Do práce s dieťaťom. Ako to zvládne?

gangulienka
28. sep 2008

Ahoj maminky, neviem ci sa tu vobec najde mamina, ktora chodila do prace a bravala si tam svoje dietatko (asi hlavne maminy podnikatelky by mohli toto riesit ). Ja som sa pre takuto moznost rozhodla, spojim prijemne s uzitocnym, budem s malou, nieco zarobim a hlavne nezahodim prilezitost, ktora sa teraz naskyta. Ale bojim sa ako to Tamarka zvladne, nie je vobec samostatna, je to taky moj cecok ....Na zaciatok to bude len na 2, 3 hodinky denne beriem tam ohradku, choditko, hracky....ale aj tak mam strach ako to cele dopadne....

kili
28. sep 2008

ja doporučujem si kúpiť aj nosítko (ergo, manduca), keď inak bez teba nebude chcieť byť a bude niečo akútne. Čo vlastne budeš robiť?

trixi
28. sep 2008

ahoj gangulienka, ja som pred porodom predstavovala, ze budem s malym chodit do prace (z urcitych a aj financnych dovodov), bude pohodicka, ked mam taku moznost. Ale skutocnost bola a je ina. Maly je na mna velmi naviazany ked ma vidi, takze ked idem do prace tak sa mi o neho stara babka, ja mam na pracu klud, mozem sa jej venovat na 100% a maly ma tiez 100% opateru. Obcas, ked ziadna babka v okoli nemoze varovat, tak ide maly so mnou do prace. Riesim to tak, ze moje kolegyne a kolegovia sa mu venuju, obcas ho strcim tatinovi (vyhoda, ze pracujeme spolu) a po hodine uz ma toho dost a tak este hodku ho zabavim roznymi kancelarskymi hrackami. Som toho nazoru, ze ked ma matka dieta na pracovisku nikdy nepoda 100% vykon.

sue
28. sep 2008

Gangulienka, my sme to viackrát skúšali a nejde to... aj robota aj starostlivosť o malého je o ničom... 😒

majka35
29. sep 2008

súhlasím so sue ... ja som to malas vyskúšané na týždeň ... mali prázdniny v jasličkách, ja som do práce vtedy musela nastúpiť ... neurobila som nič, malá ma nenechala ani na chvíľu, celý deň si vyžadovala moju pozornosť ... doniesla som tu milióny hračiek, cestovnú postieľku, ale absolútne ju to nezaujímalo ... neustále na rukách a ťukať do PC ... takže brávať si malé deti do práce absolútne neodporúčam ... 🙄

jaduska
29. sep 2008

Raz som čítala článok o jednej žene, ktorá takto do práce s dieťatkom chodievala. Malé sa jej pekne hralo, keď jej prišli klienti, tak sa ešte vytešovali, spríjemnilo im to rokovanie. Samozrejme veľa záleží od dieťaťa, či je ochotné "spolupracovať". Spočiatku to bude ťažké, ale možno si zvykne.

Takže kým neskúsiš, tak nezistíš, či by to šlo....Držím palce 😉

elise
29. sep 2008

gangulienka ja som malého brávala a občas beriem do práce ale to závisí aj od druhu práce ktorý robíš, aj od kolegov a hlavne od šéfa ako sa k tomu postaví 😉 prvého pol roka (do roka malého) som si ho v kancelárii dávala na deku na zem (máme kobrec), bol obkolesený hračkami, ked bol unavený tak som ho uspala alebo nakojila, prebalila... uplne v pohode som si stíhala spraviť prácu. ked začal chodiť tak to bolo ťažšie ale dalo sa, plánovala som si prácu ked spinkal, nebolo to každý deň lebo manžel robí na sme ny iba vtedy ked bol manžel v práci, veľa som robila cez net doma. treba to skúsiť lebo každé dieťatko je iné malý si rýchlo zvykol 😉 a ja som robila až do dňa pôrodu (na meterskú som išla až od dňa kedy sa malý narodil) takže v brušku bol zvyknutý 😀 😀

sstefi
29. sep 2008

tiež si to neviem predstaviť, ale určite zavisí od povahy dieťatka aj od práce. no ale aj od veku, lebo tak ročné dieťa a viac, ktoré chodí a všetko ho zaujíma...
teda moja nesedi na jednom mieste viac ako minutu a to ju už počas tej minuty musi fakt niečo naozaj zaujať

elise
29. sep 2008

lukasko si kreslý alebo trhá paier alebo sa hrá už sa vie trochu aj zahrať a ešte máme tu výhodu že stále máva 2 spánky doobeda 3 hodina aj poobede 3 hodiny tak sa to dá, ale treba to vyskúšať ak to nejde netreba to siliť 😉

sstefi
29. sep 2008

fíha, to je dobrý spánok cez den. a ked si predstavim že prac. doba je cca 8 hodín... 😵

elise
29. sep 2008

sstefi lukasko mi prespal od narodenia celú noc aj v pôrodnici sa čudovali 😀

sstefi
29. sep 2008

tak vnoci sme ani my nemali problemy(ani teraz ich nemame), ale cez den to ani nahodou tolko spanku. a to už dááávno spí len raz denne, v lepšom prípade tak 2 hodiny(má 15mesiacov)

a čo robíte tie, ktoré nosíte deti do práce? som zvedava, pri akej práci to dokážete. ono je to tu trošku nezvyk, tak aj preto sa to mnohým zdá skor nemožné.

