Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

sirinka
20. feb 2009

erika no vidis, a ja mam niekedy pocit, ze kazdy druhy, co mumps prekonal ma tieto nasledky...

erikasadek
20. feb 2009

nie vidis je to len tak afama.. ale ked ich to napadne, tak 50% ma zasiahnute , pohlavne organy takze ich maju ako v takej sietke, drzat hore a nehybat sa , apotom 30% je zaludocna oblast.. teda neako takto.. ale ked prejde a su zdravy tak sanca ze , budu sterilny je tych 0,1 % sila co..

tina_
21. feb 2009

Hodim aj sem ten link, co bol v inej diskusii:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18768117?ord...

Je to tiez v anglictine, ale cisla su tam jasne:
Takmer 6000 pripadov vyskytu mumpsu(0-80 rokov) v Ceskej republike v rokoch 2005-2006, najviac v skupine 14-19 rocnych, z nich takmer 90 percent malo dve davky ockovania za sebou....

O takychto veciach je ticho... 😖

bambusko
21. feb 2009

sirinka, moji bratia mali mumps a maju deti 🙂 dokonca mali aj hep a a rubeolu

valka
21. feb 2009

dnes som zistila, ze aj moj manzel mal mums...a aka super dcera sa mu vydarila 😀

doplnim tinu, ze v cechach sa ockuje povinne proti mumsu od 1987...a aby niekto nenamietal, ze je to zase nieco odveci, tak toto je z karentovaneho casaku (pubmed je oficialna databaza med. publikovanych vyskumov)

vanish1
21. feb 2009

kristulatkto, viac o zavedení očkovania proti hep. B v SR sa dozvieš tu na str. 4 - zaujímavé čítanie - zistíš, že SR je asi 30 rokov pozadu http://www.rizikaockovania.sk/dok/jarabek.pdf

erika, počula som, že v španiesku už stiahli vyše 75 tis. dávok 😲

fejusa
21. feb 2009

ja som zato aby sa ockovalo,ale to tbc u novorodencov by som zrusila.zevraj ta vakcina je zakaza lebo obsahuje nebezpecne latky a je dokonca zakaza aj v rakusku.

jarka007
21. feb 2009

fejusa ale tu ide o to, ci to ma byt povinne alebo nepovinne, nie ci si za ockovanie 😉 .
A keby si mozno citala od zaciatku, vies, ze TBC nie je v Nemecku a Rakusku povolene (nie zakazane) aj kvoli pochybnej ucinnosti a vedlajsim ucinkom.

sirinka
22. feb 2009

ved aj moj mal mumps a zatial plodime na prvy sup... 🙂 nuz ono by sa naozaj vazne bolo treba zamysliet, ktore ochorenia v dnesnej dobe su alebo mozu byt hrozbou a podla toho upravit to povinne ockovanie...

proti hepB by som tiez enchala ockovat radsej az v puberte...ja som bola cokovana ako 15 rocna, kvoli mojmu buducemu povolaniu a nemala som vobec ziadnu reakciu.

babulka
22. feb 2009

Som ZA povinne ockovanie proti zavaznym ochoreniam.
Argument, ze niektore choroby sa dnes uz nevyskytuju je blud. Nevyskytuju sa prave kvoli zavedeniu plosneho ockovania. V dnesnej dobe enormnej migracie obyvatelstva, prilivu obcanov statov, hm, povedzme, menej rozvinutych aj pokial ide o hygienu, by mohlo mat v pripade neockovania fatalne nasledky.
Nerozumiem tomu, preco prave v pripade zdravia a mediciny mame vsetci dojem, ze prave tomuto rozumieme vsetci. Ved predsa, ked nie som elektrikar, tak nepcham prsty do elektriny, lebo ma moze zabit. Pockam si na odbornika, ktory mi tu elektrinu spravi. Ked ma budu sudit za trestny cin, nebudem sa tvarit, ze som majster sveta, ale necham to na pravnika.
A ked ide o zdravie, zrazu sme vsetci taki odbornici, ze mozme zrusit lekarske fakulty. Ci je to pri porode, alebo pri lieceni chorob, alebo pri ockovani...

bihan
22. feb 2009

Napr. nechápem to plošné očkovanie TBC - v mnohých krajinách už je len čisto na báze dobrovoľnosti, v niektorých vôbec nie je a na Slovensku sa očkuje povinne a na 4. deň života...

