Od koľko rokov môže dieťa cestovať dlhé trasy vlakom bez dozoru?

leuska170909
18. máj 2020

Ahojte, chcela by som sa spýtať či by mohlo cestovať 13 ročne dieťa samé cca 500 km vlakom?
Ďakujem

korunka1
18. máj 2020

Neviem, či mohlo....na toto asi zákon neexistuje, ale ja by som ho nenechala ísť samé takú diaľku

darina1952
18. máj 2020

Keď vezmeme ako príklad, že dieťa do 10rokov by nemalo samo obsluhovať výťah v bytovke, tak 13r je už dosť veľké na cestovanie vlakom. Otázne je ako je to konkrétne dieťa vyspelé, že nemá z takej cesty obavy... keby som mala takto pustiť ja svoje dieťa, tak by jednozančne cestovalo len 1.triedou.

andyh20
18. máj 2020

Ja by som nenechala ani 50 km asi. 13 ročné dieťa nie je zodpovedné...a vo vlaku sa môže stať hocičo. Hocijaký uchyl sa mu môže prihovorit...a zmagorit ho. A dievča už v žiadnom prípade. Ani chlapca vlastne.

petkaaa
18. máj 2020

@leuska170909 Jedna vec je či môže a druhá vec, či by si ho ty ako rodič pustila. Ja by som zomrela strachom. V dnešnej dobe sa môže hocičo stať a 13 ročné dieťa ešte nevie správne vyhodnotiť situáciu, ktorá môže nastať, spanikári... Alebo ho môže dlhá jednotvárna cesta vlakom uspať, niekto ho môže okradnúť. Cestovala som vlakom denne roky a niekedy som sa ja ako dospelá bála, aké indivíduá cestujú so mnou.

gubiko
18. máj 2020

ja by som skôr pozerala tie zdieľané odvozy autom. že sa viac ľudí spojí a zaplatia si cestovné. tam tých ľudí vidíte, môžte si zistiť mená a pod. my sme ale raz vlakom išli a v kupé s nami boli súrodenci, ktorí cestovali sami. a tá staršia mala iba cca 11 rokov. mali šťastie, že sedeli s babičkou a s nami, cestu s nimi sme si super užili, boli to zábavné decká. ja som si najskôr myslela, že sú s tou babičkou a oni potom vystúpili a ona vysvetlila, že boli sami. oni sa správali akoby patrili k tej babke, čo mi spätne dáva zmysel. a na stanici ich už niekto čakal. 500 km ale nešli, bola to kratšia asi hodinu a pol cesta.
ja osobne by som to nedokázala. pokiaľ to nejde inak, určite si vytipujte niekoho vo vlaku, sprievodca nech ho kontroluje.. a teda aj pocit dieťaťa, či to je pre neho ok by som vzala do úvahy. ja by som mala tie 3-4 hodiny asi dušu mimo tela, aby som to zvládla na diaľku predýchať.

smejko25
18. máj 2020

@leuska170909 ide hlavne o to ake je vyspele dieta 🙂 ja som uz v 11-12 cestovala k sestre z Presova do Ziliny mamka mi povedala kde mam vystupit aka zastavka bude predtym pripadne som ja sama poprosila sprievodcu aby mi povedal kedy bude zilina 🙂 + som si vzdy nastavila budik 15min pred vystupom keby som nahodou zaspala 🙂
Vzdy mi nakazala aby som kabelku s dokladmi a dolezitymi vecmi mala pri sebe aj ked pojdem na wc 🙂 a ked som sedela mala som kabelku v objati 😁
Od 13tich ked sa sestra prestahovala do Prahy aj tamsom cestovala sama vnoci vlakom 🙂

smejko25
18. máj 2020

@leuska170909 ale ked je dievca ako moja kamaratka ze v 15tich ked isla na autobus do susednej dediny tak som ja musela ist snou lebo bola stratena v zivote tak 🤷‍♀️

korunka1
18. máj 2020

@leuska170909 autobusom sa nedá? Tak by som pustila, aj ja som tak chodievala. Sa mi to zdá bezpečnejšie pre deti.

prasiatko30
18. máj 2020

500km by som moje dieta nepustila - este tak listadlom kde dieta odovzdas s papiermi letuske a ona ho vyda na letisku priletu zodpovednej osobe - ale vo vlaku kde sprievodca prejde raz za pol hodinu tak neviem ja by som to neriskovala.

sandrika1986
18. máj 2020

13.rocne dieta by som sama vlakom nepustila,mala by som strach. Predsa vselico sa moze stat pocas cesty...rozhodnut sa musis v prvom rade, ale ty sama.

leuska170909
autor
18. máj 2020

dcéra má síce 13 rokov ale je rozumná a vyspelá o to pokoj ale problém je v Tom ze neviem či by mal sprievodca alebo tak nejaký problém že cestuje sama a či by ju vlastne pustili do vlaku

daganov
18. máj 2020

@leuska170909 neviem, ako to upravujú predpisy a či vôbec, ak je dieťa zodpovedné, nemala by som problém ho pustiť z bodu A do bodu B, bez prestupu, ale určite nie 500 km

darina1952
18. máj 2020

@leuska170909 myslím že predpis to neupravuje ....veď aj pri chorobe môžu deti od 10rokov už ostať samé doma (pokiaľ to ich zdravotný stav dovoľuje). Ak je s týmona v pohode, tak ju môžeš pustiť - dohodni si s ňou nejaké pravidlá, že sa ti bude hlásiť cez telefón, + daj jej tú prvú triedu.

korunka1
18. máj 2020

@leuska170909 zavolaj na nejakú info linku železníc. A odkiaľ /kam by cestovala?

