Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

dorotka
23. feb 2009

no ja neviem kocky ono je to povine ockovanie asi dobre najma kvoli ludom ktory nemaju dostatocne vzdelanie a kaslali by na deti a medzi ktorymi sa vsetky choroby mozu sirit rychlejsie
vid zltacka na vychode

bram
23. feb 2009

jasne NE!! otazka jak k tomu dojdeme 😒
vidim tu dost zapalenych zastankyn ockovani na to, aby se konecne dobrovolnost i u nas mohla stati skutecnosti....kdyz prece bude v CR tolik zodpovednych a proockovanost tak vysoka (jak se nedavno nechal slyset jeden z ockovacich leadru🙂, nebude uz k povinnemu ockovani duvod

tomaslavka3
23. feb 2009

ano.-laik nerozumie,co je dobre pre dieta,kedy a v akom mnozstve.Mozno niektoe,co studujete,citate mate vacsi prehlad a preto nazor,ze nie.No predstavte si kolko zien porodi,nie ze chcelo to dieta,ale len zato,ze zase je tehotna.Myslim,ze ockovanie je spravna vec.

listicka77
23. feb 2009

tomaslavka: jenže pro ty, co tomu nerozumějí a nezajímají se, by tu byl doporučený očkovací kalendář. pediatr by podle něj jel vždy, pokud by rodiče aktivně neprojevili jiné přání.

susik77
24. feb 2009

jarka: moc zovseobecnene 😎 moja mama sa nestykala s bezdomovcami a tbc dostala okolo 17 rokov 😖
a toho pneumokoka tiez mozu dostat deti, kt. sa zdravo stravuju a chodia von 😎
problem v tej mensinovej skupine je skor v tom, ze oni na to ockovanie nepridu, pretoze im je to ukradnute, nie preto, ze by nechceli dat deti zaockovat.

Ja vidim skor riesenie v uzkej spolupraci rodicov s detskymi lekarmi, prip. ak byva dieta casto chore tak s imunologom a aby sa dohodlo bud urcitu vakcinu neockovat prip. odlozit ockovanie na neskor, ked bude mat lepsiu imunitu.

vroni
24. feb 2009

Susik, tvoja mamina bola urcite proti tbc ockovana. A nepomohlo, ako sama pises. Mensinovym skupinam to moze byt ukradnute aj teraz, tak kde je rozdiel?
Inak, mnohe si tu pletu nepovinne ockovanie s anarchiou. Tak este raz - nepovinne ockovanie neznamena, ze sa na ockovanie mozem vykaslat!!! Znamena to len tolko, ze ockovanie mozem ODMIETNUT. U lekara na prehliadke, nie na autobusovej zastavke pri diskusii so susedou!!!

lenki33
autor
24. feb 2009

suhlasim s vroni, nepovinne ocko nie je anarchia
tak ako je teraz trestne!!!! neockovat, by bolo potom trestne, nevyjadrit u lekara postoj k ockovaniu t.z co chcem zaockovat, kedy, a co nechcem a pod. Samozrejme po konzultacii s lekarom!!!

blovitc120
24. feb 2009

vroni 😵

lenki33
autor
24. feb 2009

a nikto sa tu nechce hrat na odbornikov, ale ide o to ze v tomto systeme aj keby mal lekar nazor ze je vhodnejsie ockovat az napr po 2 rokoch, tak vlastne nemoze, t.z ze ani nazor lekara-odbornika tiez nikoho v tomto state nezaujima 😒

denduska
24. feb 2009

bejbypd, hm, ten "nejaky doktor" je prof. Dluholucky, vidno ze nevies o kom hovoris 😖

inak aj moja mama bola ockovana proti TBC, mala tazkosti, nalez na plucach, aj ked jej Mycobacterium tuberculosis nikdy nevykultivovali, napriek tomu sa liecila 4-kombinaciou antituberkulotik dlhe roky "pre istotu". Tak dakujem pekne.

denduska
24. feb 2009

ale balenie na siroko - ja myslim ze ma svoj vyznam, a tych par mesiacov to nikoho nezabije ani to dietatko neobmedzuje. 🙂

buffinko
24. feb 2009

aha, tak ja mam asi dobru pediatricku 🙂 s nou nie je absolutne ziadny problem diskutovat. u nej som sa fakt nestretla s tym, ze dieta ma 2mesiace a MUSI byt za kazdu cenu ockovane na to a to, lebo jej to tak podla kalendara vychadza. myslela som, ze deti, ktore maju problem s imunitou maju pozmeneny ockovaci kalendar? nie je to tak?

