Nezobrali nás do škôlky. Ako mu mám vyplniť čas?

cistko
22. feb 2011

Mam synceka, ktory bude mat 3 a pol roka. V septembri ho nevzali do skolky pre nedostatok miesta. Inu sme nevybavovali, pretoze som prave nastupila na matersku a v novembri sa nasa rodinka rozsirila o novy prirastok 😅 Na starsom synovi vsak vidim, ze ho to doma pri nas nenaplna. Je celkom samostatny, vie sa sam obliect, vyzliect, "poskladat" a odlozit si veci, umyt sa, vycikat, napapat....No vidim, ze kedze sa mu nemozem natolko venovat ako by si prial tak ako keby ho to brzdilo....Niekedy sa "hra na babatko" nie casto, takze to by tak nevadilo no v poslednom case som si vsimla, ze naschval pomaly papa, hra sa s jedlom ako keby na seba putal pozornost...Evidentne sa nudi...Aj ked sa s nim snazime chodit kazdy den von, vacsinou dva krat denne, venujeme sa mu aj doma jemu to nestaci. Chyba mu detsky kolektiv a tiez nejake ozivenie dna. Ste niekto v podobnej situacii? Ako vyplnate den detickam? S hrackami sa vyhra ale to nestaci...neviem ako ho zaujat, pri vsetkom vydrzi velmi kratko...nema inspiraciu?Motivovanie? Ako ho zaujat? Tiez sa obavam ze bude o rok v skolke pozadu s ostatnymi detickami co sa tyka malovania, spievania, recitovania a inych rucnych prac. Skusali sme to s nim doma ale nevedeli sme ho zaujat...

zuzanocka
22. feb 2011

a co tak nejake materske centrum? 😉 zvyknu organizovat vseliake akcie pre deticky, mozu si tam kreslit, tvorit, bude v kolektive...

cistko
autor
22. feb 2011

@zuzanocka ano aj nad tym som premyslala ale kedze som s nim doma sama a este aj s mladsim syncekom najblizsie take centrum je cca 7 km od nas,nebyvame priamo v meste ale v mestskej casti a nie som s mladsim syncekom natolko mobilna aby som tam s nim mohla dochadzat no a kym pride manzel domov tak je uz vacsinou vela hodin...

zuzanocka
22. feb 2011

no tak to je nanic... a co nejake blizko-byvajuce maminy s detmi? pride jar, hadam sa viac premotate vonk u

cistko
autor
22. feb 2011

@zuzanocka hej na to sa spolieham aj na to ze ich bude o nieco viac "v uliciach" ako minuly rok, ono je to u nas ako zacarovane viem ze je tu kopec mamiciek ale ich vobec vonku nevidiet...keby mame aspon priatelov s detickami aby sa s nimi mohol stretavat ale tiez je to komplikovane vacsinou je s dospelymi....

cistko
autor
22. feb 2011

skor mi ide o to ci nema niekto radu ako ho veselsie motivovat? niecim zaujimavym pritiahnut? jeho nebavi ked ho zavolam pod ideme si kreslit...povyberame pastelky, omalovanky, ciste papiere, posedi pri tom pat minut a koniec...nebavi ho to. Su nejake zaujimave omalovanky pre take najmensie deticky?
Alebo mu poviem nejaku basnicku/samozrejme take klasicke zakladne kolo mlynske, oli oli janko, hlava ramena...to pozna/ aby sme sa ju naucili jeho to vobec nezaujima. Ale pritom viem, ze ked mu pustam hovorene rozpravky tak ich vie naspamat ale ako keby sa ich "bal" sam hovorit no s radiom ich uz "verklikuje" od dvoch rokov...
Pustame mu pesnicky rozne detske a viem ze ich vie🙂 Ale sam ich nezaspieva...Ci ine "rucne prace" lepenie, vyrabanie postaviciek. Deticky ktore chodia do skolky to maju v jeho veku za sebou, prve obrazky, vytvory....viem ze keby je motivovany inymi detickami alebo mozno zaujimavejsie akoho motivujem ja tak by ho to zaujalo.../teda dufam🙂🙂🙂)))))/

atrami
22. feb 2011

@cistko , tiež ma napadlo MC, ale ako som čítala máš to ďaleko. Skús tu MK nájsť podla regionu maminku z Tvojho okolia.