elise
29. sep 2008

v administratíve 😉

dobromila
29. sep 2008

zaujimava tema 😨

elise - tak to som este nepocula, zeby vyse jedenapolrocne dieta spavalo cez den 6 hodin a este k tomu aj celu noc 😲 😕 😅

elise
29. sep 2008

tak nás prídi pozrieť 😉 ale stáva sa tak 2-4x mesačne že cez den má len jeden spánok ale v noci spí celú noc od narodenia a to mu zostalo. 😉

milhaus
29. sep 2008

moja spava len raz denne a to len hodinu, malokedy viac a to je o tyžden staršia ako elisin chlapec

gangulienka
autor
29. sep 2008

jej dakujem dievcata za odpovede...no ja to urcite skusim...nic ine mi neostava...chceme si s manzelom otvorit veterinarnu ambulanciu, teraz je na to najlepsia prilezitost....takze ziaden sef ani kolegovia len ja ...manzel bude chodit do svojej prace ale keby daco moze ma zaskocit alebo mi pomoct...na zaciatok to bude len 2 hodiny denne otvorene a kedze byvame na dedine ziaden naval na zaciatok necakame takze budem s malou a ked niekto pride tak snad chvilu vydrzi sama...aspon dufam...
killi ten nosic je super napad ale predstav si to ze prides so psikom a tam doktorka s deckom na chrbte 😀
elise aj moja je zvyknuta tiez som robila skoro az do porodu a malej prve slovo je havo...ani mama ani tato 🙂

kili
30. sep 2008

gangulienka, 😀 , netušila som, čo chcete robiť, kebyže chceš otvoriť nejaký obchodík, tak by to šlo 😀

gangulienka
autor
30. sep 2008

no nic...priestor je prenajaty, uz len manzel vymaluje dame nejake zariadenie a idem tak o mesiac na to....vsak dam vediet ako sa nam dari 😉 ....ale mala je na prvom mieste ak to nebude znasat dobre budem to musiet riesit ...

jaduska
30. sep 2008

gangulienka, ja si myslím, že pri takomto type práce to zvládnete obe ľavou zadnou. Maličká sa prehrá aj so zvieratkami, bude to pre ňu zaujímavé.... Na tvojom mieste by som sa toho vôbec neobávala... 😉

bobulka34
30. sep 2008

ja osobne niesom zato, dieta potrebuje svoj pokoj, hrat sa a matka si to s nim uzit. Su to najkrajsie chvile, ktore nic nevynahradi. Neodcudzujem to, ale ja osobne sa radsej uskromnim , budem chodit v jednych rifliach a uzijem si to s malou.

kili
30. sep 2008

keď to ja zoberiem z vývojového hladiska, tak v dobe, kedy sme žili v jaskyniach, tak uričte si žena nemohla dovoliť nič nerobiť a len sa starať o dieťa, čiže všetko zostalo na ňu tak ako predtým a dieťa je to, čo sa prispôsobuje chodu v kmeni a nie kmeň dieťaťu. Takže v rámci socializácie dieťaťa by som prácu rozhodne nezavrhovala.

elise
30. sep 2008

ja chodím do práce a kamoška je dom as dcérkou má 3a pol roka ked manžel cez týžden musí do práce a aj ja tak sa k nej maý chodí varovať. cez praázdniny sme to vykryli dovolenkami a od septembra nastupil aj k nej na varovku ona svoje dieťa iba strážila a dohliadala nad tým ako sa hrá. (mne sa tento štýl nepáčil tak sme si to patrične vydiskutovali) ona bola z môjho malého šokovaná že rozpráva (čo jej dcérka má veľmi slabú slovnú zásobu) bola raz u nás a videla kao ho podnecujeme aby nám odpovedal ukazoval a pomenovával predmety, hovorili sme mu čo robíme, ako sa hráme.....nemyslím si bobulka že dieťa pracujúcih rodičov by bolo neako ochudobnené dôležité je tá intenzita kaou sa dieťaťu venuješ nie len to že si sním doma a pozoruješ ho ako sa hrá. 😉 to je vlasná skúsenosť a kamoška to tiež uznala 😉

gangulienka
autor
30. sep 2008

bobulka pre mna je mala tiez najdolezitejsia a ako som pisala ked to nepojde a ona tam nebude spokojna tak to robit nebudeme...Ale ja si myslim ze na zaciatok (a ten zaciatok bude trvat urcite do konca roka) dve hodiny denne kazdy druhy den nie je pre 10 mes. dieta tak vela...mne nejde o peniaze (aj ked jasne ze by sa zisli ) ale skor o prilezistost...teraz som na materskej a nebude mi vadit ak prve mesiace zarobim akurat tak na najom a lieky....ale ked uz mala pojde do skolky a ja budem musiet do prace asi si uz nebudem moct dovolit niekolko mesiacov nezarabat...

