Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

valka
4. mar 2009

no mumps bol aj v cechach pred dvoma rokmi - dostali ho hlavne ockovani adolescenti (http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.asp...) 🤐

lenki33
autor
4. mar 2009

bambu no aj ja som mala mumps a porod bol teda podstatne horsi, manzel tuto skusenost zrejme nema, tak sa mu aj mumps zda strasny 😀

bambusko
4. mar 2009

lenki, teda, aj horsie veci ako porod som zazila, napr. vyberanie krcnych mandli 😝 😢

lenki33
autor
4. mar 2009

mozno trochu od temy ale zaujimavy clanok,nie o ockovani ale o "utrpeni" ktore choroby sposobuju
http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=551

martina46
22. nov 2009

no fajn tema 😉
som proti povinnemu ockovaniu.

petot
22. nov 2009

Ak ockovanie funguje, nech sa ockuje kto chce, ved je chraneny a do ostatnych ho nic nie je.
Ak ockovanie nefunguje a ockovani sa stale boja "nakazenia od neockovanych", tak potom ho zrusme uplne, lebo nema zmysel.

A rozpravky o kolektivnej imunite rozpravajte malym detom, nikdy nebola dokazana a v praxi je plno pripadov, ktore ju uplne vyvratili (epidemie v plne zaockovanych populaciach). 😉

petot
22. nov 2009

valka: Vyborny link.

sue
22. nov 2009

Som za dôkladné zváženie každého očkovania... každé dieťa je individuálne, každý prípad, každá situácia...

janea
29. nov 2009

ahojte, zaujimava debata, ja zatial neockujem a snazim sa ziskavat co najviac info. Z coho mam vsak trochu obavy, je letecka doprava s nezaockovanym dietatom... co si o tom myslite? 5mesacny nezaockovanec (ani tbc) a letisko/lietadlo a jeho uzatvoreny ventilacny system. vidim ze niektori z vas sa dobre orientujete v tejto tematike, poradili by ste mi nieco? (dieta je plne kojene, takze aspon taketo plus pre imunitu ) dakujem🙂

etnicka
29. nov 2009

janea, pokial mas dietatko plne kojene a dobre sa stravujes (pestro, vela ovocia, zeleniny, obilnin), tak ma dost silnu imunitu a nemas sa coho bat.

martina46
29. nov 2009

a vela pozitivneho myslenia este 🙂

ginepra
30. nov 2009

som proti ockovaciemu nasiliu...

oscarka3
30. nov 2009

som proti 😠

janea
30. nov 2009

dakujem etnicka a martina, no... velmi pestro sa nestravujem;( antikolikovy jedalnicek;( tak hlavne to pozitivne myslenie,,,, ;)

babulka
1. dec 2009

Som za zachovanie povinnej ockovacej schemy s co najvacsou moznou informovanostou rodica a individualneho pristupu. V pripade, ze sa ockovanie stane nepovinne, ergo dobrovolne, nebude mozne ani jeho preplatneie zo zdravotneho poistenia. V takom pripade aj vela z tych rodicov, ktori chcu dat zaockovat, budu si to musiet hradit z vlastneho vrecka a vieme, ake je to dnes s financiami rodin s detmi. Zaroven som ale proti tomu, aby sa rodicom, ktori sa rozhodnu svoje dieta neockovat, udelovali nezmyselne pokuty. Takze "povinne" ano (z pohladu vseobecneho), ale bez pripadnych sankcii.
Otazkou zostava, ked uz sa tak obraciame smerom k zapadu (pri odvolavani sa na ockovacuie schemy tam) by som dala na zvazenie preplatenie liecby dietata, ktore ochorie na chorobu, proti ktorej mu "stat" umoznil zadarmo dat sa zaockovat. Teda ockovat nemusim, ale ak mi dieta ochorie trebars na cierny kasel, liecbu mu nepreplati zdravotna poistovna, ale uhradi si ju rodic sam.

schwarzovka
1. dec 2009

jsem proti...a když už, tak po 2 letech života dítěte 😉

petot
1. dec 2009

babulka: Niektoré Tvoje východiská sú problematické.

1, Aj pri dobrovoľnom očkovaní je možná plná úhrada vakcín poisťovňou. Funguje to aj v súčasnosti, napr. pri chrípkovej vakcíne (nepovinná, a predsa hradená). Nie je dôvod, prečo by to nemohlo fungovať aj pri ostatných.

2, Keby bolo očkovanie povinné, ale bez sankcií, bolo by to fajn. To by už ale bolo systémovejšie urobiť ho rovno dobrovoľným, pretože výsledok totožný, za menšej miery právnej neistoty.

3, Hradenie liečby je úplne proti zmyslu solidárneho zdravotného systému, a keby vôbec niekto o tom chcel uvažovať, mal by si najprv zodpovedať závažné otázky:

-a) Kto uhradí liečbu, keď dieťa ochorie na chorobu, proti ktorej bolo očkované?

