Vznik uzlín po očkovaní TBC. Čím to môže byť?

rubista
13. mar 2009

Prajem všetkým pekný deň. Rada by som Vás poprosila o Vaše skúsenosti po očkovaní TBC a s ním spojené komplikácie. O očkovaní tu už bolo veľa diskusijí, avšak môj problém som tam nenašla. Môjmu synovi (4mes). sa po očkovaní TBC (aspoň tak nám povedala lekárka) vytvorili vzadu na krku,resp. na šiji malé uzlinky.Na každej strane jedna.Sú to malé hrčky, na pomak voľné-neprirástli ku koži. Dnes som si všimla, že pribudla ďalšia, tak začínam mať vážne obavy. Neviem, či to môže mať súvis s tým, že už dostal aj ďalšie očkovanie na Hexa. Prosím Vás, poraďte! Ďakujem

rena28
7. feb 2010

Ahojte, nas maly mal tiez komplikacie po ockovani tbc (teraz ma 10,5 mesiaca.) ramienko mu hnisalo chodili sme na cistenie na plucne 3x. Nastastie uzliny mu nepostihlo. Avsak asi v 4 mesiaci som mu nahmala vzadu na krku 3 kulicky. Lekarka povedala , ze sa zatial netreba znepokojovat vraj to bude sledovat. Syncek ich ma doteraz nemam pocit ze by sa mu zvacsili . Zajtra idem na kontrolu tak sa jej na to spytam. Pekny vecer .

lilili2
8. feb 2010

rena28: jak velké byly ty uzlinky? U nás ta největší má v průměru asi 4 mm.

lilili2
8. feb 2010

Holky na netu jsem ještě objevila toto:
Očkování proti tuberkulóze, informace pro rodiče

Tuberkulóza (tbc) je infekční onemocnění vyvolané bakterií Mycobacterium tuberculosis (Myco tbc), která se šíří od nemocného plicní tuberkulózou kapénkami, vylučovanými do okolí pacienta při kašli, kýchání nebo mluvení. Nebezpečí nákazy je při dlouhodobém kontaktu s nemocným, nejčastěji při výskytu onemocnění v rodině, kdy dítě může vdechnout infikovaný materiál a onemocnět plicní formou tbc.

Vakcína proti tbc je živá, oslabená očkovací látka připravená z kmene Mycobacterium bovis (ten vyvolává onemocnění hovězího dobytka), která má zvýšit buněčnou imunitu dítěte pro případ pozdějšího styku s tbc infekcí. Očkování proti tbc má jiný charakter než očkování proti ostatním infekčním chorobám. Zde se nevytvářejí protilátky, které by zabránily onemocnění. Dítě očkované proti tbc, které je v opakovaném nebo trvalém kontaktu s nakažlivou osobou, může onemocnět, ale očkování díky urychlené aktivaci buněčné ochrany zabrání vzniku závažných forem tbc, jako je miliární tbc (rozsev bakterií krevní cestou do plic a celého organizmu) nebo tbc zánět mozku. Vznikne většinou jen ohraničený nález v plicích spojený se zvětšením lymfatických uzlin v plicní stopce, který je přístupný trvalému vyléčení.

Způsob očkování: Očkování proti tbc se provádí v porodnici aplikací vakcíny do kůže v horní části levé paže. Bylo-li očkování úspěšné, objeví se většinou za 6-8 týdnů v místě očkování drobné hnisavé ložisko nebo vřídek, současně nebo později se může objevit zvětšení lymfatických uzlinek v levém podpaží, v okolí levé klíční kosti nebo vlevo na krku. Reakce v místě očkování se postupně změní na drobnou jizvu, zvětšení uzlin může přetrvávat i více týdnů a může se postupně vstřebat nebo se vyhojí zvápenatěním (kalcifikací).

