S bábätkom na cestách. Je vhodné ísť vlakom?

kattum
18. sep 2006

Mile damy, rada si precitam vase nazory na to, ci cestovat s 9 mesacnym dietatom vlakom 6 hodin. Auto nemame a mame moznost ist na chalupu na Sumavu. Cestovali by sme s malym traja dospeli (ja, mnazel a svokra), takze by sa maly na rukach prestreidal. No ja som si nie ista, ci je vhodne s takym malym cestovat. Hlavne sa bojim, ze je velmi aktivny, stale lezie a stoji pri nabytku a skace v postielke a pocas tej cesty, to nebude mozne. Predpokladam, ze 2-3 hodky prespi, no neviem. Vcera mi vnukol tuto myslienku do hlavy a ja sa neviem rozhodnut.Svokra vravi, ze tak bezne cestovala s malymi detmi, no ja som ina. Prosim poradte, trufli by ste si, mate uz podobnu skusenost? Autosedacku berieme, na stanici na Sumave by nas uz cakalo auto smer chalupa.

liska
18. sep 2006

kattum,vlastnu skusenost zatial nemam,ale moja svagrina isla s malym 6 mesacnym synom z Lausanne na juh Talianska,co je cca 1700km vlakom,cestovala este s jednou znamou a jej asi 10 rocnym chlapcom 🙄 a vraj uplne v pohode,pricom to tiez nie je dieta,ktore kam polozis,tam ostane 😀 vacsinu cesty prespal,lebo ho to kolisalo,akurat neviem,ci mu davala nieco ako homeopatika na cestovanie alebo nie,ak chces,zistim...
...ale podla mna nevahaj, ked som este cestovavala z vychodu do Blavy,stale boli vo vlaku nejake deti a to este v IC,ktory bol vzdy plny a nedalo sa tam prilis prechadzat a nepamatam si nijake divoke sceny 😉 ,bude to prenho nieco nove,takze zaujimave a ked ste nanho traja,tak sa podla mna absolutne nemas coho bat 🙂

verus
18. sep 2006

Kattum, na tvojom mieste by som asi sla. Mozno mu po ceste bude dlho, ale zas jeho zazitky na chate, cisty vzduch a aj tvoj oddych za to stoja. Ja som teraz tiez riesila vnutornu dilemu, ci cestovat s mojim malym drobcekom domov (aj ked my ideme lietadlom a netrva to ani dve hodiny... ale zas maly bude mat len styri mesiace a tiez je neposedny). Najprv som si to nechcela predstavit ani nahodou, ale potom som si povedala, ze mozno ta cesta sice nebude najprijemnejsia, ale zas ten tyzden, co bude okolo neho kopa laskavych ludi, ktorym bude vzacny, a ktori sa mu budu venovat, sa urcite oplati.

liska
18. sep 2006

inak,my o tri tyzdne ideme k svokrovcom tych 1600km autom,maly bude mat 2 mesiace...dost sa toho obavam,ale co sa da robit,ked mame rodiny tak strasne daleko,tak ci tak to budeme musiet obcas absolvovat,tak preco nie teraz,ked sa este netreba starat o jedlo 😅 preto sa mne 6 hodin cesty zda ako tu hned za rohom 🙂

rebeka
18. sep 2006

kattkum: podla mna to zalezi od tvojej odvahy. Ked budeme mat mimco, bude si musiet od malicka zvykat na 3-4 hodinove cesty vlakom. Nemienim prestat navstevovat rodicov, ked budeme mat mimco.
A k odolnosti deti: Moj bracho vytiahol svojho 3mesacneho syna na zochovu chatu uprostred zimy. A dobre nam bolo 🙂

kattum
autor
18. sep 2006

Velmi vam dakujem, pomohlo mi to, ideme, velmi sa tesim, na tej chalupe je krasne a zase budeme v prirode, chyba mi to.

rebeka
18. sep 2006

kattum: tak si to uzite! 🙂

ena
18. sep 2006

kattum: len chodte, hoci aj vlakom, vsak na Sumave caka na Bruna ten jeho stary kocik 🙂)
Ja som si uz minule zostovala na stanbici info, ze keby som chcela ist s malym vlakom na vychod.. ICckom by sa to aj celkom dalo, len blbe, ze my by sme potom este potrebovali ist z KE hodinu a nieco busom.. a s kocikom neviem, neviem..

