Ste za povinné očkovania pre deti?

lenki33
19. feb 2009

Chcela by som zistit ci podla vas ma byt ockovanie povinne t.z. kedy, cim a koho ockovat rozhoduje stat, alebo aby mohol kazdy o ockovani rozhodnut sam t.z. co a kedy chce ockovat, resp ci vobec chce ockovat seba alebo svoje dieta.
Samozrejme predpoklad je ze vakciny ktore by boli schvalene v zakladnom ockovacom plane,by boli plne preplacane statom ako je to doteraz

Moj osobny postoj je ten, ze kazdy by mal po dohode s pediatrom rozhodnut co je pre jeho dieta najvhodnejsie, takze ja som za nepovinne ockovanie

buffinko
24. feb 2009

ja som zas videla z druhej strany, ako vyzera dieta s tazkym poskodenim mozgu po zapale mozgovych blan... aj ja skumam za a proti - zatial mi stale vychadza za 😉

susik77
24. feb 2009

valka-a odkedy sa to TBC ockovanie v Cechach posunulo? Ja mam prave rodit na konci augusta a akurat som rozmyslala posunut to. malu ockovali v porodnici a mala hroznu reakciu 😒

susik77
24. feb 2009

v ockovacom kalendari od 1.1.2009 to este nie je posunute...
http://www.babyonline.cz/ockovani-deti/ockovaci...

lucialast.
24. feb 2009

Ahojte. Podľa mna je dobre ked sa zaočkuje. Dieta je malé a nepametá sa na to obdobie. Moj syn bol kôli zdrav. problémom očkovaný ako 2,5 ročný a dala som ho. Radšej zaočkovať ako potom chodiť po lekároch

maruschka
24. feb 2009

som za očkovanie 😉 aj za povinné..predsa len žijeme v spoločnosti, nie v izolácii a preto by sme sa nemali navzájom ohrozovať prenášaním rôznych chorôb 😉

etnicka
24. feb 2009

Ja som za ockovanie s rozvahou a informovanie rodicov nielen o kladoch, ale aj o rizikach a vedlajsich ucinkoch a nech sa rozhodnu sami.

susik77
24. feb 2009

hm, informovanie by malo byt povinne. dobre by bolo dat podpisat rodicom informovany suhlas 🙂

susik77
24. feb 2009

Ja si myslim, ze ockovat ano, ale pripada mi neseriozne, ze nikto nechce pripustit, ze nejake neziaduce ucinky existuju...aj ked su priamo napisane v pribal. letaciku...

valka
24. feb 2009

susik, kuk sem: http://www.ockovanideti.cz/ocko_den/ockod11/p8.htm

a mala som pocit, ze som to niekde videla aj oficialne, len to neviem najst... ☹

tina_
24. feb 2009

marushka, ak by platilo to, co sa vsade tvrdi, ze ockovani su chraneni, tak potom AKE OHROZOVANIE druhymi???

Naozaj, ide tu o to, aby ockovanie ostalo, aj ockovaci kalendar, ale ak mam dovod OCKOVANIE posunut, alebo odmietam napr. ockovat dieta proti hepatitide B, tak nech za mnou nikto neposiela hygienu a nehrozi pokutami a podobne! to je potom totalita, tak ako kedysi...

K rubeole a mumpsu...ako dieta som nebola ockovana, prekonala som obidve, aj osypky, bez nejakych problemov, dokonca bez zvysenych teplot (podla zaznamov v zosite mojej mamky...)...

Nepaci sa mi, ze kazdy rok len pribudaju nove a nove vakciny a vacsina matiek, bez uvazenenia, len rychlo dat dieta zaockovat...Ved to male dieta ma v sebe potom tolko prepacte za vyraz "svinstva" (myslim ortut, a vsetky tie ostatne primesy, hlinik,...) a to este ani nie je v skolke...
Toto mi uz ozaj pride nie ako POKROK mediciny - ten by mal byt v schopnosti chorobu uspesne LIECIT!!! a nie plosne ockovat hlava-nehlava, ale naozaj ako strasne emotivna reklama...Nezaockujete, vase dieta umrie!
Ved aj tu reklamu proti myslim pneumokokom?, neviem presne, museli stiahnut, rozhodla o tom Rada pre reklamu, ze to bolo HNUSNE zastrasovanie...

susik77
25. feb 2009

ale v tych odkazoch je akurat navrh ze by to malo byt zrusene, ale nie je tam napisane ze sa to zrusilo. A 2.odkaz je len o preockovani v 11 rokoch...Takze myslim, ze v CR stale plati to ockovanie proti tbc od 4.dna po porode do 6.tyzdna 😒

titkovamiriam
25. feb 2009

povinne ano,tie ostatne nie

teraz dali povinne aj dospelim proti zaskrtu-kazdych 15r.

