Poraďte, kam ísť s deťmi plávať v Bratislave

guga
15. dec 2008

Ahojte, mohli by ste mi prosím poradiť, kde v BA sa dá ísť plávať s detičkami? Najlepšie by boli kurzy, ale aj nezáväzné vstupy. ďakujem

erikaluka
9. mar 2011

Vážený pán Vajda
viete o tom, že šírenie zlého mena a ohováranie je porušenie zákona???

alexandervajda
9. mar 2011

@erikaluka samozrejme že to viem. Nie som si však vedomý, že by som niečo také spravil. Prosím, aby ste boli konkrétnejšia. Bol by som nerád, aby sa niečo také dialo. Poznám to na vlastnej koži a nepovažujem to za správne. Ďakujem.

tanity
9. mar 2011

@alexandervajda pan vajda zdravim 😀 spominate si na mna? to uz bolo davno, vsak? ale nezabudla som na takeho uzasneho charizmatickeho cloveka a dovolim si tvrdit aj odbornika. som rada, ze ste vysli von, ak to ak mozem napist, s novymi poznatkami a vlastne takymi vasimi pozorovaniami a skusenostami, co sa "plavania"deti tyka...viete, ze som sa sama o tuto temu zivo zaujimala.ale nie o tom som chcela. mam syna a v 10mesiacoch sme zacali "plavat" , na co som sa ohromne tesila, lebo z dovoleniek s rybickami som mala vyborny zazitok a tesila somsa, kedy to zazijem aj s vlastnym dietatom...ale ake bolo moje sklamanie, ked maly po par uvodnych hodinach a pri zaciatkoch ponarania zacal strajkovat a jednoducho sa zo spokojneho babatka stalo babo zaplakane a ustrachane...tie zmiesane pocity nejdem ani rozpisovat. na jednej strane to,cim som si v minulosti presla, tymi kurzami a prebratymi pravdami (??) , aj pani kiedronovej, moje ikony "plavania" babatok,...na druhej strane moj instinkt,moje vnutro, ktore mi nasepkavalo nerob to..nechaj ho..nepotapaj ho (signalovo). evidentne sa bal a nerobilo mu to dobre...bola som o to viac sklamana, ze nasa instruktorka nas nadalej povzbudzovala k zanaraniu a ked plakal nadalej, tak sme vlastne hodiny travili mimo deti, sami naboku bazena 😖 blbe..ked sme zaplatili za 10hodin 130eur sakra...nejde o prachy, ale o pristup a porozumenie a tiez o dobro deti, ich zdravie, spokojnost, bezpecie...vo mne samej vtedy zacali hlodat pocity, ze this isn't right ;) ze to nie je koser...proste, ze s tymot nesuhlasim..a to som si obhajila dilpomovu pracu o "plavani"babatok , zalozenu na signalovom potapani 😝 ked som si precitala vas clanok v mama a ja, a tiez prispevky tu na MK, aj ked len sporadicky, pre casovu zaneprazdnenost, srdce mi pookrialo, lebo z duse mi pisete a som rada, ze ste sa dali do tohoto boja 😵 u mna mate 1000bodov a aj moju doveru...sama som zmenila nazor, na zaklade pozorovania vlastneho dietata, ale aj deti mojich kamaratok...lutujem, ze som svojho syna vystavila takemu nebezpecenstvu! aj teraz sa len opatrne znovuzoznamuje s vodou, ale pracujeme na tom s laskou a podla svojh vnutorneho hlasu ;) hlavne jeho tempom a jeho chutou ;) vam drzim palce, budem vas nadalej sledovat a verit, ze sa podari vas ciel-stastne a spokojne a zdrave dieta vo vode 🙂))) tatiana xxx