gelifil
18. máj 2020

@leuska170909 nie je stym problem, moze sama cestovat...ale ja by som tiez nepustila, dievca uz vobec nie

martina2ve
18. máj 2020

Ja som kedysi cestovala ako 6-7rocna prvacka sama MHD na hodiny klavira asi 8km cestu. Dnes by som svoje dieta nepustila v tom veku same ani keby co.
Ale 13 rocne? Tazko povedat... teoreticky by mohlo ist, ale ci tu cestu zvladne, ci sa nieco nestane po ceste, presne jak bolo spominane hore, moze ho niekto zmagorit,okradnut atd...ja by som poslala doprovod, aspon na cielovu stanicu a radsej by som zaplatila litok dvojnasobne ako sa strachovala ci sa nieco nestane.

lindusss2016
18. máj 2020

Ja som v tom veku cestovala pravidelne ECckom z Novych Zamkov do Prahy

eliska13
18. máj 2020

@leuska170909 môže cestovať sama, ale na takú dlhú cestu by som ju nepustila.Bude to bez prestupov?

kopytko03
18. máj 2020

@leuska170909 dcéra môže byť vyspelá koľko chce, ale bude si vedieť poradiť ak ju niekto v kupé začne obchytkávať? Ak sa na ňu nalepí nejaký opilec ktorý jej nedá pokoj aj keby len opileckými rečami? So všetkým musíš počítať, je to síce nie každodenná, ale predsa len vyskytujúca sa realita.

petkaaa
18. máj 2020

Môže byť vyspelá a rozumná akokoľvek... bude si vedieť poradiť, ak bude mať vedľa seba tlupu napríklad hlučných podnapitých ľudí? Ja som ich raz mala vedľa seba v prvej triede, total sa rozdrapovali, spievali, pokrikovali na ľudí, sprievodkyňa bola žena a nič im nepovedala, ani sa jej nečudujem, tiež by som sa s nimi nešla vybavovať. Bude si vedieť 13 ročné dieťa v tejto situácií poradiť?
Určite by som neriešila žiadne zdieľané jazdy, neposadila by som dieťa do cudzieho auta k cudzím ľuďom. Neviem, aký je dotyčný vodič, ako jazdí, či nie nebezpečne. Jednoducho pre mňa je toto hazard a niekedy sa mi rozum pozastavuje nad tým, ako ľudia uvažujú. V pohodičke dieťa dajú na 4 hodiny do vlaku samé, alebo šupnú k niekomu do auta 😨

deti95060810
18. máj 2020

moja neter od 10 rokov cestovala sama k starým rodičom z Košíc do Čiernej nad Tisou. cca 100 km....vlakom
od 12 r. Košice - Kysuce - vlakom... tiež ku sesternici
v 18 r. išla sama na 2 mesiace do Ameriky - na výlet
Rodičia ju mali jedinú a ja som to nevedela pochopiť že sa neboja....

katriona1
18. máj 2020

@leuska170909 Já jsem mela 12,5 roku, když jsem začala jezdit do školy autobusem, bylo to asi 20km. a potom prejít pres pul mesta do skoly a jeste jsem se musela postarat o malou sestru, tehdy to bylo uplne bežné a nemyslím si, že dneska všechny deti na základku doprovázejí rodiče a je jedno jestli je to 50km. nebo 500km. Ale radeji si to zjistete u železničního prepravce, at máte jistotu.

elizabeth88
18. máj 2020

No...asi by som tu cestu celu s tym dietatom pretelefonovala,kym by ho nevyzdvihol niekto v cielovej stanici.No a mozno by som vystriehla nejaku tetu zodpovednu,co cestuje dostatocne daleko,aby s tym dietatom sla na WC,ak by bolo treba,no tvarila sa,ze patri k dietatu,len sedi inde,dajme tomu...No v prvom rade by som nepustila,ak to nie je nutne.To nic,ze je zodpovedne,je to dieta...

pribinak
18. máj 2020

@elizabeth88 tetu zodpovednú? Na to je sprievodca, že bude slečnu kontrolovať

elizabeth88
18. máj 2020

@pribinak Tak z miesta mojho bydliska je velka pravdepodobnost,ze to bude niekto znamy,nie hociaka teta,samozrejme.To by som len upozornila na to,ze cestuje sama.🙂No alebo ten sprievodca...

hdpe
18. máj 2020

Ja by som sa v dnešnej dobe asi bála poslať samé dieťa. Kadečo sam mi prihodilo, keď som pendlovala počas štúdia na VŠ. Raz ma okradli, všeliaký týpci sa tam premávajú... No prvý krát som šla väčšiu diaľku sama ako 12 ročná. Mama ma posadila ku šoférovi autobusu a nech ma vysadí tam kde mal. Cítila som sa prvý krát dospelo.

kiki68
18. máj 2020

Ja som teda sama chodila kade tade od cca 16tich, ked uz ma clovek trosku rozumu a skusenosti. V 18 som isla sama do Tirol na festival. Rodicia ma pustili ako jedinacika. Ale v tych 13tich by som volila kratsie trasy na skusku a potom nejaku dlhu. Naberat skusenost z cesty vobec

gubiko
18. máj 2020

a nerozmýšľala si nad Student Agency? šla by busom, je tam stewardka, majú mená všetkých, ktorí cestujú.. holka so pozrie film.. to by som možno aj ja zvládla 🙂

smejko25
18. máj 2020

@kopytko03 tak asi ju neda sediet do kupecka ne ? Ja som tiez nikdy necestovala v kupecku sama 🙂

eliska13
18. máj 2020

@katriona1 mne tiež minule hovorila kamarátka ako v 14 r chodila ráno 05 peši po tme z Piešťan do Trnavy vlakom do školy.Teraz sa deti všade vozia, kontrolujú a potom sú nesamostatne, ale chápem to žijeme v dobe strachu