-b) Kto uhradí liečbu trvalých následkov očkovania (napr. astma, cukrovka, ochrnutie, psychické postihnutie apod.)? Ak rodičia dobrovoľne súhlasili s očkovaním a boli poučení o možných následkoch, podľa Tvojho prístupu by si to asi tiež mali hradiť sami?

-c, Dostanem peniaze, ktoré som nevyčerpal na vakcínach, v inej forme (napríklad vitamínoch)?

-d, Budeš požadovať, aby si fajčiari hradili liečbu rakoviny, alkoholici transplantáciu pečene, narkomani ústavnú starostlivosť? Lebo všetci títo si za svoj stav môžu omnoho viac, než dieťa, ktoré ochorelo na infekčné ochorenie...

dvojka
1. dec 2009

Já bych souhlasila se swarzovkou 🙂

ninimimi
1. dec 2009

aj ja som za povinné očkovanie a dokonca som malú dala zaočkovat aj na rotavírusa a pneumokoka a nemala som žiaden problém.v rodine sme mali rotavírusa a nie je to nič pekné to malé vyzeralo ako po koncentráku.takže je to na zváženie.no ja dávam malej skoro všetko.je to moje dieta a snažím sa ho čo najviac ochránit.volakedy ludia nepočuli o rotavírusoch a dnes sú všade takže sloboda volby.teraz sme ju dali zaočkovat aj proti meningokoku typu C a žltačke.jednoducho chcem chránit zdravie svojho dietata a ked niečo vidím a može jej to raz zachránit život nie sú pre mna doležité žiadne peniaze.takže preto ju očkujem aj látkami ktoré nie su povinné

vroni
1. dec 2009

babulka, okrem systému povinného očkovania existuje aj systém očkovania nepovinného. Nie dobrovoľného. To znamená, že existuje predpísaný očkovací program, ktorý je plne hradený poisťovňou, ty (čoby rodič) máš povinnosť sa na očkovanie dostaviť, ale môžeš očkovanie beztrestne odmietnuť To považujem za zmysluplné (mimochodom, tento systém je zabehnutý aj vo väčšine krajín Európy) Čo sa platenia týka - to už petot dôkladne zhrnul. Mimochodom, niečo podobné neexistuje nikde na svete.
Ninimimi, pre mňa je dôležité zdravie môjho dieťaťa a nie peniaze. Práve preto doňho nepchám chémiu prekom-zadkom. Rotavírus sme mali, rovnako ako aj tú strašne nebezpečnú prasaciu chrípku. Nevidím ani najmenší dôvod takéto veci dať očkovať, rovnako ako rubeolu či osýpky. Ale považujem za správne, že každá rozhodneme za svoje dieťa tak, ako považujeme za najlepšie a nie tak, ako sa "niekto hore" rozhodol.

blau
1. dec 2009

som proti

babulka
1. dec 2009

Iha....
Petot - ano, mas pravdu pri chripkovej vakcine (ZP preplacaju iba vakcinu, "pichnutie" si musis platit sam). V pripade, ze by sa ku vsetkym vakcinaom pristupovalo takto, mozes mi verit, vzhladom na mnozsvo vakcin by uz nebolo preplacane nic. Okamzite by sa zmenil system uhrady z verejneho zdravotneho poistenia. Nebudme naivni.
Pokial ide o prelacanie pripadnej liecby - ale ano, existuje. Dokonca aj u nas. Tiez mame solidarne ZP, ale ak sa v kalendarnom roku nedostavim na stomatologicku prehliadku, v nasledujucom si pekne-krasne zacvakam vsetko sama. Hoci platim ZP. A podobnych analogii najdes vo svete dost. Hned len ukazka petotom spominanej transplantacie pecene pri cirhoze sposobenej alkoholizmom. Napr. v USA ani v UK sa takyto pacient do transplantacneho programu ani nedostane. Ludovo povedane, prechlastal si pecen, ak ju chce mat transplantovanu, musi si ju zaplatit. Detto kardiaci.
Pokial som dobre informovana, obdobne umysly su na "spadnutie" aj u nas, napr. pri gynekolgickych prehliadkach.
k bodu b) sa ani nebudem vyjadrovat...nic z uvedenho nie je preukazane. Mozes argumentovat, ze ani opak, ale dokazovanie takto nefunguje 😉 Daj mi vzorku milion nezaockovanych deti a ak ani jedno nebude mat cukrovku, astmu, autizmus, uverim. Bohuzial, tieto choroby sa vyskytuju vsade, aj v oblastiach, kde sa vobec proti nejakej MMR neockuje.
k bodu c) - protirecis si s tvrdenim v bode 3. - ZP je solidarne, takze hoci si platim odvody ako hovado, idem k lekarovi len na preventivnu prehlaidku. Chora som bola nedavno, po 8. rokoch. Takze ani mne sa nic zo ZP nevrati do vacku, hoci platim a nevyuzivam. Pass.
k bodu d) - ano. Viac- menej sa niektore zo spominaneho uz uplatnuje, aj ked nepriamo. Ale som za to a viem, ze umysly taketo su.