Možné vedlejší účinky očkování proti tbc: V ojedinělých případech se může vytvořit nadměrná reakce jak v místě očkování (hnisavé ložisko větší než 10 mm) tak v oblasti zvětšených uzlin (zkapalnění obsahu, které se projeví změknutím uzlinky na pohmat s následným možným zarudnutím a snahou o vyprázdnění obsahu navenek píštělí). Dítě nejeví při tom žádné celkové příznaky: nemá teplotu, dobře jí, spí a celkově prospívá a místní reakce je nebolestivá. V uvedených případech je třeba provést ošetření u pediatra nebo na specializovaném oddělení, kde se pomocí drobné punkce uvolní hnisavý obsah jak z ložiska v místě očkování, tak ze zvětšené uzliny a tak se urychlí hojení. Není třeba provádět žádná další vyšetření nebo dokonce podávat antibiotika nebo protituberkulózní léky. Případné jejich podání nebo ošetření na chirurgickém oddělení (incise nebo vynětí zvětšených uzlin) je na místě výjimečně jen u rozsáhlých nálezů. Prakticky ve všech zemích se očkují děti pravidelně proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, spalničkám, příušnicím, zarděnkám, žloutence typu B a infekci vyvolané Haemophilem infl. typ b. Začíná se rozšiřovat očkování proti infekci způsobené pneumokoky a meningokoky. Výběrově se očkuje proti klíšťové encefalitidě, v některých zemích (např. i u nás) proti tuberkulóze. Všechny tyto nemoci mohou způsobit vážné komplikace a někdy i smrt. Očkovací látka se vpravuje do organizmu dítěte pomocí injekce, v případě dětské obrny dítě spolkne menší množství tekutiny s očkovací látkou podanou na lžičce. Při pobytu v rozvojových zemích se doporučuje dle typu země a tamního rozšíření chorob i očkování proti u nás méně častým nemocím (např. žlutá zimnice).

lilili2
9. feb 2010

Byla jsem tedy u své dětské lékařky a ta mi řekla, že nebezpečné jsou zvětšené uzliny v podpaží a nebo v tříslech. Že na té hlavičce ty uzlinky nevadí a bývají tam často. Taky říkala, že může trvat i několik let než se vstřebají 😠 Tak nevím 🙄

rena28
9. feb 2010

Lilli ano asi taky priemer mal malicky tych uzliniek cca 4-6 mm. Mal ich dve. Tiez nam na plucnom kontrolovali ci nema uzliny zvacsene po pazou ale tam to bolo ok. Nerastu mu takze je to asi ok. Pekny den

rioko
9. feb 2010

Vojta měl po očkování TBC velkou uzlinu pod paží, opakovaně mu dělali punkci, uzlina se zmenšila až někdy v jeho 8 měsících, ještě teď tam má malinkou, ale ta už se snad vstřebá taky

michal19
16. feb 2010

prosím Vás má niekto skúsenosť s podávaním lieku ISOPRINOSINE? Mala bola očkovaná na TBC. Vznikla reákcie, urobila sa jej uzlinka pod ručkou. Lekárka na TBC jej dala liek Nidrazit a imunolog Isoprinosine. V tom letačíku som sa dočital, že ten Isoprinosine sa podáva od 1 roka. Dieťa ma 3 mesiace. Má niekto skúsenosť s podávaním tohto lieku? Ďakujem

januarova
17. feb 2010

tak ja som bola vcera s malou znova na kontrole na plucnom a na sone, jej sa tie uzlinky pod pazuchoun zmensuju. a tiez mi dr. povedala, ze ked su pod 10mm ta uz je to ok a moze sa ockovat dalej. a co tu spominate tie uzliny na siji, to ma aj moj maly a ma to tiez dcera a ze to nie je nic vazne. tiez su to akoby pohyblive gulicky pod kozou

megg
18. feb 2010

Michal, my sme brali Isoprinosine ako 4mesacny. Nic sa nestalo. Uzlinu nam vsak vybrali operacne, nakolko hrozilo, ze uzlina moze prasknut pod kozou a zacat hnisat - co je omnoho viac bolestive u tak maleho dietatka. Mali sme posunute ockovanie, no do roka to vsetko drobec dobehol, nic sme nestratili.

bubula64
18. feb 2010

aj moj malicky ma uzlinku ,dnes sme boli na kontrole dostal dvoje antibiot.a caka nas aj pobyt v nemocke lebo ma tu uzlinu zapalenu a zahnisanu ☹

helkaj
18. feb 2010

Ahojte maminky,
moja dcéra má 10,5 mesiaca a uzlinu na krku, pod uškom. Má to asi týždeň a neviem prečo. Vraj to môže byť reakcia, ak bol niekto chorý v jej okolí, čo aj bol a ona má dobrú imunitu (je ešte dojčená), tak sa to prejavilo takto. Lekárka nás poslala na sono, to potvrdilo uzliny, urobila jej výter z hrdla a dnes vzala krv. Prvé výsledky z krvi sú v poriadku, zajtra budú ďalšie. Kázala nám natierať octanovou masťou a povedala, že by to mala samé zmiznúť. Ale že počkáme na výsledky. Som z toho nejak vedľa, sa ubezpečujem, že bude všetko v poriadku. Neviem, či to môže byť aj reakcia na očkovanie, mala 3.dávku asi pred 2 týždňami a predtým takto nereagovala. Tak uvidíme čo zajtra.