alexandervajda
10. mar 2011

@tanity Podľa fotky si Vás pamätám dobre. S menami to je horšie :o) Ďakujem za Vašu reakciu. Veľmi dobre ste vystihli, v čom tkvie podstata problému, na ktorý som upozornil. Mňa len mrzí, že z veľa reakcií mi je jasné, že ľudia článok vôbec, alebo poriadne nečítali a zaujímajú stanoviská, ktoré si neviem vysvetliť. Keď prezentujem, že chcem deťom len dobre a niekto ma upozorní, že je niečo, čo dobrým nie je, nehľadá sa cesta, ako sa s tým vysporiadať, ale ako si obhájiť, že to zlé predsa len až také zlé nie je. A na druhej strane, voda je prostredie, ktoré deťom dáva veľmi veľa. Páčila sa mi tu reakcia jednej mamičky, ktorá napísala, že sa jej nikdy nezdalo, že "plávanie" detí je taká náročná problematika. Je pravda, že si to asi neuvedomujeme, lebo v určitom veku deti vychovávame všetci a preto sa celkom oprávnene každý môže považovať za odborníka na prácu s deťmi. Ale ja tvrdím, že práca s malými deťmi je tá najzložitejšia. Za prvé, najvýznamnejšie z celého životného cyklu človeka vo veku do jedného roka ovplyvňujete všetky funkcionality organizmu vrátane psychiky a za druhé, nikdy v živote už dieťa nebude také citlivé, vnímavé a ovplyvniteľné, ako je v prvom roku života. Viac sa deje už len v prenatálnom vývoji dieťaťa. To je však úplne samostatná téma. Preto aj drobnosti, ktoré sa zdajú v tomto veku byť malicherné, majú mnohonásobne väčší význam pre týchto drobcov, ako následne kedykoľvek v ich ďalšej budúcnosti. Ešte raz ďakujem za Váš veľmi výstižný príspevok a teší ma, že tých pozitívnych mám veľkú väčšinu. Mám však obavu, že tie negatívne reakcie idú od ľudí, ktorý sa snažia aj veľmi intenzívne obájiť to, že to čo píšem, si... ja sa priznám, že ja to neviem pomenovať. Že by som si to všetko vymýšľal? Až takú fantáziu nemám 😉

A možno na pozadí taký odkaz. Nikto nemôže počítať s tým, že sa dá akákoľvek zmena spraviť zo dňa na deň. To je nereálne. To nemôžu rodičia vyžadovať od prevádzkovateľov a ani žiadny prevádzkovateľ to nedokáže spraviť zo dňa na deň. Ale je načase tú zmenu začať robiť. A sú oveľa závažnejšie a dôležitejšie témy okolo "plávania" malých detí, ako je signálové ponáranie. Teším sa, že sa začnú rozoberať aj iné a kvalita tejto práce v SR sa bude len zlepšovať a nie naopak. Prevádzkovatelia však nesmú zápasiť s prežitkami a nevnímať nové poznatky ako útok proti nim. Už viac krát som vyzýval na to, aby sa niekto podelil o svoje poznatky. Nikdy nikto. A zrazu sa cítim, ako keby som vyhlásil tretiu svetovú 🙂 Rodiča mi píšu vydržte, nevzdávajte sa, sme radi že Vás tu máme, bojujte.... a ja stále neviem s kým a s čím? Ja sa snažím svojej práci rozumieť a keď vidím, že niekto tejto neskutočne krásnej práci ubližuje, tak reagujem. Obhajujem to, aby sa deťom ponúkalo skutočne to najlepšie, čo môžu dostať. To, čo ste Vy tak krásne pomenovali vetou, že ste mali krásny zážitok. To pri tejto práci musí byť. To podľa mňa nie je žiadna vojna. To len niektorí ľudia nepoužívajú rozum, ale emócie. A za to ja už nemôžem. Veď ak je signálové ponáranie také super, prečo to niekto nevysvetlí?

Ešte možno jeden postreh. Dostal som informáciu a jednu som zaregistroval aj tu, že rodičia nechcú ísť na "plávanie" aby sa ich deťom nerobilo zle, kvôli môjmu článku. Prosím Vás, ak už prevádzkovatelia nesúhlasia s tým, že signálové ponáranie nie je nevhodné, väčšina zhodne prezentuje, že nikoho do signálneho ponárania nenútia. Tak ak pomôžem aspoň v tom, že tie mamičky, ktoré nechcú ponárať na signál svoje malé deti do jedného roka, nech sa necítia ako čierne ovce a nech majú vo svojich správnych pocitoch väčšiu oporu. Ale nech chodia s deťmi do bazéna, ak môžu, čo najskôr. Signálové ponáranie je to posledné, čo má nejaký význam. Deti získavajú veľa niečim úplne iným. A to sa mim nesmie kaziť. A od jedného roka už signálové ponáranie netreba používať vôbec, pretože deti sa veľmi radi ponárajú samostatne. Ja som presvedčený, že sa to zlepší. A buď to dokážu aj súčasní prevádzkovatelia a cvičitelia, alebo vyrastie nová generácia. Ale vývoj sa zastaviť nedá. Prajem pekný deň.

