Poraďte, kam ísť s deťmi plávať v Bratislave

guga
15. dec 2008

Ahojte, mohli by ste mi prosím poradiť, kde v BA sa dá ísť plávať s detičkami? Najlepšie by boli kurzy, ale aj nezáväzné vstupy. ďakujem

zuzkakach
23. feb 2011

baby este poradte co si mam vsetko zobrat na ten kurz, aby som na nic nezabudla. Dakujem 🙂

lucikan
23. feb 2011

@pipka dakujem ze si tu zverejnila tento clanok, este stale som v soku po jeho precitani. Syn ma styri mesiace a prave sme vyberali kam by sme s nim zacali chodit "plavat". Vdaka bohu (nemozem to povedat inak) som nadabila na tento clanok. S kurzom pockame, kym bude syncek dost velky na to, aby rozhodoval o tom, co vo vodicke bude robit, sam.
Este raz velka vdaka za tuto osvetu - ta teraz patri autorovi clanku, panovi Vajdovi.

pipka
23. feb 2011

@lucikan velmi rado sa stalo 😉
nedavam to sem preto, ze by som niekomu chcela nieco nanucovat...je na kazdej maminke aby si precitala a urobila vlastny usudok 😉 ja sa s p. Vajdom poznam dlhe roky a viem velmi dobre, ze je to na plavanie babatiek naozaj asi najvacsi odbornik na Slovensku, preto aj viem, ze nic, co on publikuje alebo povie, nie je len nejaky nepodlozeny vymysel 😉
ale ako hovorim, je na kazdej maminke aby sa rozhodla sama 😉 Inak ja mam 5 mesacneho synceka a "plavat" chodime, vodicka je velmi dobra vec uz pre najmensie babatka, len vsetko treba s rozumom...byt vo vode a ponarat sa, su dve diametralne odlisne veci 😉 my sa vo vodicke hrame, a malinkemu sa velmi paci 😉 tak prajem prijemne zazitky z vodicky aj vam 😵

pipka
23. feb 2011

@zuzkakach zuzi, plavky pre seba a pre babatko(stacia aj plavacie plienky) osuska pre teba a pre babatko, nahradna plienka obycajna, pre teba slapky, sprchovy gel pre teba aj pre babatko ( nemal by obsahovat krem) pripadne aj sampon, pre babo nejake pitie, alebo ak kojis, tak nic 😉 mas so sebou 😉 (po plavani sa ide do sauny a tam je dobre dat babu pit 😉 )
no a kozmetika detska a pre teba podla uvazenia...teda po osprchovani ak natieras telovym mlieckom atd atd 😉

a este jedna rada, ak by vam na prvej lekcii zabudli povedat..ale to asi nezabudnu 😉
je dobre dat babatku po kupkani do usiek kusocek zatocenej vaty...vytiahne vodicku z uska a ked vyjdete von mu nenafuka 😉 urcite nepouzivat po plavani klasicke vatove tycinky na uska 😉

pipka
23. feb 2011

no a samozrejme nezabudnut potvrdenie od lekara 😉

lucikan
24. feb 2011

@pipka a vedela by si mi poradit take zariadenie v BA kde sa deti teda hlavne santia vo vode a neponaraju sa? S manzelom sme si povedali, ze by sme neradi isli na kurz, kde by sme boli jediny, kto dieta neponori. Plus by som mala potrebu asi sa ostatnych rodicov pytat ci si o tom co robia zistili vsetky dostupne informacie, no nerobilo by to dobru naladu asi. A bola by som v strese aj za tie ostatne deticky. Ale take vysantenie vo vode by sme radi absolvovali, spojene s navodom ako spravne uchopovat dieta vo vode. Vies o niecom takom v BA?

