Plné škôlky. Musíme mať trvalý pobyt aby ho prijali?

tilly
11. jan 2008

ahojte,

tak som mierne zúfalá,

bývame kúsok od BA, nechcem dávať malého do BA do škôlky, nechcem ho voziť, chcem ho dať do škôlky tu, ale je tu tak zúfalo plný stav vo všetkých škôlkach, že asi nemáme šancu...

doslova ma vydierajú trvalým pobytom, ktorý máme všetci traja v BA (muž inde, ako my)... nechcem si sem dávať trvalý pobyt, nechce sa mi meniť všetky doklady, značku na aute a pod....

musím mať trvalý pobyt tam, kde chcem dať dieťa do škôlky? je to podmienka?
aké máte skúsenosti?

je to tu hrozné, 6 škôlok na minimesto a všetky plné 😲

elise
11. jan 2008

tilly nie je podmienka že musíš mať trvalý pobyt tam kde chceš dať dieťa do škôlky. je slobodný výber škôlok ty ho môžeš dať napríklad do trnavy a bývať môžeš v nitre. zákon nekáže mať trvalý pobyt ale ešte by bolo dobré zistiť u zriadovatela na vývesnej tabuly podmienky prijatia dieťaťa do škôlky a zriadovatelia sú mestské a obecné úrady a podmienky by mali vysieť na vývesnej tabule tilly menšie obce sa takto snažia získať obyvateľov 😉

tilly
autor
11. jan 2008

otrasné, zápisy budú v marci a už teraz majú poradovníky a nadstavy 😠
a nepomôže mi ani úplatok, lebo za mnou je ďalších 10 ľudí, čo by ten úplatok dali tiež, a pikoška, poradili mi dať malého do maďarskej triedy, vraj tam nie je problém s miestom 😀

elise
11. jan 2008

tilly a to si hovorla priamo s riaditeľkami? ale je lepšie podchcytiť si niekoho na mestskom alebo obecnom úrade oni a hlavné slovo má vždy starosta alebo primátor skús tam 😉
tilly ak by si bola v trnave tak moja mama robí v škôlke tak by si malého mohla dať tam, učia sa tam nemčinu 😉

držím ti palce ako pochodíš u primátora alebo starostu, dúfam že ťa pretlačí aby malý mohol nastúpiť do škôlky 😉

martinadt
11. jan 2008

ahojte prepáčte že sa miešam

ozaj je hlúposť že musíš mať trvalé bydlisko tam kde chceš dať malého do škôlky

elise prepáč že sa pýtam 😅 ale v trnave učia nemčinu? v škôlke? 🙂

elise
11. jan 2008

ano majú tam nemčinu takou hravou formou a detičky získajú základ v hovorenej nemčiny. veľa sa učia pesničky, básničky a prekladajú si to učia ich tak aby rozmýšľali po nemecky 😉

tilly
autor
11. jan 2008

elise, môj kamarát má kamaráta a ten je vedúci odboru školstva na mestskom úrade ☹

ale pôjdem ešte aj priamo do škôlok

ja neviem, či mesto nedostáva nejaké peniaze od štátu a neráta sa to na počet obyvateľov... asi preto tlačia ľudí do trvalých pobytov

elise
11. jan 2008

tilly to je práve ono mesto dostáva dotáciu podľa počtu obyvateľov.

ale skús ísť priamo za primátorom on má k dispozícii určite pár voľných miest 😉

monkula
11. jan 2008

Tilly, ja mám trvalé bydlisko v okrese Dunajská Streda, deti tiež, manžel v RS a Jarko chodí do škôlky v Malackách, bez problémov ho zobrali...

lienocka235
13. jan 2008

Tilly je to skutocne tak.. ze ak nemas trvaly pobyt tak ti ho tu vobec nemusia zobrat pripadne ti daju platit plnu sumu bez dotacii meste... ono je to podla mna spravne lebo aj ty aj tvoj manzel odvadzate dane v mieste bydliska.. a z tych dani sa financuju mimo ineho aj skolky.. cize v podstate preco by obycvatelia miest ktori tam platia dane mali prispievat na ksolku detom ak ich rodicia odvadzaju dane inde..?

