Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

blovitc120
24. feb 2009

Ja som to videla v grafoch co tu bola linka. No ja som skorsi rocnik a neviem o tom, ze by moji rovesnici/cky mali nejake problemy s rubeolou alebo mumpsom. A to nas v case totality bolo v triede 35 a 6 tried v rocniku.

buffinko
24. feb 2009

v roku 1976 sa napr. uvadza na slovensku az skoro 600 pripadov na 100 000obyvatelov. je to virusove, menej nakazlive ochorenie, je pravdepodobne, ze dieta zvladne ochorenie bez zavaznejsich problemov a nasledkov. riziko spociva v teratogennom ucinku virusu na plod. preto je dolezita kolektivna imunizacia.

blovitc120
24. feb 2009

Viem, staci ockovat v puberte podla mna. Nie male dieta

buffinko
24. feb 2009

v r. 1982 sa zacali ockovat seronegativne dievcata - ziacky 6tych tried ZS. ale na opkles chorobnosti to nemalo velky vplyv. od r. 1985 sa zacali ockovat celoplosne 2-rocne deti a v rokoch 1986-1990 sa ockovali vnimave rodicky.

a preco uz male deti? priklad - male dieta ochorie na rubeolu, ono ju prekona v pohode, ale nakazi tehotnu tetu, susedu, kamaratku...a ta pride o svoje dieta, resp. bude postihnute.

preto som napisala, ze odklad do puberty znie dobre, ale tym padom vyrazne klesne kolektivna zaockovanost.

lenki33
autor
24. feb 2009

buffinko, ale tak to predsa bude vzdy, cim dlhsie a od cim skorsieho veku sa ockuje, tym je vyskyt choroby mensi
ale kedze teraz sa ockuje uz od roku 1985, tak prave tie zeny prichadzaju do obdobia ked maju alebo budu mat deti, t.z keby sa teraz zacali ockovat dajme tomu 11 rocne deti (predtym sa ockovali len ziacky!!! ) tak vlastne nic nikomu nehrozi 😅
okrem toho neviem cislo nakazenych tehotnych....
aj ked stale si myslim ze tak ako osypky a mumps aj rubeola sa moze vyskytovat aj u zaockovanych

buffinko
24. feb 2009

lenze tym padom by sa skupina pod 11 rokov stala rizikovou na sirenie ochorenia 😉 nezijeme predsa v izolacii od okoliteho sveta.

moze sa vyskytnut aj u zaockovanych, samozrejme.

lenki33
autor
24. feb 2009

presne tak, nezijeme v izolacii od okoliteho sveta europy, azie...
mam len niekedy pocit, ze ludia by sa najradsej zaockovali v pol roku proti vsetkemu a maju pocit ze potom sa im nic zle nemoze stat 😔

bejbypd
24. feb 2009

Neviem o kom hovorim len mi pride divne aj od normaleho cloveka aby povedal ze ockovat by sa proti kliestom mali iba ludia kde su klieste akokolvek premnozene...ked zijem v oblasti kde ich nie je az tak vela a napriek tomu boli ludia v mojej blizkosti co sa nakazili tu nie v karpatoch...to len k tomu ze neviem o kom hovorim nemusim vediet o kom len ten nazor mi pride divny....ale inak s vami baby suhlasim bez hadania a podobnych veci kazda zena by mala mat pravo sa rozhodnut ci chce svoje dieta dat ockovat alebo nie v tej dobe z akehokolvek padneho dovodu.

lenki33
autor
24. feb 2009

bejby ale ved ked chces tak sa ockovat proti kliestom dat mozes,nie???
a ked sa tak rozhodnes aj napriek odporucaniu lekara je to tvoje rozhodnutie

bejbypd
24. feb 2009

to ano...len som reagovala ze mi to pride divne

buffinko
24. feb 2009

ja mam skor pocit, ze vela ludi sa nechce dat zaockovat vobec a ocakava, ze sa nemoze nic zle stat 😅

denduska
24. feb 2009

no s tymi kliestami, da sa chranit aj inak...napriklad si zistit ci sa predpoklada ich premnozenie a tak...ak je v zime kopa snehu, tak ich pravdepodobne bude viac, hned vsetko poprezerat po vychadzke, alebo aj pocas nej, ten kliest musi byt nejaku chvilu prisaty, dalej repelenty...atd atd..je na to viac sposobov, lenze ludom sa nechce hladat take info, idu do lesa dobre ze nie v plavkach a sandalikoch... naco namahat svoje bunky, radsej sa dam zaockovat a hotovo.

ale uz som zas off 😅

buffinko
24. feb 2009

bejbyprd, kliestova encefalitida patri trosicku do ineho sudka - neprenasa sa z cloveka na cloveka. zaockovany moze byt kazdy, kto o to poziada. este stale sa tato choroba rata k endemickym, i ked v poslednom case sa rozsiruje 😉

buffinko
24. feb 2009

denduska, zaockovanie patri k najspolahlivejsim metodam obrany proti kliestovej encefalitide. ale samozrejme repelenty je vhodne pouzivat, vhodny odev bez debaty + ak sa zdrzujete dlhodobe v rizikovej oblasti preventivne uzivat vitamin B.