mici111
24. feb 2011

@lucikan na to podla mna nepotrebujes kurz..staci ti ist niekde do bazena, napr. do hotela nivy..ja som tiez skoncila s kurzom, chodili sme 3 mesiace..a tiez nie som moc zastanca signaloveho ponarania uz..ale viem ze bez signalu su kurzy v mobiku..www.mobik.eu

pipka
24. feb 2011

@lucikan no my chodime teraz do Mobiku v Ruzinovskej poliklinike a tam sme v prvom kurze, pre najmensie babatka a neponarame sa 😉 treba to hned na zaciatku instruktorkam povedat, ale tu su naozaj v tomto s p. Vajdom zajedno a malinke babatka neponaraju 😉 jedine ze by nejak mamina sama chcela..ale myslim, ze by jej to patricne vysvetlili 😉 😉 😉 takze netreba sa bat a treba si povedat svoje 😉

lucikan
24. feb 2011

@mici111 @pipka dakujem za tip

daflo
28. feb 2011

Ja som absolvovala prvy kurz plavania so svojou 8 mesacnou dcerkou. Tiez doslo na signalove ponorenie sa. No moj instinkt mi jednoducho nedovolil len tak ponorit vlastne dieta pod vodu a sposobovat mu soky. Ako jedina matka v kurze som odmietla participovat na ponarani. Citila som sa ako exot. Dnes ma dcerka dva, miluje vodu a sama sa ponara. Som velmi rada, ze som natrafila na nazor pana Vajdu a tesim sa, ze som cielene nesposobovala vlastnemu dietatu stresy.

stacinka
28. feb 2011

dakujem za clanok... chodime na plavanie do zabiatka a ucime sa signal.... zaplatila som si aj dalsi kurz, ale neviem, ci ho nezrusim. a urcite sa signal viac ucit nebudeme!

pipka
28. feb 2011

@stacinka pokracovat v plavani by si mohla, ale kludne povedz instruktorke, ze nechces malu ponarat a mali by ti vyhoviet 😉 vodicka ako taka babatkam velmi prospieva 😉 len to ponaranie treba vynechat.

katy1979
28. feb 2011

@stacinka neboj sa vyhoveju ti.
ak nechces nemusis

stacinka
28. feb 2011

@pipka zajtra ideme plavat a urcite jej poviem, ze sa ponarat nebudeme. som zvedava, ako zareaguju aj ostatne maminy. to cvachotanie samo o sebe je fajn, malej sa to paci.. len sa bojim, ze dalsie kurzy budu zamerane vyslovene na to ponaranie...
@katy1979 urcite vyhoveju 😉 a ak nie, tak mi vratia peniazky, o to sa vobec nebojim 😉

katy1979
28. feb 2011

@stacinka zazila som plavanie v alve aj v zabiatku. a vsade som stretla deti ktore sa nechceli potapat. takze nie je dovod nevyhoviet rodicovi. ano ostatní sa budu potapat ale vacsina veci sa da urobit aj bez toho ponoru.

kiwinka21
5. mar 2011

ahojte maminky, odporucite mi v petrzalke nieco na plavanie s 2rocnym dievcatkom..a ete ze ci tam mozu aj tatinovia lebo my cakame aj prirastok a neviem ci budem moct ist do bazena..dakujem,. 😀

majovrabel
6. mar 2011

Rad by som prispel z pohladu toho o ktorych sa tu tiez pisalo, ale zatial sa nevyjadrili... Som majitel klubu baby plavania bez akychkolvek odbornych znalosti... Mame to totiz rozdelene, spolocnicka je zodpovedna za bazen a ja za to ostatne...

V nasich zaciatkoch ma velmi ovplyvnil clanok pana Vajdu http://www.alvacentrum.sk/media/clanokVodneDeti... , v ktorom poukazuje na to, ze treba davat pozor aj na jemne naznaky nespokojnosti dietata, aby sme im neublizili. Podobne uzitocnych clankov je na stranke alvacentrum naozaj dost. Cielom by naozaj malo byt stastne dieta. Zial clanok pana Vajdu v casopise Mama a ja nezanechal vo mne tento pozitivny dojem. Osobne mi to pripada skor ako inzercia na jeho pobytove kurzy a nie ako odborny clanok.

