Poraďte, kam ísť s deťmi plávať v Bratislave

guga
15. dec 2008

Ahojte, mohli by ste mi prosím poradiť, kde v BA sa dá ísť plávať s detičkami? Najlepšie by boli kurzy, ale aj nezáväzné vstupy. ďakujem

pipka
19. mar 2011

@juliana1 neda mi na toto nezareagovat. Dobre si si precitala ten clanok? Lebo ja som ho citala niekolkokrat ale ani nahodou som tam nenasla nic, co by bolo proti pobytu s detickami vo vode ako takej. prave naopak, ten clanok je postaveny tak, ze voda je velmi dobry prostriedok na pracu a cvicenie s babatkami a detickami, len treba vediet ako a co v tej vode s detmi robit. V tom clanku vobec nie je zmienene, ze je voda pre deti nebezpecna, ak, tak iba termalna v termalnych bazenoch, mineralne pramene atd, ale vodicka v roznych strediskach, pokial je dodrzana spravna hygiena je pre deticky velmi prospesna. 😉 Ten clanok je miereny proti signalovemu ponaraniu, nie proti "plavaniu" ako takemu 😉 😉 😉

a co sa tyka vzdelania, ja si napriklad nemyslim, ze vzdelanie je to jedine dolezite na to,aby niekto mohol vykonavat nejaku pracu...najma ak ide o pracu s malinkymi detmi. Vzdelanie je dolezite, to ano, ovela dolezitejsi je vsak cit pre danu pracu a najma radost z nej 😉 Lebo darmo ma niekto na nieco vzdelanie, ked tu pracu robi s odporom alebo zle 😒 ...teda to je aspon moj osobny nazor 😉 Poznam kopec pedagogov a nie vsetci su aj dobri pedagogovia, a poznam kopec amaterov nepedagogov a s detmi dosahuju ovela lepsie vysledky ako ti vystudovani 😉 ale samozrejme nic sa neda zovseobecnovat 😉 snad sa pochopime 😉

pipka
19. mar 2011

a presne ako pise lilithka26 aj ponaranie je ok, pokial sa pren rozhodne babo samo, nie ked ho niekto pod vodu strci nasilim 😉 v podstate je ten clanok o ponarani deti do jedneho roka, potom uz sa deti spravidla rozhodnu aj same, ci sa chcu alebo nechcu ponorit. Minimalne su zvedave a aspon to skusia 😉 Niekomu sa zapaci inemu nie... 😉

juliana1
19. mar 2011

@alexandervajda Ak dietato postupne, pomaly, zadrziava dych na dlhsiu dobu, zvacsuje sa mu kapacita pluc. To ste nevedeli? Az ked je dietatko pripravene, moze ist pod vodicku. V clanku v casopise Mama a ja ste sa prezentovali ako jediny odbornik na Slovensku, ktory vie co dietatko chce, co potrebuje, poznate jeho pocity. Dovolim si o Vasej odbornosti pochybovat. Mophli by ste mi pravdivo napisat, co ste danym clankom sledovali?
Ani to tvrdenie, ze deti, ktore nechodili do kurzov su na tom lepsie, ako tie, ktore kurzy plavania absolvovali. Vidim to v lete na kupaliskach. 2 - 4 rocne deti nalepene na rodich, drzia sa ich ako klieste... Niektori rodicia napriek nesuhlasu a strachu svoje deti strkaju pod vodu. A dvojrocne deti, ktore skacu do vody, vyplavaju, smeju sa, predvadyaju, co sa naucili pod dohladom instruktora. Samozrejme, nie je to otayka jedneho, ci dvoch kurzov. J

katy1979
19. mar 2011

ahojte uz mi to akosi neda a aj ked to neviem vyjadrit tymi spravnymi slovami snad sa ta podstata pochopi.
Co je na tom ked niekto vyjadri nazor proti potapaniu druhy za. kazdy z nas si musi posudit a usudit ktorou cestou sa vyberie a co mu vyhovuje. niekto po rokoch vysiel s nazorom nezanarat a neucit signal a je ohen na streche. ale preco? je to moznos je to cesta a kazdy rodic ci instruktor si povie ano chcem to robit takto a takto.
pozastavujem sa nad tym vojnou kvoli zanaraniu.
Nezabudli sme nahodou co je vlastne hlavnou naplnou tychto plavani?
Podla mojho nazoru vytvorit kladny vztah k vode, priviest deti k laske k vode a mozno aj k plavaniu. posilnit imunitu rozhybat tie drobne svaly a naucit deti vnimat. signal a ponaranie je asi to posledne na com by malo zalezat.
Aspon tak to vidim ja.