zuzanocka
22. feb 2011

@cistko popripade keby ti niekto mohol babatko povarovat na par hodin trebars aj len raz do tyzdna, ze by si ty sama s tym vacsim vybehla niekam...

cistko
autor
22. feb 2011

ako to vlastne v tych materskych centrach funguje?

cistko
autor
22. feb 2011

@atrami mame dost znamych co maju deticky v podonom veku a vsetci chodia do skolky, preto viem kolko noveho sa tam naucili...no rodicia deti su pracujuci, takze kym pridu domov z prace a idu pre deti do skolky a dorazia domov je dost hodin a nie moc vhodne na navstevy lebo uz maju svoje "povinnosti" a cez vikendy ma uz tiez kazdy svoje...a ja nemam povahu aby som sa k nim silou mocou trepala na navstevu a takych co nas pozvu zavolaju je malo na "vyriesenie nasho ci mojho problemu"

cistko
autor
22. feb 2011

@zuzanocka no ma aj nema, mladsieho synceka kojim a kedze to nieje idealne tak sa na dlho od neho nemozem vzdialit...

atrami
22. feb 2011

@cistko , ja som myslela mamičku na MD a doma so starším dieťaťom. Nezoberú malého aspoň na 1/2 dňa do školky? Mne bol malý takto doma pol roka, chodili sme sa hrať za deťmi do školky aspoň na dvor.
MC fungujú na princípe herne s dozorom, platíš nejakú poplatok. Pozri si internetovú stránku MC kam by si chcela chodiť.
Ja som malému vytláčala z netu obrázky a tie vyfarboval, alebo mal malinkú záhradku a staral sa o ňu.
Možno nejaké zvieratko.

jahmara
22. feb 2011

ja by som sa na tvojom mieste nejako neobavala. Moj maly chodi do skolky od septembra ked mal 2,5 roka, lebo inu moznost som nemala. Prve mesiace boli uplne zle, nechapal preco musi od maminy prec.... samozrejme, posunulo ho to dopredu, naucil sa hrat s detmi, ale na druhej strane viem, ze by omnoho radsej bol so mnou doma a som si ista, ze by o nic neprisiel. Doteraz na nom vidim ako ho trapi, ked ide do skolky (neplace uz pri tom, ale tie smutne ksichtiky....) a ked vidim ten usmev od ucha k uchu, ked sa rano zobudi a zisti, ze sme doma, lebo je vikend.... A tiez sa rovnako ako tvoj sem-tam hra, ze je babatko, dokonca nasiel kdesi stary cumel a ten si dava akoze je malicky, v jedle sa dokaze vrtat donekonecna, nez sa pooblieka tak mam pocit, ze zosediviem a vecne sa mota. Ja osobne keby som mohla, tak by som praveze bola s nim radsej doma. Podla mna dieta potrebuje hlavne rodicov a neverim, ze by bol pozadu preto, lebo je s tebou doma. On to urcite dobehne, male deti su tvarne. A presne ako pise zuzanocka, blizi sa jar, nejake ihriska tam urcite mate a bude aj v spolocnosti.

cistko
autor
22. feb 2011

@atrami nie nevezmu ho ani na pol dna, boli sme sa pytat, ked nam prislo rozhodnutie ze ho neprijimaju pre nedostatok miesta bol prvy "pod ciarou" brali deticky co mali do konca augusta uz tri roky on ich mal az 9.9, vo vyjadreni bolo ze pokial sa nejake miesto uvolni daju nam vediet....boli sme sa teraz zaciatkom roka pytat ci nieje nieco volne ale eee no ze v septembri ho uz vezmu urcite 😅 to bude najstarsi pri najmladsich 😀
Kde sinasla tie obrazky? A ta zahradka? To znie zaujimavo 😉

cistko
autor
22. feb 2011

@jahmara dakujem za podporu 😵 ano ja sa tesim ze ho mam doma pri sebe, aj on sa svojim sposobom tesi, viem ze spolocnost deticiek ho veeelmi laka ale to asi vsetky deticky v jeho veku 😉 mozno ked pride spominany september tak budeme plakavat obaja 😀
Ano na jar sa tesim, to bude viac motivacie vonku ci na ihrisku alebo pri dedkovcoch na zahradkach a hadam aj tych deticiek vylezie vonku viac a ked uz to nebudu rucne prace tak sa konecne vyblazni na kolotococh, smykackach hodjackach alebo pri futbale🙂

atrami
22. feb 2011

@cistko http://www.google.sk/images?hl=sk&q=omalovanky&...
mrkni sem.
alebo http://rexik.zoznam.sk/omalovanky ked sa mi nechcelo strúhať farbičky.