virginia
18. sep 2006

Kattum, ja som s malym isla, ked bol v takom veku. Sice len 3,5 hodky, ale v pohode by sme to zvladli aj dvojnasobne. Vlak je uplne super, mozete sa hrat, prechadzat atd. Ja som napr. mala strach zo vcrajsej cesty autom (5 hodin cez den) a maly bol hrdina, zvladol. Sice ja som skoro odpadla od unavy, ked som vystupila, co som sa s nim stale hrala a zabavala ho, ale dalo sa. Tak si to uzite!

zabinka
19. sep 2006

kattum, ja si tiez myslim, ze by ste mali ist. My sme s nasim malym isli, sice autom, do hor, v zime na lyzovacku. mal vtedy 6 mesiacov a zvladol to perfektne. Z vlastnej skusenosti Ti mozem povedat, ze my rodicia to prezivame horsie ako nase ratolesti.

kattum
autor
19. sep 2006

Autom by som sla bez vahania, to sme uz boli. Mna len ten vlak nastrasil. ALe zase tam sa da prechadzat a pod. Uz som rozhodnuta, ideme. A mozno si zapaltime 1.triedu. Ja mam Sumavu velmi rada. Este raz vam velmi pekne dakujem.

rebeka
19. sep 2006

Viete co je stastie deti? Ze vydrzia omnoho viac ako si rodicia myslia. 😀

slavulka
14. okt 2006

Ahojte,/pisem trochu neskoro, kattum uz je doma z dovolenky/.Ja cestujem skoro kazdy mesiac vlakom na vychod a musim povedat, ze je to pre malu pohodicka. Prvykrat sme isli, ked mala 5mesiacov a zvladla to bez problemov. Nosime ju v autosedacke, kde si pospi a inac ju mame na rukach, sedi na sedadle a tak. Vo vlaku sa da postavit,trochu pochodit, pohodlne dieta prebalit a ked boli v lete tie strasne horucavy, tak bola iba v plienke./samozrejme vzdy je na podlozke/Sadame si do vozna pre matky s detmi. Stalo sa,ze bolo obsadene a vtedy musia uvolnit miesto. A este mam taku skusenost, ze väcsinou,kde je male dieta si nikto neprisadne a vtedy to je este väcsie pohodlie lebo sme v kupe len mi traja 🙂A mozeme sa hrat, citat, spievat a... 😀 Cim je starsia, tym si vyzaduje vo vlaku viac pozornosti/ale to vsade/, tak uvidime co nas caka najblizsie, ked pojdeme na dusicky. Takze ak niekto vaha, ja radim cestujte vlakom, nieje to nic strasne./kym nieje vyluka ☹ raz sa nam to stalo, no zvladli sme to/

ena
25. okt 2006

My sme tiez v pohode zvladli cestovanie IC ckom BA-KE a este dalsiu hodinu a nieco busom..
Je asi lepsie cestovat v strede tyzdna, vtedy je urcite menej ludi ako v piatok a v nedelu napriklad.

Slavulka, na dusicky budu asi plnsie vlaky.

slavulka
27. okt 2006

ahoj ena, my sa zajtra chystame cestovat. urcite bude dost ludi, no nejako to hadam zvladneme. ide so mnou aj mamina, tak nejako tu malu urcite zabavime. no cestovat od deviatej do siestej, ziadna slast. 😝 tie vlaky idu strasne pomaly a este budeme v ke cakat 1:20 na dalsi spoj 😢 no dufam ,ze to rychlo ubehne.

ena
27. okt 2006

slavulka: tak stastnu cestu, dufam, ze budete mat dobrych spolucestujucich v kupe a nie nejakych nervakov 🙂

chasencha
26. nov 2008

neviete mi pls povedat ako vyzera kupe pre matky s detmi v IC-cku???zajtra cestujem s dcerou z BA do ZA a neviem ci si mam kupit prvu triedu alebo ten destky vozen.... 😒

jahodka11
26. nov 2008

chasenka-my ked cestujeme, tak len prvou triedou...je pravda, ze IC sme este neisli, lebo nestoji v NMnV...je ale pravda, ze sme prvykrat isli, ked mal cca 9 mesiacov.....ale myslim, ze je to v pohode a teraz ho to bavi, moze chodit a nie len sediet...a my s nim..🙂 ale v IC by malo to kupe vyzerat rovnako pekne ako ostatne vozne..... spytaj sa popripade, ked budes kupovat listok....mali by vediet poradit 🙂

chasencha
26. nov 2008

jahodka dakujem ti 🙂 skusim sa teda spytat a ked nie tak pojdem do tej 1.triedy

emjee
3. jan 2009

anke • 1d • Dnes o 10:59
Ahojte, mam dotaz, zda nekdo cestujete vlakem s mrnouskem ... zvazuju cestu Brno - HK nejakym EC, ale nemam vubec zkusenosti, vlakem normalne nejezdime ... ale autem se bojim kvuli mrazu a snehu. 😅

Muzou vubec tak mali prckove (8M) do vlaku?
Pak sedi v kocarku nebo v autosedacce nebo na kline?
Jake mate zkusenosti, jak to prckove zvladaji?
Kupuje se jim detska jizdenka?