@juliana1 mam trojrocneho syna ktory by sa ma takto drzal ako kliest. a cuduj sa svete absolvoval plavanie od svojich 6mesiacoch. v dvoch rokoch tiez radostne skakal do vody a vyplaval. az jedneho dna nastal zlom a uz do vody ani nevosiel. bolo to na zaciatku hodiny. ziadna zla skusenost v ten den nic nasilneho. A takychto deti je viac.

alexandervajda
19. mar 2011

@katy1979 veľmi výstižne vyjadrená podstata. A niekomu na to stačí pár riadkov 🙂 To čo je však pozitívne, veľa rodičov mi píše, že dostala odpoveď na svoje vlastné otázky, ktoré im presne ako píše @juliana1, doteraz ešte asi žiadny inštruktor nezodpovedal. Čomu som ochotný veriť. Deti sú totiž absolútne odkázané na to, čo im mi dospelí ponúkneme. A niektoré deti majú rodičov vnímavejších a niektoré menej vnímavých. Tým sa nechcem nikoho dotknúť. To je proste fakt. Preto je veľmi dôležité, či informácia, ktorú rodičia dostanú, je v prospech detí. Ale nespraviť maximum pre šťastie detí, určite nikdy nie je v prospech dospelých. Rozmýšľam, odkiaľ sa objavuje názor, že deti, ktoré nepoužívajú signálne ponáranie nie sú vo vode šťastné? Je to úplne naopak? To som sa snažil aj v článku zvýrazniť? Sú tam k tomu aj fotky. Ale odpoveď je asi v tom, čo napísala @pipka. Ak chce niekto niečo hodnotiť, musí sa s tým najskôr dobre zoznámiť, v tomto prípade dobre prečítať. Ale niekedy ani to nestačí k tomu, aby každý dokázal pochopiť podstatu, ako veľmi výstižne vyjadrila @katy1979....

Dnes som objavil na internete jednu Anglickú školu plávania malých detí, ktorá prezentuje svoju prácu presne ako píše @juliana1. A majú k tomu aj "nádherné" prezentačné video, na ktorom je vidieť, ako ponárajú malinké deti, ktoré doslova bojujú o život. Je to vidieť na ich tváričkách, ako vyplašene, v prudkom záklone hlavičky hľadajú hladinu... Je to neskutočne necitlivé a pre mňa nepochopiteľné. Ale tvrdia, že ich deti sú šťastné a veselé. Áno, ale to sú všetko už tváre oveľa väčších detí. A to, že sa väčšie deti ponárajú s radosťou a úsmevom, s tým signálové ponáranie absolútne nič nemá.

Podľa mňa to, čo možno niektorých pobúrilo v mojom článku je to, že som proti týraniu detí a vyjadril som to veľmi jasne a bez obalu. Je to moja povaha a môj postoj k tejto práci. Nedokážem byť v tomto alibista, alebo sa snažiť byť za dobre zo všetkými. V tomto budem vždy na strane detí... A keď sa rodič rozhodne ponárať svoje malinké dieťa, ktoré nemá ešte ani jeden rok, je to rozhodnutie rodiča. Nie dieťaťa. Takže si za svoje činy plne zodpovedá rodič sám pred sebou. Už som to raz napísal. Chodítka sú pre deti veľmi nebezpečná pomôcka. Zakázala ich už dokonca aj americká pediatrická asociácia a stále sa nájdu rodičia, ktorí svoje vlastné deti do chodítka dávajú... Tak to bude vždy aj s ponáraním malých detí do jedného roka... Pre mnohých rodičov bude vždy veľkým lákadlom, odfotiť si svoje malinké dieťa pod vodou, za akúkoľvek cenu a vždy sa nájde niekto, kto mu v tom pomôže...

alexandervajda
19. mar 2011

@lilithka26 súhlasím. Už som to uviedol, myslím si že aj @pipka o tom písala. Niekto buď číta veľmi povrchne, alebo má jednoducho na základe svojich skúseností a informácií, neotrasiteľné presvedčenie, že koná správne. Každý rodič je odborník na výchovu detí. A to akceptujem. Ja však nemám skúsenosť s jedným, dvoma, troma deťmi, ale doslova s tisíckami detí. Preto si dovolím svoje skúsenosti a vedomosti prezentovať ako niečo viac, ako len skúsenosti s výchovou vlastných detí. Ďakujem za pochopenie a všetky rozumné názory k danej téme.

mircalla
19. mar 2011

@alexandervajda Hoci som si povedela, ze uz tu nebudem prispievat, toto mi neda: Pre mna ste totalny demagog a poviem to nahlas. Pre Vas to je asi nerozumny nazor, ale nemozem tie vase prispevky ani len citat.....viac to nechcem rozvadzat.
suhlasim vo vsetkom s @juliana1
Nemienim s Vami diskutovat, to by sme sa nikdy na nicom asi nezhodli, ale Vasim nazorom a tiez vasmu fakt maximalne pre mna rusivemu sposobu prezentacie Vasich nazorov ja davam cervenu. Bodka.

alexandervajda
20. mar 2011

@mircalla Prepáčte mi, ak som sa Vás niečim dotkol, ale ak niečo nechcete robiť, tak to nerobte. Ja svoju prácu mám veľmi rád a robiť ju chcem. Presne kvôli takým príspevkom, ak ste napísali, sa deje to čo sa deje. Dostávam ich ja, dostáva ich redakcia časopisu, zverejňujú sa na internete. Ja tiež s @juliana1 súhlasím a nepotrebujem preto na nikoho útočiť. Ja predsa kvôli tomu nepíšem o Vás nič zlé. Viete vôbec čo je demagógia keď o nej píšete? Je to klamanie, nevhodný spôsob často krát spájaný až z nemorálnym správaním sa.