daflo
10. mar 2011

@alexandervajda Dakujem za milu odpoved. 🙂 Pre mna je vzdy na prvom mieste komfort mojho dietata a nevystavovat ho zbytocnemu neziaducemu stresu. Mam rada vsetko prirodzene, stravu, pohyb (preto som tiez riadne anti choditko orientavana 🙂, prirodzene santenie vo vode a vedenie dietata k schopnosti plavat; riadit sa vzdy pocitmi a prezivanim dietata. A uz len take mierne podpichnutie k teme...kto dnes nema krasnu foto s dietatom ponorenym do vody asi nie je "in"...asi o tom to je. 😉

matula1981
10. mar 2011

@alexandervajda Dobry den pan Vajda, chcela by som sa Vas opytat, ci ta chlorovana vodicka neskodi babatkam, vdaka za odpoved 🙂

alexandervajda
10. mar 2011

Vzhľadom na veľké množstvo reakcií na marcový článok zverejnený v časopise MAMA a JA som zverejnil svoje vyhlásenie na svojej stránke a tým sa k predmetnému článku už nechcem vyjadrovať. Ďakujem za pochopenie.

alexandervajda
10. mar 2011

@matula1981 Vplyv akéhokoľvek dezinfekčného prípravku používaného na dezinfekciu vody v bazéne na organizmus detí nie je daný samotným prípravkom. Oveľa dôležitejšie, ako samotný prípravok je prevádzkový a technologický režim zabezpečenia bazéna a úpravy vody v ňom. Keď je voda dostatočne čistá, oživovaná (60l novej vody na jedného kúpajúceho vyžaduje norma, pri plávaní detí by mali byť všetky kritériá prísnejšie), pravidelne vymieňaná, a počet kúpajúcich je v súlade s výkonnosťou úpravovne vody (filtráciou), vtedy je chlór najlepším, najúčinnejším a paradoxne aj najlacnejším riešením. A samozrejme nie je nijako nebezpečný ani pre tie najmenšie deti. Naopak, keď je niečo z uvedeného porušené, dochádza k rýchlemu rozpadu tzv. volného chlóru (volne si pláva a nikomu nič nerobí) a stáva sa viazaným (naviaže sa na biologické čiastočky vo vode) a z reakcie zostávajú vo vode odpadové látky, medzi nimi aj chloramíny. Tento stav sa dá veľmi ľahko identifikovať chlórovým zápachom. Keď je všetko v poriadku, chlór by vôbec nemal byť v priestoroch bazéna cítiť. Tu však môže niekedy prísť k omylu, ak sa k dezinfekcii podláh a okolia bazéna používajú čistiace látky s obsahom chlóru. Soľné úpravy bazénov, ktoré sa prezentujú ako oveľa bezpečnejšie, sú v princípe to isté, pretože dezinfekcia soľou funguje na princípe rozkladu NaCl na Na a Cl. z čoho Cl je zase len chlór. Naopak, takto uvoľnený chlór je agresívnejší k technologickým zariadeniam a aj stavebným materiálom použitým v blízkosti bazéna. Ide samozrejme o dlhodobé pôsobenie. Takže v takomto prípade ide viac o psychologický vplyv, že ľudia račej počujú, že vo vode je soľ, ako chlór 😉. Je veľa iných prípravkov, ale už aj cenovo náročnejších a zatiaľ sa nenašiel vhodnejší prípravok, ako chlór. Samozrejme ak beriem za kritérium aj cenu. Sú aj rôzne iné technológie na úpravu vody, ale cenovo náročnejšie. Je to zjednodušené podanie tejto témy, ale verím, že postačí. Ak to mám teda zhrnúť, nie je dôvod si myslieť, že chlórová dezinfekcia vody môže byť pre malé deti nebezpečná. Musia byť však splnené zmienené kritériá. Alergia na chlór je už úplne samostatná téma, aj keď súvisí s napísaným. Keď je všetko v poriadku, ani by sme nemali vedieť, že je chlór v bazéne. Ak niekto operuje s doplnkovými úpravami vody (UV lampy, ozónové žiariče a pod.), je potrebné si uvedomiť, že tie nechránia, nedezinfikujú vodu v bazéne. Len na prietoku (čo tečie okolo dezinfekčného telesa). Preto sa tým nedá znižovať potreby, dezinfikovať vodu priamo v bazéne. A naviac, často krát sa prevádzkovatelia spoliehajú, že ak majú doplnkovú fyzikálnu dezinfekciu, že sa nemusia tak o vodu starať. Je to veľký omyl. Pre dezinfekčný prípravok v bazéne je úplne jedno, či je biologický materiál, s ktorým zreaguje mŕtvy, alebo živý. Ospravedlňujem sa za rozsiahlejší výklad, ale táto téma nie je až tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Nakoniec pitná voda takmer na celom svete je dezinfikovaná chlórom. Prajem pekný deň.

