očkovacího kalendáře.

erikasadek
22. feb 2009

😉 johanda..

kristulatko
22. feb 2009

jarka, hezky jsi to podala na predesle strane😉

sirinka, jarka skoro odpovedela za me - proc je tech 7 chorob povinnych, kdyz uz davno nejsme v povalecne dobe, medicina hodne pokrocila...? myslela jserm samozrejme nase krajiny, na svete jsou dalsi, ktere jsou na tom i hur nez my po valce, to je jasne...

buffinko, takoveho pediatra bych rada videla 😉 vseobecne se tvrdi, ze ockovani zadna PROTI nema a na "neposlusne" rodice hned chteji volat policii....vzdyt prave ten nas system to pediatrum moc neumoznuje/nenabada ke studii a otevrene komunikaci, ockuji z duvodu, aby "meli" splneno.

lenkabu
22. feb 2009

Povinné očkování ano....nevěřím že by češi byly schopni si sami sehnat informace o očkování a vypadalo by to asi tak "sousedka povídala že očkování je strašně nebezpečný,žádný nebude"

johanda
22. feb 2009

lenkabu, podle mých pozorování nejsou češi zase o tolik blbější než zbytek Evropy.🙂 Základní info info by jim podal dr. - většina z nich je očkování nakloněna a průměrný čech dá vždy více na mínění pana DOKTORA než na nějakou sousedku 🙂 Člověk znalý práce s netem by si mohl ledacos nastudovat sám a s dr. to prokonzultovat - tenhle přístup by byl dle mě přínosný pro obě strany.

kristulatko
22. feb 2009

lenkabu, par schopnych Cechu je...

sirinka
22. feb 2009

a ako asi funguje to nepovinne ockovanie v europe? je to skutocne tak, ze si ludia zhanaju informacie, ze im lekari podrobne vysvetluju vsetky za a proti, alebo im jednoducho lekari to ktore ockovanie odporuci a oni jednoducho prikyvnu hlavou? kto zije v zahranici, ako to tam v skutocnosti funguje?

valka
22. feb 2009

pripajam link na vyhlasku, co pisala vanish http://plus7dni.pluska.sk/plus7dni/zdravie/2009...

bejbypd
22. feb 2009

kto sa chce informovat nech sa pyta si myslim a pride mi smiesne aki chcu byt ludia zrazu samostatni a rozhodovat vo vsetkom sami ja si myslim ze doktori kvoli niecomu studovali a nie kvoli tomu aby sme sa my tvarili mudrejsi...ked je to povinne myslim ze vedia o co ide je par pripadov ale na vsetko existuje par pripadov a co dalsie pripady nezaockovanych o to sa nikto nezaujima?

bejbypd
22. feb 2009

a este nemyslim si ze pediatri nutia ja som sa tiez pekne s mojim pediatrom dohodla co kedy a ako...zeny staci sa pytat oni povedia viac alebo si staci vybrat dobreho pediatra 😉 ja som bola podla mna dost informovana a nepozastavila som sa nad nicim proste to tak je a hotovo vsetci sme si presli ockovaniami a tu sme...aj ockovania proti tbc,no a?chvalabohu ze zaockuju...o tom ze je to spustac alergenu som este nepocula ani v okoli nezazila...nech si hovori kto chce co chce lekari vedia co robia a ja lekarovi svojej dcery stopercentne doverujem a nebudem sa pred nim hrat na mudru ako sa ja chcem slobodne rozhodnut co mojmu dietatu lebo v anglicku a v neviem akych krajinach to robia takto a takto sakra som vyrastla na slovensku,som zdrava a moja mala tiez aj po ockovaniach...aj mne sa zda poslednu dobu strasne vela ockovani na ockovania ktore neboli povinne sa ma pediater opytal povedal mi na to svoj nazor porozpravali sme sa o tom...a napr.nazor s tym prevenarom ze naco do troch rokov...ja by som vedela na co...co ak ma dietatko starsieho surodenca ktory zo skolky popripade zo skoly donesie nejaky druh pneumokoka...este len potom by som si oplieskala hlavu o stenu ze som nedala zaockovat...