Ak takéto veci píšete verejne, niekto na to zareaguje. A minimálne ten, koho ohovárate. Som si vedomý toho, že ak verejne vyjadrím svoj názor, nájdu sa presne takí, ako Vy. Ale skúste akceptovať, že má niekto aj iný názor. Ja to akceptujem a ak s niekym nesúhlasím, jasne vyjadrím svoj názor k danej téme, ale nebudem nikoho ohovárať. A ak môžem čo i len jednému dieťaťu pomôcť, tak to spravím.

Neželal by som Vám, aby ste práve Vy bola tou mamičkou, ktorej dieťa bolo modré, fialové, ale inštruktorka Vás presvedčila, aby ste vydržala a potom bolo všetko dobré. Vaše dieťa sa už predsa usmieva a všetko sa zdá byť po čase OK. Ale že takýto prístup spôsobuje trvalé následky na psychike dieťaťa, to Vám už inštruktorka nedokáže vysvetliť a Vy to nemáte šancu zistiť. Toto je demagógia? To sú verejne prezentované veci, ktoré prezentujú ľudia, čo plávajú s deťmi.

Ten článok som zverejnil na svojej stránke, tak si ho môžete celý prečítať. Nie je môj. To Vám môžno pomôže. Je tam aj oveľa viac zvráteností, ako len modré deti. Aj tej inštruktorke ste tiež napísali, že je demagóg? Tam by sa to totiž hodilo a bolo by to výstižné a preukázateľné. Vaše dieťatko je práve to šťastnejšie, ktorému sa pravdepodobne nič také neprihodilo. A to je veľmi dobre. Ale čo tie deti, ktoré také šťastie nemali? Zaujímalo by ma, ako by ste to Vy riešili, ak by ste cítili aspoň kúsok zodpovednosti za to, čo sa niekde vo vode s deťmi robí...

Mohlo by mi to byť jedno. Moje deti to nie sú. Ale mne to jedno nie je a určite to nie je ani bodka. Skôr začiatok. Lebo konečne si to uvedomuje viac ľudí a zjavne ste si to všimli aj Vy, keď Vás to tak nahnevalo. Len by som poprosil, verejne zverejňovať konštruktívnejšie informácie. Toto je skutočne písanie o ničom a nikomu neprospeje. Ale keď som sa na to už podujal, tak budem reagovať na všetko, čo môže pomôcť tomu, aby mali rodičia čo najviac informácii k tejto téme a nikto ich neznevažoval takýmito nevhodnými príspevkami. Mám pocit, že to začína byť účelové. Takže ak sa niečo také ešte objaví, odkážem ho už pravdepodobne len na túto moju reakciu pre @mircalla. Rád píšem totiž užitočné veci, do čoho takéto písanie určite nezaraďujem... Zdá sa však , že aj negatívne veci niekedy pomôžu danému cieľu, lebo je stále veľa ľudí, čo čakajú práve na niekoho, kto che rýpať, hádať sa, ohovárať. Z tohoto pohľadu považujem Váš príspevok za vhodný a preto ďakujem aj zaň.

mircalla
20. mar 2011

Ja sa predsa nehadam, povedala som, co si o tom myslim. Vy pisete akoze naoko uhladene, ale za tym sa skryva vela zaste, urazok, podcenovania ludi, extremizmu, obvineni s podla mna nepravd....Ja to, co si o Vasich prispevkoch hovorim narovinu. To je cele.

alexandervajda
20. mar 2011

@mircalla O akej zášti píšete? Prečo hľadáte za tým niečo, čo mi vôbec nič nehovorí? Kľudne mi napíšte na môj e-mail: vajda@alvacentrum.sk. Vôbec Vám nerozumiem. Ale ak chcete verejne, môžete aj tu. Záleží mi na každom rozumnom názore. Ale v tomto prípade vôbec neviem o čom píšete... a je mi ľúto, ak máte nejaké dezinformácie. A hlavne neviem, z čoho pramenia? Alebo Vás niekto na toto nahovoril? Pretože ak nie, tak napíšte skutočne to, o čom píšete. Konkrétne. Ja si za svojím stojím a nič neskrývam... Ani to, že sú ľudia, ktorí by sa na niečo takéto naozaj podujali a poznám ich osobne. Ale neverím, že ste to práve Vy. Vlastne za prezývku sa dá ľahko schovať... takže teraz naozaj neviem. Ja tu nepíšem anonymne. Prepáčte mi to, ale naviedli ste ma na úvahu, že toto píše práve niekto s tých ľudí, ktorí majú presne taký dôvod takéto niečo písať, ako ste uviedli. Ako sa hovorí, sme takí, ako myslíme. A to čo píšete, sú pre mňa absolútne cudzie veci... Ospravedlňujem sa, vôbec Vám nerozumiem.

