Akcie spojené s vozením detí na koňoch - prečítajte si

koran
3. okt 2012

Ahojte mamičky (aj oteckovia). Koňom sa venujem od svojich 11r, strávila som pri nich krásne detstvo a dospievanie. Sú to úžasné zvieratá. A sú často využívané na zarábanie peňazí pre svojich chovatelov. A teraz k veci. Nepodporujte prosím "chovateľov" ktorí nemajú pre kone a poníkov vhodné podmienky. Teraz nedávno som bola na jednom jarmoku v nemenovanom mestečku, trval od piatku do nedele. Od rána do večera tam vozili kone a poníci deti, v krúžku ktorý mal v priemere možno 5 metrov, odhadom. Boli natlačené a šlapali za sebou - takto ušetria, pretože v tak malom krúžku stačí aby vodil niekto len prvého koňa - ostatné nemajú kam újsť... Kone boli vyviazané, teda od udidla v puse im viedol kožený remeň smerom k sedlu, toto je ďalšia vec, ktorú si prosím všímajte. Kone mali ohnuté krky do oblúku a nemohli nimi ani poriadne hýbať, teda sa v prípade potreby poškriabať, odohnať si muchu a pod. Nervozne prežvachovali udidlo. Presne ako kamoška povedala, šlapali chúďatá zmierené s osudom. Chodili celý deň do blba a mali už aj zavreté oči od únavy. Nepreháňam. Treba si všímať aj kopýtka, mali by byť pekné, upravené, nie prerastené. Toto je tiež vyzitka, ako sa o kone starajú. Čiže zhrniem to - nedávajte svoje dietko na koňa, pokial tie kone nemajú priestor ale šlapú v malom kruhu, pokial sú príliš vyviazané, unavené a pod. Iné je, keď každý kôň má svojho vodiča, vodí sa po lúke, dávajú mu prestávky. Viem, že je ťažké odolať svojmu dieťatku, ale skúste mu vysvetliť v prípade zlých podmienok, že koník nie je šťastný, lebo... Ďakujem za pochopenie, určite by sa pridali všetky koníčkárky tu na MK 🙂

koran
autor
3. okt 2012

napríklad taký @cechurik 😉

cechurik
4. okt 2012

pekne si to napisala 🙂

horana
4. okt 2012

Fuu, to vyzera brutalne. My nechodime z tohto dovodu ani do cirkusu, kvoli tomu ako sa tam k zvieratam chovaju a aj voci ZOO mam vyhrady, boli sme parkrat ja vzdy so sebazaprenim, kvoli detom ale asi im uz vysvetlim ze ani toto nie je uplne koser, ze pre zvieratka je lepsia sloboda ako vazenie.
Inak presne takto vyviazene poniky v kruhu som naposledy videla v ZOO Dvur Kralove, akoze sa pysni ake safari a volne vacsie vybehy pre zvirata a pritom tato "expozicia" ponikoveho vozenia je tam napevno, cize chudaky to maju staly dzob ☹, uz vtedy ked som ich videla mi stislo srdce a sli sme prec...

Samozrejme tato tema je obsirnesie, aj vajicka treba kupovat minimalne podstielkove cize 2ojky a nie hociake, kde tie sliepky trpia cely silne skrateny zivot natlacene v klietke, ktory im teraz milostivo zvacsili o par cm3 ktory sa rovna zapalkovej skatulke, a kde sa uz dokonca (!) mozno mozu aj otocit, ale o nevideni slnka za cely zivot, zdeformovanych nohach z rostov v klietkach a nutenom kanibalizme kedy pojedaju v masokostnej mucke pomelete mlade kohutiky ci ine zivocisne odpady ani nehovorim. A to je len spicka ladovca o velkochovoch kde su mucene a nehumanne zabijane (koho zaujima - zisti si) mnohe a mnohe zvierata.

Ked sa clovek zahlbi do tejto temy vztahu k zvieratam a chce byt poctivy, vela veci v zivote musi prehodnotit.