ja som zo senca je to tu dost bezny problem.. proste nemas trvaly pobyt v senci nedostanes skolku alebo zaplat plnu sumu prip. si vyber sukromnu... takto to funguje uz peknych par rokov..

samozrejme ze existuju skolky kde sa o deti biju.. ale napr tu u nas to tak nie je..

a je problem so zmenou trvaleho pobytu?

lienocka235
13. jan 2008

a este k tomu primatorovi... ak tam nemate trvaly pobyt to znamena ze tam ani nevolite samospravu.. a teda ani primatora.. cize pre neho ste nezaujimavy lebo nie ste jeho volici...

nasi znami riesia obdobny problem.. postavili si taku vacsiu chatu.. domcek.. u nas v Sneci na kraji mesta je to akoze zahradkarska osada ale hned vedla sa stavaju domy... a chceli od mesta aby tam dalo urobit osvetlenie a spevnilo cestu a proste im povedali normalne na tom zasadnuti ze su pre mesto nezaujimavy lebo tam nemaju trvale pobyty /ide cca o 40 ludi/ a ani tak skoro mat nebudu a preto mesto bude radsej rozvijat aktivity pre obcanov mesta s trvalym bydliskom.. je to blbe ale je to tak...

lucqa
13. jan 2008

Ahojte,
ja dam trosku odveci prispevok, ale suvisiaci so skolkami v malych mestach.
Tiez byvame kusok od BA. Prestahovali sme sa ked mal Tomasko 3 mesiace, a keby mi jedna pani neporadila, ze ho mam hned zapisat do skolky, tak by ma to ani nenapadlo. Ze tu sa deti zapisuju do skolky hned po narodeni ! 😲
Tak som ho zapisala ked mal 6 mesiacov, a aj tak ho nezoberu nacas, ale az ked bude mat 3 a 1/2 roka, lebo na jeho termin maju uz plny stav a 10 cakajucich.
A to sme tiez v malom meste a su tu 4 skolky.

tilly
autor
15. jan 2008

ak by tu bola súkromná škôlka na úrovni, tak sme prví zapísaní 😉

lucqua, dúfam, že nie si od nás (snáď tu nie je až taký problém)... ja mám známeho, je to priamo šéf odboru školstva tu u nás a on ni povedal, že nemáme šancu 😠

renca3
15. jan 2008

zaujimave...zrejme je to sposobene tym, ze mladi ludia sa stahuju mimo BA a mensie mesta, obce neboli na to pripraveni so skolkami na taky pocet deti. 😒

tilly
autor
15. jan 2008

hlavne, že v dedinách škôlky pozatvárali, aj tu ich pár zavreli 😠

teraz sa bijú o prváčikov, keď budeme my prváci, tak budeme podplácať, aby sme sa dostali 😢

verulka
15. jan 2008

tilly, ono to podmienka nemusi byt, ale pri naplnani stavu vas to moze posunut az za tych s trvalym pobytom v mieste...Poradie sa musi podla niecoho zostavit a tie kriteria si zvoli skolka - napr prednost maju surodenci a deti z dediny...ak je miesto, tak nie je problem, vezmu ho ,ale inak...fakt sila, ze tlacenka do skolky 😠 unas (ale to je BA) plati kto prv pride, ten prv melie...a v skole je to ine- ked je vela deti, otvoria viac tried a budu mat viac koruniek- tam prolblem nebude 😉

tilly
autor
16. jan 2008

u nás vraj chcú pečiatku prijatia prihlášky, čiže dátum a potom trvalý pobyt, čiže ak budú mať 15 miest voľných (čo je v škôlke, kam ho chcem dať) a prihlási sa 20 deciek s trvalým pobytom, tak si môžem trhnúť nohou... ak je 15 voľných miest, prihlási sa 10 detí s trvalým pobytom a ja tam prídem ako prvá s prihláškou, tak ma zoberú...