mircalla
20. mar 2011

Konkretne - nie, nepise to nikto z tych ludi. Pisem to ja ako rodic a precp? Jednoducho mam s plavanim s detmi nejake skusenosti ako rodic, maju ich aj moje kamaratky a vobec nic z toho, co pisete o modrych a trpiacich detoch a podobne, nie je pravda. Ja som nikdy nic take nevidela a a ni nik iny, kto chodi na plavanie a ma to rad.
Vyrazy ako tyranie deti povazujem za totalny nezmysel. Tiez si za tym stojim. Povazujem sa za dost svojpravnu, aby ma na nieco dakto musel nahovarat. A tymto som s touto debatou skoncila. A prezyvky tu mame vsetci, takto tato stranka funguje. Nemam v zaujme zverejnovat na internete svoje osobne udaje

alexandervajda
20. mar 2011

@mircalla Prečítaj te si prosím článok na: http://www.alvacentrum.sk/download/clanky/mamaA....
Aby som Vám ušetril čas, tak je to text na druhej strane pod prvým obrázkom. Alebo si prečítajte na štvrtej strane pod bodom „6 Nepanikárte“, alebo... Je tam toho neúrekom. Ak Vás to čo píšete skutočne zaujíma a chcete byť aspoň troška objektívna, tak si prečítajte pozorne celý článok. A ak je pravda čo píšete, budem rád, ak tu verejne napíšte svoj názor na ten článok. Je jednoduché do niečoho zvŕtať, podať polopravdu a potom to akože nechať len tak. Ale verím, že to nie je Váš prípad, pretože naozaj cítim, že ste veľmi rozumná a vnímavá mamička. A verím aj v to, že sa pokúsite ma viac pochopiť. Ja Vám rozumiem a chápem aj rozhorčenie. Verte však, že moje je väčšie. Ale určite nie nad Vami. Vás si vážim, lebo aj keď možno skutočne nechcete, dokázali ste napísať svoj názor a nie je Vám ľahostajný, preto diskutujeme ďalej. Ale skutočne nerozumiem slovám zášť, extrémizmus, urážky, podceňovanie... na to ste mi neodpovedali.

Ja som už jasne napísal, že práca cvičiteľov s malými deťmi vo vode je veľmi náročná. Že si zaslúžia oveľa väčšiu úctu a uznanie, ako sa im dostáva. Stále to je v mnohých prípadoch aj neohodnotená práca. Ale to neoprávňuje nikoho z nich, aby túto prácu tým, ktorí ju chcú robiť profesionálne a odborne, aby túto prácu znevažoval a dehonestoval.

A na margo uhladenosti. Ja si vôbec nemyslím že píšem uhladene. Naopak. Zvolil som úplne iný tón, než si táto skutočne krásna práca zaslúži a preto rozumiem, že to mnohých poburuje. Ale mnohí aktívni cvičitelia v BA mi prešli rukami. Dokonca mnohí aj mimo BA. Veľmi dobre všetci vedia, že som mal vždy odmeraný postoj k téme ponárania malých detí. V čase, keď som mal šancu s nimi spolupracovať, som nemal informácie ktoré mám dnes a nedokázal som zvoliť argumentáciu, ktorá by jasne problém pomenovala. Všetko sa vyvíja a ja sa tiež stále učím. Ale už som roky na to upozorňoval uhladene a pozrite aký je výsledok.
To, že sa dnes možno niekto snaží situáciu zneužiť a postaviť ma proti všetkým cvičiteľom je zbytočné. Tí, čo striktne odmietajú moje názory a skúsenosti, Tí to spravia aj bez akéhokoľvek úsilia niekoho druhého a priznám sa, ani ja nemám záujem vyvíjať úsilie tam, kde je to zbytočné. Už som zažil, že prevádzkovateľ zakázal zamestnancom so mnou komunikovať. Ale Tí, čo chceli, Tí si cestičku našli a aj danú prevádzku opustili. Takže som rád, že sú aj takí cvičitelia, ktorí tiež hľadajú a rozmýšľajú nad tým, čo, kto a prečo prezentuje a že spoločne budeme hľadať východiská, ktoré budú pre deti tie najlepšie. Toto je určite najväčším prínosom, aký dokážeme tejto práci odovzdať. A na to sa vždy budem tešiť.