my sme lepili obrázky z kukurice, maku, múky, ale malý mi pomáhal aj s bábom, tak nejako rýchlejšie ten deň ubehol.

jahmara
22. feb 2011

a este ma napadlo, sice trochu od veci, ale aj tak... citala som kedysi rozhovor s Pycom a on hovoril, ze nikdy nechodil do skolky, lebo ho az do nastupu do skoly varovali babicky a aky je za to vdacny, ze doteraz si pamata ake to bolo uzasne. Tie urcite nevymyslali kreativne hry a pozri, kam to dotiahol 🙂) nemaj obavy, to aj deti, ktore chodia do skolky je casto tazke zaujat 🙂)

cistko
autor
22. feb 2011

@atrami dakujem🙂 akurat som sa pustila do stahovania a manzel moze zajtra v praci vytlacit🙂
tie online omalovanky to je ina sranda, juj tak pri pc to by sedel to hej 😀 😀 😀
ano s babom pomaha🙂 aj svojho jurka ma a idem sa pocikat od smiechu ked ho vidim ako ho prebaluje, bali do "jeho perinky" a kojiiiiiiiiiiiiiiiii 😀 😀 😀 😀

cistko
autor
22. feb 2011

@jahmara veru babicky sa venuju 😉 😉 😉 budeeme mat doma pyyyyca 😉 😉 😉

atrami
22. feb 2011

@cistko , jej to je zlaté. Bude vzorný braček. Kde vlastne bývaš?
Pošlem ti ešte link na knižku.
http://www.kniznyweb.sk/jnp/cz/citatelia/vyber_...
sú tam rozne nápady, je pekná aj nápaditá.

cistko
autor
23. feb 2011

@atrami 😉 😉 😉 dakujem, musim konntaktovat svagrinu ci ju nema v obchode 😉
a byvam nedaleko pp 😅

mirka414
26. feb 2011

moja dcerka bude mat v septembri 5rokov a az doteraz bola u mna doma lebo strazim inym mamickam deticky. http://tageskinder.blogspot.com/ .
tiez popri detoch sa staram o choreho svokra a koli tomu som nemohla chodit ani s leonie cvicit tam kde chodia ostatne deticky ☹ ale teraz sme zacali vo stvrtok mame hodinu telocviku mama a deti(MUti KInd)a v piatok ju odvediem na 2hodiny do spielgruppe kde je uz sama bezo mna.pytala som sa uciteliek v centre ako si leonie tam zvykla a odpovadali ze vobec nieje vidiet ze bola tak dlho mamin maznacik 😵 a to doslova a do pismena.ale uz pomali badam ze jej chyba skolka tak uz od augusta(tu vo svajciarsku mame prazdniny len mesiac)pojde na kazdy den doobeda alebo poobede tak som zvedava ako sa jej bude pacit.

ierko2376
26. feb 2011

Baby, tu su materialy ZADARMo k stiahnutiu na rozvoj deticiek:
Viac info: http://gtog.eu/rozvijame-najmensich.html

kathynka
3. mar 2011

nenajde sa tu maminka z bratislavskej petrzalky, ktora ma dietatko v skolkarskom veku a ma ho doma? som sukromna opatrovatelka deticiek a v polke marca menim rodinku, kedze maly francuzsky chlapcek, o ktoreho som sa starala 13 mesiacov, sa stahuje spat do francuzska...a novu rodinku budem mat prave v petrzalke...moj novy zverenec sa vola matusko a ma 4 roky...nechodi do skolky a budem s nim 8h/denne...tak sa vas chcem opytat, ci tu nie je maminka s dietatkom v podobnom veku (3-5r), ktora by sa rada s nami zoznamila a sla niekedy von na ihrisko...ked som bola vo francuzskej rodinke, tak som si tu nasla tiez kopec kamaratok, ale kedze sa mi nepodarilo ostat v rovnakej stvrti, tak by som rada nasla aj inde nove maminky-kamaratky...tak hadam sa mi niekto ozve, budem sa velmi tesit 🙂