kiwinka21
13. mar 2011

no vidim ze sa tu rozputala velice burliva diskusia.. 😲 😲 tak skusim este raz ,,ci mi odporuci niekto v petrzalke nieco na plavanie s 2rocnym dievcatkom..a ete ze ci tam mozu aj tatinovia lebo my cakame aj prirastok a neviem ci budem moct ist do bazena..dakujem, 😀 😀

katy1979
13. mar 2011

@kiwinka21 v petrzalke plavanie nie je tazke musis hladat inde. najblizsie je ruzinov

ameanda
14. mar 2011

Ahojte kocky,

je nejake plavanie v prievoze? Prip. poradte okolie. Dakujem.

tanija133
14. mar 2011

@ameanda v Ruzinovskej poliklinike je www.mobik.sk , alebo v Trnavke je www.alva.sk to je tak najblizsie k Prievozu.. Priamo v Prievoze nie je nic....

pipka
14. mar 2011

@ameanda na Banšelovej je water baby club, potom je v Ruzinove a na Pasienkoch Mobik . A este su aj dalsie v meste.

tanija133
14. mar 2011

Dievcatka oc myslite, moj maly bude mat 5 mesiacov, a chcela by som ist skusit sa poclapkat do hotela NIvy,alebo do Senca....Co si o tom myslite? Kedy ste vy isli do vodicky prvy krat s vasimi drobcami? Vodu ma inac velmi rad.... 😉

pipka
14. mar 2011

tanija133 mame rovnake myslienky 😀 😵

pipka
14. mar 2011

@tanija133 neviem aka je kvalita vody v tych bazenoch tak tazko povedat, ale v zasade by sa nemalo nic stat, len sa po kupkani dobre osprchujte a natrite mlieckom 😉

tanija133
14. mar 2011

@pipka Ano vsimla som si..... 😀 A ty s Tomaskom uz chodis na plavanie? Ja by som chcela zacat chodit tak maj ,jun, ale predtym by som to chcela vyskusat aj takto na Nivach...No urcite by sme sa osprchovali potom...ja natieram olejcekom Bubchen alebo Avirilom po kupani...myslis ze mliecko je lepsie?

pipka
14. mar 2011

@tanija133 to je asi jedno ci olejcek alebo mliecko 😉 ja pouzivam mliecko, ale to je mozno len o pocite, ze sa to rychlejsie vsiakne a nie je potom telicko take mastne, ze mi zamasti bodinko 😅 ale asi je to jedno 😉
ano, my chodime od 5. mesiacov na plavanie do mobiku v ruzinovskej poliklinike. Ja som pred tym nebola s tomim nikde, spolahla som sa na to, ze aj s hankou som bola plavat a ta ma ziabre 😀 tak som verila, ze aj tomi je taky...a klop klop ani on nema najmansi problem 😉

kiwinka21
14. mar 2011

@katy1979 no pekne to je tak daleko.🙂 sak uvidime co vymyslime.🙂

katy1979
14. mar 2011

@kiwinka21 preco daleko? autobusy chodia v blave vsade

ameanda
14. mar 2011

@tanija133
@pipka
dakujem kocky za tipy

kiwinka21
15. mar 2011

@katy1979 esteze mas zmysel pre humor.🙂 nastastie mhd uz nemusim.🙂

kacenqa
15. mar 2011

@alexandervajda ja by som sa len chcela pana vajdu opytat, lebo ma zaujala ta veta z prispevku @majovrabel zepan vajda ma akreditaciu na skolenie instruktorov, ale tieto skolenia nevykonava....ak teda sucasni instruktori vedu svoje kurzy zle, preco potom vy nerobite kurzy a neucite tento 'novy pristup' ? vsak ked je to cele zle, tak vy by ste predsa mali mat prvorady zaujem na tom, aby doslo k naprave...