Ak som vas "antiocko" citala dobre, tak sa predsa nemate coho bat. Ved tie choroby sa predsa nevyskytuju - jedne z argumentov, preco neockovat. Tak ak sa nevyskytuju a ja nepovazujem za potrebne ockovat, kedze sa nevyskytuju, nemam sa coho bat, ze by moje dieta ochorelo. tym padom ani nemozete protestovat proti tomu, aby sa pripadna liecba hradila z vasho vrecka (kedze ziadna nebude).
😵

babulka
1. dec 2009

Este k tomu mumpsu, co bolo vyssie spominane - ja som mala mumps v 4. rokoch (este sa neockovalo, tusim az zaciatkom 90. rokov) a dnes som rada, ze som tu. Spolu s mumpsom som mala aj pankreatitidu a meningitidu, co bola kombinacia (mimochodom dokazana suvislost s mumpsom), z ktorej maloktore dieta vyslo zdrave (velke mnozstvo mozgovych a zmyslovych poskodeni).
Kamaratka (tiez neockovana, narodena zac. 70. rokov) dostala ako tehotna rubeolu v zahranici, jej dieta sa narodilo s mnozstvom vrodenych vyvojovych chyb a zomrelo po tyzdni.
Tymto nechcem strasit, sama mam averziu voci straseniu vyslovenych fanatikov (koniec sveta a pod.), len chcem napisat, ze tak, ako netreba zlahcovat mozne reakcie na ockovanie, netreba zlahcovat ani priebeh chorob, proti ktorym sa ockuje. To, ze niekto tu ktoru chorobu prekonal lahko este neznamena, ze je to vzdy tak.

blau
1. dec 2009

babulka, ale tak ty si napisala, ze ockovanie chces dobre tak ho chci. Ale nech to nieje povinne. O to v tejto ankete asi aj ide, ci to chapem zle?

Preco by mal nejaky zlodej v parlamente rozhodovat o tom, aby bolo moje dieta ockovane a ked nie kasirovat za to....
Komu je to jedno nech zdvihne ruku, tak hlasuju....

maznacik007
1. dec 2009

prasacia chripka nie je tak nebezpecna pre deti nad rok.. nasa ju prekonala v pohode do č d 4 dni muz tak do tyzdna a ja som este stale na infekcnom kvoli komplikaciam so zapalom pluc.. takye tazko sudit... ani v jednej rodine to nemusi ist rovnako..
ja mam skor pocit ze sa to cele zlahcuje.. ze nezaviedli take cosi ze ked ochories na chripku tak nemusis ist hned pre pn dopisu ti spatne.. lebo vtedz nakazis plno ludi... ja

vroni
1. dec 2009

No, vidím zľahka problém v tom, že ak bude mať dieťa nežiadúce náledky po vakcinácii, tak si ich rodič tiež bude musieť zo zákona cvakať z vlastného vrecka, lebo však načo dal decko zaočkovať, nie? Alebo si sa niekde dočítala, že neexistujú osýpky či mumps alebo že očkovanie prinútilo zmiznúť čierny kašeľ? Choroby, ktoré vymizli (napríklad pravé kiahne) sa už neočkujú. O ostatných - tie sú možno zriedkavé v našich zemepisných šírkach, ale vymiznutými by som ich nenazvala. Tento štát nezaplatil (a teda ušetril) za rotavírusovú vakcínu, za vakcínu proti prasacej chrípke, za pneumokoky, za MMR (v mojom konkrétnom prípade) Dostanem tie prachy? Nie, budú použité tam, kde je práve treba. Ja zasa očakávam, že keď ochorie moje dieťa (na čokoľvek) tak tu budú nejaké iné peniaze preňho. Rôzne druhy pomoci či pre alkoholikov, drogovo a inak závislých sú tiež hradené (aj) zdravotnými poisťovňami. Tak vo co go?

sorciera24
1. dec 2009

malokto vobec tusi, co v ockovacich vakcinach je......dokonca ani lekari to nevedia, vraj sa o tom vobec neucili na VS a ak si to nenastuduju sami, tak je jasne, ze veselo ockuju, ved nam to kaze zakon.... 😠 ...je to smutne....ja som proti.....malo by byt ockovanie dobrovolne....

blau
1. dec 2009

mozno sa tu najde odvazlivec a nam napise co v tych vakcinach je. Ja to viem ( citala som), ockovat uz nedam 🤐

erikasadek
1. dec 2009

blau ja som nedavno dala na link, kde , pisla clovek , ktory na nich pracoval co vsetko v nich je...

na zblaznenie musim ho najst a hodit sem.. 😉

sorciera24
1. dec 2009

hodte to sem....nech vidia ostatni, co pichame detom do tela.... 😒