Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

miluska.h
8. dec 2009

ja som proti povinnemu ockovaniu, aj ked v minulosti to tak nebolo.... kym som nemala o tom takmer ziadne informacie, brala som to ako samozrejmost... az ked som sa o to zacala viac zaujimat, dospela som k nazoru, ze by malo byt na dobrovolnej baze a malo by byt kazdemu dietatu umoznene absolvovat imunologicke testy este pred vakcinou, samozrejme vo veku, kedy je mozne tie imunologicke defetky, alergie, pripadne ine predispozicie zistit...
o par mesiacov nas caka tretia hexa a uvazujem o jej odmietnuti... MMR urcite nechcem ockovat...

mrzi ma, ze sa tu najdu prispevky, ktore neberu ohlad na mamicky, ktore maju negativnu skusenost s ockovanim svojich deticiek... dufam, ze casom sa "ockovacie povedomie" ludi zvysi a zmeni sa aj legislativa, ktora ockovanie upravuje...

denduska
8. dec 2009

tak ja zasnem co som tu precitala 🙄
Dakujem Bohu ze mi moje mizive percento nechal so mnou na Zemi, a hlavne ze ma minimalny nasledok co mohla mat a duuuufam ze sa uz nic nezomelie a neprejavi neskor.
A pri druhom uz urcite taku chybu neurobim, nech to stoji co to stoji.

Napriek tomu nikomu neprajem drzat svoje modrajuce vrieskajuce dieta a plakat nad nim od zufalstva lebo ja mam este teraz v ociach slzy ked si na to spomeniem stale ked sa na nu pozriem.

zoeno.1
8. dec 2009

som proti povinnemu ockovaniu....nechcela by som,aby nase dieta bolo to "mizive percento".... 😔

spevacka
8. dec 2009

miaka, mohla by si prosím ťa napísať viac o utlmení reč.vývinu u vás? V akom veku dieťatka, po koľkej hexe a konkretnejšie čo už dieťatko vedelo. Ďakujem, môžeš aj do IP

spevacka
8. dec 2009

inak som tiež proti povinnému očkov., hoci ešte v auguste som to vôbec neriešila a "odmietačov" som považovala za exotov, potom na popud jednej kamarátky (ďakujem Renatka) som si začala nachádzať info a teraz som v opačnom tábore.

petot
8. dec 2009

spevacka: Aj môj najstarší v polroku úplne prestal rozprávať (vtedy už vedel 3 slová). To ešte nebola hexa, to bol mix viacerých vakcín (DTCOQ, Acthib, EuvaxB). Najprv 6 hodín neutíšiteľný krik, potom 13 hodín ťažký neprerušovaný spánok. Typická ľahšia forma vakcinačnej encefalopatie (to som si musel naštudovať sám). Nasledujúcich 9 mesiacov nič nepovedal. A mojou ďalšou chybou bolo dovoliť prostrednému hexu (iracionálne ma presvedčili, aké je to už "šetrná" vakcína).

bemba
9. dec 2009

Dievcata dostala som sa k tomuto videu...tak si to pozrite...budem o tom studovat viac, ale vazne uvazujem na nezaockovanim mojej dcerky. http://www.auria.sk/titulky-ockovanied

spevacka
9. dec 2009

petot, na základe tvojej skúsenosti mi teraz napadlo, že švagrinej malý začal tiež z ničoho nič večer alebo v noci veľmi plakať, vraj až kričí akoby ho niečo bolelo. Opakovalo sa to už trikrát bez zjavnej príčiny a malého tiež nedávno očkovali prvou hexou 😖 Nevedia si to vysvetliť, mysleli si, že to od bruška a vidíš, toto nám nenapadlo.

pastuska
9. dec 2009

No inak to ma doteraz vôbec nenapadlo, že to po hexe prestal rozprávať. Ale prestal, vedel povedať mama, tata a baba a zrazu nič. Ale teraz našťastie už "brble" jedna radosť.

bemba
9. dec 2009

Som proti povinnemu ockovaniu...chvala bohu zijem v Irsku a tu ockovanie nie je povinne (co je asi jediny dovod preco sa mi tu paci).

veronikapp
9. dec 2009

Mate neuveritelne extremisticke nazory... Som zvedava co dosiahnete tym, ze pomaly kazda druha z vas vyrukuje u doktorky ze nechce dat zaockovat svoje dieta. Ockovanie si nevymysleli farmateuticke firmy len tak pre nic, aby na tom zarabali. Vdaka ockovaniu sa nevyskytuju ochorenia ktore dokazali strpcit zivot v nie jednej rodine. Moj muz mal v detstve mumps a skoro odisiel... O tuberkuloze ani nehovorim aka to je pliaga. Robila som niekolko rokov na plucnom. A Ukrajina nie je az tak daleko... A takto by dalo pokracovat dalej...
Vsetko ma svoje pre a proti. A ja si radsej zvolim mensie zlo. No , ukamenujte ma...