clanok nebudem komentovat, nakolko mam nanho svoj nazor. 😔

alexandervajda
16. mar 2011

@kacenqa už som na to viac krát reagoval, ale asi si to stále zaslúži pozornosť. Verím, že si to prečítate celé a ak Vám ešte niečo nebude jasné, pokojne sa aj tu verejne opýtajte, alebo mi napíšte na môj e-mail: vajda@alvacentrum.sk. Ako príklad použijem stav v CZ.
Dôvodom je veľmi zlá legislatíva, ktorá takmer vôbec neupravuje odbornosť personálu. Zjednodušene povedané, akreditáciu si môže vybaviť ktokoľvek. V súčasnosti nájdete minimálne 10 vzdelávacích zariadení a cenu kurzu od 7.000,- Kč až do 30.000,- Kč. Viem, že kto chce kvalitné školenie, vyberie si nie podľa ceny, ale iného. Avšak toto bol pre mňa už dávno signál, že pre budúcnosť tejto úžasnej práce je potrebné v prvom rade zabezpečiť legislatívny rámec. Dôverne poznám problémy v CZ a viem už veľmi dávno, že tam riešia veľa problémov, s ktorými si nedokážu dať rady. Napríklad nedávna aféra lietajúce deti. Ja viem pochopiť ľudí, ktorí na to naletia, veď možno aj dnes ešte žujú ľudia, ktorí veria že blesk je výsledok toho, že sa niekto hnevá a hádže blesky na zem. Preto sa určite nájdu rodičia, ktorí uveria, že točiť s dieťaťom vo vzduchu je pre jeho dieťa dobré. Problémom však je, že za týmto sú ľudia, ktorí vykonávajú "plávanie" malých detí. Organizujú kurzy, vydávajú osvedčenia a takýto inštruktori plávajú s malými deťmi a sú na to kvalifikovaní. A zopár týchto inštruktorov je už aj v SR. A Vy, ako mamička prídete, keď do kurzu plávania a inštruktorka, ktorá Vás bude viesť a odborne Vám radiť, bude mať možno akurát presne tú kvalifikáciu, od tejto vzdelávacej inštitúcie. Ja by som sa spýtal rozumnej vnímavej mamičky, ktorá je zdravá a má normálnu citovú väzbu na svoje dieťa, ako by riešila tento problém? Každá jedna mamička si má robiť lustráciu každej inštruktorky a pátrať, odkiaľ má vôbec informácie, ktoré odovzdáva a na základe ktorých mu zverujú rodičia svoje deti vo viere, že ide o odborníka? Práve som zverejnil na svojej stránke informáciu k podobnému prípadu, ktorý bol dokonca verejne publikovaný v novembrovom čísle časopisu MAMA a JA.

Viem, že na nič neexistuje všeliek. Ale než sa bezhlavo pustiť do rozdávania osvedčení som sa snažil hľadať cestu, kde by sa významne sprísnili podmienky pre vydávanie osvedčení a aj následnej kontroly. Vychádzal som hlavne z vlastnej skúsenosti a už som ju tu niekde spomínal, že po vydaní osvedčenia jednej inštruktorke, si táto v priebehu pár mesiacov, ak nie týždňov vybavila vlastnú akreditáciu a dodnes školí inštruktorov. Dúfam, že nebudem musieť k tomuto pridávať viac komentárov...

Našťastie sme v SR v niektorých veciach snaživejší, ako inde (bolo by príjemné, keby to bolo stále a vo všetkom). Náš štát oveľa rýchlejšie priblížil legislatívu vzdelávania požiadavkám EU, ktoré zodpovedajú celosvetovému štandardu. Píšem o zákone 444/2008, ktorý zrušil ten stav, ktorý som Vám opísal v CZ. Tak isto to totiž bolo aj v SR, ale našťastie sa tu osvedčenia v SR nezačali tak rozdávať, ako v CZ. Aj keď novembrový článok o plávaní v časopise MAMA a JA je jednoznačným svedectvom, že sa tu už dávno deje niečo veľmi zlé.

