Odpoveď na sťažnosť - Plavecké jasličky BABYLOOK

grofka
3. dec 2007

Chcela by som Vás informovať ako dopadla kauza „Plavecké jasličky BABYLOOK“ (nadväzujúc na príspevok „Plavecké jasličky BABYLOOK, áno či nie? NIE!!!“)

6.11.2007 sme podali sťažnosť na RÚVZ Prievidza. Dnes prišla odpoveď, v ktorej hodnotia našu sťažnosť ako opodstatnenú. Čo viac... citujem:
„...prevádzkovateľka plaveckých jasličiek, Miriam Duscheková, porušila hygienické požiadavky, ktoré sú uvedené najmä v zákone NR SR č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov...“
Zadosťučením pre nás je, že inštruktorka bude za svoje neprofesionálne a nezodpovedné správanie sankciovaná.

Verím, že týmto vysvetlením sme objasnili mnohé Vaše otázky a že sa od tohto momentu začneme všetky mamičky oveľa starostlivejšie zaujímať o tých, ktorí sa chcú „starať“ o našich drobčekov. Je skutočne poľutovaniahodné, že i v dnešnej dobe nie je možné veriť ľuďom, ktorí pracujú s našimi maličkými.

Tak nech máme šťastie na tých správnych ľudí vo svojich profesiách...

🙂

monkula
3. dec 2007

Grofka, tak spravodlivosť zvíťazila... 😎

lefika
4. dec 2007

grofka, super, aspon nejake zadostucinenie 😉

dannynka
4. dec 2007

grofka no som rada ze to takto dopadlo 😉

bubba
13. dec 2007

Chcela by som v prvom rade poprosit maminy....za ziadnych okolnosti sa nenechajte odplasit plavanie je uzasne,uzivam si to aj ja aj moja dcera,treba len hladat spravnu cestu...Viete,riziko verejnych kupalisk striehne aj na nas na dospelych a tiez si vselico mozete doniest domov,posadit sa do vane,okupat sa s dietatom...atdatd...my sme pocas plavania(s baby lookom)prestali cvicit Vojtovu metodu(nozicky)pretoze pri plavani sa dcera dokazala spontannejsie uvolnit ako pri Vojtovke...to bolo super,lebo uz sme toho mali vsetci plne zuby..ved maminy co cvicia V.M.to urcite dobre vedia o com hovorim...
Tiez sme zacinali v Baby Look a mala mala zdr.problemy-vysyp mozem potvrdit,ze vsetky informacie ohladom kvality(nekvality) vody,taktiez pristup p.Dushekovej bol nasilny co sa tyka toho potapania ako tu bolo spominane ale to som si uvedomila az ked sme zacali plavat inde...stale mi tvrdila,nebojte sa ked place,len jej povedzte signal a ona pod tu vodu pojde...NO VED CO INE JEJ OSTAVALO...Je pravda,ze vela mamin s nou malo osobne problemy - ked sme zacinali,mala preplnene kurzy a ked sme koncili zostalo tam len par deti,je pravda,ze to robi pre peniaze---ale je to jej zivobytie a clovek na slovensku ked chce nieco mat,musi sa obracat.z toho usudzujem,ze je to len profesionalna deformacia,ze ju to uz nebavi..viac dava na tu sportovu stranku deti ako na ich pocity a potreby..je to proste trener...chcem vam len vsetkym povedat aj napriek vsetkemu co sa stalo a co sa tam dialo....nie je to chyba jednotlivca,je to chyba aj majitela,aj hygieny,aj mamin,ktre sa neozvali,nic nepovedali a len odisli plavat inde...aj keby sme nemali na vyber ze nie je kde inde ist plavat si myslim,ze by sme tam chodili aj nadalej,do takej miery som presvedcena o tom,ze plavanie pre dojcata je uzasna vec,vyrezimujete si program,dieta lepsie spi,papka,stretava deti,zdravo sa vyvyja po psychomotorickej stranke,posilnuje si imunitny system,dietatko ma pocit zadostucinenia ze v ten den sa nieco deje a nielen sedi pri tv a cumi na reklamy ako to riesi mnoho mamin,ked uz nevedia co s detmi,tak im treba pustit tv,alebo este lepsie im dat do ruky mobil...chapete o com hovorim?nebojte sa s detmi ist plavat na verejne kupaliska...keby v tej vode bolo nieco fakt take hrozne,tak zatvoria plavaren pod zamok ako sa tak stalo aj v inych plavarnach a boli zavrete veeeeelmi dlho kym odstranili vsetky anemy(ich obsah sa da zachytit este v stadiu,ked nie je skodlivy pre cloveka) a ine potvory co tam ludia nanosili....takze dufam,ze vsetko bude ok a maminy,nebojte sa,aj moja dcera je moja prvorodena a necitim potrebu ju ochranovat pred celym svetom a drzat doma v sterilnom prostredi len aby daco nechytila...to by nemala ziadne detsvo
PS:teraz mame uzasnu lektorku Táničku,je skvela pre pracu s detmi ako stvorena..