Ja by so si dovolil ešte použiť Vaše slová. V uvedenom článku z novembra 2010 pod názvom „Keď dojčatá plávajú ako „rybky v Dunaji““ ide o demagógiu a preukázateľnú. Škoda, že ste na ten článok nereagovali. Verím, že Vaša reakcia by bola úprimná a nedokázali by ste s tým, čo je tam zverejnené, súhlasiť. Ste citlivá a vnímavá mamička a to s tým, čo je tam zverejnené nejde jednoducho dokopy. Schovávať za šťastie a úsmev detí prístupy, ktoré hraničia s týraním detí, to je ukážková demagógia. To, že sa to nedeje vo Vašom okolí, to neznamená, že sa to nedeje. A vážim si, že ste sa zapojila. Aj keď sa tomu bránite 🙂 Ďakujem.

mircalla
20. mar 2011

ok, precitam sa, dakujem. toto ako odpoved uz beriem skor

alexandervajda
23. mar 2011

@mircalla Prečítali ste už ten článok? Zaujíma ma Váš názor. Pohľad a vnímanie rodiča. Ak nechcete písať verejne, môžete ho napísať na môj e-mail: vajda@alvacentrum.sk. Veľmi pekne ďakujem.

petrinka
23. mar 2011

neda mi neprispiet do diskusie, aj ked som sem uz dlhsie nepisala... ja som citala @alexandervajda vas clanok v casopise a musim povedat, ze si velmi vazim, ako otvorene pisete o svojich zaveroch na zaklade vasich dlhorocnych skusenosti! myslim, ze ide o novy pohlad na plavanie deticiek. je to informacia, ktoru moze kazdy rodic zvazit. ja osobne mam radsej, ked poznam vsetky plusy i minusy veci, co sa ma tykaju a najma ak ide o moje dieta! tiez som sa zucastnila so synom na plavani, bolo to velmi fajn, k ponaraniu sme sa nedostali a mne to ani nevadilo. pravda vsak je, ze niekedy mam pocit, ze rodicia a v podstate aj instruktori vedu cely kurz k tomu, aby vyvrcholil ponaranim... tak preco neinformovat o tom, co to ponaranie znamena?

juliana1
23. mar 2011

@pipka Ja neposudzujem ľudí podľa vzdelania, ale ak niekto prezentuje svoje subjektivne pocity ako odborné poznatky, tak tie by mali byť niečim podložené. V článku mi chýba:"podľa mňa", "myslím si", alebo niečo podobné. Poľa mňa, dieťatko na 2. fotke označenej ako POKUS je vystresované. Postrehla si ten rozdiel? J.

juliana1
23. mar 2011

@katy1979 Je normálne, ak niekto vyjadrí svoj názor, každý má na to právo. Len nech povie, že je to jeho názor! Pán Vajda svoje pocity podsúva čitateľom ako odborné názory. K Tvojmu synovi - zrejme si s ním prestala chodiť plávať. Ak sa dieťatko vracia do kurzu po dlhšej prestávke (z akéhokoľvek dôvodu), je nutný individuálny prístup, závisí to aj od veku. Treba sa s ním hrať, v žiadnom prípade naň "netlačiť", niekedy to trvá kratšie, niekedy dlhšie, ale určite si spomenie ako bolo vo vodičke a pod vodou fajn. A keď si bude isté, tak sa bude predvádzať. J.

juliana1
23. mar 2011

@katy1979 Možno sa len zle vyspinkal. Alebo: aj deti majú svoje dni. J.

katy1979
23. mar 2011

@juliana1 nie neprestala som so synom plavat. chodili sme aj cez leto do bazena ked neboli kurzy aj sme boli na dovolenke.

pipka
23. mar 2011

@juliana1 nemyslim si, ze pan vajda to prezentuje ako svoje subjektivne pocity, skor ako poznatky na zaklade dlhorocneho sledovania deti v bazene 😉
no vies sto ludi sa moze pozerat na jednu a tu istu fotku a kazdy na nej moze vidiet nieco ine...a hlavne kazdy tam moze vidiet, to, co tam vidiet chce 😉 ja tam vystresovane dieta nevidim, ja tam vidim dieta, ktore priviera oci, lebo sa ide ponorit, ale je to dieta, ktore sa ide ponorit samo, nestrka ho pod tu vodu mama a v tom je ten rozdiel 😉

koniec koncov ty ak chces svoje dietatko ponarat, tak to robit budes a nikto ti v tom nebude branit, ty si jeho mama 😉
pan vajda len napisal clanok o tom, co moze take nasilne ponaranie babatiek mladsich ako jeden rok sposobit a v konecnom dosledku je len na nas rodicoch, aky zaver si z toho vyvodime. 😉
V kazdom pripade si myslim, ze ak niekto napise taky clanok ako bol uverejneny v tom novembrovom cisle MAMA a JA, tak to skor povazujem za neodborne pisanie niekoho, kto pre tu robotu nema absolutne ziaden cit a uz vobec mu nezalezi na tom ,aby sa v prvom rade robilo dobre dietatu 😒 ☹ pisat o tom, ze ak dieta place a modrie treba len vydrzat...no poviem ti, mala som husiu kozu, ked som to citala 🙄 keby som sa chcela vyjadrit expresivne tak poviem, ze to len chory clovek moze taketo nieco napisat a takemu by som ja svoje deti v zivote nezverila 😔
a pan Vajda len reagoval na tento clanok, lebo sa tym zaobera dlhe roky a jednoducho ho to nenechalo lahostajnym...zial su ludia, co to tak nechapu, ale to uz je na kazdom jednom rodicovi ako som uz napisala, nech sa kazdy z nas zariadi podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia 😉

katy1979
23. mar 2011

@juliana1 len to zle vyspinkanie skoncilo tak ze ma problem nechat si umyt vlasy. do vody som ho dostala po roku aj do tak po kolena a ze sa hral s kamienkami. akoby prekonal nejaky stres a sok.