pastuska
9. dec 2009

Tak ale Veronika, ja si myslím, že menšie zlo je vakcína, sa môžeme hádať do nekonečna.
Mimochodom, aj WHO (svetová zdravotnícka organizácia) sama uznala, že očkovanie proti TBC je neúčinné....asi tak nejak.
Ešte chvíľu mi hovor, že farmaceutickým firmám ide o naše dobro....to iste.

A čo som dosiahla? Že môj malý nebol očkovaný, môžem spávať kľudne, že nedostane nejakú inú pliagu z vakcíny. A mimochodom, tie choroby môže dostať napriek očkovaniu - to sa bežne stáva. Ale to by si si musela prečítať celú diskusiu od začiatku, aby si poznala pre aj proti.

Aj môj brat mal mumps ako malý, a prežil v pohode, je zdravý...zomrieť môžeš aj na chrípku, to už tu písala denduška o tom strachu.

veronikapp
9. dec 2009

Ano pastuska, vasu diskusiu som si precitala od zaciatku, zaujalo ma to tak som si dala tu namahu, a prave preto tvrdim, ze mate extremisticke nazory.
Netvrdim, ze farmaceutickym firmam ide len o nase dobro. Ja neuznavam ockovanie proti pneumokokom, napriklad, aj napriek tomu ze moja dcera v 2 rokoch prekonala otravu krvi kvoli nim...
Co sa tyka toho prikladu na mumps- moj muz skoro zomrel, tvoj brat to v pohode prezil... Kolko rokov sa uz u nas ockuje? Kolko deti sa sa dalo zaockovat? Kolko bez nasledkov a kolko s nasledkami? Kolko deti zomrelo v minulosti na tie, podla teba, bezne ochorenia? Kolko malo nasladky?
Ku tej chripke- chripka je tak bezne ochorenie, oprav ma ak sa mylim, ale nezomiera sa na ochorenie samo, ale na komplikacie s tym spojene- napr. zapal pluc. Samozrejme nikdy by som nedala zaockovat svoje dieta proti chripke...

schwarzovka
9. dec 2009

veronika...ale vždyť je to jedno, že máme extrem. názory, ty si svoje děti nech naočkovat, nikdo ti nebrání...ale my chceme mít na výběr...když tvé děti budou naočkované a naše ne, tak to přece chytit nemůžou, ne? poslední věta je ironicky myšlená 😉

veronikapp
9. dec 2009

trochu trapna ironia 😒 prepac
aspon vidno ako to vnimate

schwarzovka
9. dec 2009

jenže je to pravda...nikdo ti na 100% nezaručí, že když je dítě naočkované, že to nechytí

ronie
9. dec 2009

špatně si četla nechápu co je extremistického na tom chtít možnost volby 😠

ronie
9. dec 2009

to bylo pro veroniku samozřejmě 😉 a souhlas se swarzovkou 😉

babulka
9. dec 2009

Petot - tak to mas doma ineho genia, ked v 6. mesiacoch vedel tri slova 😉 Odahadujem IQ okolo 200, ci nie? A ake to boli slova? (predpokladam nieco ako imunodeficiencia, bakteria, Pasteur, farmaceuticka firma a pod., ze?). Myslim, ze niekedy statocne prehanas, sorry 😖 Ale je zas pravda, ze ina znama firma z MK napisala, ze jej syn v 6. tyzdnoch "dzavotal" a ked dostal prvu Hexu, prestal... 😉
Veronikapp, musim s tebou suhlasit 😵 Nic nie je horsie, ako extremisticke nazory podane bulvarnym sposobom (jednym ci druhym smerom).

beruska2x
9. dec 2009

schwarzovka .. no ale v tvem proipade prece vubec nejde o spatnou vakcinu.. ale o chybu lekare, to je podle me teda podstatny rozdil, prece nemuzete delat strasaka z ocka, ze je to nej zlo na svete kdyz jde o pochybeni lekare...
on musi vedet ze alergickemu diteti ji nesmi dat - a vim o cem mluvim, nas malej je taky alergickej na vejce....

prijde mi ze tohle se tu dost zamenuje....