susik77
25. feb 2009

tina: tie reklamy su fakt otras 😒
mne lezie na nevy ta, co bezi tu v cechach: jedna dve, jedna dve, kliste si jde pro tebe 😎
este s takym hororovym podtextom 😖
mm hovori, ze to je skor poplasna sprava 😒

johanda
25. feb 2009

susik - co já vím, tak pokud v porodnici oznámíš, že očkovat tbc chceš dát až později, dají ti podepsat reverz a nechají tě být v závislosti na sloužícím personálu - někteří si neodpustí nejapné poznámky o smrtelném ohrožení atd., ale ty jako farmaceut je snadno odmrštíš. 🙂Možná bych si vyžádala i nějaké "dobrozdání" od pediatričky s uvedením negativních následků po brzkém očkování u Verunky. Kamarádka to tak udělaka a očkovat tbc nechala až po roce.

zuzana581
25. feb 2009

Ja som určite za povinné očkovanie. Vymizlo velmi vela chorôb očkovaním, takže je to podla mňa správne. Viete si predstaviť napríklad našich spoluobčanov z osád, ako by chodili na očkovania ak by neboli povinné. Potom by sa choroby rozširovali neskutočnou rýchlosťou všade. Nepovinnú by som dala asi len chrípku...

vanish1
25. feb 2009

zuzana, myslíš si, že teraz naši "spoluobčania" očkovať chodia?
a ako už dievčatá spomínali, ak by bolo očkovanie nepovinné, znamenalo by to, že by si musela ísť k lekárke a po konzultácii s ňou to odložiť, príp. neočkovať, takže odignorovanie by nehrozilo

tu je niečo o bcg očko a jeho zrušení originál http://www.answers.com/topic/bcg-disease-outbre...

preložená verzia http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=e...

tabuľky o tom, ako sa zvýšil výskyt nevakcinačných kmeňov pneumokoka http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2008_10.htm

erikasadek
25. feb 2009

vanish ahoj, konecne ta aj vidim.... 😉

vanish1
25. feb 2009

erika, čakala som, či si niekto všimne 😉

susik77
25. feb 2009

johanda-jasne, planovala som neco podobne 😎 len som chcela holkam napisat, ze to tu este nie je uzakonene-ten odklad 😉

erikasadek
25. feb 2009

tak vidis ja som si vsimla a som rada, tesi ma... 😉

jarka007
1. mar 2009

baby 🙂
buffinko toto co si spomenula, je tazky argument lekarov, uznavam. poznam takych, ktori ockuju co sa da, pretoze videli na to deti umierat. ale aj takych, ktori veria, ze ich dieta to prekona. 😒
a s tou rubeolou je to pokial viem tak, ze ak to rodicka prekonala, tak jej dieta nie je ohrozene. cize, ak by sa neockovalo, dostavali by to deti normalne, ako my v detstve a ten, kto to nedostal, ockuje sa v 12tich (prave kvoli spolocnosti, aby nenakazil tehotne). takze kde je ta medzera ? ano jedna ma napada, ked bude rodit dievca s menej ako 12 rokmi. ☹ , ale toto je malo pravdepodobne.

buffinko
1. mar 2009

jarka, garantujem, ze keby sa dieta hociktorej matky zmenilo po chorobe na handrovu babiku, neschopnu pohybu a mozno aj vnimania (to nikto nevie, kedze dieta bolo paralyzovane...) obsah hlinika vo vakcine by ju pri dalsich detoch netrapil ani nahodou...
mozno mnohe, ktore by mali tu nestastnu "moznost" vidiet taketo dieta a porovnat s tym, co bolo predtym 😔strasne co i len pomysliet, by zmenili nazor.

ale je to kazdeho vec, aky postoj zaujme k ockovaniu. vzdy sa najdu argumenty tej aj druhej strany...ja to beriem tak, ze ockovanie ma svoje pre a proti a ked zvazim rizika, vychadza mi, ze do ockovania na tazke choroby idem. a nie je to tym, ze by som bola "hlupa husicka", ktora nema sajnu o com hovori a slepo veri lekarom. poznam negativa, ale nepresvedcili ma (zatial) o tom, ze neockovanie alebo odklad je v pripade mojho dietata spravny.

jarka007
1. mar 2009

buffinko dufam, ze som ta niecim nenahnevala 😲 . inak pri pre a proti argumentom je potrebne spomenut aj statisticke naklady na ockovanie/neockovanie, aj ked mi je to dost proti srsti brat ludi ako cisla. naklady/uzitok parametre, ktore sa pri tom vypocitavaju (ospravedlnujem sa, ak sa tieto pojmy pouzivaju na SR inak). napr. pri BCG ockovani sa vypocitalo, ze je jednoznacne menej nakladne neockovat a nasledne chorobu liecit ako ockovat. a rizika ockovania jednoznacne predcia ucinok ockovania. pri difterii je to ak sa dobre pamata opacne, kde na liecbu boli vycislene naklady relativne vysoko, neviem ci nie az na niekolko 100 tis. kurnik, musim si tu knihu asi uz kupit 😖
a kedze aj ja zvazujem stale pre a proti, chcela by som ta poprosit, aby si upresnila o aky zapal mozg blan islo. a ja som raz handrovu babiku zazila, ked dcera dostala febrilne krce a myslela som vtedy, ze zomrie. odvtedy sa zaujimam o medicinu ovela viac a uz si viem aj povedat, ze co je pre moje dieta dobre a nie. aj co sa tyka ockovania. moja lekarka je zaroven zastanca antropozofie, takze som konecne nasla niekoho "svojho".