lenki33
autor
24. feb 2009

buffinko, ako sa nemozu dat zaockovat vobec??? ved to u nas neumoznuje zakon 😉
okrem toho asi ani jedna tu nenapisala ze by dieta vobec nedala zaockovat, skor tu vsetci riesia posunutie a rozlozenie ocko

animatua
24. feb 2009

necetla jsem celou diskuzi, jenom reaguju na buffinko: "ja mam skor pocit, ze vela ludi sa nechce dat zaockovat vobec a ocakava, ze sa nemoze nic zle stat"

ja myslim ze lidi pocitaji s tim ze se jim neco zle muze stat, ve smyslu ze se nakazi nejakou nemoci, ale pocitaji i s tim ze se jim neco zle muze stat kdyz se daji ockovat.. a zvazit si riziko nakazy versus riziko spatne reakce na ockovani versus ucinnost ockovani by melo byt kazdeho svobodne rozhodnuti

denduska
24. feb 2009

buffinko, ja viem, len mam pocit ze vacsina ludi sa aj tak mysli ze klieste padaju zo stromov...

erikasadek
24. feb 2009

ja som si myslela ze to mala byt anketa... 😕

teda ja za sebe mozem povedat v krajinach kde nie je povinne ockovanie
za seba poviem fr.. tak tu je povinne len tetanus polio , diphteria.. vsetko v jednom, PENTAVAC..
potom uz je len odporucane ockovanie...
lekar na kazdomesacnej prehliadke, sa pyta , na buduci mesiac , by mal byt ockovany na to to..a vy mate poravo povedat , ni enechcem teraz, a posuvam, s takeho dovodu..lekar sa s vami porozprava, pretoze ich to zaujima, preco.. s akeho dovodu nesudi... zapise do karty a ide sa dalej; a neskor, sa stale tento pacient sleduje cize lekar ide podla , vakcinacneho kalendara..

ak nie je ockovane ked ma 2 mesiace tak bude urcite pred nastupom do kolektivu.. pre nikoho to nie je problem....
je to sledovane;....ale nie
nasilne, vnucovane..
takze pre tych co si mysli aze tym padom ak nie je povinne tak nikto nebude vakcinovat sa myli....

vatsina rodicou 90% da ockovat na zakldne choroby....

je to velka krajina, , j evyrobcom cislo jeden co s atyka vakcin vo svete, ale aj napriek tomu ze tu nie je povinnst , ockovania vsetkych vakcin, nie je tu ziadna epidemia.... aja tu ovela viac cudzincov , ako na slovenku.. mnohi prepacte mi, su ,co sa tyka hygieny, su natom podobne ako nasi , hnedsi spoluobcania...
takze, ano ockovanie , nie povinne; ak sa to da v inych krajinach tak preco nie u nas????
na slovensku.... 😉
teda, prevnar, alebo mmr , alebo chripka nie su az take zavazne...... preto rodic sa rozhodne.....

jarka007
24. feb 2009

buffinko v inej teme barborka spominala, ze bola ockovana a dostala rubeolu a to dokonca v tehotenstve. nie je to ojedinely pripad, ze ludia, ktori su zaockovani danu chorobu dostanu. chvalabohu sa dietatu nic nestalo aj ked jej lekar odporucal rovno potrat. rutinne. 😝 . tak ako sa rutinne ockuje. ja mam zase pocit, ze ludia ktori su za ockovanie a ockuju vsetko jedna radost maju falosny pocit, ze sa im nemoze nic stat. vid len stranky dozadu vypoved "keby sme neockovali TBC tak by sme tu mali mor" 😀 . mamicky, ktore davali a teraz na SR uz maju POVINNOST davat ockovat svoje deti proti pneumokokom si myslia, ze ked je dieta zaockovane, nemoze ochoriet a mat sople. to vsetko je samozrejme blbost, ale bohuzial je to tak prezentovane.

a na margo TBC na stranke www. tuberkuloza.sk sa pise:
ročné riziko infekcie – teda riziko, koľko osôb neočkovaných môže ochorieť behom roka z celkovej populácie – sa u nás nedá vyrátať, nakoľko máme plošne očkovanú populáciu
takze podla mna tam vznika zacyklenie, kedy vlastne to nebude mozne nikdy, ak to bude povinne.

buffinko
24. feb 2009

prevenar, mmr, chripka nie su uz take zavazne ... no podla mna su znacne zavazne.

uz som pisala, ze mam asi tym padom velmi benevolentnu lekarku, lebo ta nema problem s odlozenim ockovania, ak existuje zavazny dovod.

animatua - moj nazor je, ze sloboda cloveka konci tam, kde hranici s ohrozovanim inych. samozrejme akceptujem aj tvoj, pretoze kazdy ma narok na svoj nazor. a takisto aj ja 😉
takze spat k teme anketa - som za povinne ockovanie. ak existuje zavazny dovod, preco neockovat, jednoznacne posunut resp. vynechat.