gangulienka
autor
30. sep 2008

a okrem toho pre nasu malu su zvierata viac ako rodicia 😀 my mame doma troch psov a ked rano vstaneme tak prve sa taha za nimi...tato ani mama ju vobec nezaujimaju ak su psy este vnutri...takze si myslim ze ju to tam bude aspon trosku bavit

elise
30. sep 2008

gangulienka my máme kocura a dávam ti zapravdu najskôr je cico a potom mamina a ocko 😀

jaduska
30. sep 2008

Bobulka, ale dieťa potrebuje aj nové podnety, nielen byť doma zatvorené s matkou. A pri takej práci ako bude mať gangulienka, to by som ja každému skôr odporúčala. Vypadnú zo stereotypu, s malou bude tak, či tak, malá si to užije ešte viac ako mamina.... Poznám kopec žien, ktoré museli hneď po skončení materskej (nie rodičovskej, ale materskej dovolenky) nastúpiť do práce a v podstate ani nie 6-mesačné bábo zveriť do výchovy niekomu inému. Ale ako píše elise - nezáleží na tom, koľko času s dieťaťom stráviš, ale ako intenzívne ho s ním stráviš. Pozri sa na sociálne slabšie rodiny (nezahŕňam tam iba rómske rodiny). Deti sú v kuse doma s rodičmi, až kým neidu do školy a čo z toho?

dika
30. sep 2008

gagulinka v kazdom pripade to treba skusit a ako hovris, ked bude problem tak budes riesit! ja obcas robim z domu, ale pre mna osobne to nie je dobre riesenie. Pracu robim ked Natalka spi (2-3 h/denn)e a to mi casto nestaci na to, aby som vsetko stihla, potom to taham po veceroch a nociach. Som nervozna cely cas, az pokial pracu nedokoncim. potom som rano unavena a nevyspata. pracovat ked je mala pri mne -to sa neda, potrebuje byt neustale vonku, niecim sa zaoberat.... vraj su aj take deti, ktore sa zabavia sami a nevyzaduju tolko pozornosti - no ja take dieta nemam 😉

libka1
8. nov 2008

Gangulienka ako fungujes, ide to? Som zvedava... 😅

gangulienka
autor
9. nov 2008

Ahojte, tak mi mame za sebou prvy pracovny tyzden 🙂 teda vlastne len tri dni lebo utorok a stvrtok nepracujeme...celkom sa to da...ludia zatial moc nechodia na jednej strane je to dobre lebo sa malej venujem na druhej strane ju to zaujima ked niekto pride a ked dlho nikto nechodi tak sa tam nudi rada by sla von.blbe je ze je tam studena dlazka a nemoze lozit....v ohradke vobec nechce byt 😖 ale v praci ma "povolene" choditko tak z toho ma radost...ked zacne sama chodit myslim ze to bude super....len nesmiem davat veci do spodnych policiek lebo vsetko mi vyhadzuje von 😀

adetka
21. nov 2008

ja som v septembri nastupila na doktoranturu... a Mirka do jasliciek... z necelych troch mesiacov bola sest tyzdnov chora... par dni postrazila babka... a ostatne dni som si zobrala pracu na doma (nastastie sa dalo)... takze som pracovala popri starostlivosti o dieta... a bolo to narocne... na nic som sa nemohla sustredit, Mirka si vyzadovala pozornost, pripadne ziarlila na pocitac (spi mi maximlane dve hodinky, vacsinou tristvrte)... sama sa zahra mozno hodinku.... takze ak som cez den venovala praci styri hodiny, tak to bolo vela... nehovoriac o pisani prac, citani, studiu... ako hovorim, nastastie mi doktorandske umoznuje pracovat z domu... ked som ju zobrala zo sebou na katedru... tak im to tam skoro cele rozobrala.... ale prisiel k nam zo tri razy syncek mojej kolegynky (20 mesiacov)... a cely den presedel v kociku a hral sa so svojimi hrackami... takze pri niektorych detoch sa da.... pri inych nie 🙂 ... mozno, keby si mamicka zobrala zo sebou este aj opatrovatelku... nejaku studentku, ktora by pomohla... 😅