Babulka, možno to bude trochu tým, že elektrika je niečo externé, čo sa ma bytostne netýka, ale moje vlastné zdravie a zdravie môjho dieťaťa je niečo o čom chcem rozhodovať sama bez toho, aby sa mi niekto vyhrážal kriminálom, ak neurobím, ako rozhodli zákonodarci pred 100 rokmi.

denduska
22. feb 2009

no niektore sa nevyskytuju najma kvoli tomu co uz spominala tusim johanda, pozname cesty prenosu, zvysila sa hygiena a vsetko okolo toho. Nie je to take ciernobiele ze ockovanie nas spasilo... 😒 Ja nie som proti ockovaniu ako takemu, vadi mi ze je toho strasne vela a ze sa zacina tak skoro.

s elektrinou ma inac napadlo, ze moj muz sice elektrikar nie je, ale vie tak urobit rozvody v dome, poistky a vlastne vsetko co sa tyka elektriky, ze niektori elektrikari by sa mohli aj hanbit a este si za to opytaju peniaze. Moj svokor je stavebny inzinier, a u nich doma maluje a zatlka klince moja svokra - ucitelka. To len na margo toho, ze nie kazdy robi to comu sa rozumie, a v medicine je to presne tak, ze ten komu to nejde velmi v praxi, ide robit uradnika na UDZS a do vselijakych vyborov a poistovni (a specialne hygienu, epidemiologiu a socialnu medicinu - ako sa vola ten uzasny predmet 🙄 )..to som sa presvedcila uz neraz...a takito ludia potom rozhoduju napriklad aj o ockovani.

mywiel
22. feb 2009

Bihan, denduska suhlasim. 😉 Moje dieta je to ktoré som si ja vynosila, porodila a ktorému urcite chcem len dobre, jasné ze mi zalezi na jeho zdravi. 😵

babulka
22. feb 2009

Bihan, ale naco mame potom lekarov? A elektrika moze tiez ublizit a zabit, tak ako detska obrna, cierny kasel....tak som to myslela.
Myslim, ze tato tema nie je "odmietnutie ockovania" ale anketa "za/proti".

Skor to patri do temy "odmietnutie ockovania", kam ja neprispievam, lebo som za ockovanie, ale co takto nesediet za PC a vyplakavat na forach, ale realne konat? ved dnes su uz rozne moznosti, ako zasiahnut do legislativneho procesu, napr. uz takmer rok funguje verejny portal pravnych predpsiov, kde sa zobrazuju vsetky materialy v legislativnom konani, ku ktorym moze zaslat pripomienku kazdy ako verejnost. Bud ako jednotlivec, alebo ako skupina (hromadna pripomienka). Robi sa to uplne bezne.

mywiel
22. feb 2009

Hemopatia je jedina co zabera napr. na cierny kasel (pertussis) lieky tuto chorobu nevedia liecit ani ATB, preto sa homeopat tejto choroby neboji a nas nam vravi, ze netreba aby som dala malu ockovat aspon tu vo Svajciarsku, vraj niekolko tyzdnové dieta moze sice zomriet zadusenym pokial ho nestrazime,lebo nevie vykaslat hlieny, smrtelné riziko je 0,1% cize je to velmi zriedkavé, tu bola epidémia naposledy zaznamenana v roku 1994-95 a dostali tuto chorobu aj ockované deti... Je pravdepodobné ze prave vdaka tejto vakcine bolo este viac deti oslabenych co tuto chorobu nakoniec aj tak dostali. Ked clovek prekona tuto chorobu sam bez vakciny jeho telo si vytvori vlastné protilakty ktoré ho chranenia priblizne 20 rokov. 😉

mywiel
22. feb 2009

A ja som za ockovanie ale rozumne, som za individualny pristup a nie prehnane a zbytocne v niektorych pripadoch. 😉

denduska
22. feb 2009

no, ja som z kosic a este tento clanok doplnim informaciou ze na jedneho bieleho pripadaju asi 2 cierni panacikovia... 😅 (v DFN sa tento pomer este zvysuje)
niektori sa snazia aj "realne konat" ale nasi statni predstavitelia sa k tomu stale otacaju chrbtom.