veronikapp
9. dec 2009

Nechcem sa s nikym hadat, samozrejme nech sa k tomu kazdy postavi ako chce. Mozno by bolo vhodne poradit, odporucit alebo rovno zaviest priamo imunoalergologicke testy pred kazdym ockovanim aby sa nestavali take veci ako som tu citala- alebo to bolo v inej teme?- ze zaockovali dieta MMR aj napriek alergii na vajecny bielok a pod. Ale nazory tipu uz NIKDY, su prehnane.
Tiez si myslim ze NIEKTORE- aby sa nikto neurazil- mamicky /a oteckovia/ pridavaju trochu dramatickosti svojmu pribehu aby boli zaujimavejsi 😒
Mame znamu detsku neurologicku, ktora je velmi skusena a ostrielana v tomto odbore a ta sa vyjadrila, ze je uplne normalne ked dieta zrazu prestane rozpravat, alebo dzavotat. Poviem len jeden priklad- moja dcera tiez pekne dzavotala be pe grr a pod. a zrazu prestala, lebo v tom obdobi sa zacinala krutit, snazila sa pretacat na brusko, a tym sa recove centrum akoby dostalo do uzadia, a nikdy to nedavala do suvislosti s ockovanim Hexa vakcinou. Len pre upresnenie- uz je v dochodkovom veku, cize ma skusenosti s ockovanymi aj neockovanymi detmi.
Vzdy je smutne ked ochorie male dieta, ale preco tak jednoznacne hadzat vinu na vakcinu? Autizmus ci alergie. Suhlasim s nazorom, ze autizmus drieme v kazdom z nas. Alergie- preco sa mamicka radsej nezamysli nad tym ako sa stravovvala v tahotenstve? V akom prostredi zije? Urcite viac sposobuje alergie dnesne stravovanie so samymi Eckami- bohuzial tym sa neda vyhnut. Tak preco nejdeme do ulic protestovat proti potravinarskemu priemyslu? Ze dieta ochrnulo po ockovani? Urcite je to hrozne a dufam ze taku skusenost nikdy nezazijem na mojich detoch. V mojej praci som sa stretla s jadnym mladym vojakom, ktory ochorel a museli mu pichat vitamin muskularne- cize do svalu- nanestastie mu napichli nerv a on ochrnul na pravu nohu. Uz nikdy ziadnu muskularku!!!!! ATD...

schwarzovka
9. dec 2009

beruska...díky tomu jsem se začala o očkování více zajímat 😉

veronika...ano to se stalo mému synovi, bohužel nešlo jen o to, že přestal mluvit, on přestal i rozumět a celkově se vrátil mentálně o několik měsíců nazpět 😉

a s tím, co jsi uváděla, tak narozdíl od vakcinace máme svobodnou volbu ohledně výběru potravin s éčkama a bez 😉 a stravování v těhotenství....já se stravovala dobře, ale stejně alergický je...že by genetika?

beruska2x
9. dec 2009

no a jak jsi to resila s Dr??

denduska
9. dec 2009

veronika, no ale imuno testy pred kazdym ocko kazdemu dietatu...to nepreplati nikto na svete..poistovna by to hned zatrhla lebo by skrachovala....okrem toho asi vies ze na to treba brat krv venozne, casto treba RIA metodu a bla bla...a na jedno vysetrenie sa da stanovit len 6 alergenov, viac nepreplatia. Toto si predstavit naozaj neviem... 😒 rodinnu anamnezu ma uz takmer kazdy, tym sa neda vyberat... 😒 u nas imunolog zalapal po dychu ke akoze nam normalne zaockovali malu napriek manzelovej anamneze...no tak...ze nikoho to nezaujimalo..

no a s tou muskularkou...osobne som raz videla na vlastne oci ako sa podarilo napichnut nerv...ten clovek skrical akoby sme ho rezali a samozrejme sa ihla hned vytiahla...nepodalo sa nic... nerozumiem ako sa take moze stat, nie ze sa napichne, ale ze sa aj poda liek, ved staci si udriet laket a kazdy vidi hviezdicky....ale to uz som mimo 😝

ja chcem len sama si moct vybrat..aj napriek negativnej skusenosti stale som ockovanie uplne nezavrhla..

zelmirka1
9. dec 2009

ja som tiez za dobrovolne ockovanie, ved sme snad svojpravni ludia, mame deti a chceme pre nich to najlepsie tak nech nam daju informacie, odporucanie ale nech z nas nerobia hlupuckych ktori nemozu rozhodovat o nasich detoch a musia nam nieco nariadovat. Fakt jej to smiesne aby sme boli spolu s CR jeden z poslednych statov kde je ockovanie povinne. A nechodte na mna s ciganmi a inymi obcanmi, ti aj tak si robia co chcu aj teraz a niaka vyhlaska im je ukradnuta.