katy1979
23. mar 2011

@juliana1 vies ono to bola sokova terapia aj pre mna. pretoze zrazu to dieta ktore este oblecene a v ponozkach utekalo k bazenu a vzdy mal mokre rukavy co uz spliechal vo vode a ponozky zrazu jedneho krasneho dna spustilo na zaciatku hodiny taky rev ze sme museli odist z bazena a plakal este dalsich 15minut. skusili sme prist na dalsi krat a to som ho celu cestu pocuvala ze nejdeme plavat. ako tak som ho dostala aspon do herne. nechcel sa ist ani len pozriet na vodu ci na deti k bazenu. do tej miestnosti odmietal vstupit. po niekolkych pokusoch som to vzdala. az po tristvrte roku sme boli na jazerach nabalila som mu kybliky lopaticky krhlicky a nechala vsetko len a len na nom. hral sa na brehu s kamienkami este po kolena ci stehienka tam vliezol lovil si kamienky dokonca spadol a ponoril sa. aj ked som ho drzala do vody ist nechcel. uvidime tento rok a leto. ja mam z toho asi vacsie stresy ako on. nepotrebujem mat doma moravcovu v muzskom vydani len velmi tuzim po tom aby mal vodu rad aby sa jej nebal aby sa dokazal santit a hrat a smiat a plavat si

alexandervajda
24. mar 2011

@katy1979 Napíšte mi prosím celú genézu s Vašim dieťatkom. Môže sa pokúsiť zistiť, či je potrebné sa tomu venovať viac, alebo to nechať len na čas, ak mi odpoviete na nasledovné otázky:
1. Správanie sa dieťatka po návrate z pôrodnice pri kontakte z vodou pri kúpaní;
2. Od akého veku ste začali navštevovať kurz a ako často;
3. Ak máte nejakú fotku prevádzky, alebo si ju viem pozrieť na internete, potrebujem vidieť prostredie, kde ste chodili;
4. Skúste zistiť, aký kurz absolvovala inštruktorka, ktorá Vás viedla počas kurzov. Stačí mi len buď, Kenny, Juklík, Motejlek, Matuška, Plaváček, v SR, alebo ine;
4. Stručne mi opíšte priebeh kurzu, program lekcií;
5. Momenty, ktoré si dokážete vybaviť a subjektívne sa Vám zdajú byť také, ktoré mohli narušiť pocit istoty a bezpečia Vášho dieťatka v bazéne;
6. Momenty, kedy ste zaregistrovala zmenu správania sa svojho dieťatka vo vzťahu k vode mimo kurzov, ak sa niečo také vyskytlo;

Ak máte záujem, skúste odpovedať na otázky stručne. Ak na niektorú neviete odpovedať, nevadí. Pokúsim sa Vám odpovedať na Vaše otázky teoreticky. Keby som mal šancu Vaše dieťatko vidieť vo vode, nepotreboval by som Vaše odpovede. Neviem kto je @juliana1, ale jej stanovisko v predposlednom príspevku je troška chybné. Nechcem tým vyjadrovať žiadnu kritiku. Ide však o deti. Ak niekto napíše, že keď dieťa nechce ísť do vody, určite si spomenie, ako je vo vodičke a pod vodou fajn, nemusí to tak vždy byť. Bazén nie je pieskovisko, aby sa dieťa hralo na brehu. Ak dieťa nechce ísť do vody, vždy je za tým nejaký problém. Niekedy vážnejší, niekedy menej závažný a niekedy úplná banalita, čo sa vie však zistiť pri opakovej návšteve. Ak sa však takýto stav opakuje, alebo je dokonca trvalý, je tam určite problém a akási spomienka, alebo niečo podobné to určite nevyrieši. Takéto deti niekedy vedia ísť do vody, pretože je to pre ne veľké lákadlo, ale to samo o sebe nič nevyrieši. Problém je potrebné sa pokúsiť identifikovať, pomenovať, ak sa to podarí, často sa dá aj otestovať, či je skutočne to čo si myslíme tým problémom a dá sa samozrejme navrhnúť riešenie. Predvádzanie sa dieťatka môže byť niekedy skôr únik od podstaty a toho, čo ho trápi, pretože deti veľmi dobre vedia, že na takéto ich správanie veľmi intenzívne mi dospelí reagujeme a podarí sa mu tak odpútať našu pozornosť od podstatného. Preto som vždy pri predvádzaní sa detí opatrný a hľadám, prečo sa tak deti v danom momente správajú. Predvádzanie sa totiž nie je tá najoptimálnejšia forma správania sa detí. Ale vlastne ani nás dospelých 😉.