tina_
22. feb 2009

Jarka, skvele... 😀 😀 😀
Fakt mam chut to vytlacit a zavesit u lekarky...
Akurat by hned vedela, kto je za tym...inu taku maminu asi nema... 🙂

Mimochodom, je to SVATA PRAVDA.
Hlavne s tou hepatitidou B.

tina_
22. feb 2009

Janina-
co sa tyka "komunit", pochybujem ze si nieco "nacitavaju" na internete--- Pridu do poradne, lebo MUSIA, zo zakona je to povinne, lekarka povie, zaockujeme, lebo ...toto a toto...je to zadarmo... Myslis, ze nedaju???

Po druhe--- asi by ste sa velmi cudovali, keby ste vedeli, KOLKI z tej "komunity" nie su ockovani aj dnes, a su nejake epidemie (okrem hep. A , samozrejme,) , ktore ohrozili nase deti?

Tiez si nemyslim, ze Cesi su taki blbi, ze by dali viac na susedu, tí, ktorí ockuju dnes a ani ich nenapadne zamyslat sa nad nejakymi rizikami, by ockovali dieta, aj keby bolo ockovanie nepovinne...A dnesni lekari- ak keby povedali PRE a PROTI (co by mali aj teraz zo zakona, a vieme ze sa to nedeje), aj tak by vas bezpecne prehovorili...

Stale sa tu bavime aj o detoch, ktore napr. maju vazne reakcie po ockovani, alebo ich surodenci mali velke problemy, a tento stat, ich NUTI nadalej OCKOVAT!!!
Tak napr. ta mamicka, ktorej obe deti dostali po ocku obrnu? Lekari !!! potvrdili, ze z vakciny. Zaockovala, lebo MUSELA dat zaockovat, hoci vedeli, ze prve dieta malo problem...

K Nemecku napr.
mate POTUCHU, kolko napr. Turkov a inych pristahovalcov je v Nemecku? Napriek tomu, je tam ockovanie NEPOVINNE /hoci odporucane/, a mali by x- viac dovodov zaviest povinne ocko, nez my...
Preockovanost je tam vyse 80 percent, a ziadne epidemie ani umrtia na tieto priserne smrtelne choroby sa nekonaju...hoci ich je o dost milionov viac nez nas, Slovakov...
Ale my sme paranoidny... Na nas tu cakaju vsetky tie choroby, a len striehnu na tych par percent, ktore sa nedaju ockovat!!!

Posledne...epidemie /napr. osypok/ sa vyskytuju aj v populaciach, ktore su preockovane...
Takze, ak by nedajboh, nejaka epidemia bola, hned by sme videli, ze nam to ockovanie je mozno UPLNE nahouby.. ☹

V dnesnej dobe a po tom, co som si prezila (kvoli tym studovanym lekarom) som takmer prisla o dieta, a VDAKA tym studovanym lekarom sa narodilo 2 mesiace predcasne...
Pretoze tito STUDOVANI vsevediaci lekari, napriek mojim upozorneniam, ze mam opuchy dokonca aj na rukach! (ved je leto, skuste menej solit!) a ze sa mi rapidne zvysuje tlak (to nevadi, to su este hranicne hodnoty, nestresujte sa!) prehliadli, ze mam POSLEDNE stadium gestozy, a takmer sme umreli obe, do nemocky sme dosli v poslednej minute...
Mohla som mat nastudovane veci z internetu - ja blba, som verila lekarom (nielen mojmu gynekologovi, ale aj dalsim dvom, ktori robili prietoky - "neda sa, babo je male, pridte neskor").
Podobne "zazitky" mam pri starsej dcere a jej astme...

