Ste za to, aby očkovanie detí bolo dobrovoľné?

veronique_1
28. júl 2011

Ste za to, aby vsetky ockovania boli len odporucane a rodicia sa mohli rozhodnut, ci ho daju zaockovat. Napiste ano alebo nie. V pripade, ze chcete pridat aj vysvetlenie, napiste najskor ano alebo nie a az za tym zdovodnenie.

halienka
28. júl 2011

Áno , v každom skutočne demokratickom štáte by to tak malo byť, je to protiústavné 😉 🙂

raffaella
28. júl 2011

Ano, nech konecne ideme po vzore vyspelych krajin, kde je to dobrovolne a kde existuju Systemy na odskodnenie obeti ockovania. Ale neviem naco tato zbytocna otazka, kedze Slovensko sa nikdy nebude rovnat vyspelym krajinam, kde o tejto moznosti mozu rozhodnut rodicia slobodne a bez natlaku.

allas
28. júl 2011

ano

dadulik
28. júl 2011

NIE

kvetinqa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzana581
28. júl 2011

ANO, nakolko po každom očkovaní môj syn ochorel. Kašle, sople... Dlho sa to ťahalo. Pri dcére som si to tak velmi neuvedomovala, ale neskôr som o tom dosť prečítala a utvrdila sa v tom, že látky obsiahnuté v očkovacích dávkach sú svinstvo, ktoré ohrozuje zdravie malých detí.

butrus
28. júl 2011

ano

sabinazv
28. júl 2011

urcite ano, ludia by sa o to viac zacali zaujimat aspon a ti co by sa nezacali, daju aj tak na radu lekara, cize by velka zmena nenastala oproti sucasnosti

bubblinkka
28. júl 2011

jednoznačný názor nemám, skôr sa ale v súčasnej situácii prikláňam k povinnému očkovaniu a to z týchto dôvodov : povedať NIE očkovaniu a ohánať sa slobodnou voľbou je ľahké..netreba ale zabúdať, že človek nerozhoduje za seba, ale za svoje dieťa (samozrejme to sa v danej chvíli ešte rozhodnúť nedokáže..)a takisto že väčšina mamičiek nie je v tejto oblasti dostatočne erudovaná a informácie tipu JPP a internetových diskusií, nie sú úplne to najlepšie..lekár za súčasných podmienok nemá dostatok priestoru a času dôkladne vysvetliť každej mamičke pre a proti,tak aby bola dostatočne problematiky znalá a schopná sa rozhodnúť (existujú mnhoé štúdie, mnoho faktorov závisí od typu vakcíny a indiciduálnych okolností a pod....) a v neposlednom rade takisto hromadnejšie neočkovanie by mohlo do budúcna priniesť negatíva pre väčšie množstvo ľudí/populácie, takže to nie je "len" rozhodnutie za vlastné dieťatko..

gubcikova
28. júl 2011

povinne očkovanie ano.nepovinné to by som už do dieťatka netlačila zbytočne

martinka1981
28. júl 2011

ANO !!!

matulka82
28. júl 2011

ano ,
po osobnej velmi zlej skusenosti som za dobrovolnost v pripade povinneho i nepovinneho ockovania,ale chce to tiez vacsiu osvetu...

monika15
28. júl 2011

nie hlupost.....
p.s.
je lepsie to mat ako potom plakat :(((((

trinka
28. júl 2011

Nie. Odporúčam výlet do osady. Očkavanie u nas nemôže byť dobrovolné, ak nechceme aby naši spoluobčania zo slabších sociálnych oblastí (nechcem sa nikoho dotknúť a ani uraziť, ale myslím, že všetci vieme na koho narážam) nerozšírili už takmer vyhubené choroby.

kvojtanikova
28. júl 2011

som za to aby ockovanie ostalo povinne. to ze momentalne je "dobra epidemiologicka situacia" neznamena ze sa sitruacia nemoze rychlo zmenit.Teraz sa vela cestuje, nezaockovani ludia mozu ochoriet a doniest nakazu aj z inych krajin a niektore ockovania su iba do urciteho veku, t. j. ak by moje dieta nebolo zaockovane, a neskor by sa uz nedalo, to mam akoze cely zivot trpnut ci niekde nechyti obrnu/zaskrt/atd.?

poppy1
28. júl 2011

ANO
ockovanie ma aj svoje (casto velmi vazne) neziaduce ucinky, za ktore nebude nikto zodpovedny, ked tak ja a ja si ich budem musiet "riesit". U nas neprebera zodpovednost stat, neexistuju fondy na odskodnenie obeti ako v zahranici. Preto chcem rozhodnut o tom, ci toto riziko moje dieta podstupi alebo nie... a este je to PREVENTIVNE opatrenie, nie liecenie nejakeho vzniknuteho ochorenia...
Som za to, aby lekari mali v plane ockovat, ale ked rodic odmietne, tak lekar sa ho moze maximalne pokusit presvedcit, nic viac.
Skoda, ze nasi lekari nemaju dostatok casu na to, aby kazdeho rodica pravdivo informovali o neziaducich ucinkoch vakcin, o rizikach spojenych s neockovanim, o prislusnych chorobach proti ktorym sa ockuje... atd atd.
A nemyslim si, ze ked ockovanie bude nepovinne, ze sa ludia ockovat nedaju... podla mna to bude zhruba tak ako teraz... ved aj v zahranici, kde je ockovanie dobrovolne je tusim okolo 80-85 percentna zaockovanost...