Aktuálne informácie k vzdelávaniu v SR sú zverejnené na http://www.alvacentrum.sk/index.php?page=151. Ak si dobre pozriete dátum na vydanej akreditácii (http://www.alvacentrum.sk/images/AkreditaciaPot...), tak si všimnete dátum 26.1.2011. To je dátum , kedy bola len vydaná akreditácia a nadobudla platnosť. Nechcem tu opisovať celé dvojročné úsilie a že sa takmer stalo, že by túto prácu mohli vykonávať len lekári. Vedel som, že máloktorý lekár, ak nie žiadny, by do bazéna s deťmi nešiel a nebolo by to najsprávnejšie riešenie. Lekári majú dosť svojej odbornej práce. A tu musím poznamenať, že táto práca je veľmi náročná. Kto ju skutočne robí odborne a je s deťmi v bazéne, zaslúži si skutočne úctu. Ale tomu musí svedčiť aj profesionálna a odborná úroveň tohto pracovníka.

Takže záverom. Pripravuje sa prvé školenie podľa aktuálne platnej legislatívy, ktorá zodpovedá novým trendom vzdelávania. Slovensko je jedna z mála krajín (nemám v tomto smere prehľad), ktorá ma už samostatný špecializovaný odbor, cvičiteľ I. a II. triedy plávania novorodencov, dojčiat a detí do troch rokov. To znamená, že je jedna jediná zákonom garantovaná kvalifikácia. Takže ak niekto bude chcieť túto prácu robiť, bude musieť mať špecializované vzdelanie. Nebude mu k tomu stačiť, ako doteraz, nejaký kurz cvičiteľa plávanie, trénera plávania, fyzioterapeuta, zdravotnej sestra, ale ani lekárske vzdelanie. To, že môže "plávanie" s deťmi robiť hocikto, čo tu niekde dávnejšie opisovala Terezka je už minulosťou. Neočakávajte však zrazu, že táto zmena sa preukáže okamžite. Musia prebehnúť školenia, musia ľudia nadobudnúť v zmysle zákona prax. Tá prax, ktorá v súčasnosti je, sa v mnohých prípadoch nedá akceptovať. Je viac na škodu ako v prospech.

Ešte jedno dôležité upozornenie. Nové pravidlá sú prísne aj k jednotlivým stupňom kvalifikácie. Základná je I. trieda. Tá neumožňuje samostatný výkon tejto práce. Ten umožňuje až II. trieda... Kto chce tomu skutočne rozumieť, nech si naštuduje celú legislatívu. Základné informácie, aj odkazy na zákon 444/2008 a upravujúce dokumenty nájdete na http://www.alvacentrum.sk/index.php?page=151, ako som už uviedol vyššie.

tanity
16. mar 2011

@alexandervajda pan vajda, ved ste mi tykali, kludne mozete aj nadalej 😉
ja sa chcem len spytat, co s babatkom uplne malinkym? co s nim mozem "robit" doma vo vani, ak je zdrave samozrejme a vsetko je ok...klasicke polohovanie na brusku a chrbatiku, spievanky atd jasne..ale ide mi o tu "vodu na tvari ", ak sa rozumieme...ziadne pretierania tvare na signal? a do roka ziadne signalove ponarania? az po roku padmi a skokmi a ked je dieta same pripravene? (predpokladam, ze do roka sa tiez prejavi jeho zdrava zvedavost na vodu a vo vode, ale respektovat to, ze ma ono same chut objavovat a zanarat sa a nie nasilne na signal ho tam vopchat 😝 😅
takze zhrn, signalove potapanie je nevhodne pre deti a to uplne, dobre tomu rozumiem? (akoze suhlasim s tym uplne, na zaklade pozorovania vlastneho dietata a instinktu ) a signal ako taky? to pretieranie tvare?
dakujem uz vopred za vas cas a odpoved, vazim si to 🙂

alexandervajda
18. mar 2011

@tanity @tanity Tánička, tak toto pôsobí ako veľmi jednoduchá otázka, ale odpoveď taká určite nie je. Ako na to? Viem ,že je jednoduché napísať konštatovanie. Ale hlavne po posledných mnohých reakciách mamičiek som zistil, že si niektoré, dokonca mnohé, skutočne dajú prácu si prečítať aj moje dlhé "litánie" 🙂 a snažia sa to pochopiť a tu už to prechádza troška aj do zodpovednosti, aby som ich nenaviedol zlým smerom. A na druhej strane som si vedomý, že to je aj osveta. Inak by som tu tomu toľko energie nevenoval.

