S bábätkom na cestách. Je vhodné ísť vlakom?

kattum
18. sep 2006

Mile damy, rada si precitam vase nazory na to, ci cestovat s 9 mesacnym dietatom vlakom 6 hodin. Auto nemame a mame moznost ist na chalupu na Sumavu. Cestovali by sme s malym traja dospeli (ja, mnazel a svokra), takze by sa maly na rukach prestreidal. No ja som si nie ista, ci je vhodne s takym malym cestovat. Hlavne sa bojim, ze je velmi aktivny, stale lezie a stoji pri nabytku a skace v postielke a pocas tej cesty, to nebude mozne. Predpokladam, ze 2-3 hodky prespi, no neviem. Vcera mi vnukol tuto myslienku do hlavy a ja sa neviem rozhodnut.Svokra vravi, ze tak bezne cestovala s malymi detmi, no ja som ina. Prosim poradte, trufli by ste si, mate uz podobnu skusenost? Autosedacku berieme, na stanici na Sumave by nas uz cakalo auto smer chalupa.

tanulka007
13. júl 2011

Ahojte. My sa chystáme cestovať vlakom zo Spišskej Novej Vsi do Bratislavy.Cesta trvá asi 5-6hodín.Naša malá bude mať v septembri 3 roky a je dosť živá. Neviete mi nikto poradiť ako také dieťa počas cesty zabaviť a skrátiť dlhú chvíľu? Budem vám vďačná za každú radu.

macocha
14. júl 2011

@tanulka007 nemáš notebook s rozprávkami napríklad? 😉
Inak ja som s malou cestovala vlakom od jej jeden a pol roka, už niekoľkokrát, živá je až-až, ale nebol extra problém. Dokonca si myslím, že je tam viac možností ako v aute. Vo vlaku sa dá robiť veľa na striedačku - čítať, vyfarbovať, skladať origami (lodičky či lietadielka z papiera), nejaká stolová hra, riekanky a pesničky, bábkové divadlo prstovými bábkami... V detských vozňoch sprievodcovia tolerujú aj naháňačky na chodbe, spievanie a tancovanie 😎 . Ak si vie Tvoja malá trochu dať pozor, tak napr. aj figúrky zo slaného cesta alebo z plastelíny sa dajú, navliekanie korálikov a pod. Inak tie detské vozne odporúčam, viac detí si niečo nájde, nebudeš musieť non-stop vymýšľať Ty.

A mimochodom, neviem prečo, ale moju bavilo chodiť vo vlaku na WCko. Skoro každú polhodinu. 😖 Ale tak aspoň ten čas utekal... 😉

kathynka
14. júl 2011

@tanulka007 ja ti moc neporadim, ale len tak pre zaujimavost, na konci juna som bola s kamaratmi na vylete po vychodnej europe...trosku nam nevysiel plan a museli sme ist vlakom z totalneho vychodu rumunska na uplny zapad...skratka, 850 km a 17 hodin...bol to obycajny rychlik, plne kupe pre 8 ludi...a bola tam s nami rodinka s asi 3-rocnou dcerkou...cesta zacinala poobede o 15.30 a oni vystupovali z vlaku o 7mej rano...ta mala (volala sa raluka) bola docela zive decko, ale myslim, ze to zvladla lepsie nez my...hlavne tym, ze je mala a v pohode sa vyspala...a inak dost behala po chodbach, pozerala z okna, zaspala este aj poobede...tak to mas minimalne aspon ako povzbudenie, ze rumunske dievcatko vo veku tvojej dcerky zvladlo v pohode 3x dlhsiu cestu ako planujete vy 🙂

tanulka007
14. júl 2011

@macocha Ahoj, notebook nemám.Ale dala si mi tu dosť veľa iných typov, tak dúfam že to nejak prežeijem. A stým WC-kom, záleží na tom akým vlakom pôjdeme. Ak to bude z tých nových tak asi sa jej to bude páčiť, lebo tam je veľa vecí na fotobunku. Ďakujem. 😅

tanulka007
14. júl 2011

@kathynka Ahoj. Ja viem aké je dlhé rumunsko. Išli sme cez neho do bulharska a poviem ti to bola nekonečná cesta. Mala som čo robiť aby som to vydržala a to som mal 24 rokov. Klobúk dole pred takými deťmi.Ja tiež verím tomu že niečo z toho prespí, lebo ona doma spí denne poobede 2 hodiny. Ďakujem.

adros
17. júl 2011

@macocha ahojky, my mame doma 1,5 rocnu slecnu, ktoru sme prave naucili nocnikovat. Mali by sme ist ku svokrovi, a teda caka nas 3 hod cesta vlakom. Ako si riesila s tvojou dcerkou potreby? Davala si ju na WC, alebo ste mali nocnik a potrebu ste spravili v kupe a potom to splachli v tom wc?

macocha
17. júl 2011

@adros ahoj, máte krásnu a šikovnú slečnu 🙂 Odkedy moja nočníkovala, ja som šaškovala s nočníkom 😅 Ale nie v kupe, len na WCku alebo v umyvárke alebo aj na chodbe pred WC - podľa situácie. Ja som totiž nemala na nočník dekel. Keď už bola trochu väčšia a vedela potreby vybaviť rýchlo, tak už som dávala na WC misu, prípadne som ju nad misou držala, ak to tam bolo moc špinavé.