prihlášky sa berú od 1.-31.3, čo sa mi zdá strašne dlhá doba a vyjadrenie dostaneme až v polke apríla 😠
ale hneď 1.3. o siedmej ráno,keď otvárajú škôlku si prídem pre prihlášku, utekám do BA k lekárke a utekám naspäť, aby sme boli medzi prvými a aj tak sa možno do škôlky nedostaneme a pritom náš známy je šéfom školstva tu u nás, ale skrátka smola, počty si určujú riaditeľky škôlok, ona mi môže aj rezervovať jedno teplé miestečko, ale keď nebude ochotná, tak smolaaaaa

verulka
16. jan 2008

tilly, u nas sa uz prihlasky v pohode rozdavaju a aj priebezne odovzdavaju...budem ti drzat place, ale mozno by som pre sitotu vrazila prihlasku aj inde...

tilly
autor
16. jan 2008

čooo??? 😠 u nás mi nechcú dať prihlášku, povedali, že najskôr posledný februárový deň 😖
a vraj je na prihláške prehlásenie, že je to jediná prihláška, ale dáme ešte jednu...
jednu vypíšem ja, jednu muž a keby pindali, tak povieme, že sa nerozprávame 😀 😀 budeme trápni

katka76
21. jan 2008

tilly, my sme byvali sice v podnajme, no vybavila som si prechodny pobyt na urade, kvoli poste, doporucenkam ale i skolke. tiez mali plny stav, no mali sme tu prechodny pobyt a maleho zapisali v poho

angua27
21. jan 2008

tilly ja súhlasím s takouto politikou mesta a škôlky. tak ako písala lienocka. dane, ktoré odvádzaš, idú na škôlku v mieste Tvojho trvalého bydliska. takže tam kde bývaš od Teba nevidia ani korunku. je potom samozrejmé, že uprednostnia deti, ktorých rodičia do mestskej pokladničky prispievajú.
predpokladám, že tam, kde teraz bývate ste sa presťahovali asi na stálo. tak prečo odkladať prehlásenie trvalého pobytu. na jednej strane je to kopec papierovačiek, ale na druhej strane budeš mať všetky vybavovačky v budúcnosti v mieste Tvojho naozajstného bydliska.
ja som sa sťahovala z malého mestečka (presne z toho, kde teraz žiješ 😀 ) do Bratislavy. tiež som si najprv hovorila, načo meniť trvalý pobyt, ale keď som musela do toho mestečka ísť niečo vybavovať a musela som si preto zobrať deň dovolenky, tak sa mi to nepáčilo a radšej som si ďalší deň dovolenky vybrala na prehlásenie trvalého bydliska a vybavenie potrebných dokladov. ostatné veci sa dajú potom prehlasovať priebežne. veď pri prehlasovaní bydliska dostaneš hneď nový občiansky, potom už len vybaviť vodičák a ostatné sa dá listom priebežne (zdravotná poisťovňa, banky a pod.)
a ešte k tej škôlke, resp. k jasliam. v mestskej časti, kde žijem sú mestské iba jedny jasle a aby mi malého zobrali budúci rok v septembri, keď bude mať rok, musela som ho do nich prihlásiť, keď mal dva mesiace.

tilly
autor
21. jan 2008

angua a dane z nehnuteľností??? to platíme mestu...
a keby som si mala vybavovať všetky papiere, tak si to hodím, občiansky, vodičák, soclálka, zdravotná, auto... fuuu a mať na aute DS... eee 😅

zuzana2706
28. jan 2008

vybavte si prechodny pobyt, nemusite mat trvaly a menit vsetky doklady. Viem co to je a veru sa mi do toho nechce. Na zaklade prechodneho pobytu, ti dieta vezmu, ak teda sa nehlasi vela deti.