nenka83
13. dec 2007

baby a co sa vam stalo ak sa smiem opytat? 😕

julia225
14. dec 2007

bubba,ale ked chcem nieco mat, tak netopim deti za kazdu cenu preboha!!!
my sa tiez chystame na plavanie pre starsie deti, ale mala sa chvalabohu potopit vie, ale keby nevedela, za ziadnu cenu ju nenutim a dushekova sa moze aj na chlpy postavit... nech zaraba na tom v com si je ista... to ako keby som teraz ja zacala ucit terectinu,len preto,lebo to co viem a ved zaciatocnici na to nepridu,... s tymto vrcholne nesuhlasim

vronik
14. dec 2007

Julia225
aj ja som tam chodila. Jednoducho nám bolo stále tlčené do hlavy že keď uť raz povieme signál skrátka to dieťa musí ísť pod vodu inak to nemá zmysel a potom si deti budú robiť čo chcú- Ale jednoducho už toho bolo veľa nielen na tie deti ale aj na nás maminy. Detičky plakali boli nespokojné. Veď aby sme zanárali za každou vetou v pesničke. Po prvých 3 minutách mali dosť.
Nenka 84 hoď si do vyhľadávača tému v sekcii babetko - plavanie a tam to grofka rozpísala. Jednoducho voda nezodpovedala a napriek tomu sme tam plávali. Deti boli choré, mali vyrážky, afty, plesne. Dúfam že to nájdeš. V tej téme plávanie to bolo tuším na 6 strane dopodrobna rozpísané.

alionuska
14. dec 2007

Ja som rada,ze to s tou staznostou takto dopadlo.Nase deticky si zasluzia cistu vodicku a profesialny pristup.Super!Velmi sa tesim.

bubba
15. dec 2007

julia,mas absolutnu pravdu,ale napriklad mna aj maminy co tam chodili dlhsie hovorili,ze tak je to dobre a tak to ma byt lebo im to tak bolo dlhsie tlacene do hlavy.myslim,ze keby sme sa ozvali,tak aj miriam by si nechala povedat a prisposobila sa poziadavkam...lenze ja som si to nedokazala pripustit,ze to asi tak nebude dobre,lebo ked to robili vsetci...a bez frflania...a niekto skoleny a skuseny tvrdil,ze to tak ma byt...a nakolko ma prevadzky vsade,verila som ze to tak ma byt..ale aj tak si myslim,ze to moze byt aj u deti ojedinele,lebo niektore deti tak ako aj dospelych treba do veci dotlacit...nieviem mozno si sa mylila ak si si myslela,ze zastavam nazor ci uz jednej,alebo druhej strany...na oboch stranach je kusok pravdy a na tych mamickovskych sice vacsia...ale skus pracovat s maminami,ktroe su prepracovane,unavene,nemaju cas na seba...myslim,ze konflikty by vznikal anyway takze ani my nemozme byt az take krute k D.lebo aj ona to tiez nema lahke...ja len ked som to tu vsetko citala,tak mi bolo luto mamin,ktore to mozno vylakalo a myslim,ze to je ojedinele,lebo v mieste kde ziju moze byt lepsi bazen,prisposobeny detom atdatd...o nic ine mi neslo.ale aj tak som rada ze sme mali volbu ist plavat inde samozrejme ze keby bola ta voda stale taka hnusna ako vtedy ked mse my skoncili plavat,tak tam ani ja nejdem s malou,ale keby to hygiena naspat otvorila tak by som nerozmyslala o tom(i ked by som bola ostrazitejsia)a chodila tam po vyrieseni cistoty.