Dolezity je tiez fakt, ze pan Vajda je so svojim nazorom v mensine a mnohi uznavani odbornici v Cechach aj na Slovensku nezdielaju jeho nazor. Ako príklad by som uviedol, ze signalovemu potapaniu sa venuje aj pani Kiedronova, ktora je asi najuznavanejsou odbornickou na baby plavanie v byvalom Cesko-Slovensku, na Slovensku by som spomenul pani Potancokovu, ktorá sa venuje baby plávaniu priblizne tak dlho ako pan Vajda a jej pracovisko je tiez akreditovanym pracoviskom ministerstva skolstva http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=603 (zatial totiz stale platia obidva zoznamy).

Myslim si, ze je v poriadku mat iny nazor a prezentovat ho, ale sposob ktory pan Vajda volil je podla mojho nazoru nevhodny. Ak poviete mamicke, ktorej dieta bolo 2 roky vystavovane signalovemu potapaniu, ze to je skodlive a pritom ona vidi, ake je jej dieta vo vode stastne, asi Vam neuveri. Ak to ale poviete maminke, ktora nikdy baby plavanie neskusila, tak to moze v nej vyvolat paniku. Suhlasim s tym, ze dolezity je individualny pristup a ze nie pre kazde dieta je ponaranie vhodne, ale presne na to by mala byt cvicena instruktorka a je to teda hlavne o tom, či svojej instruktorke doverujete.

Myslim, ze pan Vajda mal velmi vela rokov na to, aby vyskolil excelentnych instruktorov, pretoze za tie roky ho mnohi ziadali o skolenie a o osvedcenie. Okrem inych aj moja spolocnicka a jedna byvala zamestnankyna. Podla mojich informacii, ktore nemusia byt presne, vydal za tie roky len 2 osvedcenia (a z toho minimalne 1 z donutenia pod hrozbou straty akreditacie). Pripada mi trochu zvlastne poukazovat na neodbornost instruktorov, ked pan Vajda mal moznost sa postarat o odbornost a nevyuzil moznost zaskolit tych, ktori tuto pracu chceli robit co najlepsie a mali naozaj zaujem sa vzdelavat. Je samozrejme, ze potom museli vyuzit ine moznosti, ci uz zaskolenie v inom akreditovanom pracovisku alebo kurz v Cechach a nasledne uznanie cez ministerstvo skolstva. Pozitivnym signalom je pre mna, ze mozno pan Vajda konecne zmenil nazor http://www.alvacentrum.sk/index.php?page=158 a pevne verim, ze niektori z tychto ludi naozaj dostanu aj jeho osvedcenie.

bambola
6. mar 2011

ja by som k tomu clanku napisala len tolko, ze autor neuverejnil ziadnu studiu ktora by sa tymto zaoberala a jeho 17rocne pozorovanie nie je nicim podlozene. proste 17 rokov ucil decka plavat.
s malou tento tyzden zacinam kurz. rozhodla som sa pre neho najma preto lebo vodu miluje a vo vani je ako mala pirana 😀
normalne sme jej doterz sprchovali tvaricku a mala sa smiala, vobec nelapala po dychu ani nemala hrozu v ociach. sama si uz pri konikovani vo vani niekolkookrat strcila tvar pod vodu a tiez jej to pripadalo ohromne smiesne 🙂
preto si myslim, ze je to na samotnom dietati. nejake radikalne nicim nepodlozene riesenie mi nepride vhodne.