buffinko
24. feb 2009

jarka, skus mrknut vyssie - pisala som, ze aj zaockovany clovek moze ochoriet a preco 😉

jarka007
24. feb 2009

buffinko ty to vies, ale mnohe maminy nie. vazne som stretla take, ktore si myslia, ze ked je niekto zaockovany, nic sa mu nestane. a ked budeme zaockovany vsetci, tak budeme do smrti zdravy 😉
a som si ista, ze keby robili testy pre vsetkych obcanov SR alebo aj CR, tak vo vyteroch 80% z nich najdu pneumokoka. a mozno aj tie ojedinele kmene, ktore sa vyskytuju v USA a na ktore sa ockuje.

erikasadek
24. feb 2009

buffinko kazda choroba moze byt zavazna aj sproste nachladenie, ale netreba s toho robit , mor.... chapeme..sa..

prepana jana.. jedna mala krajina kde je 5 000 000 obyvatelov... kde je povinne ockovanie, si mysli, ze zachrani svoje obyvatelstvo lebo je povinne...
doslova dobrovolne si zatvarame oci pred skutocnostou , ze vela krajin nema povinnost ockovania, uz davno ale ockuje sa len rozumne a to je rozdiel....

a este nieco , ziadna epidemia sa v tychto krajinach nekona.. nic uz roky.. stale , su vsetky choroby.. na normale nestupa statistika...

treba si zvyknut na jedno.. mikroby tu boli pred clovekom.. a budu aj po nom mysliet si ze ich vinicim e, na dobre je klamanie sameho seba.........

chapme sa , ja som za ockovanie.. ale nie na vsetko.......................a za kazdu cenu.. 😉

v com je nebezbecna chripka.. treba ju prelezat... pred spanielksou nas ani ockovanie nezachrani... tak o com je rec..

ako hovorila jarka, aj ja som z generacia, kde sme este boli ockovany , na , cierbne kiahne, uz , neexistujuce, ak v laboratoriach...
my sme neboli ocovani ani, na osypky , prekonali sme ich a sme tu... nebolo ockovanie..

buffinko
24. feb 2009

jarka a prave preto si myslim, ze nasa spolocnost nie je pripravena na nepovinne ockovanie...takych rodicov, aki su tu na MK, ktori sa zaujimaju o temu, hladaju a zvazuju pre a proti, nie je v globalnom meritku vela.

erikasadek
24. feb 2009

tak prave ze ich nie je vela, netreba sa bat... 😉

buffinko
24. feb 2009

erikasadek - som rada, ze sme vsetci bez problemov schopni akceptovat ine nazory ako su nase 😉

tusim musim vratit diplom, vy kolegovci ste uz v poznatkoch daleko predo mnou 😉

erikasadek
24. feb 2009

buffinko ja som za ockovanie, a neverila by si, ze este pred niekolkymi mesiacmi , by som , neakceptovala, ze sa neockuje..
ale zivot mieni, a zivot meni.. popalila som sa na mojom synovy...
a otvorilo mi to oci.... neodmietam ockovanie..len som za povinnost.. a to nezijem na slovensku..... 😉

valka
24. feb 2009

erika, ako si sa popalila?

buffi, ja som bola tiez zastanca (prave kvoli skole)...ale zacala som coto hladat po pubmede a bola som prekvapena...nemilo...:-/ chcem ju dat zaockovat aj proti encefalitide, ale mmr chcem posunut...

ad tbc- v cechach posunuli zo 4. dna na 8-9 mesiac, pretoze vtedy sa uz neobjavuju neziaduce ucinky...ved nezijeme v slumoch, aby boli nase deti nachylne dostat tuberu v par tyzdnoch...a ak taki su, tak ti by mali byt ockovani...

jarka007
24. feb 2009

erika nie som za povinnost, alebo ? 😉
buffinko aaach, zeby nam naozaj vyrastala nova generacia ? ktora ma pacienta za partnera ? 😀

erikasadek
24. feb 2009

jarka ty ma poznas ... 😉

valka popalila som sa na MMR, nechcem to rozvadzat stale.. ale stalo... nemozem dokazat.. ale nevadi.. uz je to za nami...
a
u druheho drobca teraz, ked ma lekarka pri jeho silnej alergii, opytala ci bol ockovany na TBC, i ked tu nie je povinne tak som dala,..

jej odpoved ma prekvapila, TBC je spustacom , na alergie.. au drobca sa potvrdilo , bol ockovany v 2 mesiaci a zacal prve alergcke reakcie mat ked mal 4 mesiace.. a teraz sa nezastavime... takze som nemala ockovat..

takze teraz lutujem... ze som ho dal aockovat na tbc , ale stalo sa.. na mmr nebude, po prve tu nie je povinne, apo druhe drobec ma alergiu aj na vajicko, co je v kontraindikacii, s mmr valkcinou.. takze ano dam ho zaockovat ked bude mat 12 rokov, ked sa chlapci preockovavaju. a co bude dovtedy, nikto nevie...