c.e.r.t.i.k.
29. jan 2008

No tilly drzim palce. minuly tyzden som sa bavila s jednou babou tam od vas a vravela, ze vsetky skolky su beznadejne plne. Ona ma dceru v skolke a bratov dvojicky nema kam dat. Dokonca ani v okolitych dedinach nema sancu. Chcela by ist od maja do roboty a riaditelka skolky kam dava malu jej povedala , ze sa uvidi po nastupe. a to tam ma aj trvaly pobyt.

tilly
autor
29. jan 2008

certik to fakt? no hrúza, asi budeme musieť trošku zasponzorovať škôlku 😠

ujo
20. feb 2008

My sice mame trvaly pobyt v meste, kam chceme malu prihlasit do skolky, ale aj tak je to hroza. Teraz ide rocnik 2005, co je od neviem kedy najsilnejsi rocnik a v nasom meste otvaraju tento rok skoro v kazdej skolke miesto dvoch, jednu triedu - cize 15 - 20 deti. Pocula som, ze sa ich bude hlasit okolo stovky, cize dost mala pravdepodobnost. U nas je skolok dost, ale malu chcem dat do skolky, ktora je vychytena a mam o nej velmi dobre referencie. Vybavovali sme uz od januára a hadam sa nam to aj podarilo. Drzim palce. A to sa este nezacali zapisy a vsade uz maju "plno". Pevne nervy.

tilly
autor
21. feb 2008

ujo, presne tak, 2005 je asi najsilnejší ročník od baby boomu v 70 a 80tych rokoch...
okrem toho veľa škôlok sa porušilo, hlavne v dedinách odkiaľ mladí ľudia väčšinou poodchádzali, tak sa detičky z okolitých dedín (kam sa medzitým mladí ľudia vrátili) snažia dostať do škôlok v najbližších mestách a tie škôlky v mestách sú úplne plné, začarovaný kruh...

terezzka11
22. feb 2008

ja chcem dat malu tiez do skolky v meste, v ktorom nemam trvaly pobyt. blizko nas je jedna super skolka, kde beru deti uz od dvoch rokov, tak som to chcela skusit, ale ako tak citam vase prispevky, kedze som sa zobudila az koncom februara, asi nemam sancu 😒 .
elise, prosim ta a ktora skolka v trnave to je? a ake stare deti beru?

skutik
24. jan 2011

u nas v obci, kam sme sa pred par rokmi prestahovali z BA je dlhrocny problem s kapacitou skolky. Viete mi niekto poradit ako sa postupuje v pripade, ze: manzel ma trvale bydlisko (prave kvoli skolke) tu v obci, ja v BA a deti od narodenia po mne tiez v BA. Kvoli tunajsej situacii so skolkou si stale tr. bydlisko v BA drzim....
a moja otazka: podla koho bydliska sa urcuje, ci moja dcera ma sance dostat sa do skolky v obci (inak splna vsetky podmienky)... Rozhodujuce je bydlisko rodicov (oboch?) alebo deti?
Ja sa prehlasovat nemozem, lebo potom mi deti nezoberu so skolky ani v BA a netusim, kam ich dam, ked pojdem do prace.

syslica
21. jún 2011

@skutik Ako ste nakoniec pochodili? Tam, kde my žijeme (okrajová časť BA) bolo dôležité predovšetkým bydlisko matky a prijímaného dieťaťa... mnoho sme o tom popísali v téme Do škôlky v septembri 2011, ale boli aj také časti v BA a okolí, kde sa posudzovalo aj kde býva manžel a či rodina náhodou nebýva so starými rodičmi, ktorí by sa mohli o dieťa v prípade potreby postarať ☹ Syslíka síce prijali, ale aj tak tu zostalo mnoho neprijatých, a podobne aj napr. v Stupave a Petržalke.