@majovrabel pan vajda je zrejme z kategorie ludi, ktorych je na slovensku neurekom. snazi sa ostat pri koryte co najdlhsie a nechce vydavat osvedcenia mladym ludom. ale to je tu normalne tak sa necudujme 🙄

oacka
6. mar 2011

@bambola ja si už začínam myslieť,že výchova a starostlivosť o dieťa je vhodnou témou na prezentáciu všemožných názorov...najprv všetci vymyslia niečo veeeeľmi dobré pre detičky a po pár rokoch niekto zistí,že si urobí meno a možno aj biznis,keď bude prezentovať opačný názor.... vážne mi už ide na nervy, že "čo odborník,to iný názor" a to platí nielen pri plávaní,ale pri všetkom,čo sa týka detí.... hlavne,že všetci majú zaručene najpodloženejší názor, a myslia hlavne na dobro detičiek... napr. čo sa týka stravy pre deti,tak ja už som sa dočítala a dopočula tak protichodné názory,že už hádam ani protichodnejšie byť nemôžu.... taký odborník viem byť aj ja...
ja malú ponáram,ale len ke´d sa jej to páči... túto sobotu nemala veľmi náladu, inštruktorka povedala,že je to normál,že ju máme len nechať relaxovať v bazéniku a skúsime ponoriť nabudúce, taký prístup sa mi vidí normálny.

bambola
6. mar 2011

@oacka oacka este by som dala toho "odbornika" aj trikrat do uvodzoviek 😠 a presne si myslim co ty

monidlolo
6. mar 2011

Dobrý podvečer

Chcela by som sa spýtať pána Vajdu, prečo hovorí, že dieťa nieje vhodné zanárať na signál, ako viem plávanie pre deti ste zakladali s pani Kiedroňovou, ktorá si myslím , že vie o danej téme veľa, takisto nám hovorila, ( bola som u nej na kurze ), ako ste začínali, chcem sa spýtať, či teda čo je u nej prioritné signálove ponorenie, a pre mňa taktiež prijateľenjšie s postupním vynechávaním, a nie vynášaním detí do abnormálnej vyšky, je pre Vás nezmysel ?
Som absolventka Ftvš. skoro už 5 rokov trénujem deti plávanie, teraz som sa začala venovať plávaniu pre bábatka, ale nepáči sa mi ako sa deti noria do hĺbok, hydrostatický tlak, zatajenie dychu, a to množstvo čo na telíčko pôsobí, veľa inštruktorov nevie ani základy pediatrie a dôsledkov čo môže dieťa ohroziť, je mi to ľuto, lebo veľa inštruktorov si odchová svoje pomocné sily, a tie len spievajú, akonáhle peberáte kurz, matky Vás kritizuju, že to nerobíte ako si zvykli...
Ďakujem za odpoveď

alexandervajda
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oacka
6. mar 2011

@alexandervajda Pán Vajda, som veľmi rada,že ste sa zapojili do diskusie. Kiež by sme tu častejšie stretli samotných odborníkov, o ktorých názoroch a tvrdeniach sa rozprávame,to by bolo super. Novembrový článok som nečítala,teda aspoň mi neutkvel v pamäti,takže neviem,na čo ste konkrétne svojím článkom reagovali. Nemám skúsenosti s inými kurzami plávania, iba s tým naším, a musím povedať,že sa tam dbá hlavne na to,aby sa dieťa cítilo dobre.... sú deti,ktoré sa jednu hodinu presmejú,preplávajú a prepotápajú a na ďalšej plačú,tak výjdu von, pohrajú sa, potom zas trocha poplávajú,neviem,či je to tak "didakticky" správne,ale pôsobí to fajn... jediné,čo mi možno na ńom vadí je,že je tam dosť veľa detí a príliš veľa podnetov pre moju dcéru,ktorá sa potom absolútne nesústredí na žiaden signál a ke´d ju ponorím,tak je dosť vyhúkaná.....teda na poslednej hodine sa nám to stalo.
Ale nechápem,prečo sa s takým negatívnym postojom k signálovému potápaniu stretávame až teraz, nie je to čudné,že väčšina odborníkov má na to pozitívny názor? ste jediný,kto s ním má zlé skúsenosti?

alexandervajda
6. mar 2011

@monidlolo musím sa Vám poďakovať, pretože konečne niekto dáva zmysluplnú a rozumnú otázku a hlavne je vidieť, že nad prácou rozmýšľa. Ja som to už troška naznačil v predchádzajúcej reakcii. Presne ako píšete, veľa inštruktorov nie len že nevie rôzne základné veci, ale dokonca to málo čo vie verejne vyhlasuje za osvedčené a presviedča rodičov že ich postupy sú správne. A to je už nebezpečné.

