Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

pastuska
9. dec 2009

veronika, áno zle si to pochopila. Ja ako mamička si mám dopredu študovať zloženie vakcín, aby náhodou môjmu nepichli niečo, na čo je alergický? No a potom za čo sú platení lekári? Ona mi to mala povedať - takže neviem, čo tvoja otázka vôbec mala znamenať.
Čo sa týka iných zásahov štátu do práv rodičov...takže babulka, ty nám ten "extrémizmus" podsúvaš. Akože preto, že som proti očkovaniu, musím byť proti všetkému? No nehnevaj sa, mám vlastný rozum a chcem mať v tomto možnosť výberu. Svoje dieťa by som netĺka, ani kebyže mi to zákon nezakazuje, viem, veľmi dobre prečo.
A čo sa týka interupcií - ja som bola za možnosť výberu. Ak nebude, je to podľa mňa zásah do práv žien, a ženy si to budú dávať robiť ilegálne, tak ako aj teraz, keď to nechcú mať v karte - viem o čom píšem, mám aj také kamarátky. Lekári sa dajú veľmi dobre podplatiť.

Ak peniazom babulka, ty len tu kreslíš čerta na stenu, čo keby prečo začo....to majú byť argumenty proti tomu, aby očkovanie bolo dobrovoľné? Prečo ja si mám dať napichať dieťaťu niečo len preto, že ty si myslíš, že mu to prospeje, ja mám opačný názor.

Prečo by mali byť teraz vakcíny bezpečné, keď jasne dokázali vírus SV40 vo vakcíne detskej obrny, a veľa ľudí dostalo rakovinu? Prečo mám veriť, že teraz o 20 rokov ďalej sa to nestane? Stalo sa predsa nedávno, keď boli vakcíny infikované vírusom vtáčej chrípky...

Prečo si mám dať zaočkovať dieťa, keď som videla, ako dopadlo jedno, čo bolo zaočkované proti obrne?

Inak ak ste zachytili to, že návrh poslakyne Muškovej neprešiel, tak ho zmietol zo stola poslanec Zelník, ktorý vlastní sieť lekární a je prepojený s inými medicínskymi a lekárskymi firmami - stačí pozrieť internet. Takže on je určite presvedčený o dobre vakcín a len z toho dôvodu je proti odškodňovaniu....to určite.

veronikapp
9. dec 2009

pastuska tak sa ospravedlnujem ak som to zle pochopila, len sa uz tolko nerozculuj.
a videla si aj deti ktore neboli zaockovane proti obrne a dostali ju? Lebo v minulosti to nebolo az take vynimocne ochorenie... Tiez by sa ti to nepacilo.

pastuska
9. dec 2009

veronika, ja sa nerozčuľujem, to len možno tak vyznelo, ja proste ak nenapíšem, čo si myslím, tak zabudnem hneď (no tehotná som, tak mám pomalšie myslenie 😀 ). Ja som taká aj normálne, že rozprávam zvýšeným hlasom, t.j. oproti niektorým ľuďom kričím, lebo sú hrozne tichý a tak - ale nerozčuľujem sa, aj tak nemôžem, ako tehotná 🙂

No ja som práve videla, ako dopadlo dievča, čo na obrnu očkované bolo...dostalo ju po očkovaní, celý život postihnuté, zomrelo ako 24-ročné.

babulka
9. dec 2009

Pastuska, citaj poriadne...napisala som, ze nemyslim nikoho konkretneho, ale su tu aj take osoby, ktorym na jednej strane vadi zasah statu a na druhej nevadi.
Ono je to tak, mne vadi platit zdravotne poistenie, lebo ho aj tak nevyuzivam a vyuzivaju ho za mna ti, ktori v zivote neprispeli ani korunou. Vadi mi prispievat na cirkvi, vadi mi, preco by za moje dane mali platit romom vysoke socialne davky a pridelovat sa im byty, vadi mi vela veci, ale keby sa malo vsetko zrazu zdobrovolnit, bolo by to pekne coro moro. V demokracii aj v inych formach je to vzdy tak, ze rozhoduje vacsina. Mozme sa zamyslat, ci je to spravne alebo nie, diskutovat, argumentovat, hadat sa, ale aj tak vzdy to bude o vacsine.