@katy1979 Ospravedlňujem sa, že tak priamo píšem, ale Váš príspevok ma zaujal. Vždy som veľmi rád, keď všetko prebieha hladko, všetko funguje. Ale keď sa objaví nejaký problém, to sú práve veci, ktoré ma najviac pri práci s deťmi zaujímajú, lebo tam je znova priestor sa niečo nové naučiť, prípadne aj pomôcť. A správanie detí sa nikdy neopakuje 2x a ani ho nenájdete u druhého dieťaťa. Je to vždy nová originálna skúsenosť. Samozrejme ak nemáte záujem, nič sa nedeje. Aj tak postupujete celkom správne a citlivo. Len sa nesmiete sútrediť, na danú vec, ako problém. Aj keď som to tak pomenoval. V živote detí sú aj dôležitejšie veci 😉

Ak nechcete tu, môžete napísať aj na môj e-mail vajda@alvacentrum.sk. Ďakujem za pochopenie.

alexandervajda
24. mar 2011

@petrinka Ďakujem za Váš názor, ale ja som to ako odvážne vôbec nevnímal a ani to tak nevnímam. Je to len moja práca, ktorá ma veľmi baví. Ale musím uznať, že to čo sa po zverejnení začalo diať, naozaj chvíľami pôsobí, ako keby som vyhlásil tretiu svetovú 🙂 Ale našťastie len u malého percenta reakcií. Rodičov chápem. Tí nemajú prečo danej problematike až tak dobre rozumieť. Ale prekvapujú ma reakcie prevádzkovateľov... Ja si to aj tak neviem vysvetliť. Ja úplne nesúhlasím s tým, ako aj @pipka uviedla, že v uvedenom článku som uviedol len svoje skúsenosti. Alebo ako píše @juliiana1. Naopak. Ja som asi prvý krát verejne, okrem nových článkov, ktoré mám na svojej stránke, použil citácie z odbornej lekárkej literatúry. Ja som uviedol fakty, ktoré si myslím, že sú pre rodičov nie práve zaujímavé na čítanie. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že veľa reakcií na mňa pôsobí tak, že ľudia celý článok podrobne vôbec nečítali. Nepodmienené reflexy a ich funkcionalita je jednoducho vedecký podložený fakt. A je to tam uvedené. Citový vývoj malých detí do jedného roku je tiež vedecky podložený fakt. Nájdete to v každej odbornej knižke, ktorá sa venuje psychomotorickému vývoju malých detí. Ja samozrejme nie som žiadny vedec, ale baví ma tieto veci študovať a vyhľadávať. K tomu už treba len potrebnú dávku praxe a každý to musí pochopiť? Ale to je možno skôr moja naivita. Nie odvaha... Ale na druhej strane určite neočakávam, že sa zrazu niečo zmení. Je to už veľmi rozšírené a nevnímam, že ba bol veľký záujem zmeniť sústredenosť z toho, za čo rodičia dnes platia (ponáranie detí), ale sústrediť pozornosť rodičov na to, za čo by platiť mali (podporovanie zdravého vývoja). Inak v tomto smere sme na Slovensku na tom oveľa lepšie, ako v tzv. krajinách z vysokou životnou úrovňou. Posledné príspevky v TV Markíza, ale samozrejme aj všade na internete jasne poukazujú, že sa majú skôr v zahraničí od nás čo učiť, ako by sme mi potrebovali získavať poznatky od nich. Myslím si, že úroveň vzdelania mnohých prevádzok u nás v SR je na vyššej úrovni, ako v zahraničí. Ale to nie je papierom pre túto prácu. To je ľuďmi, ktorí sa tejto práci venujú a snažia sa jej skutočne rozumieť a robiť dobre. Ešte raz ďakujem za Vašu reakciu.

bershka
24. mar 2011

ahojte. ja pridam svoju skusenost. my po plavani sme boli vkuse chori. ja som vecne mykozu dostala, segrina mala dostala nejaku bakteriu, ktora jej sposobila zapal moc ciest a obliciek s naslednou otravou krvi, takze ja plavat s dietatom po tychto skusenostiach, asi ee
ono to sa to tvari, ze je vsetko krasne ciste, ale je tam vlhko a bakterie maju raj

mircalla
24. mar 2011

@juliana1 opat suhlas s podsuvanim subjektivnych nazorov ako odbornych
@bershka mykoza sa pokial viem neprenasa cestou bazenov. akurat, ze vhlke prostredie a mokre plavky su zivnou podou pre tvorbu mykoz, takze zeny, ktore su na nu nachylne, tak ju dostanu v tomto prostredi skor. k tej bakterii sa neviem vyjadrit....