K spolupráci s Evkou Kiedroňovou. Mal som to šťastie a stretli sme sa už v roku 1990. Priznám sa, že som sa od nej vtedy učil veľmi veľa. Ja som mal svoje vlastné teoretické a málo praktických informácií. A signálové ponáranie som sa naučil od nej. Viete, ešte ani dnes, po už viac ako 20 rokoch nie je o moc viac odborných informácií, ako bolo vtedy. Avšak už vtedy som mal svoje určité vnútorné výhrady k niektorým veciam, ale k ponáraniu v tom čase určite nie. Boli to skôr veci spojené viac s plávaním ako takým. Nácvikom niektorých prvok a podobne. Ale to nič nemení na fakte, že Evka Kiedroňová sa môže právom považovať za určitého gestora „plávania“ malých detí. Vždy si veľmi vážim každé stretnutie s ňou, pretože je vysoká profesionálka a spravila pre túto prácu veľmi veľa. A to že máme na niektoré veci rozdielne názory, nepovažujem za žiadny problém. Je tiež veľký rozdiel, ak vykonáva určité cvičenia takýto profesionál a keď to vykonávajú ľudia na základe ani neviem čoho. Ja som v marcovom čísle časopisu MAMA a JA v článku o ponáraní uviedol presne a konkrétne dôvody, prečo je ponáranie detí do 1 roka veku detí pre ne nebezpečné. Preto sa k tomu teraz nechcem vracať. Treba mi skôr na túto tému položiť asi inú otázku. Vnímam len, že mnohí asi nevedia čítať a zovšeobecňujú moje informácie tak, že som proti ponáraniu. Jasne som uviedol v článku, že pre ponorenie sa má mať možnosť dieťa rozhodnúť samé. Neviem, ako to jasnejšie napísať. A to deti do jedného roka nedokážu.

Nerozumiem otázke o vynášaní detí do abnormálnej výšky. Predpokladám, že máte na mysli vyhadzovanie detí do výšky. Ak je to tak, tak tieto cvičenia vedia významne nabudiť pozornosť a doslova prebrať celý nervový systém. Tiež sa takéto cvičenie môže obrazne nazvať „rozplávaním“. Tieto cvičenia sú pre deti veľmi intenzívne a majú často krát svoje opodstatnenie. Ale tu je potrebné byť ešte opatrnejší, ako u signálneho ponárania. Ak chceme navodiť takúto reakciu u malinkých detí, nesmie ísť zo začiatku o žiadne vyhadzovanie, ale skôr len akýsi pohup. Najdôležitejšie je veľmi pozorne sledovať neverbálny prejav dieťaťa. Celého jeho tela. Nie len tváre. A ak je všetko úplne v poriadku, deti si vedia takéto cvičenie veľmi zamilovať a ak ho nepoužívame ako indikované cvičenie, tak v rámci hry môže mať veľký úspech. Nie som moc zástancom automatického prevádzania tohto cvičenia, ale sú situácie, kedy môže takéto cvičenie veľmi pomôcť. Ale tu už zachádzame troška do medicínskej oblasti, pretože rôzne formy stimulácie pri rôznych poškodenia detí si vyžadujú rozdielne prístupy a tu už absolútne nepatrí robiť niečo kolektívne a mechanicky. Ja sa ospravedlňujem ak je moja odpoveď na túto otázku nie moc jasná, ale u zdravých detí sú tieto cvičenia v rukách odborníka takmer neškodné. Problémom sa môžu stať pri skrytých poruchách nervového riadenia, rôznych motorických odchýlkach a tiež rôznych formách svalového tonusu, kde môže takéto cvičenie tiež spôsobovať nežiaduce dráždenie.