Tvoja otázka je samotnou podstatou toho, prečo a ako "plávať" s malými bábätkami v období od narodenia do povedzme jedného roka. Dohodnime sa takto. Ja som začal už robiť článok o plávaní ako takom. Uvedomil som si, že aj preto robia s deťmi cvičitelia a inštruktori na kurzoch to čo robia, pretože nevidia súvislosti s niektorými dôležitými faktami vo väzbe na plávanie. Na jednej strane sa správne hovorí, že "plávanie" malých detí s plávaním ako takým nič nemá. S tým súhlasím len do tej miery, že sa nemá u takýchto malých detí vykonávať nič, čo je súčasťou plaveckého výcviku a učenia plaveckých spôsobov. Ale na druhej strane, má táto činnosť veľmi veľa s plávaním, lebo je vykonávaná vo vode. A preto sa mnohým veľmi úspešne darí robiť to, čo niekedy môže znemožniť deťom sa v budúcnosti napríklad naučiť správne plávať. Toto nie je odbočovanie od témy. Aj to veľmi úzko súvisí so signálovým ponáraním.

Tvoja otázka ma inšpirovala troška zmeniť poradie. Spravím asi najskôr článok o tom, čo by sa vlastne malo robiť s malinkými deťmi do jedného roka vo vode. Lebo som ochotný pripustiť, že cvičitelia na kurzoch, alebo aj privátnych "plávaniach" s úplne malinkými detičkami nevedia, čo majú s nimi vlastne robiť, aby to bolo pre deti primerané, zdravé a skutočne ich to posúvalo v zdravom vývoji dopredu. Prax je pravdepodobne asi taká, že asi skôr robia také činnosti, čo môžu deťom zbytočne niektoré veci do budúcna skomplikovať. Tu potom platí, že lepšie je nerobiť nič, ako nie práve správne. To však v žiadnom prípade nechcem. Voda má pre deti veľmi veľký význam, ale je potrebné vedieť, čo tam patrí a čo nie. Niektoré veci, ktoré som na túto tému kedysi napísal, sú už tak staré, že je asi načase ich oprášiť. Kedysi som vlastne už takýto článok začal robiť, ale dostal som sa len k veku troch mesiacov. Tento článok nájdeš na http://www.alvacentrum.sk/index.php?page=9. Musím Ťa však upozorniť, že už aj takýto môj obyčajný článok je zneužívaný a nachádza sa aj na stránkach, ktoré ho používajú bez môjho vedomia. Ten článok som písal niekedy okolo roku 1997 a nebudem v ňom pokračovať, ale spravím nový, aktuálny. Dám Ti vedieť, kde ho nájdeš. Možno ho napíšem rýchlo, možno mi to troška potrvá. Ale nedá sa na Tvoju otázku odpovedať len tým, že polohujte deti len na chrbátiku, usmievajte sa ne, hladkajte ich a pod. Rodičia by mohli objektívne reagovať tým, že prečo potom vyhadzovať peniaze za niečo, čo si môžem spraviť doma sám. To je veľmi veľký omyl. Ten program musí riadiť a viesť odborník, profesionál. Už len pri samotnej polohe na chrbátika sa dá spraviť taká diagnostika vývoja dieťaťa, akú nemajú šancu spraviť ani lekári.