Prepacte, som off topic, ale nedalo mi...

johanda
23. feb 2009

Bejbypd - no vidíš, bezmezně věříš svému pediatrovi, takže i kdyby bylo očkování nepovinné, na základě jeho informací, bys očkovat dala - a věř, že i většina stejně nebo více informovaných by se chovala stejně. Lidí, kteří jsou absolutně proti očkování čehokoli je menšina - jsou to a) rodiče děíi, které maji poruchu imunity b) rodiče dětí, které měly v souvislosti s očkováním závažné systémové následky nebo těžce onemocněly c) rodiče dětí, kteří se jen iracionálně bojí a těch je minimum.
Nejde totiž o to dítě vůbec neočkovat - jde o to zvolit pro očkování správný věk a správnou vakcínu - ostatně i členové epidemiologických společností diskutují o posunutí očkovacího kalendáře, případně zrušení některých plošných očkování (např. bcg vakcínou) ve prospěch očkování rizikových skupin (příkladem je momentální spor mezi epidemiology a pediatry právě o bcg vakcínu - není to černobílý a jasný problém)

Co se týká tvé víry, že lékaři vědí, co dělají - ano, většina to ví (nebo věří, že ví 🙂). Sama jsem vyrůstala mezi lékaři a farmaceuty (jinak jsem biolog) a žádný z nich nechce pacienta poškodit. Ovšem jako v každé jiné profesi jsou mezi nimi takoví, co vystudovali medicínu a takoví, co studují medicínu celoživotně🙂. Ty první je třeba svými otázkami nakopnout k tomu, aby se přesunuli oi druhé skupiny - a to je i v moci pacientů - laiků🙂

evuliki
23. feb 2009

Nemyslim si,ze je tu nieko taky,ze by svoje dieta nedal zaockovat vobec,len nechapem,preco sa napr.TBC ockuje u nas uz na 4.den??? 😲 Vo fr je to az po roku,to je markantny rozdiel,nie?! A s tou doverou k lekarom je to u mna tak,ze urcite su to odbornici na mieste,ale... Preco sa este stale viazu deti na svk "na siroko"? Kde inde vo svete sa to robi??? 😝 Preco svk porodnik nastrihne kazdu zenu pri porode len kvoli prevencii a v zahranici je takychto pripadov minimum? A tak isto je to aj s ockovanim na svk-robilo sa to tak za komancov,tak sa to tak bude robit stale 😀 Presne podla kalendara,bez moznosti vyberu 😠

kristulatko
23. feb 2009

tina, prepacime, dulezite jsou i pribehy maminek "z druhe strany". 🙂

jinak johanda, vzdycky se mi libi, jak to vsecko pekne v klidu fakticky osvetlis... 😉 asi dost praktikujes, na rozdil od nas jinych 😎 (ted jsem off topic ja. pardon, uz jdu)

bihan
23. feb 2009

Evuliki, vo FR sa TBC očkuje už len u rizikových skupín a dobrovoľne 😉

evuliki
23. feb 2009

Bihan,ani neprovokuj ☹ Ja to fakt nechapem-niekde dobrovolne,inde povinne...Ved sme jeden kontinent,jedna unia....