Druhá časť otázky je vlastne svojim spôsobom aj odpoveďou. Máte pravdu, že mnohí nemajú o tom čo píšete absolútne žiadne informácie. Rozumieť tejto práci často krát nespočíva v tom, aby cvičitelia študovali články a knižky o „plávaní“ malých detí. Často krát by bolo oveľa osožnejšie si prečítať zopár vysokoškolských skrípt, alebo učebníc s rôznych oborov. Oblasť vplyvu vodného prostredia na ľudský organizmus akosi zamrzla na bode otužovania, zlepšovania obehových systémov apod., ale to o čom píšete, je zjavne pre veľa ľudí veľkou neznámou. V predchádzajúcom príspevku som uviedol, že pripravujem presne na túto tému nový článok. Stručne na takto položenú otázku odpovedať neviem. Som len veľmi rád, že ste aj touto formou poukázali aj na iné oblasti, ktoré s prácou s malými deťmi vo vodnom prostredí súvisia oveľa viac, ako nejaké signálové ponáranie a myslím si, že kto dokáže túto prác vnímať práve cez tieto vedomosti, problematiku signálneho ponárania nepotrebuje ani poznať. Je to absolútna komerčná bublina, ale je tu a treba sa s tým dokázať popasovať. V prospech detí. Pretože ak ľudia, ktorých táto práca baví a chcú ju robiť profesionálne dovolia, aby vychádzali informácie charakteru, dieťa sa rozkašle, vyvalí oči a doslova mu vyletia soplíky, ale to je všetko v poriadku a treba vydržať, tak ja tomuto hovorím týranie detí... A v tej mašinérii, aká sa okolo „plávania“ malých detí rozbehla, to čo sa v tých bazénoch deje by som niekedy označil až za trestné. Viem že sa veľa prevádzkovateľov a inštruktorov hnevá, ale je v každého kompetencii, si s tým dať rady. Preto sa nedajte odradiť a choďte si za svojim tak ako to cítite. Myslím si, že idete správnou cestou. Ak je niekto presvedčený o správnosti ponárania, nech ho robí. Ak niekto cíti, že je niečo nesprávne, nech hľadá cestu. Vy ste tým, kto má usmerniť a poradiť. Ak budete len mechanicky prijímať požiadavky rodičov z ich skúseností a nebude ich konfrontovať s Vašimi vedomosťami, nikde sa neposuniete.

Ak máte ešte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich prosím račej na môj e-mail vajda@alvacentrum.sk. Chodím sem len keď som upozornený, že tu niekto zverejňuje akési zavádzajúce, nepravdivé, alebo nevhodné informácie a myslím si, že zverejňovať odborné obsiahlejšie podrobnosti na tomto fóre čitateľov bude asi skôr zaťažovať, ako im dá nejakú zrozumiteľnú informáciu. „Plávanie“ malých detí je skutočne veľmi obsiahla činnosť a ja sám ak chcem dať zrozumiteľnú informáciu vhodnú pre publikovanie, nie vždy to dokážem na počkanie. Možno aj táto moja reakcia môže byť toho príkladom :o). Ďakujem za pochopenie a ešte raz ďakujem, že nad prácou rozmýšľate a nevykonávate ju automaticky a mechanicky. A 5 rokov je už slušná prax. Držím Vám moc palce.