Diky za info.

dzany • 1d • Dnes o 11:02
ahoj!
já pojedu tenhle týden vlakem s Nelčou na Slovensko 😉
taky jsem jely dyž měla 9měs. a měla jsem pro ní autos.vajíčko a hezky v ní vydržela celou cestu.
Jináč určitě bych volila vlak s oddílem cestujíci s dětmi do 10let, kde máš jistotu že si s malou sedneš a nebudou tam opruzovat nějaký kořáci a pod... za jízdenku určitě neplatíš myslím až do 6let. ale kdybys jela v klasickém vagonu tak doporučuji koupit pro ní místenku abyste seděly obě dvě.

anke • 1d • Dnes o 11:25
ahoj dzany, diky za tip, ja nevedela, ze jsou oddeleni pro deti 🙂 to musim vypatrat 😵

many • 1d • Dnes o 11:33
teda tak na tím jsem taky nepřemýšlela,já myslela,že bych ho nechala prostě v kočárku,kolikrát jsem tak viděla jet maminy,ale je fakt,že to bylo třeba jen 30 km 😉 dešlí trasu nevím

many • 1d • Dnes o 11:33
delší 😀

dzany • 1d • Dnes o 11:38
no v kočárku jí můžeš taky nechat, ale když pojede víc lidí, tak se do uličky ten kočárek asi nevejde, tá autosedajda je praktickejší a naše malá v ní i hezky spinkala.
anke - když vyhledáš na idosu spoj tak tam máš i řazení kde by měl být tenhle vagon uveden, je to převážně společné i pro vozičkáře, takže je tam plac i na odložení toho kočárku 😵
no my máme vždycky hromadu zavazadel, takže nám nic jiného nezbýva jenom jezdit tak, abychom neomezovali ostatné cestujíci

plostice • Dnes o 11:55
Cestování EC s kočárkem je v pohodě. Když měl malej 5 týdnů, jeli jsme trau Brno - Praha a zpět. Je tam vagón pro přepravu spoluzavazadel, kterej je propojenej s normálníma místama k sezení. Jsou do něj široké dveře, takže se v pohodě dostaneš s kočárem, který tam zaparkuješ, dítě v něm můžeše nechat, protože je tam krásně teploučko, skoro to nedrncá a navíc po straně toho vozu jsou sice sklapávací, ale pohodlná sedadla, takže můžeš sedět přímo u kočárku. Zvláštní jízdenka se nekupuje, sedačka vyžadovaná není, protože tam nejsou bezpečnostní pásy (narozdíl od dálkového busu, kde Tě bez sedačky vůbec nesmí vzít). Když jsme jeli z Prahy, nebyl z tech.důvodů takovej vagón pro spoluzavazadla zařazenej, tak jsme vzali normálně kočár do kupé, i když jsme ho museli rozložit (neprojedem dveřma). Korba se hodila na sedadlo, podvozek scvaklej na zem a nikdo neměl problém. Naopak průvodčí říkal, že pokud by někdo nadával, ať ho vyženem, protože s kojencem máme přednost. Jinak takhle dost často jezdím trasu Brno - Olomouc a je to vždy bez problémů. Akorát si v normálním rychlíku vybírám málo natřískaný spoje. Ale v Ec je to naprosto pohodička.

janeyzelvicka
3. jan 2009

Já jela s Kristýnkou vlakem, když jí byly asi 2 měsíce - Ostrava - Brno a zpět, sice tím otřískaným rychlíkem, ale zas to mělo oddělení pro cestující s dětma - sice tam seděli i studenti a důchodci.... Kočárek jsem netahala, ale určo by tam šel někam uschovat (jak je ta sekce úschova během přepravy). Malá byla v nosítku, zvládla to perfektně, spala nebo se smála na lidi kolem.
Pak jsme jeli, když ji byly 4 měsíce, pendolinem ostrava - praha a zpět, taky spinkala nebo se koukala. Tam sice oddělení pro matky s dětma nebylo, ale tak sedělo se v pohodě, malá byla hodná a lidi o ní ani nevěděli.