parvitas
28. júl 2011

Nie

greenline
28. júl 2011

ano, som za dobrovoľné očkovanie. rodičia majú právo rozhodovať o takýchto veciach kedže celá ťažoba v prípade nežiaducich účinkoch leží tiež na nich.

tosomja
28. júl 2011

Nie

miliharmi
28. júl 2011

Rozhodně ANO.
Prospěšnost nebo dokonce nezbytnost očkování v boji proti infekčním nemocem není zcela dokázána. To, že se v případě snížení proočkovanosti nutně zvýší výskyt případně úmrtnost na dnes očkované nemoci, je pouhý předpoklad, některé skutečnosti svědčí pro něj, ale jiné zase proti němu. Tím nechci říct, že očkování vůbec žádný význam nemá, pouze že jeho význam není zcela jasně prokázán a některé skutečnosti svědčí spíš o tom, že je přeceňován. U velké části dnes očkovaných nemocí vstoupilo očkování do dávno rozjetého poklesu úmrtnosti i výskytu, takže je otázka, jak moc k němu dále přispělo a zda se pouze nesvezlo s již probíhajícím poklesem. Přesto by se dalo uvažovat o tom, že očkování, ať už je jeho přínos jakkoliv veliký, je jako prevence možné aplikovat jaksi pro jistotu. Ovšem problém jsou jeho vedlejší účinky, které samy o sobě mohou znamenat velkou zdravotní újmu pro očkované. Nikdo přesně neví, zda je přínos očkování pro jednotlivce i společnost větší než rizika nebo je to naopak. Názory odborníků se různí, byť většinový názor je spíše proočkovací, ale skutečností zůstává, že následky jak očkování tak neočkování nesou děti a jejich rodiče a nic nepomůže rodiči, který ztratil dítě, co si o očkování myslí většina odborníků.
Takže rozhodovat by měl ten, kdo nese případné následky zdravotního úkonu, takže očkovaný nebo v případě dětí jeho rodiče.

veroveronika
28. júl 2011

ano, som za slobodne rozhodnutie

m.i.r.i
28. júl 2011

Nie. Uplne dobrovolne by som to nenechala. V dnesnej dobe, ked sa vela cestuje a nie su hranice, nikdy nevieme kto nam prinesie, ci niekde nechytime nieco zavazne, co u nas uz tak rozsirene nie je. Ale povinne ockovania by som zuzila na tie choroby, ktore su naozaj take zavazne, ze mozu ohrozit zivot, pripadne ohrozovat zivot ludi okolo nas ( ked vypuknu epidemie a podobne). K tomu sa mi teda urcite nerata napriklad MMR. Ta vakcina by mala byt nepovinna. Nemyslim, ze mumps ci osypky( aj ja som ich v detsve prekonala) su az take zavazne...ked uz napriklad ovcie kiahne povinne nie su...
V pripade, ze by bolo ockovanie uplne dobrovolne, ja by som asi bola zato, ze ak sa rodic rozhodne dieta nedat zaockovat a to dieta potom ochorie na danu chorobu, tak si bude vsetky naklady na liecbu hradit rodic sam.

didulka85
28. júl 2011

Ano... Ako matka dietata, ktore malo neziaduci ucinok po ockovani som za, aby rozhodnutie o ockovani bolo na rodicoch.

lenka.s
28. júl 2011

ANO

estterka
28. júl 2011

urcite ano,nech kazdy rodic zvazi,ci je vacsie riziko nakazy alebo mozneho negativneho ucinku po ockovani. ak sa ale k neockujucim rodicom ma inak pristupovat v pripade ochorenia dietata,tak potom nech sa pristupuje inak k fajciarom.alhokolikom,obeznym ludom atd-ti si tiez skodia sami. a bolo fajn navrhnut,co s detmi,ktore aj napriek ockovaniu ochoreju na niektore z ochoreni a kto bude zodpovedny za deti,ktorym ockovanie uskodilo.

wewe22
28. júl 2011

nie
ale zodpovednost za neziaduce ucinky by mal prebrat stat tak ako v ostatnych statoch kde je ockovanie povinne
ak by moje dieta malo nejake trvale nasledky a stat odmietne prebrat zodpovednost urcite by som podala zalobu na medzinarodny sud

bianca
28. júl 2011

Nie.Pri dnesnej migracii obyvatelstva a rozmahania sa neprisposob.skupin obyvatelstva urcite nie.Ked hladate vzor vo vyspel.krajinach tak sa pozrite na ty sa jedna o social.pol. stat alebo nie.Tam ten kto na to ma si zaplati a poistovna usetri

sorciera24
28. júl 2011

ano, som za slobodne rozhodnutie, pretoze za svoje dieta som zodpovedna JA! ak bude mat moje dieta velke NU po ockovani, kto je za to zodpovedny?.....zas len ja, isto nie lekar, ani stat 😠
@m.i.r.i. ano, kludne by som si zaplatila vsetky naklady spojene s liecbou, ale nech si potom alkoholici tiez platia liecbu, fajciari takisto, ak dostanu rakovinu pluc, ti, co sa prezieraju a dojdu az k obezite....vsetci tito, nech si tiez paltia nakaldy na liecbu, kedze sa dobrovolne rozhodli tak zit...ale zatial, bohuzial, vsetko ide z mojich dani...tak preco toto nie???
ja chcem rozhodnut, co moje dieta dostane do tela, tak ako rozhodujem, ci mu pri horucke dam paralen, niekto da , niekto nie...a toto mi nutia?....nie, neprosim

kuratko
28. júl 2011

ano

skeblicka77
28. júl 2011

nie...