alexandervajda
6. mar 2011

@oacka nie som jediný. Pri odborných diskusiách väčšina cvičiteľov pripúšťa nevhodnosť signálneho ponárania, ale keďže je málo odborného povedomia, ako je zrejme aj s príspevku vyššie, väčšina si snaží toto cvičenie akosi nezmyselne obhajovať. Dnes dokonca počúvam o šetrných metódach ponárania. A priznávam, že prevádzkovatelia sú aj pod veľkým komerčným tlakom. Veď "plávanie" malých detí sa už zvrhlo len na ponáranie detí. Pritom pozitívny význam to nemá žiadny a riziká veľké. Napríklad z Vašich pár riadkov vnímam aj ďalší nie zdravý jav. Tieto programy nesmú mať rušivú atmosféru pre deti. Ak to teoreticky preženiem nemali by byť organizované v akusticky nevhodných priestoroch. Táto požiadavka je však zatiaľ nereálna, lebo takéto špeciálne bazény zatiaľ neexistujú. Nemá byť zvykom, že deti na lekciách plačú. Ak je lekcia vedená správne, dieťa plače len v tom prípade, že má nejaký zdravotný problém. Môžu to byť aj zastavené vetry 😉 ale aj tisíc ďalších dôvodov. Vtedy je treba cvičenie prerušiť. Je už až nebezpečne zaužívané, že nie je problém ak dieťa v bazéne plače. To je problém vždy! A k otázke, že prečo až teraz? Ja neviem? Ja to hovorím už dávno. Už na celosvetovej konferencii vo Francúzsku v roku 1998 sa viedla ostrá polemika o nevhodnosti dráždenia nepodmienených reflexov a boli prezentované až extrémne vyjadrenia smerujúce k zástave srdca. V roku 2005, jeden pre mňa veľmi významný človek, neonatologička MUDr. Iva Malá publikovala na jednej konferencii presne tie isté informácie a to sa udialo celkom blízko v Českej Republike. Je to dokonca blízky spolupracovník Evky Kiedroňovej, ktorú tu už viac krát spomenuli. Nájdete tieto informácie v zdravotníckej literatúre. Takže si nemyslím, že sú to nové informácie. Skôr si myslím, že troška prekypel pohár a to, čo si dovolila zverejniť "kvalifikovaná" inštruktora v novembrovom čísle bol už jednoducho vrchol. Tak ak si rodičia chcú nechať týrať svoje deti, nech tak robia ďalej. Ale ja sa na takéto neskutočné šarlatánstvo nemôžem nečinne pozerať. Ďakujem za dotaz a prajem veľa krásnych zážitkov s deťmi vo vode.

alexandervajda
6. mar 2011

@lucikan pekný večer, či noc. Akosi som sa tu začítal a našiel aj Vašu reakciu. Ďakujem za povzbudivé slová. Ale bol by som rád, aby moja prezentácia problematiky signálneho ponárania neodraďovala rodičov od návštevy kurzov. Voda je veľmi významný podporný prostriedok. Ja chcem len, aby si rodičia viac svoje deti chránili a nevyvíjali na prevádzkovateľov taký tlak. Skoro všetci si totiž myslia, že rodičia pre nič iné na kurzy nechodia, ako ponoriť svoje dieťa. To nemá pre deti absolútne žiadny význam. Naopak, ale to je oveľa zložitejšie, aj než som uviedol v predmetnom článku. A na druhej strane mi tiež záleží, na odbornom povedomí a preto je potrebné môj článok v marcovom MAMA a JA vnímať skôr ako reakciu na už až nebezpečný stav v "plávaní" malých detí. Ak máte možnosť, nevyhýbajte sa príležitosti zúčastniť sa s deťmi na kurze. Požiadajte len cvičiteľa(ku), aby Vás neučili signálne ponáranie a hlavne sa riaďte podľa svojich pocitov, či to, čo Vám je ponúkané, vyvoláva vo vás príjemné, pohodové emócie, alebo Vás privádza do pochybností. To je najlpeší barometer posúdenia, či sa Vaše dieťa môže cítim dobre, alebo nie. Ja verím, že cvičiteľka, alebo inštruktorka Vám určite vyhovie.