babulka
9. dec 2009

Je zaujimave, ze niektorym ludom vadi zasah statu do vykonu ich prav v pripade ockovania, ale tym istym ludiom (a to nielen tu, ale aj napr. na sme.sk a blogoch tam v ramci diskusii) neprekaza, ak stat rozhodne zakonom o zakaze interrupcii alebo o zakaze pouzivania telesnych trestov (cize tiez obmedzi ich vykon prava capnut decku po zadku zakonom!) 😉 Dokonca taketo normy vehmentne obhajuju. Tak to uz je tak trosku schizofrenicke, ale nevadi...Cim nemyslim nikoho konkretne 😵
Najrozumnejsie by bolo najst taku cestu, aby ockovanie zostalo ako mozsnot s tym, ze kto sa rozhodne neockovat, nehrozia mu ziadne sankcie. Ale na druhej strane a to som uz pisala, nie je mozne ohrozit tych povedzme 90% rodicov, ktori ockovanie "uznavaju" a chcu, aby ich dieta bolo ockovane, ale zdobrovolnenim ockovania by tieto prestali byt preplacane poistovnami...Co by robili tito rodicia, keby si za kazdu vakcinu mali pripravit 30,50,100 eur?

beruska2x
9. dec 2009

no, ono ale povinne a placene ocko je prece neco jineho, muzes se nachat naockovat zadarmo kdyz chces ale ne povinne... to je rozdil....

zelmirka1
9. dec 2009

napr. mne vadi zasah statu aj do ockovania, do interupcii alebo telesnych trestov...ano ved nech sa ockuje, nech ma kazdy moznost kto je presvedceny o spravnosti chranit svoje dieta ale uznajme ze niekto to proste nechce alebo ma taku negativnu skusenost ze proste ockovat nechce ani seba ani svoje deti a davat za to pokuty je vrchol. Ked som rodila tak som podpisovala vselico s cim musim suhlasit, proste nemozu so mnou robit nieco bez mojho suhlasu ale s nasimi detmi ano ? A nevidim dovod preco by poistovne nemali preplacat vakciny.

veronikapp
9. dec 2009

schwarczovka je mi luto co sa stalo tvojmu synovi, ale zrejme sa mu to stalo kvoli jeho alergii, pokial som dobre pochopila ak nie oprav ma, a nie preto ze je to v istych vyvojovych etapach normalne- o com som pisala ja. Este otazocka- ty si vedela alebo nie, ze ma tu alergiu? Lebo niekto tu kdesi tiez pisall o tom, ze dieta zaockovali aj napriek alergii, doktorka o tom vedela lebo to mala v karte, potom len nerozumiem ze kde bola ta mamka? Ked mala tolko informacii preco tomu nezabranila? Ved predsa bola pri tom. Nie? Alebo som to cele zle pochopila?

denduska aj tak je podla mna lepsie si tie testy vydupat- povinne to urcite nebude, to len taka hypoteza moja bola...- ako uplne odmietnut ockovanie. A ak sa u niekoho uz v prvych mesiacoch zivota dokaze nejaka imunologicka odchylka tak sa uz testy nemusia opakovat, aspon v tych prvych rokoch... No neviem. Podla mna je lepsie skusit to takto ako to uplne zavrhnut.

babulka
9. dec 2009

Zelmirka, pretoze poznajuc system verejneho ZP v nasej gubernii je takmer iste, ze akonahle nejaky ukon prestne byt povinnym, hned ho vyjmu z ukonov preplacanych zo ZP. Bohuzial... analogia s viacerymi ockovaniami - kym boli dobrovolne, nepreplatil ich nik (napr. penumokoky, ja som ich zaplatila v plnej vyske) a ked teraz su zakomponovane do povinnej schemy, preplacaju ich poistovne. Ked ich z tej schemy vyjmu, zas si ich budu rodicia platit. To iste sa tyka aj ostatnych vakcin - najde sa nejake "rozumne riesenie", ze sice budu dobrovolne, ale ZP ich preplati iba u rizikovych osob na odporucanie lekara. A kedze moje dieta je zdrave, nie je predacsne narodene, kardiak a pod.... tak mi lekar odporucanie neda, hoci sa stokrat mozem bat zaskrtu, tetanu, detskej obrny a pod... ☹ Takze aby na to nedoplatili ti, ktori ockovat chcu.