Ešte jeden trik mi poradili tu na koníku - ak si nie si istá, či bude poruke to WCko na spláchnutie, tak dať na dno nočníka tie najlacnejšie jednorazovky a potom sa len vyhodí tá jednorazovka. 😉 Síce som nikdy nevyužila, ale niekedy sa to hodí - napr. v diaľkovom autobuse som na to bola pripravená.

adros
17. júl 2011

@macocha diky moc za tipy, s tou jednorazovkou to je super napad 🙂 my budeme teda musiet nocnikovat na chodbicke pred kupe, lebo zatial az tak velmi nemame vytrenovany mechur, takze nehrozi utekat na wc s nocnikom. Ked ju neposadim na nocnik hned ako zahlasi, ze chce curat, tak sa pocika 🙂

adros
17. júl 2011

@macocha a teraz pozeram, ze sme odplienkovali vdaka tebe 🙂 teda vdaka tvojmu clanku "odpliekovanie za tyzden", takze vrela vdaka za clanok 🙂

macocha
18. júl 2011

@adros 🙂 som rada, že ten článok pomohol.
Jasné, to som zabudla napísať, že záleží aj od toho, koľko dieťa vydrží, resp. ako dlho dopredu zahlási. Tie prípady na chodbe pred WC, to bolo práve to, že ak náhodou bolo WC obsadené, aby nebola... galiba 😝 Vlastne aj ten nočník som nosila práve kvôli tomu, inak by stačilo aj WC.

zmrzlinka
27. mar 2013

Ahojte baby!
Chystam sa s malym 9-mesacnym syncekom z Prahy na vychod Slovenska a neviem ci ist v noci alebo cez den.Ake mate skusenosti?

paszelkasp
3. apr 2013

@zmrzlinka ja som cestovala s 3mesacnou z trnavy do presova a urcite chod cez den. skor zabavis dieta vo vlaku cez den. moja herecka zabudla,ze je unavena, hladna. kukala jak puk kde to je. ludia na nu robili opicky, ona na nich a potom asi hodinu pred vystupovanim zaspala. neviem si predstavit cestu v noci. to si aj ty unavena a obaja ste nervozni podla mna.

zmrzlinka
3. apr 2013

@paszelkasp dakujem za odpoved......nakoniec som sa rozhodla,ze pojdeme cez den......akurat ma stvu reakcie okolia,ze pojdem sama s malym taku dlhu cestu.....pripadam si ako nesvojpravna 😀

florio
3. apr 2013

@zmrzlinka ja som cestovala s malym trasu Bratislava-Kosice, a spat, ked mal tri, sest, devat, a jedenast mesiacov a iba raz v noci a nebolo to dobre, dlho mu trvalo,kym zaspal, bol rozruseny z cesty, a pri vyhybke vlak zaskripal tak, ze sa zobudil s uplnym desom a preplakal asi polhodinu, a viac nezaspal. Teraz sa chystame zase, a podla mna urcite cez den. Cestovala som vzdy sama a zvladli sme to v poho 🙂

paszelkasp
3. apr 2013

@zmrzlinka na to uplne kasli, vies jak na mna pozerali??? ci mi nahodou nesibe, ale cesta sa mi pacila este viac ako cesta autom 🙂 kocik a cestovku mi manzel nalozil v TT do vagona a ja som sa nestarala, zobrala som prirucnu tasku, malu vo vajicku a sadla si do kupe. pred Kysakom prisiel sprievodca povedat, ze zachvilku Kysak nech sa nebojim o kociar a veci, on mi ich pomoze vylozit 🙂 Zeleznice u mna ziskali velke plus. naozaj nemas sa coho bat a kasli na okolie.

lucinocka
3. apr 2013

@kattum nasa 4 mesacne cestovala 1200 km , 12 hodin v autosedacke v aute a nie je z tych kludnych deti.. zvladla to perfketne...mna sice triasla zimnica jak hrom od unavy ked sme dosli, lebo vsak niekto musi zo seba robit 12 hodin debila a vselijak to dieta zabavat ale prezili sme :D naźad sme sli o dva mesiace a tiez pohodka

zmrzlinka
3. apr 2013

@florio ved toho sa bojim,ze sa bude v noci bat.....pojdeme cez den.....dakujem za odpoved 😉

zmrzlinka
3. apr 2013

@paszelkasp mne maly v aute zvracia a manzel nedostane dovolenku,takze jedine vlak prichadza do uvahy......ja si myslim,ze malemu sa bude pacit ....je strasne zvedavy,tak to bude nieco pre neho 🙂 A kde si mala kociar?Pri sebe niekde?