K navrhu poslankyne Muskovej - nie je to jej prva aktivita v tejto oblasti, ale bohuzial tiez posobi mierne hystericky, kto ju zazil, pochopi. 😉 Jej posledny navrh bol principialne zly, nie obsahovo, co sa tyka odskodnenia, ale novelizacny paragraf tykajuci sa toho, ze na odskodnenie staci podozrenie, ze nasledok bol sposobeny ockovanim - to je uz vrchol. Odporuje to principu pravneho statu, kedy sa dokazovanie prenasa na odporcu a to nie je v pravnom state akceptovatelne. Zoberme si jednoduchy priklad: Ja budem zalovat teba, ze si mi nevratila pozicane peniaze. V sudnom konani nie ja ako nahvrhovatel (zalobca) budem musiet dokazovat, ze som ti nejake peniaze vobec poziacala, ale ty ako odporca budes musiet dokazat opak. Cize sud bude vychadzat z prezupmcie, ze peniaze boli pozicane, a ty dokaz, ze neboli. Ako mi to dokazes? Ved to sa ani neda.
To iste je aj v pripade zdravotnickych ukonov - ak chcem zalovat stat (farmaceuticku firmu, lekara...), ze vakcinou, liekom, ukonom bolo poskodene moje zdravie, budem to musiet dokazat. Nie opacne. Na vsetko existuju sudni znalci, a v pripade, ze budem v konani uspesna, sud prizna nahradu trov konania, cize vsetko, co som do konania investovala, mi bude musiet odporca zaplatit.

ronie
9. dec 2009

veroniko, takové testy si nevydupeš, když není opravdu závažný důvod, je to šíleně drahé, takže leda si to zaplatit, jenže co potom případy kdy nejde o imunologické problémy ale neurologické????Kdy se to z žádných testů poznat nedá, eeg nemusí absolutně nic dopředu ukázat...

pokud vím swarzovka o alergii věděla,ale o očkování se začla zajímat jako většina z nás co máme špatnou zkušenost až po. Doktoři na anamnézy kašlou, hlavně že naočkujou, kdybych si něco o rizizích přečetla, tak bych nikdy svoje děti naočkovat nenechala, rozhodně ne dle očko kalendáře a jen rozloženými vakcínami(ne hexou)

denduska
9. dec 2009

veronika, no ved to ze na to treba nejaky dovod...nieco sa tam musi uviest a casom ak by sa pocet tychto vysetreni zvysil, poistovakom by to zacalo byt podozrive a este by vysetrovali toho ktoreho doktora ze preco dieta na tie testy poslal a hned by s tym prestali....ja by som si to aj zaplatila - lenze na to treba ozaj dlho sporit....dlho dlho...to ide do desattisicov (skk myslim) 😖

schwarzovka
9. dec 2009

ano, veronika o kom ty píšeš jsem já...věděla jsem já i doktor, že je alergický, ale ani jeden jsme nevěděli, že nemá být očkovaný...kdo to teda měl vědět? Zjistila jsem to až později, protože se mi ta jeho reakce nelíbila...nejdřív jsem myslela, že to je nějaká etapa vývoje...když se to pořád nelepšilo, začla jsem hledat důvod a proč to má...že je to po očkování jsem tušila od začátku...že by intuice?? Až jsem náhodou narazila na to, že očkovaný být vůbec neměl...až potom jsem začala téma očkovaní "studovat"

beruska2x
9. dec 2009

ronie... no asi jak ktey Dr, me hned rekla ze timhle ockovat ne, jak postupovat dal co mi doporucuje a co ne.... to je ale opravdu chyba Dr a ne ockovani!!!!!!

zelmirka1
9. dec 2009

ja nevidim dovod ked nebude povinne ockovanie preco by sa vakciny nepreplacali, ved aj ine lieky sa preplacaju
jedine co tu asi niektore maminy chcu je aby mali moznost sa rozhodnut ak maju odovodnene obavy o svoje dieta nech ich nikto nenuti ockovat a nepokutuje za to. Ved ine krajiny to maju skoro vsetky v EU takto, plosna zaockovanost je tam pomerne vysoka a kto nechce neockuje a nema problem. U nas ide o zvyk, dam ruku do ohna za to ze 90% mamin ani nevie co vlastne ockuju ich detom, ake choroby su to, ako sa mozu chytit, co mozu sposobit, co obsahuje vakcina, ake mozu byt neziaduce ucinky atd....som za informovanost a moznost vyberu.

ronie
9. dec 2009

beruško 😀 není to chyba očkování... 😀 no však, dyť očkování musí někdo píchnout že...Doktoři kteří o očkování a jeho rizicích něco ví, jsou velkou vzácností a je to proto, že oni musí splnit svou povinnost a naočkovat, tak se o vakcíny nezajímají, kdyby bylo očkování nepovinné, museli by se z principou zajímat víc, protože by se rodiče začli velmi zajímat a oni by byli nucení dávat informace

zelmirka1
9. dec 2009

to je veru pravda keby nebolo povinne museli by vediet aj lekari viac a informovat rodicov a to uz by bolo vsetko ine

veronikapp
9. dec 2009

vrha sa to tu spravnym smerom. Konecne uz nie je vsetko len cierne alebo biele, ale aj farebne! Konecne to tu ma uroven! Ja si velmi rada precitam nazory, skusenosti, vedomosti inych ale nie formou vnucovania niekoho ,,zarucenych informacii,,. Vsak pastuska?