Jak už holky psaly, jízdenku nepotřebujou, ale pak nemají nárok na sedadlo. Pokud je už mimi 8měsíční, možná bych mu ale sedadlo pořídila, at se nestane, že je vlak napráskaný a vy byste se museli nějak tísnit. A taky mu asi vzít nějaké věci na zabavení, aby se nenudilo...

majaaita
14. jan 2009

Pokud má vlak oddělení pro přepravu matek s dětmi, máte nárok říct průvodčímu, aby lidi bez dítěte vyšoupl jinam. Cestuju vlakem s oběma dětma hodně, většinou volím první třídu, ale na kratší vzdálenosti jsou ty kupé super, průvodčí mi je vyprazdňuje sám bez ptaní 🙂

Doporučuju vzít nějakou deku a plínu, plínu pod mimčo a deku srolovat na kraj sedačky, houpání vlaku je docela uspávadlo.

Vlhčený obrousky, protože špína je všude, a hodně hraček, koukání ven z vlaku se u malých dětí nedoporučuje kvůli příliš rychlýmu míhání krajiny kolem.

misalka
24. jan 2009

😀

tomasek06
11. aug 2009

Tak se s váma podělím taky o zkušenosti. My jezdíme vlakem už jak bylo malému 3 měsíce a vše v poho. Dokonce jsme se teď vrátili z dovči. Jeli jsme vlakem do Bulharska a malý nechtěl ani po 35 hodinách vystoupit. Byla to super cesta jeli jsme lůžkovým vozem a malý tam spal lépe jak doma. To to houpání. Pořád běhal po celém vlaku a chodili s taťkou do jídelního vozu.

majatob
22. nov 2009

ahojte, taky pridam svou trosku do mlyna..jezdim s malym od jeho 5 tydnu minimalne ctyri cesty mesicne a zatim vzdycky bez problemu. Obcas je to unavujici, ale spis pro me nez pro nej 😀 zatim mame nejdelsi cestu za sebou asi 7 hodin, jinak vetsinou neco mezi 1,5-5,5 hodinama 🙂 nejlepsi je kdyz je vozickarsky kupe, tam si beru sebou kocarek, jinak klasika-bud 2.trida nebo kupe pro cestujici s detma a kocarek na te chodbe u zachodu (v tech letadlovych vozech je na jedne strane vetsi prostor nez na druhe 😉 ).. kdyz byl uplny miminko, tak jsem odepinala korbicku z podvozku a v ni ho dala na sedadla.. 🙂 ted uz musi sedet jak velkej kluk na svym nebo na kline kdyz neni misto.. no a kdyz jede mooooc lidi, tak 1.trida, ale to vyjmecne 🙂

barcaldine
18. jan 2010

Ahoj, dlhsie tu nikto nepisal ale snad sa mi niekto ozve.
Zijeme s manzelom v CR ale rodit chcem ist domov na Slovensko do Kosic. Po porode mam v umylse cestovat domov asi tak po 2 - 3 tyzdnoch (zalezi na mojej kondicii 🙂)
Uz sme sa viac-menej rozhodli cestovat vlakom, nocnym IC, hlavne koli bezpecnosti. Mate niektora skusenosti s cestovanim s tak malinkym babätkom (2-3 tyzdne) vo vlaku? Mali by sme kupe s manzelom sami dvaja, teda traja, takze sukromie zabezpecene.
Dakujem za odpovede a nazory.

chumac
20. jan 2010

Ahoj. Ja som teda cestovala prvá krát so synom, keď mal asi 2-3 mesiace vlakom. Nočným lôžkovým vlakom Brno - Kysak. A úplne v pohode. Ja mám kočík Chicco, kde sa dá hlboká vanička použiť ako autosedačka. Malý nám zaspal už v aute, potom sme ho len preložili do vlaku, vôbec sa pri tom nezobudil. V noci sa mi zobudil len raz na kojenie a krásne spal až do rána. Možno lepšie ako doma, ten monotónny zvuk a kolísanie ho uspávalo. Spal teda celú dobu v kočíku. Teraz, keď už je starší, tak spí so mnou na dolnej posteli, len je to už náročnejšie so zapávaním, lebo po mne lezie. Ale spí mi tam krásne. Takto som už cestovala viac krát sama s malým a nikdy nebol problém. Uvidíš, ako sa budeš cítiť po pôrode, ak môžeš zostať u vašich, tak sa nikam neponáhľaj. Mne teda zo začiatku veľmi pomohlo, že som bola u našich. 😵 Držím palce, nech všetko dobre dopadne a šťastnú cetu. 😵 😎 Len nechápem, prečo chceš rodiť na Slovensku a ako to vôbec máš s poistením....ale to sem asi nepatrí 😉