ale to uz nepatri do tejto temy, takze sa presuvam 🙂

bihan
22. feb 2009

Babulka, pre mňa je lekár ten, kto má liečiť... to znamená, keď som chorá, idem k lekárovi a on mi pomôže.. prevencia je súčasť zdravotnej starostlivosti a ja teda rozhodne očkovanie neodmietam, ale zaráža ma, že sa na Slovensku nedá vybrať nielen to, či dieťa zaočkujem alebo nie, ale dokonca sa očkovací kalendár nedá ani len posunúť... jednoducho musíš s dieťaťom naklusať a hotovo...

kristulatko
22. feb 2009

bihan, vidim to s lekari stejne. maji me lecit a pomoci me nebo detem v pripade, ze si neumim pomoct sama.

babulka, zdravi je moje, telo je moje, deti jsou moje, ne toho doktora. nejsme snad tak naivni, ze bychom verili, ze doktor mi a mym detem zdravi zaruci.
kdyz mi nekdo neco nuti povinne pod hrozbou pokuty ci socialky, neverim tomu, ze mu jde o me blaho. a i kdyby, je to moje blaho/neblaho, tak zase, chci se s dovolenim rozhodnout sama.

co se tyka ohrozovani verejneho zdravi - me nenaockovane mimino ohrozuje obecne zdravi vic nez kterykoli pristehovalec z "rizikove" krajiny? to uz je absurdni, ne?

sirinka
22. feb 2009

a mne sa zase paci stara cinska zvyklost, ze dr. sa plati iba kym je clovek zdravy a ked ochorie, ma starostlivost zdarma...proste tam to brali tak, ze lekar sa ma starat o udrzanie zdravia...

kristulatko
22. feb 2009

k tomu clanku na sme.sk - pan doktor ma pravdu. po valce konali vsichni zasluznou cinnost a ockovli proti nemocem, na ktere se umiralo, delali osvetu.
o 60 let pozdeji jsme myslim trochu jinde. na kterou ze 7 nemoci (kdyz vezmu hexu a tbc), co jsou povinne, se u nas, ve velkem umira?

sirinka
22. feb 2009

kristulatko to je od veci otazka...ked su cele generacie zaockovane...si myslim. alebo mas na mysli ochorenie, proti ktoremu nie sme takmer vsetci zaockovani? alebo len nerozumiem, co mas na mysli.

erikasadek
22. feb 2009

baby to mal byt anketa , a nie dalsia diskusia... 😀
zase jedna nepodarena anketa.. asi by trebalo zacat od znova, ale dat dve jena kto je za a jenda kto je proti.. ale len naozaj podpisi a nie , clanky/// 😉

lucka05
22. feb 2009

Ahojte
som za nepovinne očkovanie a taktiež suhlasím s nazorom že väčšia informovanost rodičov by pomohla pri rozhodovaní čo je doležite a čo až tak nie

evuliki
22. feb 2009

Jednoznacne som za nepovinne ockovanie 😉 Mne malu doniesli na 4.den v nemocnici s tym,ze "uz sme ju aj zaockovali..." Bez toho,aby ma niekto vopred informoval,prebral to so mnou.Aj ked viem,ze (bohuzial) je TBC na svk povinna,aj vacsia informovanost mamiciek by sa zisla 😖

lucka05
22. feb 2009

evuliki suhlas s tebou 😉

jarka007
22. feb 2009

uz som pisala, ze som za NEPOVINNE, ockovanie pre mna kvoli TBC, ale kvoli tomuto tiez.
Fakty:
Choroby, ktore su v ockovani mozno prekonat, alebo sa dat voci nim zaockovat. Nech si hovori, kto co chce, tie choroby nevymizli LEN z dovodu hygieny, ale podla mna aj ockovanie ma na tom svoj podiel. Avsak je rozdiel ockovat v povojnovej dobe, kde boli ludia zle ziveni, lekarska starostlivost nebola tak dobra a neexistoval internet 🙂 a v dobe dnesnej. Vynimku v ockovaniach tvoria mozno len tetanus a difteria, ktore su nebezpecne toxinmi, ktore dane bakterie tvoria. Aj im sa vsak da predchadzat (tetanus-dobre vycistenie rany, vytlacenie krvi z rany, aby sa vymyla spina, difteria- podanim ATB). To je napr. FAKT, ktory som nepocula spomenut ZIADNEHO lekara.

