Chodí vaša malá spievať na Kvetnú nedeľu?

isis
31. mar 2011

Chcem sa spýtať, či si ešte niektorá pamatá na zvyk, chodiť na kvetnú nedeľu s májom spievať pesničku Kvetná nedela? Ako malá som chodila aj ja spievať svojim babkám. Teraz ma napadlo, že by mohla aj moja trojročná dcéra, ale mam pocit, že už to uplne vymizlo, tak nech sa nestrapníme obidve🙂))

blanblan
31. mar 2011

v zivote som o tom nepocula, mozno zalezi od regionu 🙂

isis
autor
31. mar 2011

Zapadne slovensko, okolo Trnavy, ale myslim ze aj ine regiony.

isis
autor
12. apr 2011

To fakt nikto o tom nepocul? Prave v tuto nedelu sa chodi/lo spievat🙂))

kvojtanikova
12. apr 2011

@isis ja si teda tiez nepmatam ze by sa chodilo spievat ale pamatam si ze v kostole chodili malicke dievcatka pocas bohosluzby pred fararom/alebo za nim, to uz neviem, a rozhadzovali lupienky kvetov co mali v takych kosickoch. Aj ja som to robila ako decko.

isis
autor
12. apr 2011

Ale tie lupienky myslim boli po prvom prijimani. Toto je spojene s palenim moreny ci ako sa to vola. U nas v okoli Trnavy chodili a speivali tu pesnicku ako som spominala vyssie. Este aj moja sestnarocna neter chodila pre nejakymi dvoma rokmi...

ikke
12. apr 2011

lupienky su az na Bozie telo, ale je pravda, ze ich casto rozsypaju prave deti/dievcata, ktore boli ten rok na 1. sv. prijimani 😉
http://www.rimkat.sk/rs/view.php?cisloclanku=20...
http://www.etnoboleraz.eu/

na kvetnu nedelu sa vacsinou posvacuju bahniatka, nie? 😕
o spievani pocujem prvykrat, ale mozno to este niekde funguje 🙂
http://www.zitava.sk/zitava/zitava.php?page_id=...

ikke
12. apr 2011

@isis boleraz je tiez pri trnave
http://www.boleraz.eu/kultura.html
🙂
kludne obnov tradiciu, ak sa to u vas uz nerobi 😵

matula1981
12. apr 2011

@isis poznam tuto pesnicku kvetna nedela a myslim si, ze kludne mozes spravit dcerke maj a mozete chodit spievat po rodine. Podla mna je to pekna tradicia, aj chlapci chodia sibat s korbacmi a nie je to trapne.

langkofel
12. apr 2011

@isis tiez som o tom nikdy nepocula, ale ja by som na tvojom mieste tiez obnovila tradiciu, a mozno by bolo pekne, keby ste nahovorili aj dake kamaratky a isli aj po viacerych...Mozno sa to ujme 😉 , tradicie treba dodrziavat...ja zijem v regione, kde naozaj dodrziavaju vela zvykov a tradicii, stale sa daco deje...Je to naozaj velmi pekne.

reisi
12. apr 2011

@isis ja som tiez chodila 😉 A aj ked nie som moc na tradicie chodi i moja dcera, babky a prababky by to neprezili keby neprisla.Velmi sa na to tesia! A dcera tiez! 😀

isis
autor
13. apr 2011

No parada, tak ste ma potesili. Ano vola som to maj, rozmyslam ze malej spravim z nejakeho umeleho zlateho dazda a dam tam umele vyduska. Predsa len ma 3,5 roka, tak nech sa vsetko na prvykrat nerozbije🙂)) A tiez ma uz n apadlo ze by som zaangazovala aj malej kamosky, ved na tradiciach nie je nic zle, aspon nie na takychto. A dolezite je aby to deti bavilo a robili to s radostou. A mala sa uz nevie dockat. Stale mi tu pesnicku opakuje aj ked ju riadne skomolila🙂))

marikoll
1. mar 2013

Ja som si spomenula na svoje detstvo. V Zelenci som to spievala pred 30-timi rokmi. Chodila som s majom - to bol taky ministromcek - presne ako zlaty dazd - bez listia, na tom nastrcene omalovane vyduska a na haluzkach farebne stuzky. A chodila som spievat po rodine a po susedoch na ulici. Spievala som "Kvetna nedzela, dzes kluce dala..." Za spievanie som dostala od kazdého nejaku sladkost a taktiez aj nejaku korunku. Obleceny som mala kroj. S touto tradiciou som sa stretla naposledy pred 5 rokmi. A teraz to uz nevidim. Ale tradiciu mozes obnovit prave Ty. Vela stastia.

lulinak
24. mar 2013

Ahoj aj nase baby chodia kazdy rok aj so sestrinymi a vzdy sa hrozne tesia aj dnes nas to caka chodia asi od 1 roka 🙂 ziadne strapnenie to nieje

melisska10
19. mar 2015

Ja to poznám aj ja som ako malá chodievala spievať a bolo to supo to teraz už nikto nepozná a tu v Bratislave už vôbec.

isis
autor
20. mar 2015

@lulinak mohla by si mi prosim ta poslat text piesne, my si ho kazdy rok akosi prisposobujeme a chcela by som pocut aj inu verziu 😉