luciaj
8. mar 2011

@kathynka ahoj, ja mam dcerku, ktora ma 3,5 roka a kedze bola zo skolky casto chora a ja som na MD s druhym syncekom, tak je doma ... a samozrejme, ze sa nudiiii ... budem rada, ak sa ozves, aby sme mohli deticky v rovnakom veeku "vyvencit" 🙂 ja byvam v petrzalke na sustekovej, hned v mojom bytovom dome je interierove ihrisko hopsasa 🙂

luciaj
8. mar 2011

@cistko ja mam rovnaky problem so starsou dcerou a vidim na nej, ze jej strasne chyba, ze sa jej uz nevenujem tolko ako ked nebol mladsi syn na svete ... mam pocit, ze je z toho frustrovana a smutna :( a mam pocit, ze obe deti nestiham ... maly sa este nevie natolko zahrat sam, aby som sa mohla plne venovat len jej a jej vadi, ked odbieham k nemu. kedy chodi tvoj manzel domov? lebo naz tatino az neskoro, cca okolo 8mej, takze je smutna, ze ani on na nu nema cas :(

dai
8. mar 2011

ahojte,
no, nezavidim vam baby. Moja mala chodi do skolky od 2.5 roka - od zaciatku bez problemov, skolku miluje - ona je ale od malicka ten typ co miluje vela ludi okolo seba, takze som vedela ze skolka jej sadne. ( a vlastne som uz od jej 2-och rokov skolku z tohto dovodu hladala ) - ja teraz cakam babo, ale ani mi nenapadlo ju nechat doma - boli sme 2 tyzdne obe spolu doma, lebo sme boli obe chore ( ja som teraz aj jemne unavena, kedze mam stale tehotenske nevolnosti ) - ten prvy tyzden ked aj ona mala este teplotky bol ako tak ok, ale ten druhy - to bol horor 😔 Ja , kedze som nebrala antibiotika , tak som mala stale teploty, vonku zima a to bolo stale aby sme uz isli von na ihrisko, aby som sa s nou hrala fiktivne "akoze som " hry, malovala si, isli sme zbierat kamene, vyrabat zvieratka 😔 padala som od unavy ☹ a aj tak som jej nestihala...

vidim to ked idem do skolky ako tie deticky tie hry akoze na mamicku, akoze na obchod, akoze na princezne a neviem naco bavia - dokazu sa to medzi sebou hrat aj 2-3 hodiny... pre dospeleho cloveka je to podla mna po 30 minutach uz na blazninec ( moja mala to hra naozaj presvedcivo - ked je princezna, tak straca crievicky, aby som ich ja hladala, potom si ju brala za zenu, mali sme svadbu - 15 tisickrat po sebe to iste 🙄 )

Co mi robime ked musime byt doma - no, snazim sa aby mala obdobie ked je aj sama u seba v izbicke a hra sa aj sama - niekedy to funguje, niekedy nie... musim jej ale vzdy pripravit prostredie nato... nejake ovocie do misky nakrajat, postavit s nou napr. lego domcek a letisko, pripravit panacikov, vymysliet nejaky pribeh - potom mozem odist a ona sa pekne s tym vsetkym hra... pripadne vymalovanky - ja kupujem super krasne vymalovanky v nemocnici na antolskej v stanku ( v normalnych obchodoch som take nenasla ) - su v nich teda vymalovanky, ale aj tie spojovacky ( deti spajaju cisielka aby vznikol obrazok - to moja mala miluje ), rozne vystrihovacky a nalepovacky...
Taktiez mame knizky kde su take rozne cvicenia pre deticky - mozu tam spocitavat rozne farebne kvetinky, hladat najvaecsie a najmensie obrazky ( teda napr. z 20 tich skoro rovnakych motylov maju najst ten co sa odlisuje ), hladat teda aj rozne odlisnosti a tak - to ju bavi - akurat to musim robit s nou... viem si to ale predstavit robit to s nou napr. popri kojeni...taktiez tie detske casopisy pre najmensich moju malu uz dost chytaju...to si vie aj sama citat. Knizky s vela farebnymi obrazkami su tiez fajn - aspon teda moja dcera si k nim vymysla uz rozne vlastne pribehy ...