buffinko
1. mar 2009

jarka, jasne, ze nie 😉 len som chcela poukazat na fakt, ze existuje aj druha strana mince, nielen skodlivost ockovania, ale aj potencionalne riziko zavaznych nasledkov chodoby. kliestova encefalitida. konecne stadium bolo hadicky odvsadial 😔

nehovorim, ze diskusia o ockovani nie je spravna, naopak. pohana to urcite vyvoj dopredu, ved aj vakciny sa musia zdokonalovat. ale tema znela - povinne ockovanie alebo nie? podla mna nie sme ako spolocnost pripraveni (myslim ako celok, vynimajuc niektorych jednotlivcov) zvazovat co ano a co nie.

a k rubeole a otazke preco ockovat male deti - uvediem priklad - matka ma dieta, ktore chodi do jasiel, skolky...kedze rubeola sa opat siri, je to bezna detska virusova choroba, dieta ochorie a nakazi tehotnu matku...imunita pri rubeole nemusi byt po prekonani dozivotna (teda aj moze) tak ak je matka, ktora prekonala chorobu vnimava, moze ochoriet. takto nejako by vyzeral scenar, keby sa rubeola opat sirila. tym, ze kolektivna imunita (zatial) je vysoka, prakticky je nebezpecenstvo ochorenia velmi male.

tymto nechcem nikoho presviedcat, ze ockovanie ano, ano, ano...kazdy si naozaj musi nazor urobit sam. pokial je v rodine alergia, problemy s imunitou atd., treba pristupovat k ockovaniu obozretnejsie.

ale uz sme zas mimo temu 😉

jarka007
1. mar 2009

buffinko na kliestovu encefalitidu je lepsie informovat rodicov, ze by mali deti po kazdej prechadzke skontrolovat. my byvame v oblasti, kde je strasne vela kliestov a dcera ich nejako stale pritahovala, mala cih uz tusim zo 10 a to bola nastriekana 😲 . vzdy ked boli zo skolky v lese mame taku proceduru, vyzliest, obliest nove veci, pozriet telo, okupat. tu som skor za lepsiu informovanost rodicov, aby to nezanedbali a prezreli deti z kazdeho pobytu vonku.
a praveze, kedze existuju aj pre aj proti ockovaniu, nemoze byt predsa dane zo zakona, ze je to povinne. ak predsa liek, ma neziaduce ucinky, tiez si clovek moze zvazit, ci ho zoberie alebo nie, porp. voli alternativu. ak ockovanie bude povinne, nemam ziadnu volbu a stat za mna voli, co je pre mna dobre a aj ked napr. neodmietnem ockovanie, ale chcem si dat pichnut mono vakciny, nemam moznost, pretoze stat proste urcil co je dobre a co musim podla predpisanych tabuliek ockovat. V tomto pripade aj ked diskusia existuje, existuje len monopol statu na kupu vakciny a ziadna diskusia nepomoze ich skvalitneniu. Ja som naopak presvedcena, ze spolocnost je na to pripravena. cim viac sa totiz bude hovorit o povinnosti, tym viacej skody to narobi. ja napr. viem, co ma caka, ak nedam ockovat. su ale maminy, ktore si myslia, ze ak nedaju ockovat nedostanu tu chorobu, lebo uz sa davno nevyskytla. je to falosna informacia, ktora moze byt aj osudna. a pozorujem, ze sa zacinaju ludia proti vakcinam burit, lebo je to povinne. ak by naopak ockovanie nebolo povinne, nebolo by podla mna okolo toho take haloo a ten, kto sa o to zaujima, tak by vedel do coho ide. teraz sa vyvolava vacsinou len panika, kde rodic zrazu nevie, co ma robit. ani jedna strana nepodava uplnu pravdu a

jarka007
1. mar 2009

"autority zhora" to este prikorenuju vyhlaseniami typu "vedlajsie ucinky neexistuju". Ak by nebolo ockovanie povinne, podla mna by sa viac snazili aj lekari aj kompetentni hore o bezpecnost pacientov, lepsiu informovanost rodicov a pod., tak ako to napr, funguje v zahranic. a nie o zapasovanie pacienta silou mocou do tabuliek, ktore vyda MZ ☹ .

bambusko
4. mar 2009

nove epidemie? akurat sme na rade s ockovanim mmr, chcela som to odlozit... 😒

http://www.zzz.sk/?clanok=4305

http://www.webnoviny.sk/svet/clanok/32773/V-Mac...

toto sa mi zda prehnane, teda tie tvrdenia o epidemii 😕

http://www.pluska.sk/zdravie/2008/08/odporcovia...

vanish1
4. mar 2009

fakt to preháňajú, ja som mumps mala a nemám po ňom žiadne následky tak, ako mnoho iných ľudí

bambusko
4. mar 2009

manzel mi prezradil, ze aj on mal mumps a vraj to bolo hnusne, vobec nemohol prehltat