vlasa
15. dec 2007

mamule,chodili ste niekto plavat do stupavy?chystame sa tam,tak robim prieskum

katka432
15. dec 2007

grofka,prepac,ale nezaregistrovala som ,co sa vlastne stalo,ale by ma to zaujimalo

grofka
autor
18. dec 2007

Katka, pozri si sekciu Babatka, tema Plavanie babatiek - str. 5 a 6. Tam je to vysvetlene kompletne. Je toho dost, preto sa nechcem opakovat. Ale Tvoj nazor ma zaujima... 😉

grofka
autor
18. dec 2007

Kocky, dakujeme moc za akukolvek podporu...

🙂 🙂 🙂

grofka
autor
18. dec 2007

Bubba, pozri si, prosim, aj Ty stranku, ktoru odporucam Katke. Tam mas vysvetlene dopodrobna, o co nam vlastne islo.
V ziadnom pripade neodradzam maminy od plavania ako takeho. Prave naopak, vyzdvihujem detske plavanie!!!
Moja malicka ma 18 mes. a vdaka tomu, ze chodime na plavanie od jej 5 mes. este nebola chora 🙂
Jedine na co upozornujem je, aby si mamicky predtym, ako sa rozhodnu navstevovat akekolvek miesto urcene na plavanie s kojencami, si toto preverili... Po nasich skusenostiach tak instruktorku - jej posobenie, odporucania, kvalifikaciu... ale najma hygienu vody v bazene, kde sa plavanie uskutocnuje.
Ani my sme najskor nevedeli, ze moze byt nieco ine, lepsie. Brali sme vyuku, styl aj priestory ako zodpovedajuce, pretoze sme p. Duschekovej doverovali. Postupne vsak zacinali vychadzat na povrch veci - zdrav. problemy, osobne problemy, pristup instruktorky, ktore nas, logicky, negativne ovplyvnili a postavili pred situaciu, ze treba nieco robit. 😒
A fakt, ze keby sa maminy ozvali, p. Duschekova by si dala povedat... je, prepac, hlupost!
Z vlastnej skusenosti... rozhodla sa, ze nase 7 mes. deti budeme ucit skakat "sipku" tak, ze ich chytime za clenky, otocene chrbatikmi k nam, vyhodime hore a hodime do vody. Nutila ma, aby som to s malickou robila i napriek tomu, ze som jej povedala, ze tuto taktiku neovladam a nechcem dcerke ublizit. Prvykrat takto vyhodila dcerku ona, ale mala sa zlakla. Ked som na druhykrat trvala na tom, ze ja sama si na takyto experiment netrufam, zobrala malicku a vyhodila ju znovu ona. Lenze to ubohe dieta z prveho razu nemalo dobry pocit a preto sa po druhykrat vzpierala. Hodila mi ju do vody napriek jej protestom tak nestastne, ze mala hodila "pupkaca". Nechcela byt ani v saune, cely den bola mrzuta (co ona nebyva) a dovod bolo cele cervene a ubolene brusko!!! Na dalsej lekcii som jej striktne povedala, ze si nezelam, aby taketo skoky robila s mojou dcerkou. Nechala ma, ale iba tuto jednu lekciu. Na dalsej mi zase malu vzala, ze to skusi ona. Ale malicka uz len pri pocite, ze ju niekto drzi za clenky spustila taky plac, ze mi bolo hned jasne, aku traumu jej sposobila. Aj ine deti protestovali, ale ona to s nimi robila dalej. Maminy sa, zial, neozvali. ☹
Takze aky vyznam malo ju presviedcat???