mn.
18. feb 2010

Ahoj! Máme 4měsíčního chlapečka. Našla jsem mu na krku vzadu na levé straně pár drobných uzlinek. Na plicním mi sestra řekla, že je to po očkování. Ať odložíme další plánovaná očkování. Měli jsme dostat druhou dávku hexavakciny a Synflorix. Pak jsem ty uzlinky našla i na druhé straně krku. V podpaží ani v třísle uzlinky nemá. Teploty nemá, prospívá. Obvodní ho skoukl, řekl, že to nic není a dostali jsem druhou dávku hexavakciny i Synflorix.
Reakce po očkování TBC by měla být pouze na té straně, co byla aplikována injekce.

michal19
7. mar 2010

Väčšina z Vás tu píše, že uzlinku treba dať vyoperovať. Ja som bol na konzultáciu u viacerých lekárov, ale nikto mi ju neodporučal dávať von. Je to iba zväčšená uzlinka, ktorá sa po čase scvrkne do normálu......neviem a som z toho smutný. Ideme na ďalšiu kontrolu, dúfam, že dopadne OK. Dáv Vám vedieť čo nam lekár povie teraz....

rioko
7. mar 2010

Vojtíškovi taky uzlinu neoperovali a říkali, že není dobré to dělat - že to nemus vyndat celé a komplikace bývají pak horší, vstřebá se to, ale chce to čas. Vojtovi se to vstřebává ještě teď, ale už je to malínké

petot
7. okt 2010

Môjmu synovi sa uzlina na krku zväčšila po búrlivej reakcii na tretiu dávku hexavakcíny v 1 roku života, po ktorej dostal poruchy správania a intelektuálneho vývoja. Je údajne bežné, že ďalšie očkovania spôsobia reaktiváciu driemajúceho BCG, a to môže viesť k obnoveniu hnisania alebo k zápalom uzlín. Boli sme vtedy aj na sone, ale nechali to radšej tak. Už má 4 a pol roka a uzlinu má na krku stále.

ikika
28. jan 2011

Ahojte,
chcem sa spytat, nakolko som nasla v inej teme koment jednej baby, ze jej dcerka ma uzliny z ockovania tbc., ze ci vam to povedal vas pediater alebo ako ste na to prisli, ze je to z toho? 😲
Moja mala ma tiez uzliny vzadu na zatylku (alebo ako to mam napisat 😅 )... a za uskom... a ked som to hovorila pediatricke, tak na to nic nepovedala... ze sa jej to nezda nejake divne... ze sa jej to zda fyziologicke... ale po narodeni to predsa nemala... a na tbc. ju ockovali, ked mala asi 6 tyzdnov...
Co s tym?
Hexu by sme mali dostat zaciatkom februara... prvu davku...a mam teraz velmi zmiesane pocity... ☹

zuzkap2
28. jan 2011

@ikika ahoj mal by ti to povedat pediater, mojej malej po ockovani miesto vpichu navrelo a mala tam vela hnisu, nastastie jej to uz prasklo ale este nieje to ok. no nasa detska dr. ju zatial vzdy skontrolovala ci nema uzliny

kacab
28. jan 2011

@ikika naší malé se udělala boule u klíční kosti - tvrdá a veliká jak menší třešeň.... úplně jsem panikařila a bylo mi strašně.... dosktorka řekla, že je to jedna ze sousedních, spádových uzlin a že v ní asi vznikla reakce na očkování TBC... Já to zjistila kolem 5-6 měsíce věku Terky.... moc mě to ale neuklidnilo a tak mě dr pro můj klid poslala na ultrazvuk, kde nic špatného nezjistili, přesně to změřili a za 2 měsíce pozvali na kontrolu.... postupně se to ale začalo zmešovat a do 4-5 měsíců to bylo úplně pryč....

