Povera. Môže sa chodiť s malými deťmi na cintorín?

miriam17
1. nov 2006

ahojte moznio sa vam moja otazku podezdat prihlupa no ale neda my to opytat sa....moze sa chodit s maly detmi na cintorin??

veronika13
1. nov 2006

o tom som ešte nepočula, ale také mesačné by som asi do tej zimy po cintoríne netrepala, bez ohľadu na povery 😉

lidka619
1. nov 2006

U nás je nenazvala by som to povera, ale s takým maličkým by si mala ísť prvýkrát na dáku veselšiu udalosť-napríklad pozrieť svadbu, alebo niečo podobné - na cintorín by som isto s takým malinkým nešla. Naša malá má 1,5 roka a včera bola s nami prvýkrát na cintoríne. Páčilo sa jej to tam, pretože všade bolo veľa sviečok, tak len tak híkala 😉 . Apropó a do takej zimy by som to malinké nebrala. Cau

vilki
1. nov 2006

s takym malim by som určite nešla. moj maly ma 4 mes. a radšej s nim sedim doma, nie koli poveram ale koli pocasiu.

hana033
2. nov 2006

nuž, mňa vždy máta ten chlapček, na ktorého padol náhrobný kameň a dodnes je na vozíčku. Tak nie kôli poverám, ale kôli bezpečnosti. Sú predsa aj krajšie miesta..., i keď ja som bola tiež svojho drobca ako mesačného ukázať svojmu otcovi, ktorý je už tiež tam. Ale najbližšie sa tam nechystáme, až keď drobček bude trošku "ukáznenejší?". Je to na tebe

verulka
2. nov 2006

Ja ked som mala druhe babo, tak nasa prva prechadzka bola na cintorin...Dcerke sa velmi pacili sviecky a babu v kociku to bolo uuuplne jedno, kde sa prechadzame. Fakt by ma skor zarazilo pocasie. Povery su uplna blbost- vsetky...Teda aspon podla mna 😔

jaja25
3. nov 2006

Staršiemu synovi sa veľmi páčili horiace sviečky, ale mladšieho som nechala doma s našimi. Inak prechádzky na cintoríne s bábetkom sú OK. Je tam ticho... Len keby bolo teplejšie 🙂

peha
3. nov 2006

cintorin je podla mna okej, aspon tam je ticho a zvlastna atmosfera. malemu v kociku je jedno, kde sa prechadzate, urcite je tam menej stresovych zon, ako kdesi na hlavnej rusnej ulici v centre mesta s autami. tot moj nazor 😵
a co sa tyka zimy - udajne do 6 tyzdnov by sa male miminka mali opatrne v takych kosach a otuzovat ich postupne, najprv spinkat pri otvorenom okne, balkone a potom postupne na kratke prechadzky cca 10-15 min a potom dlhsie.
to som vycitala v mudrej literature.

a ps - kosicky cintorin je nadherny, podla mna asi najkrajsi zo vsetkych, tak tam urcite zajdi aspon sama, so svieckami je ocarujuci az rozpravkovy. nie som morbidna, ale tie svetielka su magicke. som rodena kosicanka a zila som uz asi v 5 mestach, ale kosicky vedie 😵

papula
7. nov 2006

Na povery never ak chces tak s malinkym na cintorin chod ak tam mas niekoho moc blizkeho a chces ho potesit tvojim drobcekom tak kludne,ale ber ohlad na zimu. 😉

melory
21. nov 2006

povery su very vseliake, napriklad, tehotna zena sa nesmie zahladiet na zviera, lebo babo nieco zdedi po zvierati. alebo sa nesmie zahladiet do ohna, lebo bude mat ten "ohen" na tvary.

veronika13
21. nov 2006

čooooo? no dúfam, že to sú len povery, lebo ja som sa do ohňa viackrát dívala, mne sa to páčilo také ukľudňujúce 😖

erika153
21. nov 2006

😖 zeny prosim vas nestraste 😝

melory
21. nov 2006

ved p o v e r a 😉

erika153
21. nov 2006

to by bolo moje babo vtak ohnivak ked sme boli na dusicky na cintorine 😀

melory
21. nov 2006

ved to s tymi dusickami nic nema... 😒 to sa musi akoze zahladiet - dlho

erika153
21. nov 2006

no sak som sa dlho zahladela do sviecky na cintorine. to je teeeez ohen ne?? 😅

veronika13
21. nov 2006

ja som pozerala asi do dvojmetrového plameňa 😖 myslíte, že je to fakt pravda? lebo môj ujo má na brade taký červený fľak, síce neviem z čoho, ale hneď ma to napadlo

melory
21. nov 2006

ked bude na zadku bude to aj zaujimeve, ale na tvary neprajem nikomu, ale je to podla mna len povera.