Vyhody ockovania:
jednoznacnu vyhodu z ockovania maju podla mna jedinci z oslabenou imunitou, novorodenci a starsi ludia nad 60. Ak by sa naozaj dosialhla preockovanost 90%, je len male riziko, ze chorobu chytia prave tieto dve skupiny. Ale prave kvoli tymto sklupinam sa MUSIA na SR ockovat aj zdravi jedinci v prospech celej spolocnosti. Nie vsetci totiz mozu napr. na obrnu (1%), pneumokoka, cierny kasel ochoriet. Urcite vsetci poznate, ako sa niektore mamicky snazili, aby ich deti chytili kiahne. Napriek tomu, ze kiahne su vysoko infekcna choroba, na detoch sa neobjavil ani pupenec. Az mozno na 5krat pri styku s chorym dietatom. To iste napr. plati aj pri TBC. Dieta musi byt min. 5 min. intenzivne okaslievane, aby TBC chytilo.
Nevyhody:
jedy, ktore sa vakcinou dostanu do tela, a ktore mozu a nemusia spustit alergicku reakciu, autoimunne ochorenia, autizmus. Niektore tieto fakty nie su dokazane, ale su aj studie, ktore tieto tvrdenia potvrdzuju. V pripade, ak clovek prekona choroby sam, bez vakciny, ma spravidla dozivotnu imunitu, co sa bohuzial neda povedat o vakcine. Tot pred nedavnom zverejnene udaje o vakcine proti ovc. kiahnam. Zistilo sa, ze nie je dozivotna, ako sa propagovalo, ale musi sa min. este raz preockovat. A takto je clovek odkazany dozivotne na vakciny. Ak dieta ma nadou v sebe virus, ktory nie je viditelny a je zaockovane, moze zareagovat v ojedinelych pripadoch tak prudko, ze sa to moze skoncit aj smrtelne.

Vyhody neockovania:
ak clovek prekona chorobu sam, ma spravidla dozivotnu imunitu. Nedostanu sa do neho jedy, ktore vakcina obsahuje a je mensi predpoklad, ze bude nachylny na alergie.
Nevyhody:
S chorobou casto spojena praceneschopnost, nervy, nevyspatost, neustaly strach, ci choroba neprejde do horsieho stadia, porp. neskonci smrtou.

Takze ak si myslite,
- ze neviete dostatocne dobre osetrovat hlboke rany, Tetanus
- nerozoznate difteriu, popr. neverite, ze ju Vas lekar ju rozozna, Zaskrt,
- nie ste schopna v praci vynechat aj jeden mesiac kvoli tomu, ze ma Vase dieta cierny kasel a bojite sa o svoje zamestnanie, Cierny kasel
- stravujete sa fekaliami a znecistenou vodou, popr. kontaminovanou mukou, Obrna
- ze vase dieta bude vystavene intenzivnemu kaslu nejakeho bezdomovca viac ako 5min., TBC
- bude mat hned po narodeni sexualny styk, Hep. B
- nestravujete sa zdravo a vase deti nemaju dostatok slnka a pohybu vonku Hib., Pneumokoky,
Rozhodne by ste ich mali zaockovat.

A prave kvoli tymto dovodom, ze existuju aj vyhody aj nevyhody ockovania, ze exituju dokazatelne umrtie, ktore sposobila vakcina, kazdy z nas je jedinecny a kazda matka vie na co sa citi, malo by byt rozhodnutie na rodicovi NIE na state.

evuliki
22. feb 2009

Janka 😉 Pekne vysvetlene,toto by malo byt v kazdej porodnici,cakarni u lekara.....

evuliki
22. feb 2009

Prepac,myslela som teba Jarka 😅