katy1979
24. mar 2011

@alexandervajda nie nevadi mi ze sa zaujimate ja budem len rada ak mi niekto povie skuste toto a toto ci len dajte tomu cas.
1. par dni po porode to bolo take krcovite kupanie, zovrete pasticky nebol vobec uvolneny cely napaty. po par dnoch sa to zmenilo a zacal byt uvolneny a v pohode. zacal prave plakavat ked sme ho z vody vybrali aj ked samozrejme to mohli ovplyvnit uplne ine faktory.
2.od 6. mesiacov 2x do tyzdna
3.do 14.mesiacov BWC na trnavke, od 16. mesiacov Zabiatko
4. BWC netusim ake maju kurzy, Zabiatko Banby Banska Bystrica
4. vacsinou uvodne privitanie uvodna pesnicka, lozenie po doskach, lovenie hraciek z malej vody, ponaranie pomocou signalu. v zabiatku skor pomocou hry, skakanie za nalepkami, smykanie na smyklavke, skakanie do kruhu, ci prehadzovanie si deti. plavanie s rukavmi ci pasikmi
5. Vo WBC striedanie instruktorov kazdy mesiac niekto iny. Kazde napitie vody ho vystrasilo ci uz pri pouzivani rukavov. viackrat bolo vidiet ze nema na signaly naladu tak sme ich nerobili. mal obdobie ked nechcel skakat do vody potom uz lozit po doskach. jednoducho nechcel ist pod vodu.posledne hodiny sa hraval na schodoch a lovil si hracky. dali sme si pauzu a zmenili prevadzku. v zabiatku sa na neho islo pomaly a so signalom v podstte od zaciatku. niekedy sam skakal do vvody inokedy sa mu nechcelo. zasa miloval lozenie po doskach ci plavanie s pasikom.
6.mimo kurzov akurat na dovolenke v sonnentherme. pasik ci zabu uz nechcel ponorit sa uz tiez nie. do urcitych bazenov nevliezol. je to predsa len velky priestor hluk sum kopa ludi. hraval sa vacsinou na brehu ci v melej vode s hrackami. oblubil si male tobogany. to mal dva roky takze sa chcel hrat a objavovat sam. skusali sme ho dostat do niektorych bazenov ale snazili sme sa volne pomaly s tym ze sme s nim aby citil istotu. bal sa novych veci. nieco vyskusal nieco nie. po tomto lete sme sa vratili do kurzu a hned na prvej hodine sa to stalo. odvtedy v bazene nebol.
S mladsim sme teraz zacali v mobiku. skusime mu zobrat plavky a nechame mu absolutne volnu ruku bude mat moznost vyskusat. ukazem mu ponuknem mu a necham len a len na nom. pre mna je pokrok to ze nemal problem tam ist pozeral sa na deti a hral sa s krhlickou pri virivke

mircalla
24. mar 2011

@alexandervajda

Ono o Vasom clanku sa dost diskutuje na viacerych forach. Mne osobne vadi forma prezentacie vasich nazorov. Samozrejme ho mate, ale skuste pisat ozaj tak, aby bolo zrejme, ze su to vase skusenosti, vase nazory, vase subjektivne pocity. Vy to pisete ako fakty. ja si nemyslim, ze su to fakty. Precitala som si aj vela reakcii na Vas clanok, zvacsa negativnych. Uz ozaj neviem,co by som k tomu dodala. Nie som expert na plavanie s detmi, ale ani to, ze mate dlhorocne skusenosti este neznamena, ze Vase nazory su jedine spravne. Vascina ludi s Vami nesuhlasi....Vy nechapete preco, podla Vas to musi kazdy pochopit ako uvadzate vyssie. Preco asi s Vam nesuhlasia?

Uz vobec nechapem tomuto Je to už veľmi rozšírené a nevnímam, že ba bol veľký záujem zmeniť sústredenosť z toho, za čo rodičia dnes platia (ponáranie detí), ale sústrediť pozornosť rodičov na to, za čo by platiť mali (podporovanie zdravého vývoja).

Vy si myslite, ze rodicia chodia s detmi plavat kvoli signalnemu ponaraniu? U nas sa tomu venuje asi tak 5 minut na kazdej hodine, a kazde dieta ma svoje tempo. Nikto nikoho do nicoho netlaci, ja stale nechapem, na zaklade coho mate vsetky tieto poznatky. Inak chodim do www.snop.sk. Rada ich budem informovat o Vasich nazorov, som zvedava na reakciu.

mircalla
24. mar 2011

@alexandervajda zeraegujem este na toto

Tak to bude vždy aj s ponáraním malých detí do jedného roka... Pre mnohých rodičov bude vždy veľkým lákadlom, odfotiť si svoje malinké dieťa pod vodou, za akúkoľvek cenu a vždy sa nájde niekto, kto mu v tom pomôže...

To si ozaj myslite, ze toto je hlavna motivacia vacsiny rodicov? Mna osobne to uraza.

mircalla
24. mar 2011

tiez som nenasla o instruktoroch z vasich vyjadreni nic pozitivne....len neustale spochybnujete ich skusenosti, kvalifikaciu, motivaciu....cudujete sa, ze odmietaju akceptovat vase nazory, ked na nich vsade ludove povedane kydate? preco nenapisete aspon niektori? lebo takto to vyznieva, ze myslite vsetkych.