alexandervajda
6. mar 2011

@daflo Príjemnú noc prajem :o) Je krásne, keď matka chráni svoje dieťa cez svoje pocity, pretože vtedy sa nikdy nemôže pomýliť. Takýto rodičia nepotrebujú také nepríjemné teórie a fakty, ako ma donútili napísať konkrétni ľudia. Ja som na ten článok nie moc hrdý. Račej píšem len príjemné veci. Ale deti si nezaslúžia, čo sa im dnes už robí na niektorých prevádzkach a inštruktori by mali vystúpiť z tieňa 20 ročných teórií o "plávaní" detí. Napísali ste to veľmi pekne a Vaše deti sú šťastné deti, pretože ich chránite svojimi vlastnými citmi a tie nikdy neklamú.

oacka
7. mar 2011

@alexandervajda ďakujem za oodpoveď. už len krátko 🙂 , ja som sa s dcérou dala na plávanie kvôli tomu,že je dosť lenivá a pediatrička mi ho odporúčala ako vhodný druh pohybu pre malú. o potápanie nám vôbec nešlo. ani teraz mu v bazéne neprikladám veľkú dôležitosť, preto by mi nevadilo,keby sa od neho upustilo, ale ani ak v ňom budeme pokračovať, ak to samozrejme pre malú nebude problém. vaše informácie sú veľmi záujímavé a prekvapuje ma,že sa v kurzoch "plávania" detičiek dáva taký dôraz na ponáranie... ďakujem aj za váš názor na plač detí vo vode... v našom kurze plakali detičky,ktoré boli zvyknuté ísť do vody s mamou a ke´d s nimi plával ocko,tak plakali... moja dcéra plakala, ke´d ju vzala na ruky inštruktorka,aby mi ukázala správne držanie, znamená to niečo v súvislosti s plávaním? nikdy mi nenapadlo,že "plávanie" deťúreniec je "taká veda" 🙂 . ešte raz v´daka za odpovede

alexandervajda
7. mar 2011

@oacka vždy je potrebné mať na pamäti komfort dieťaťa. Malinké deti nevedia rozlišovať medzi pocitom dobrého a zlého pocitu žiadne variácie. Buď im je dobre, alebo zle. Im nevie byť menej dobre, alebo viac zle a podobne. K tomuto sa požíva aj termín komfort (je dieťaťu dobre) a diskomfort (dieťa sa cíti zle). Preto hovorím, že za každým plačom dieťaťa je príčina a je potrebné ju okamžite odstrániť. Ak je to možné. Aj mne sa vedia deti v rukách rozplakať. Niekedy to môže byť už len tým, že stratí dieťa vôňu svojho rodiča. Píšem o tých najmenších drobcoch. Preto často v takýchto situáciách nechávam úplne všetku činnosť len na mamičke. Skúsený cvičiteľ dokáže takéto správanie detí predvídať a predchádzať mu. Preto sa dieťa nerozplače, lebo ho cvičiteľ nevystaví situácii, ktorá mu zníži jeho komfort. Takže to, že sa dieťa rozplače sa stať môže. Ale malo by sa robiť všetko preto, aby sa to nestávalo.

pipka
7. mar 2011

@oacka , no podla mna, tak ako je vseobecne zname, ze deti miluju stereotyp a ritualy, tak v plavani to myslim si plati dvojnasobne 😉 preto sa kladie doraz na to, ze do vody by s babatkom nemali chodit obaja rodicia naraz, aby sa dieta mohlo fixovat na jednu osobu a nebolo zbytocne rozptylovane, dost je prenho sustredit sa na nove prostredie, ine babatka, ine mamicky, instruktorka atd atd a ak je to mozne aj okolo bazena by malo byt co najmenej ludi.
Presne si myslim, ze bazeny by mali byt v akusticky vyhovujucich podmienkach, co ale zial u nas asi nie je velmi mozne. Aj ja co chodim plavat s malym, tiez je dost ruchu okolo, najma ked lekciu pred nami koncia vacsie deticky, ktore uz maju hlasnejsie prejavy, v tom istom priestore pri bazene aj papaju, prezliekaju sa a pod...to by bolo tiez lepsie, ak by na to bol vycleneny zvlast priestor, ale ak to nie je mozne, co sa da robit 😒