Tak sme sa jedneho dna nahnevali a zacali veci riesit samostatne, kedze s nou nebola mozna dohoda, ani ziadne rozumne vysvetlenie.
Presli sme do Nemocnice v Bojniciach a tam si to nevieme vynachvalit. Uz prvotny pristup instruktorky Tatiany je neporovnatelny a vyuka ako taka deti velmi nadchyna. Kazdu lekciu robime nieco ine, nikdy neopakujeme to iste. U p. Duschekovej sme nabehli na taky stereotyp, ze ku koncu sme ju museli ziadat, aby sme s detmi nespievali tie iste pesnicky dookola, ale aby sme deticky nechali aspon skocit do bazena... 😖
A tam bolo uplne jasne to, o com hovoris a s cim suhlasim, ze ju to uz asi nebavi, ale ako inac by si zarobila na zivobytie...?
Lenze praca s detickami je hlavne o laskavom pristupe, usmeve a deti sa nam za to odvdacia neocenitelne viac...

alionuska
18. dec 2007

grofka,to co tu citam,ma sokuje.Ja ti poviem,ze keby to urobila mojej malickej,tak sa asi neovladnem a tej pani bud jednu vrazim,alebo ju utopim... ☹ Moja zabka zboznuje vodu odmalicka a po takomto zazitku by som sa necxudovala,keby mala z toho stres...Je to pre mna nepochopitelne,preco niektori ludia vykonavaju pracu,ku ktorej nemaju vztah.A o to smutnejsie je ze je to praca s detmi. ☹

bubba
18. dec 2007

grofka,
zdravim ta a suhlasim s tebou,ale na druhej strane to bola nasa najvacsia chyba ze sme to vobec dopustili,aby sa takto konalo s nasimi detmi.ty necitis podiel viny?lebo ja hej.ja som jej nepovedala ani prd a pritom som tooooooooolkokrat chcela..a ine maminy?to uz ani nehovorim.tie "len odisli inde".preto ma Tana teraz take preplnene kurzy...ale nikto nic nepovedal...len3 osoby a z toho len 2 na zaklade toho ze ta prva 🙂 odisla.
pozdravujem malinku

lenadka
18. dec 2007

grofka, to ste chodili plavat do Kaskady?
My sme od zaciatku do nemocnice s Tatianou a fakt super vsetko ako ma byt, ked citam o tej sipke-rozum mi zastava, tak isto ponaranie u Tatiany za lekciu max. 3-4x aj to nie hned na zaciatku, skor v polovici alebo na konci lekcie a prvy kuz sme sa potopili az na poslednej lekcii 1x a ziadne nutenia, alebo to ze ked poviem povel musim-hlava nehlava. Ona si dala zalezat aby sme deti na to vopred poriadne pripravili, pekne sledovala ako sa chovaju pri nacviku ked sme najskor len mokrou rukou presli po tvarice a potom dlho len trosku vodicky naliali a zvysovali davku kym si zvykli. A sipky-7mesacne deti? V ziadnom pripade az ako 9 mesacna sa moja mala ucila skakat do vody tak ze sedela na brehu, naklonili sme deticky tym, ze sme im rucicky potiahli dopredu medzi kolienka a navazili ich k sebe/aby si neudreli hlavky o roh bazena ked skocia/ po prvom raze uz chceli skakat same 😀

fifa
18. dec 2007

baby a tá Tatiana má plavecké kurzy len u vás v Prievidzi?