veronikapp
9. dec 2009

Pastuska nehnevaj sa nechcem aby sa ti dvihol adrenalin, len reagujem na inu temu, tejto velmi podobnu...

sorciera24
9. dec 2009

detto, zelmirka 😉

miliharmi
9. dec 2009

Nemyslím si, že by zdravotní pojišťovny přestaly proplácet doporučená očkování jen proto, že by očkování nebylo povinné. Jsou lidé, kteří např. odmítají léčbu antibiotiky, prostě si je i přes doporučení lékařů nevezmou a přestaly snad kvůli tomu ZP atb. proplácet? Každý zdravotní úkon je přece dobrovolný a musí být odsouhlasen přijímajícím pacientem, pokud je schopen souhlas dát a přesto jsou všechny tyto úkony hrazeny. Takže nevidím žádnou logiku v tom, že by ZP přestaly očkování proplácet. Něco jiného by bylo, kdyby medicína prokázala očkování jako škodlivé a bezdůvodné, pak by nejspíš ho nejspíš ZP proplácet přestaly. Ovšem do toho máme ještě daleko, zatím většina ani laické ani odborné veřejnosti si mnohé negativní důsledky s očkováním spojovat odmítá, vždy se to přičítá něčemu jinému, spojovat s očkováním i velmi jasně související důsledky je prostě tabu. Lidé, kteří to dělají jsou považováni za podivíny s extrémistickými názory bez ohledu na tu, že mohou mít pravdu.
Možná některé věci je složité prokázat, třeba ten vývoj řeči. Ale zavírání očí před možnou a velmi pravděpodobnou souvislostí mezi očkováním a poruchami imunity, je dost závažné. Imunitní systém je složitá a dosud jen velmi nedokonale pochopená záležitost a jeho ovlivňování očkováním může vedle pozitivních mít i velmi negaticní důsledky, třeba takové jako v případě mojí holčičky, kdy vytváření protilátek proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím (tedy nemocem, které by smrtelné následky měly jen s velmi nepatrnou pravděpodobností) natolik rozhodilo a vyčerpalo její imunitní systém, že nebyl schopen zvládnou obyčejný herpesvirus. Herpetická encefalitida je nejzávažnejší z encefalitid, ale vzniká pouze u lidí s narušeným imunitním systemem, u Milenky jejímu vzniku bezprostředně předcházelo MMR očkování, takže samozřejmě popřít je možné všechno, ovšem popřít tuto souvislost znamená hodně zavírat oči před skutečností. To co se stalo Milence, se může stát každému očkovanému dítěti, možná že se narušení imunitního systému projeví jiným méně závažným způsobem, ale dojít k tomu může u každého a myslím, že k tomu i často dochází, jen my ve většině odmítáme tyto souvislosti připustit.

pastuska
9. dec 2009

babulka, citujem z návrhu zákona, kde je to, o čom píšeš:

(1) Na účely odškodnenia poškodenia očkovaním podľa tohto zákona sa za očkovanie považuje:
a) očkovanie vykonané na základe osobitného predpisu,14a)
b) očkovanie, ktoré bolo povinné alebo je povinné na základe právnych predpisov alebo predpísané na základe všeobecnej lekárskej praxe na území Slovenskej republiky,
c) očkovanie odporúčané orgánmi verejného zdravotníctva.
(2) Poškodenie očkovaním je očkovaním spôsobené poškodenie na zdraví, ujma súvisiaca s jeho liečením či odstraňovaním jeho následkov alebo smrť. Za poškodenie očkovaním sa nepovažuje ujma, ktorá nepresahuje obvyklý rozsah reakcie na očkovanie.
(3) Poškodeným očkovaním je osoba, ktorej bola v dôsledku očkovania spôsobené poškodenie očkovaním; ak táto osoba v dôsledku tohto činu zomrela (ďalej len "zomretý"), pozostalý manžel po zomretom a pozostalé dieťa po zomretom, a ak ich niet, pozostalý rodič po zomretom, a ak ho niet, osoba, ku ktorej mal zomretý vyživovaciu povinnosť (ďalej len „poškodený“).