zmrzlinka
3. apr 2013

@lucinocka dakujem za odpoved....uz mame skusenost s cestou autom a zvladol to celkom v pohode.....az na zvracanie.....tak uvidime ako to bude vlakom 🙂

mirka276
3. apr 2013

@tanulka007 ahoj . ja som cestovala s malym, teraz mal 4 vlakom pred dvoma tyzdnami, smer Ziar nad hronom - Bratislava,. Cesta trvala 2,20 hod. Isla som za manzelom, pracuje v ba. Bolo mi luto ist svojim autom a dat na benzin, ked sme sa z blavy vracali spolu na jeho aute domov. A teraz hovorim, nikdy viac nepojdem vlakom!!!! Maly bol v pohode, zahral sa s autickami, kukal von oknom, pre neho to bol zazitok. ale s cikanim to bol obrovsky problem. Tie zachody vo vlaku su fakt hrozne, spinave. Ani za svet mi tam nechcel ist, no katastrofa. TOto je dovod, preco by som uz vlakom nesla.

lucinocka
3. apr 2013

@zmrzlinka myslim ze vlakom to bude lahsie, predsa je tam viac moznosti na pohyb.. ja som ju v aute prebalovala, krmila, zabavala a po ceste tri dni na tabletkach na chrbticu..miesto ziadne bo sme boli nabaleni az po plafon ..

paszelkasp
3. apr 2013

@zmrzlinka ja som si kupila miestenku do vagona pre matky s detmi. ten vozen mal miesto na odlozenie kocika a batoziny. manzel to na stanici v Leopoldove nalozil, sprievodca to tam zamkol napisal na kocik vystupnu stanicu. ja som zobrala malu vo vajicku do kupecka a krasne sme cestovali. jasne, ze wecko nebolo ciste ako doma, ale na vlak bol ukazkove. nebola tam zima a bol tam aj prebalovaci pult, kde som malu prebalila. neviem ako v inych voznoch ale v tom nasom bolo az horuco. musela som malu postupne vyzliekat. cestovala som minuly mesiac. a cestu vlakom si hocikedy zopakujem. mala som strasne obavy, ale naozaj palec hore zelezniciam.

zmrzlinka
4. apr 2013

@mirka276 nas maly ma este plienku,tak toto bude v pohode.....ale verim Ti,ze je to hnus.Ja sama budem malo pit,aby som casto nemusela 😝

zmrzlinka
4. apr 2013

@paszelkasp tak to musim zistit ako je to s tym kociarom 🙂

mirka276
4. apr 2013

@zmrzlinka no tak to mas este dobre, ze ma plienky, ale tie vacsie deti to chudatka musia ist na taky zachod, no Misko nesiel ani za svet. On totiz nejde na zachod ani na navsteve, len doma a v skolke.

zmrzlinka
4. apr 2013

@mirka276 no uvidime ako budeme cestovat,ked bude vacsi 🙂 Teraz je to skor taka vynimka,ze ideme vlakom.

zmrzlinka
17. apr 2013

Ahojte baby!Cestu vlakom mame za sebou a bola super.Cestovali sme vo vagone pre deti do 10 rokov.Kociarik a postielku sme mali zamknute v tom istom vagone v casti pre kociare.Na buduce si tam dam urcite aj kufor.Malemu sa pac
Ilo a mne tiez.

lienka434
17. apr 2013

@tanulka007
@paszelkasp
@zmrzlinka obdivujem zeny ktore vedia cestovat s detmi cez den,ja som po prvykrat cestovala s 8mes.dcerkou Prh-Ke ale cez noc,tym lepsim,kde uz mas ustlane su tam 3miesta na spanie a iba zeny.Spolu sme sa na spodne miesto v pohode zmestili a vyspali tak jak sme sa zlozili o21.00tak sme sa az o 5.00rano zobudili🙂 doteraz tak cestujeme a dcerka to ma strasne rada,nikdy nejaky extra problem nebol.

lienka434
17. apr 2013

@kattum obdivujem zeny ktore vedia cestovat s detmi cez den,ja som po prvykrat cestovala s 8mes.dcerkou Prh-Ke ale cez noc,tym lepsim,kde uz mas ustlane su tam 3miesta na spanie a iba zeny.Spolu sme sa na spodne miesto v pohode zmestili a vyspali tak jak sme sa zlozili o21.00tak sme sa az o 5.00rano zobudiliemoticon doteraz tak cestujeme a dcerka to ma strasne rada,nikdy nejaky extra problem nebol.

paszelkasp
18. apr 2013

@zmrzlinka no vidíš, ešte si cestu vlakom oblubite.🙂