barcaldine
20. jan 2010

Ahoj chumac.
Dakujem za odpoved, tiez si myslim ze malicky bude hlavne spinkat, takze to zvladneme 😉 Ale som rada za kazdu skusenost. Pises ze ti pomohlo ze si bola u vasich, rodila si tiez na SK?
Dovodov preco chcem ist rodit na slovensko je viac. Je sice pravda ze by mi bolo pohodlnejsie prebehnut do nemocnice v MB,ale zial babicky su obe pracujuce a mohli by prist pomoct len na chvilocku a asi ani nie hned po porode. Je to nase prve dieta tak myslim ze sa mi pomoc a rady skusenych zidu. Dalej je tu ostatna rodina, ktora sa tesi na maleho a vsetci by za nami prist nemohli, tak je troska jednochsie sa presunut mne tam. No a kedze si socialku a vsetky nelazitosti platim na slovensku, tak koli materskej a rodicovskemu (teda koli papierom) a takisto aj tej jednorazovej davke (teda pokial sa financii tyka)
Zdravotne poistenie mam uz v CR. Ak chces, napisem k tomu viac, teda ako to funguje. Takze suma sumarum, sa mi oplati cestovat domov a potom sa vratit 🙂 i ked viem ze to nebude az taka sranda. 😝

chumac
20. jan 2010

Ja som chcela rodiť tu v Brne, aj preto, že tu mám všetky poistenia ale aj si myslím, že je tu trošku lepšia zdravotnícka starostlivosť. Hneď po pôrode prišla moja mama na týždeň. Aj manžel mal dovolenku. A keď mal malý asi 3 týždne, tak sme šli na Slovensko ( autom), lebo tu robil niekto rekonštrukciu bytu a bol tu hluk. Nakoniec sa to úkázalo ako super nápad. Aj naše babičky chodia obe do práce, ale švagriná je na materskej, tak som dosť času trávila aj u nej. A tiež mal malý dosť koliky a plakal večer, ale babky mi ho nosili a ja som si šla ľahnúť. Atď.
S tými papiermi to budete mať super, lebo my sme čakali na Slovenský rodný list pol roka 😖 Prosím ťa písni mi do IP ako je to s tým zdravotným poistením. Možno budem musieť byť mesiac pred pôrodom na Slovensku a práve sme riešili, ako by to bolo, keby som náhodou predčasne porodila. Dik.
Čo sa týka cestovania s deťmi vo všeobecnosti je podľa mňa najdôležitejšie tvoje odhodlanie, že niekam chceš ísť, počítať aj s komplikáciami. Ja som vždy verila, že sa to nejak zvládne. Na Slovensku som bola vlakom asi 5x. Nikdy som nemala problém. Teraz čakám druhé bábo a za mesiac sa chystám ísť zasa k našim vlakom. Všetky veci mi manžel naloži v Brne a s vyložením mi vždy pomohol sprievoca. Už sme boli aj na dovolenke na Rodose lietadlom, keď mal malý 8 mes., tiež sme to zvládli. My sme takí cestovatelia.
Hlavne si netreba robiť starosti s tým, čo si pomyslia ľudia, keď dieťa bude plakať. Nech si trhnú nohou. Malý mi v lietadle strašne plakal, lebo bol unavený a nevedel zaspať. Na mňa dôchodkyne kukali, jak na hroznú matku, že ho neviem utíšiť. Ale mne už sú také veci ukradnuté.
Som sa rozpísala. 😵 Držím palce, nech všetko dobre dopadne, hlavne cesta. Ale fakt sa neboj, vo vlaku bude spinakť ako v bavlnke.

barcaldine
21. jan 2010

🙂 Dakujem za povzbudenie. Mna ani nedesi tak cesta s malickym, ako cesta s manzelom hehe, ten vsade najde kompilkacie 😀 ale snad si poradim aj s nim. Pisem do IP o poisteni.

vierkasteffi
19. apr 2011

Babenky cestovali ste niektora z vlakovej stanice z bratislavy s babatkom v kociku? Ako ste sa dostali na nastupiste?