(1) Na uznanie poškodenia očkovaním postačuje pravdepodobnosť príčinnej súvislosti. Ak táto pravdepodobnosť nevyvstáva len preto, lebo o príčine konštatovanej choroby vládne v lekárskej vede nevedomosť, môže byť so súhlasom ministerstva uznané poškodenie na zdraví ako dôsledok poškodenia očkovaním. Súhlas ministerstva môže byť udelený aj všeobecne. Súhlas ministerstva môže byť vzatý späť v prípade, ak sa nepochybne preukáže, že poškodenie na zdraví alebo smrť nie sú dôsledkom očkovania. Už vyplatené odškodnenie sa nevracia.

veronikapp
9. dec 2009

miliharmi pekne napisane ale nikto netvrdi ze ockovanie je uplne bezpecne alebo dokonca zdraviu prospesne. Samozrejme ze oslabuje imunitu, ale rovnako aj ktorekolvek ochorenie a jej liecba. Napr. ATB dokazu neuveritelne oslabit imunitu aj u dospeleho.

pastuska
9. dec 2009

veronika, ale my sme už písali, že tu ide o možnosť výberu, nie striktne o odmietanie všetkého.
Ja by som niečo dala zaočkovať, ale až po dvoch rokoch alebo pred nástupom do škôlky alebo školy, nie v tak skorom veku. A to v tom prípade, že prípadné choroby neprekonal a nemá proti nim protilákty (napríklad ten mumps, ale nie teraz, určite nie). U dievčať nie je mumps taký nebezpečný v dospelom veku, ako u chlapcov, napríklad. Takže je potrebný individuálny výber, na to je ale potrebné dobrovoľné očkovanie.

A do dvoch rokov nie je vyvinutý imunitný systém a tuším ani nervová sústava dieťaťa.

schwarzovka
9. dec 2009

jasně Veronika, ale zase je tam ta možnost volby...můžu brát ATB nebo nemusím 😉

schwarzovka
9. dec 2009

souhlasím s pastuska

denduska
9. dec 2009

veronika, neverila by si kolkokrat som citala vyjadrenia dokonca z ust lekarov ako ockovanie posilnuje imunitu a zdravie. Staci poradna na mamaaja 😒

miliharmi
9. dec 2009

Veroniko, jistě i probíhající onemocnění a léčba ATB imunitu oslabuje, organismus je nucen s nemocí bojovat a vytvářet protilátky, ale je třeba si uvědomit, že u miminka do půl roku věku je organismus kvůli očkování nucen vytvářet a to dlouhodobě protilátky proti 6 závažným nemocem, jak je pravděpodobné, že by se s něčím takovým musel vyrovnávat přirozeně? U třeba jen trochu méně silných jedinců to může mít na imunitu velmi negativní vliv. A hned za pár měsíců je organismus znovu silně zatížen vytvářením protilátek proti 3 dalším virových chorobám. Je úplně jedno, že viry jsou oslabené nebo neživé, smysl očkování je vyprovokovat tělo k vytváření protilátek a právě to silně zatěžuje imunitní systém a vyčerpává organismus, takže pak je méně schopný se bránit v případě napadení jinými infekcemi, proti kterým se neočkuje a těch je více než těch očkovaných, třeba zrovna herpetické viry, které jsou u člověka se zdravou imunitou vpodstatě neškodné.

veronikapp
9. dec 2009

schwarzovka nie vzdy je pri ATB moznost volby...
pastuska tak porad- kedy co ockovat, za akych podmienok, co podla teba netreba? Nemyslim to vobec ironicky. Ked uz sa bavime o ockovani, tak konkretne- aby sa nestalo ze tu nahodou zavita nejaka mlada mamicka s ziadnymi skusenostami a po precitani niektorych extrmnych nazorov- stale na to trvam- sa pojde ku svojej doktorke vadit...

veronikapp
9. dec 2009

jaaaaj pomoc nastiham- kym napisem svoju reakciu na nejaky prispevok uz sa tu medzitym objavia 3 dalsie...

pastuska
9. dec 2009

veronika neviem, už som písala, chce to individuálny prístup ku každému dieťaťu.

schwarzovka
9. dec 2009

veronika...leda, že by mi je doktor narval do pusy násilím 😀 😀 ....prostě buď je vezmu nebo ne...

veronikapp
9. dec 2009

schwarzovka mam pouzit konkretny priklad? Ale tato tema je o niecom inom. Napriklad pri laryngitide. Nevezmes si tie ATB ked ti tak opucha hrtan, ze nemozes dychat, horucka ta odrovna uplne, aj napriek tomu za vies ze ti to oslabi imunitu? Ved sa vyliecis, a spravnou zivotospravou si ju zase posilnis. Nie?

kubaka
9. dec 2009

schwarz - promiň, ale čím budeš léčit zánět v těle? Díky ATB neumírají lidé na obyčejný zápal plic jako dřív. Zase extrém.

veronikapp
9. dec 2009

pastuska preco toto neporadis agatkag v tej druhej teme? Alebo preto , ze sa ta tak strasne zastava?

veronikapp
9. dec 2009

denduska myslela som na tejto stranke...