lenadka
18. dec 2007

grofka, ako mava teraz Tatiana kurzy? Moja uz bude mat 3 roky, no mozno by sme este isli, len ja od jej 15-tich mesiacov pracujem a tak mi to nevychadzalo chodit dalej plavat, aj ked robim vlastne hned vedla nemocnice 😝

bubba
18. dec 2007

fifa,t.ma kurzy aj pe,lenadka,akurat spominala ze ide otvarat plavanie pre deti od3rokov.

tweety22
18. dec 2007

ahojte, ja pridavam skusenosti s tymito plaveckymi jaslickami, boli sme tam len na 2.hodinach a moj malicky bol (musel) byt pod vodou skoro stale, deticky sa tam potapali skoro celu hodinu co sa mi zdalo privela ☹ radsej sme tam uz nesli, vobec mi to neslo do hlavy, ze preco ich k tomu vedie hned na druhej hodine ked v alve v bratislave sme isli pomalicky, postupne 😲

grofka
autor
18. dec 2007

To je super Bubba, ze sme sa pochopili. Na ktory kurz chodite, ci sa nahodou nestretavame a ani o tom nevieme? 😉 Rada sa stretnem osobne...
Je velka skoda, ze si slovenske mamicky nevedia povedat jasne a nahlas svoj nazor. Ja som stravila 4 roky v USA a tam ma dostatocne vycvicili k tomu, aby som vedela na co mam pravo, kedy som v prave a ako si stat za svojim...
Aj nase maminy v Kaskade len dlho rozpravali (poza chrbat - nie je myslene v zlom) a ja som bola vzdy ta, ktora som to povedala nahlas. Nemrzi ma to, i ked ma to stalo mnozstvo sporov s p. D. Len mi je luto, ze si nevieme zastat ani vlastne deticky! Ved pre koho ineho by sme uz mali "bojovat", ak nie pre nase zlaticka... 🙂

bubba
18. dec 2007

si tu grofka?napisem na ip

grofka
autor
18. dec 2007

Bubba, este vdaka za odpoved pre Lenadku a Fifu.

Fifa, Tana plava aj v Partizanskom v MS a je to tam strasne fajn. Boli sme tam nedavno plavat kvoli foteniu pod vodou. Pekne prostredie, mile ucitelky...

Lenadka, Tana by mala otvorit od februara plavanie pre deticky od 3-5r. Myslim, ze by to malo byt v utorky a stvrtky poobede.
Lepsie je kontaktovat priamo ju pre upresnenie.
Moja malicka ma sice len 18 mes., a pokial sa nic mimoriadne neudeje, planujeme pokracovat v plavani az do jej 5 rocikov.
Malicka ma Tanu velmi rada, dokonca raz zvladla plavanie iba s Tanou (kvoli mojim zdrav. problemom) a malicka sa velmi tesila, celu dobu sa smiala... Spravila som im krasne fotky.
Raz takto plavala aj s p. D.... to bolo placu! Myslim, ze si tato instruktorka neziskala ani len detske nevinne srdiecka, nie to este nase!!!

Tak nech to nasim zlatickam dobre a veselo plava... 🙂

bubba
18. dec 2007

tweety22 tak to som prekvapena ze to nakoniec nie je problem len v bojnickych Baby look..ale zato my ked sme zacinali,tak sme cely 1.kurz pripravovali na potapanie postupne..len potom uz toho bolo viac ako treba.. mali ste tu istu skolitelku?asi nie,ze?tak potom ich to asi v tej ich instrukt.skole tak ucia?mozno to tak fakt ma byt?ale neviem,ci to ma nieco spolocne aj s detsku psychologiou alebo len priamo s vycvikom 😖 😖

catherine214
18. dec 2007

Grofka teda ja na tvojom mieste by som jej malu z ruky nedala po tvojej prvej skusenosti s pupkacom a ani uz nikdy potom si sa mala hned ohradit a malu jej nedat, netreba kazdemu slepo verit, ja viem ze ta to teraz trapi a mrzi ze si hned nezakrocila ale to ja by som sa nedala, by som jej povedala ze je to moje dieta a ja s tym nesuhlasim a bodka. A okrem toho aj to s tym ponaranim je nejake divne , ved to tym babatkam mohla skor ublizit, normalne som sa nastvala 😒