Co nerobime tak casto ale mala sa vie tomu sama venovat a miluje to - malovanie vodovymi pastelkami - ja jej v obyvacke na stole rozlozim tie velke papiere co sa na flip chart pouzivaju, dam stetec a farbicky a mam pokoj aj na 30 minut 🙂 ( to stiham obed uvarit 😉 ) no a co vzdy u nas zabera je tancovanie a pesnicky ( teraz mala leti na nevestach tak pozera nasu svadbu a hra sa ze ona je ja a ona je akoze nevesta a berie si tata 🙂 ...)

inak s tym ze je niekedy babatko zacina uz aj ona - snazim sa s nou o babu rozpravat, aby si nan tiez zvykla... viem ze ked sa babo narodi, tak to bude asi horsie , ale dufam ze to nejak zvladneme...

cistko, malinky urcite nic nezameska... deti su aj tak nejak predcasne zrele teraz 😒 moja mala uz teraz pise pismenka, kresli tak ako som ja kreslila v 6-tich, ma cely repertoar pesniciek etc. ... nie je to zasluha skolky pritom - vela z toho uz vedela predtym ako do skolky isla. Ja sa zas trosku bojim aby sa mi potom v skole nenudila, ked uz teraz v skolke tak vela robia...

Inak moj nazor je ze deti su odlisne a podla toho maju svoje potreby, cistko ja by som sa malinkeho snazila do nejakeho kolektivu zaradit - mozno vymysliet nejake tancovanie, alebo umelecky kruzok niekde vo vasom okoli - pride mi podla tvojho popisu , ze on tie deti potrebuje ( na rozdiel od introvertnejsich deti v jeho veku ) - tam by si ho mohla zaviest a byt tak s nim a babatkom ... ( ja tak planujem s malou chodit na tancovanie buduci rok aj s babatkom- teda ona to nepotrebuje sice kvoli kolektivu, skor kvoli vybytiu energie nejakym pozitivnym sposobom 😅 )

este mi napada, nad opatrovatelkou si neuvazovala? dat malinkeho k nejakej inej mamine s podobne starymi detickami na pol dna... taka nahrada skolky... ked ti pride muz z prace tak zase on by mohol prevziat babatko a ty by si sa mohla vylucne venovat len malickemu, aby nemal pocit ze je odsuvany...

cistko
autor
13. mar 2011

@luciaj manzel nechodi az tak neskoro, zvycajne ked sa Jakubko zobudi z poobednajsieho spanku tak je uz doma. Snazi sa mu potom venovat ale stale to nieje to prave orechove. Nieje jeho "rovesnik", ideme sa vsetci von prejst, oni hraju futbal alebo nahanacku, alebo skryvacku....
Mozno je t hlupost ale ja by som chcela aby ako ine deticky v jeho veku vedel recitovat nejake tie basnicky, pesnicky, nieconakreslit, nieco vytvorit...
Teraz boli s manzelom na vikend na chate so znamymi, ja som musela ostat s mladsim syncekom doma a tam bol medzi detickami podobneho veku plus dva roky. A prisiel taky uneseny, aj napriek tomu ze mu jeden chlapcek skoro rozbil hlavu aj tak sa mu pacilo....

cistko
autor
13. mar 2011

@dai joj to je parada mat asi dievcatko:D:D:D to by bolo inspiracie hned🙂🙂 princezna, obchod, varenie, kavickovanie hahaha malovat, hrat sa s plastelinou, ojooooj:D ale ked on by len lietal, nahanal sa, lietadlo do ruky a utekame mamicka, karate, pod mamicka karate, skryvacka hrame skryvacku rataj:D pod ideme hrat futbal, hokej, chytaj loptu no a nahanaj sa s nim ked mas babo na rukach:D:D:D:D
opatroovatelka nepripada do uvahy, som na materskej a dalsia fin. polozka by uz nebola idealna, tak sa zapajaju aspon babky a dedkovia🙂 pozitivne je ze vychadza slniecko a tak je v uliciach viac deticiek comus a tesim ale aj tak to moje recitovanie spievanie, malovanie kreslenie lepenie plastelinovanie je bokom hahaha, ale to asi chcem len ja, jeho to stale a stale nebavi:D

dai
13. mar 2011

ach, cistko, to len tak vyzera - vcera sme tu mali na navsteve 5 deti - a ver , ze chlapci boli omnoho kludnejsi ako baby - baby sa len nahanali, lozili po nabytku etc. ... chlapci si pokojne stavali lego, potom hrali playstation... omnoho vacsia pohodka 🙂

cistko
autor
14. mar 2011

@dai tak to by stalo za pozretie 😀 😀 😀