padol tu nazor, ze iste "skupiny" by mali odporuceny ockovaci kalendar - bolo by podla mna utopiou si mysliet, ze by ho dodrziavali. no to urcite. aj na gynekologicke prehliadky chodia len preto, ze inak by nedostali prispevok od statu.

aj moja kamaratka dostala cca v 18rokoch tuberu, nepatrila medzi rizikove skupiny a predsa dostala. vnimavost cloveka na vakcinu je totiz individualny, nie kazdy organizmus si vytvori tolko protilatok, aby chorobe odolal, ale mozno je ich dost na to, aby ochorenie nebolo smrtelne alebo nedoslo k vaznemu poskodeniu a trvalym nasledkom. tot k otazke, preco niektori ludia ochoreju aj ked boli ockovani.

vroni
24. feb 2009

Denduska, ovela vacsi vyznam by malo neviazat deti do periniek a nasiroko viazat len deti s diagnozou dysplazie. Ale to by bolo prilis jednoduche a okrem toho - ani nase stare mamy to tak nerobili, tak preco my, nie? 🙄 🙄 🙄

blovitc120
24. feb 2009

Vroni, zalezi od dietata. Moja dcera by bez perinky a tuheho zavinutia prve 3 mesiace vobec nespala a zblaznila by sa as, jej to pomahaloi. Ale som off topic

denduska
24. feb 2009

vroni, tak to je jasne, ale kedze perinka je tu oblubena, a napriklad moja by bez nej v prvych mesiacoch nezaspala, tak co uz no

valka
24. feb 2009

suhlasim z vyssie uvedenym nazorom, ze pre ostatne skupiny by to bolo akoze povinne - v zmysle - vsetci su ockovani, ale ak nesuhlasis, je tu moznost, ze podpises napr. reverz a ockovat nebudu...tiez by si mal uviest dovody...ale za ten reverz by neboli postihy...
to je tak, ako ked niekomu kaze doktorka ist do nemocnice - kazdy tam radsej ide..ale ak mas vazny dovod a nejdes, nikto ti za to neda predsa pokutu, nie?

buffinko
24. feb 2009

a ako by bolo urcene, kto patri do "ostatnej" skupiny? jasna diskriminacia 😉

zaujimali by ma aj dovody uvedene v reverze. samozrejme nie oslabena imunita, akutne ochorenie a pod., to je dovod na odklad resp. uplne vynechanie ockovania aj teraz.

buffinko
24. feb 2009

aha, myslim, ze chapem, co chces povedat valka - ze ockovanie by bolo povinne, ale kto by nechcel, pre toho by bolo nepovinne pri podpisani reverzu? tak povinne alebo nepovinne? 😅 myslela som, ze narazas na inu skupinu...

valka
24. feb 2009

buffi, vsetci by to mali povinne, ale prisla by som a povedala: citala som si nejake studie a je tu podozrenie na toto a toto...alebo ze neboli uspesne alebo co ja viem co...takze by som chcela ockovanie odlozit: mam takyto navrh...vtedy toto a toto, potom toto a toto...podpis...(mumps je lepsie prekonat ako dieta, potom to dospeli zvlada tazsie, rubeola je neskodna, pokial nie je zena tehotna a po prekonani choroby su protilatky dozivotne, kym po ockovani nie) tak poviem, ze napr. rubeolu v 14 (do vtedy ju alebo bude mat, alebo ockujeme -nepredpokladam, ze by bola tehotna pred tymto vekom)...
tiez napr. TBC - v cechach a vsade je to posunute - tak si myslim, ze je to lepsie presunut na....hygiena by mohla skontrolovat podmienky a bolo by...
ale bol by potrebnebny aktivny pristup..ak rodic nevyjadri nazor, dieta je oskovane povinne...inak to bude tresne ako dotera...

blovitc120
24. feb 2009

Valka suhlas, ja tomu ockovaniu v utlom detstve napr. proti rubeole cez MMR proste nerozumiem. Ved babatko nemoze otehotniet.