bubba
18. dec 2007

catherine som sa zasmiala ale je to krasne ze sa vies nahnevat aj koli cudzim detom 😀

grofka
autor
18. dec 2007

Vela veci sa teraz javi ako divne, kedze mame s cim porovnavat. Tatiana je skutocny profesional ako vo svojej praci, tak v praci s drobcami. Nikto neplace, nikto sa do nicoho nesili...
Ked sme k nej pred mesiacom nastupili, zacinali sme s mensimi detickami - 12 mes. Moja mala vsak medzi nich zjavne nepatrila, skor sa nudila. Je sikovna a bolo fakt vidiet, ze ju plavanie moc bavi. Akurat... ona sa stale chcela potapat, lebo na to bola naucene - co skok, to pod vodu. Az mi bolo smiesne, ked k nej Tana zakazdym priskocila, aby ju vytiahla... a mala sa este pozerala na nu, ze co robi... komicke!
Teraz sme prestupili k vacsim detom a obe vidime neuveritelne pokroky. Malicka mi preplava iba s opaskom sirku bazena a pritom sa este stihne smiat. Ziadne protesty, plac, stres...
Mrzi ma, ze som takto neurobila hned na zaciatku. S kamoskou sme si vsak zle precitali info na nastenke pri gyn.-por. odd. Mysleli sme, ze v Nemocnici sa plava len s detickami do 3 mes. vo vani. Dalej sa pokracuje v Kupeloch Bojnice s Babylook-om. Nechapem, ako sme to mohli prehliadnut. Skoda. Mohli sme sa vyhnut neprijemnej skusenosti.
Na druhej strane, aby sme tu ziskali kontakty na super spriaznene dusicky - Bubba, Vronik... a ich ratolesti...
Vsetko sa deje pre nejaky dovod! My mozeme len dakovat Bohu, ze to nase babuliatka neodniesli viac 😒 Snad im tieto kurzy plavania u Tatiany vsetko vynahradia!!!

lenadka
19. dec 2007

buba dik a info, a este sa mi zda ze aj v Lehote pod Vtacnikom ma kurz, maju tam bazenik, teda za cias nasho plavania to tak bolo, neviem ci stale je a spominala aj Nitru, ze tam chce skusit zacat plavanie ak najde vhodne miesto. Je vidno ze si da zalezat na tom aby to miesto malo podmienky, ona spominala ze bola pozriet Kaskadu ale nepacilo sa jej tam, lebo deticky do vody museli ist nie s maminami ale musel ich niekto podat-zly pristup do bazena a z bazena, a zdalo sa jej ze vymena vody v bazene nie je dostatocne casta. V nemocnici menia kazdy tyzden a este ju o nieco viac zohreju ked maju ist plavat babatka. K plavaniu sme dosli tak, ze sme sa s nou viezli vo vytahu ked som isla do detskeho obchodu nad Makytov. Malu som mala na rukach a pytala sa ci chodime plavat /mala mala 4 mesiace/ vravim ze chceme chodit. A ona ze vedie kurz zacne o mesiac ak chceme zoberie nas. Vymenili sme kontakty no zlata bola, pred zacatim kurzu napisala sms, kedy kde ako. Doniesli sme potvrdenie od lekarky ze mala moze ist plavat a bolo to. Aj nasa dr. si to plavanie chvalila, lebo nasa mala na tortikolis a plavanie jej na to velmi pomohlo, svalik sa rozcvicoval jedna radost. Mrzi ma ze aj ked chodime plavat mala mi zlenivela a na tom pasiku sa len vozi lebedi si, snazim sa vzdy od nej "utiect" aby bola nutena doplavat zamnou, lebo by sa len vozila potvorka 😅

bubba
19. dec 2007

lenadka,to co je ten tortikolis?