tina_
23. feb 2009

Johanda,
posledna veta- velmi pekne povedane...fakt 😉

bejbypd
23. feb 2009

ja som asi zatata ale ano verim keby sa mam takto riadit vsetkym preboha...mne je strasne luto mamiciek a deticiek ktorym ockovanie dokonca znicilo zivot ale mozno kolkorat ten zivot zachranilo...to se sa zamysleli?pride mi smiesne ked nejaky doktor povie ze ockovat proti kliestom by sa mali dat iba ludia z oblasti karpat ci skade len v mojom okoli poznam styroch ludi ktori boli infikovani kliestom na kliestovu encefalitidu tu v prievidzi...kazde pre ma aj svoje proti...vela veci nepripustam ale priznam sa vela veci ani neriesim niektore veci pre mna tak maju byt tak take su...chcem sa informovat naozaj ale ku kazdemu niecomu sa viaze nieco co sa moze stat odstrasujuce pribehy a podobne to by som sa musela bat vsetkeho a riesit vsetko...je mi to luto ale podla mna som dobra mama no priznam vsetko neriesim a ani raz ma nenapadlo riesit ze preco malu ockovali proti tubere...proste lebo ani ma neurazilo ze sa ma neopytali ci mozu stale zijem este asi v komunizme do ktoreho som sa narodila sice z do konca ale predsa...to je len moj nazor nechcem nikoho nahnevat ani nic vcera som si na internete dost o ockovani nastudovala co doktor to iny nazor ci by malo byt povinne neviem...asi ani nie ale burit sa proti vsetkemu lebo vraj toto vraj hento ja neviem..

bejbypd
23. feb 2009

a k baleniu nasiroko nechcem zastavat slovensko nie je to preto ze stale sme zastarali oproti inym krajinam kde to vobec nepouzivaju teda takmer nikde sa uz nebali nasiroko u nas sa bali stale preto lebo na slovensku je vela ludi alebo je tu rozsirene vrodene problemy s klbovymi zhybmi preto sa to tu stale odporuca aj pre babatka aby sa tomu predchadzalo a znizil sa ten vyskyt bedrovych problemov oproti ostatnym krajinam to len na vysvetlenie...

valka
23. feb 2009

bejby, myslim, ze to burenie sa proti vsetkemu je len reakcia na to, ze sme do niecoho nuteni...tiez si myslim, ze je scestne tvrdit, ze ani jedno ockovanie nie je ucinne, ale v zivote to tak chodi - jeden extrem strieda druhy 😠 😒
keby sme mali moznost o tom rozhodovat a do nicoho by nas nenutili, asi by si kazdy vybral nieco a vsetci by boli spokojni....

bejbypd
23. feb 2009

asi tak s tym suhlasim kazdy vie co chce to je pravda nikdy som sa nad tym nezamyslela ale je to pravda ja by som teda asi ockovania dodrziavala ale ked niekto nechce lebo ma na to padny dovod tak by si mal mat moznost vybrat a rozhodnut sa sam 😉

tina_
23. feb 2009

Suhlas bejbypd,
vies, keby kazdy reagoval ako ty...Su ludia, ktori by cloveka snad aj ukamenovali, ze si "dovolil" nedat svoje dieta zaockovat... ☹ , hoci tu nejde o nejaku "poslednu modu", ci "hranie sa na odbornikov".
Jedine, co chcem, asi ako my vsetky, je byt dobrou maminou, na 110 percent a viac, chranit svoje dieta, a hoci to niekedy vyznie prave paradoxne, mozno aj pred nasilnym ockovanim.
Rozhodne by sme v dnesnych casoch mali mat slobodu vyberu, tiez mi nejde o nejaky extrem, ale ak lekar povie, ze neziaduce ucinky neexistuju, hoci na samotnom pribalovom letaku vyrobcu vakciny ich najdete kopec a poznate ludi a ich deti, u ktorych sa vyskytli (a nejde o 1 dieta z miliona, je ich ovela viac...)

A aj v teme Babatka napr.
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

babalala
23. feb 2009

Původně jsem chtěla napsat jasné "NE - každý by měl mít právo si na základě dostupných informací utvořit svůj vlastní úsudek a svobodně se rozhodnout", ale když to tady tak čtu, tak začínám pochybovat, že si náš národ jako celek právo na svobodnou volbu zaslouží.. opět známé fráze typu "kdyby se neočkovalo, tak tady všichni pomřeme na tuberu" a podobné nesmysly.. 😖 Je vidět, že málokdo jde skutečně do hloubky a je ochoten si ověřit moudra vyčtená v Mladé frontě taky v odborných zdrojích..