buffinko
24. feb 2009

aha chapem. neznie to ako zly napad - lenze to by si ockovanie iba posunula, cize neodmietla uplne. v konecnom dosledku by bud bola zaockovana alebo by si vytvorila protilatky prirodzene. inak na margo bagatelizovanie rubeoly ako neskodnej detskej choroby - nasledkom prekonania mozu byt napr. epilepticke zachvaty.

predstav si vsak situaciu, ze by niekto odmietol toto ockovanie uplne. a takych ludi by bolo povedzme 50% v populacii.

jarka007
24. feb 2009

valka
ak rodic nevyjadri nazor, dieta je oskovane povinne...inak to bude tresne ?
uuf asi viem, co chces povedat, ale takto napisane je to trochu od veci. ak niekto nevyjadri svoj nazor 😒 ?

vroni
je to presne to, co si myslim, ze ludia nechapu. niektori si myslia, ze ide o uplne zrusenie ockovania a hrozia sa situacie, co budu robit, ked sa nebude ockovat. alebo to, co si napisala.
NEPOVINNE ockovanie neznamena, ze sa prestane ockovat. lidicky ockovat sa bude dalej. podla platneho ockovacieho kalendara, ktory sa bude kazdy rok vydavat. samozrejme by sa dalo aj ockovanie presunut. a individualne sa da dohodnut, ktore vakciny a kedy. ale malo by sa viac rozpravat o rizikach s tym spojenych, robit dlhodobejsie a rozsiahlejsie studie na to, ci teda tie alergie a autoim. ochorenia mozu byt z ockovania a ako im najlepsie predist. toto sa ale neda, ak ockovanie je povinne, zakonom dane. takto si mozu diktovat horepostaveny "lekari" to, co chcu a iny nazor ako maju oni je postihovany. TOTO je nedemokraticke.

susik mas pravdu, mala som tam radsej dat choreho na TBC 😉 . ale to, ze dieta musi byt vystavene min. 5min intenzivnemu okasliavaniu som si dala overit 5 detskym lekarom,ktory mi potvrdili, ze tak isto to je aj so zaskrtom.

blovitc120
24. feb 2009

Nas proti rubeole neockovali, ked sme boli deti a nic strasne sa nedialo, neboli ziadne epidemie. Ja som ju ani nemala napriklad a ked tak rozmyslam, malokto z mojho okolia ju mal.

jarka007
24. feb 2009

a inak ak mensinou rozumiete ciganov, je to na dlhsiu debatu. neverim, ze by neprisli na povinnu prehliadku, ak by od nej zaviseli pridavky. a tam by ho mohli tiez z presvedcenia odmietnut. ale povedzte preco by to robili ?jedine ak by naozaj boli presvedceni a verim, ze vacsina z nich chce pre svoje deti len to najlepsie. alebo si myslite, ze oni nie su matky, ze len "biele matky" su tie najlepsie ? ako pisem, tato oblast je na dlhsiu debatu, je v nej vela predsudkov a emocii, preto by sa sem nemala zatahovat.

buffinko
24. feb 2009

skus patrat, preco ste neboli ockovani proti rubeole 😉 a preco ju malokto z okolia mal.

jarka007
24. feb 2009

blovitc120 pokial viem, vtedy sa ockovalo skupinovo, v triedach. teda neviem aky si rocnik, ale u nas tak bolo v 12tich ? ale to netvrdim s istotou, ja si to nepamatam, nemam to ani v zazname, lebo som ju prekonala na lieceni a mamy vtedy nie o vsetkych zakrokoch na svojich detoch vedeli ☹ . skus sa pozriet do karty. ja sama som bola paf, ked som zistila, ze nas este ockovali na prave kiahne.

buffinko
24. feb 2009

ano - debata o romoch tu nepatri - ja vychadzam z toho, co viem. vlastne info a overene zdroje 😉

blovitc120
24. feb 2009

Praveze v karte som ziadne ocko proti rubeole nenasla, mam ju totiz doma. A ani mama nevie, ze by som to mala, mari sa jej, ze mozno ked som bola siedmacka

bram
24. feb 2009

blovitc a mas protilatky proti rubeole?

buffinko
24. feb 2009

proti rubeole sa zacalo na slovensku ockovat v r. 1982