Takmer všetky maliné deti majú určité vývojové nerovnováhy (neviem ako výstižnejšie napísať). Malými a drobnými cvikmi sa dá veľmi robiť práve v tomto veku. Dá sa práve vo veku do dvoch mesiacov veku detí diagnostikovať väčšina problémov, ktoré ak sa odhalia neskôr, ich odstraňovanie sa často dostáva do roviny, že už zostávajú trvalé následky. Preto má "plávanie" malinkých deti skutočne veľmi veľký význam a je chcem, aby to rodičia správne chápali a moje upozornenia na riziká a chyby, ktoré sa tam môžu stať vnímali ako snahu pomôcť a nie ich to odrádzalo.
Vsádzam poslednou dobou už oveľa viac na rodičov, pretože cvičitelia a inštruktori už viac ako 20 rokov nedokázali vystúpiť z prežitých informácií a školení a robia neustále tie isté chyby. Preto chcem, aby si rodičia povedali čo chcú a ako. Sú to predsa ich deti. A tiež chcem, aby vedeli, že význam využívania vodného prostredia pre zdravý vývoj detí je najväčší, keď sú deti najmenšie. Takže čím skôr, tým lepšie. A na druhej strane, aj keď sa vekom význam zmenšuje, stále je tak veľký, že sa oplatí ísť z deťmi do vody v akomkoľvek veku. Ale treba odlíšiť platenú, profesionálnu prácu odborníka a jednoduché kúpanie sa vo verejnej plavárni. Tu často ide len o vyťahovanie peňazí z vreciek rodičov. Pritom navonok, niekedy môže všetko vyzerať len ako nevinná hra rodičov s deťmi vo vode. Tak by to nakoniec aj malo byť.
Ale práve pozorné oko odborníka a jeho často krát veľmi drobné usmernenie práce rodiča môže znamenať pre dieťa veľmi veľký pozitívny efekt.

Mrzí ma táto forma odpovede, ale nedokážem teraz inak reagovať na Tvoju otázku. Ďakujem za pochopenie a dám vedieť, keď s mi niečo užitočné podarí dať dokopy. Ja som kúsoček napísal už aj popri týchto riadkoch, takže to možno nebude tak dlho trvať 😉
Alexander Vajda

tanity
18. mar 2011

@alexandervajda pan Vajda, vobec vas nemusi mrziet forma dopovede, ja si to skutocne vazim, ze ste napisali taku obsiahlu odpoved a velmi dobre si uvedomujem, ze sa neda odpovedat len vetou ci dvoma, kedze ide o taku komplexnu problematiku...asi sa tiez privelmi zamyslam v poslednej dobre prave nad tym, co vlastne s malinkymi robit...nemyslela som vsak na urovni profesionalnej, ale praveze domacej ;) takej laickej, mamickovskej..;) doma vo vani..ale viem, ze si to vyzaduje zlozitejsiu a rozsiahlejsiu odpoved, veeeela casu a naco by ste tu vypisovali "litanie", ked v dohladnej dobe mienite vydat clanok v danej veci...ja sa nan uz teraz velmi tesim, a budem skutocne vdacna, ked si ho budem moct precitat. budem vas "sledovat";) xixi....
zaroven dakujem za link na vas clanok..idem studovat ;)
vela uspechov v pisani a tiez, aby vasa snaha nasla pochopenie vo verejnosti a malo sa na zreteli hlavne blaho tych, ktorych sa to tyka-tych najmensich a najzranitelnejsich ;)
drzte sa, tatiana.

juliana1
19. mar 2011

@susy
To, ze je Tvoj syn sam vo vodicke, nepokladam za vyhodu. To mu nechybaju rovnocenni kamosi? J.

juliana1
19. mar 2011

@alexandervajda Po precitani Vasho clanku v casopise Mama a ja som bola zhrozena - z Vas! Ako ste mohli negovat vsetky vyhody posobenia vody na detske telicko, vyhody cvicenia vo vode? Velmi vela mamiciek ste vystrasili. To bol ucel? Ten clanok mi pripadal ako osobna pomsta, mam pocit, ze skryto utocite na ALVU. Alebo je v tom nieco ine? Je pravda, ze praca s babatkami musi byt individualna, respektovat okamzite pocity dietatka. Ako cvicenie vo vode pomaha spevnovat detske telicko, najviac vidno na detoch s roznymi poruchami svaloveho systemu, predcasne narodených... Vo svojej viac ako 20 rocnej praxi ste to nevideli? Nevideli ste deti tesit sa z vody, potapat sa a so smiechom vyplavat? Tak to Vas lutujem. Ale to Vas neopravnuje zhadzovat pracu vsetkych instruktorov. Mohli by ste mi napisat, ake mate vzdelanie, na zaklade akych odbornych vyskumov ste publikovali clanok? Juliana

lilithka26
19. mar 2011

@juliana1 ale ved on vobec nepopieral prospešnosť plávania prave naopak. Hovorilo sa potapani maličkých detí. A tiež hovoril že potapanie je tiež fajn ked sa prenho dieta samo rozhodne a ma z neho radost co bolo doplnene fotkou. Asi si si ten článok velmi pozorne neprečítala.