daniela1977
21. nov 2006

No baby pridam sa.Myslim ze urcite veci su pravda a to ze ked ste tehotna a nieco vam chuti nesmiete sa nikde chytit chydte sa niecoho len nie seba.Inak by malo dieta cerveny flak na mieste kde ste sa chytila nie je to blbost naozaj.Vola sa to zabazanec keby ste sa opytali na to mami tak vam to potvrdi.Ked som bola teh.a nieco my chutilo co sme momentalne nemali vzdi som myslela na to ze sa nesmiem nikde chytit.Urcite ste stretli cloveka ktory mal na tvary cerveny flak tak to je to o com hovorym.A to s tymi zvieratkami plati hlavne na zajace s cervenymi ocami nemala by sa na ne pozerat teh.zena aby dieta nemalo cer.oci.Ja viem mozno si poviete babske reci ale prave tie povery tych starych bab su pravdive tak tehulky bacha 😉

expertka8
21. nov 2006

...miriam..ja xodím s malým na cintorín viac než často..v rámci prexádzky 🙂 ..martinský národný cintorín je krása..balzam na dušu v jednom...až na momenty..keď tam práve "vymákneme" pohreb..a malý spustí "predslov" 😅 ..vtedy z tadiaľ skutočne prášim..nex nekazím pietny akt...dcéra s nami nexce xodiť na cintorím...bojí sa...a ja jej stále vysvetľujem..že mŕtvyx sa báť nemusí...ublíži jej "živý"...

viamka
21. nov 2006

ja chodim na cintorin denne, kocikujem tam. moje deticky bohuzial "za beznej prevadzky" nevedia spat. milujem ten klud a tie stromy.

lara1znk
21. nov 2006

Daniela, ja som este nevidela dieta s cervenymi ocami. 😀

expertka8
21. nov 2006

...viamka...zasa mi hovoríš z duše...
...vačší kľud som na tomto svete nenašla.. 😉

viamka
21. nov 2006

poviem ti, ze tam nestretnem zivu dusu od rana do obeda, a poodede pochovavju, ale to mame uz iny program. kazdy pondelok som tam stretala taku babicku, viete, ten rozpravkovy typ. nikdy sme si nepovedali ani makke f. po niekolkych mesiacoch sme sa zacali zdravit takym samanskym sposobom, ona sa mi akoby poklonila a ja som sa na nu usmiala. prestala chodit a ja som si myslela, ze uz tam tiez lezi. po dvoch mesiacoch prisla a pokracovali sme v nasom rituali. takze vcera som absolvovala zvysok prechadzky stakym tym sladkym az infantilnym usmevom. ale fakt sa mi ulavilo, ze prisla 😉

expertka8
21. nov 2006

..ja som videla červené oči...ale nie u detí....ale u nášho spitého suseda 😀 😀 😀

daniela1977
22. nov 2006

No s cervenymi ocami ani ja.Moje babka ma takych zajacou a ked som bola tehulka a isla som nahodou pri nich uz ma aj otial hnala 😀 a potom my povedala preco.S malym tiez niekedy chodim na cintoryn on ma tam proste stiahne a je.Potom my kladie vseljake otazky aj ked s nim idem okolo kostola tak my hned hovori ze chce ist do kostolika tie male deti to asi pritahuje ale dobre ze tam stiahne lebo keby som isla sama tak si len obcas najdem cestu do kostola 🙂

papula
23. nov 2006

Ja neviem ako to je ked bola moja mamina so mnou tehotna tak´mala hroznu chut na jahody,ale bohuzial bolo okolo pol 9 vecer a vsetko bolo uz pozatvarane tak smola a ked som sa narodila mala som asi do 10 rokov na lavej ruke taky cerveny flak v tvare jahody,ale kebyze to je od toho tak by som to mala asi cely zivot a uz to je davno prec 😵Tak neviem 😉

daniela1977
29. nov 2006

Tak to urcite nebolo ono pretoze mojej mame chutil rezen a chytila sa pri pupku ale iba trosku a mam tam iba taky malicky fliacik nastastie moj manzel take stastie nemal ma znamienko na nohe a povie vam nechce kvoli tomu chodit na kupaliska.Chapem ho hamby sa viete aky su ludia prizeraju sa uprimne lutujem tych co maju mat.znamienko na tvari ako hrozne sa musia citit ked vydia pohlady ludi ako si ich prezeraju 🙂

briluxina
30. nov 2006

ja nie som velmi poverciva ale ked som bola tehotna tak som radsej na cintorin nesla aj ked som hrozne chcela.S malym som tam tak isto radsej nesla.Neviem to vysvetlit ale mam pocit ze na cintorine by sa mohlo nieco zle "nalepit" aj na tehotnu zenu aj na malinke dieta.

dandulik
21. jan 2009

to znamena,že by som teraz nemala chodiť na cintorín,ani ked mi pred 2mes.umrela babičkaa nemožem jej chodiť zapalovať sviečky??som v 17tt...a na pohrebe som bola a bola som už tehotná,ani to sa nemá?????,

zuza80
22. jan 2009

dandulík,žiadne strachy. ja si tiež myslím, že v centre mesta je to omnoho ale omnoho horšie ako na cintoríne. tam sa niečo asi aj skor može niečo na nás nalepit. pravda je, že mrtvi ti neublíži, boj sa živého. Cintorín je ideálny na prechádzky,je tam klud a tomu miminu je to jedno.len my, dospelí, máme predsudky.