ikika
28. jan 2011

@zuzkap2 @kacab dakujem, hm, my mame uzliny na zatylku na hlavicke... mali sme aj za uskom, no ta sa uz vstrebala (aspon predpokladam, kedze ju neviem nahmatat)... mne pediatricka povedala, ze to nie je fyziologicke, aby boli uzliny vzdurene, ale neriesila... 😕
A teraz neviem, co robit... aj ked by som bola rada, keby sa vylucila hocijaka reakcia... nechapem, preco sa nesnazila najst pricinu... ja ako laik, neviem... a teraz mam z toho vselijake pocity... 😖

ikika
28. jan 2011

Este doplnim... ze mat uzliny nie je fyziologicke, ale ze sa pediatricke sa tieto nezdaju nejke divne... ale som jej uz hovorila, ze sa jej trosku zvacsila... 😕 😒
Aj ked sme medzitym dostali davku Rotarixu... 😕 🙄

kacab
28. jan 2011

@ikika ono je asi těžké zjistit příčinu... ale jestli jsi z toho neklidná, na rovinu to řekni lékařce a popros jí, jestli by Ti nevypsala ten ultrazvuk, že budeš klidněji spát.... mě jen tehdy na tom UZ řekli, že je to volné, přesně ohraničené a bez cév... přesně změřili a řekli, že je to s největší pravděpodobností uzlina... za 2měs byla kontrola a to se to zmenšilo o třetinu, tak už jsme to neřešili.... prostě hlídat a hlídat..... těžko Ti asi řekne z čeho to je....

ikika
28. jan 2011

@kacab Diky, skusim sa na to spytat... jedna baba mi pisala, ze na zatylku by to nemala byt reakcia na ockovanie tbc... ze reakcia na ockovanie tbc. je v okoli vpichu - teda pazusky a pri klucnych kostiach... tak aspon to som rada... 🙂 Ale z coho su teda tie nase uzliny, neviem... 😕

zabinka88
28. jan 2011

Přidám naši zkušenost.Po očkování proti TBC se nám asi po měsíci udělali uzlinky v podpaží,nadklíčku a potom i na krku.Prvně jsme s tím byli v nemocnici v Uherském Hradišti.Z tama nás poslali do Zlína.Chodili jsme tedy na kontroly do Zlína.Doktorka tam vůbec nevěděla co s tím.Takže do Zlína do kalmetizačního centra nedoporučuju.Uzlinky se zvětšovaly a zvětšovaly...vystoupily úplně napovrch...naplnily se hnisem...a praskly....a zase hnisali.teď má malý 9měsíců a stále to nemáme zahojené,má tam tvrdé hrboly vystouplé na povrch a zůstanou mu tam jizvy.Chodili jsme to ještě kontrolovat několikrát na ultrazvuk.Po půl roce paní doktorku ve zlíně napadlo nás poslat do Brna.Tam nám řekli,že se ten hnis z tama dávno měl odstranit a nemuselo by se to tak dlouho hojit a neustále hnisat.Teprve v osmi měsícíh jsme dostali hexavakcínu a na tu máme teda taky šílenou reakci-zase se mu zvětšují ty ostatní uzliny,horečka...Naštěstí po té hexa nám ty uzliny nepraskly.

kingstonka
18. mar 2011

ahojte... aj my momentalne bojujeme s tymito uzlinami po ockovani- pravdepodobne to budu operovat... v poslednych tyzdnoch pocujem o vela pripadoch , znama lekarmicka mi tiez povedala, ze si vela mamiciek deti narodenych december/januar chodi po antituberotika ☹ malo by sa na to upozornit

eloana
20. mar 2011

@kingstonka ahoj no v CR uz se od listopadu neockuje

kingstonka
21. mar 2011

@eloana o tom viem, ze v CR sa uz neockuje- u nas vraj od 2012 :( . Len to, ze tie uzliny ma nejak vela deti narodenych v rovnakej dobe mi nepride ako zriedkava reakcia jednotlivca, ale ako problem s vakcinou.

eloana
21. mar 2011

@kingstonka neni to problem jednotlivce- je to problem ve vakcine-proto se to u nas zrusilo
syn ma uzlinu take dodnes

petal
21. mar 2011

ano, zavisi od vakciny a aj od skusenosti osoby, ktora ju aplikuje.

tijana
18. apr 2011

Ahojte, aj my mame uzlinu pod pazuskou ..je dot velka okolo 1,5 cm a dnes sme boli V P. Biskupiciach ...zatial sa to bude sledovat a o 3 týždne kontrola ..ale rozhodla som sa že aj tak zavolam do ustavu Šrovara v D, Smokovci a poprípade sa tam objednam na opakovanu kontrolu. Zistila som na sebe, že bohužial je potrebne s jednou vecou ist min. aj za dvoma lekarmi tu v SR. Pristup lekarov je katastrofalný a odbornost vela krat žiadná. Mamicky ako sa vám vyvýjaju problemi po ockovaní proti TBC? Ako ste spokojne s lekarmi?Koho odporucate?

dannaniella
18. apr 2011

neuveritelne. som fakt stastna ze som svoju dceru nedala ockovat a urcite to ani neurobim. www.ockovanie.org