Taliansko alebo Chorvátsko?

takaakoty
17. júl 2018

Zdravim vsetkych, prosim pomozte mi rozseknut moju dilemu. Je lepsia dovolenka s detmi v Chorvátsku alebo v Taliansku? Zaujímajú ma osobné skúsenosti ludi, ktori boli aj- aj. 🙂 V Taliansku sme este neboli, muzovi sa tam nechce, ale vraj plaze su tam pre deti super, tak mam chrobaka v hlave. Ist radsej na istotu do chorvatska, ktore sice uz neohuri alebo ani nesklame, alebo risknut Taliansko aj za cenu, ze to bude horsie...Dakujem

kikiballa
17. júl 2018

@takaakoty podla toho kde do talianska chcete ist. Sicilia a kalabria ohuria a este ako.

pininka
17. júl 2018

My ideme prvy rok do chorvatska,predtym sme stale skoncili v taliansku a to nas nikdy nesklamalo. Pre rodiny s detmi je to naj.

takaakoty
autor
17. júl 2018

@kikiballa My nechceme ist letecky, chceme ist autom. Cize do uvahy prichadza sever talianska, nechce sa nam s deckami ani sediet v aute 15 hodin.

pininka
17. júl 2018

@takaakoty my sme uz ako deti chodili do lignana, je to sever, pineta cast lignana je kludna, vhodna pre deti. Raz sme isli asi do polky talianska. Vyhoda bola ze tam nebol taky natresk,bol to perfektny rezort, ziaden slovak,iba dva ceske pary. More bolo krasne, v pohode sme mohli lezat, plaz bola normalne obsadena. Bolo to Lido di Spina.

babi81
17. júl 2018

@takaakoty na sever by som nesla.my tiez chodime jedine toskansko, puglia, kalabria, elba, sicilia alebo sardinia

kikiballa
17. júl 2018

@takaakoty tak potom urcite chorvatsko, napriklad krk,hvar,brac 🙂 krasne ostrovy...sever talianska nic moc co sa mora tyka

ragulca
17. júl 2018

@takaakoty jednoznačne Taliansko. Oveľa lepšie prispôsobené pre rodiny s detmi

takaakoty
autor
17. júl 2018

Dakujem vsetkym 🙂 Dilema stale trva, nakolko aj medzi znamymi prevladaju rozdielne nazory...kazdy chvali nieco ine :D Tak kedze sme uz chorvatsko videli, sice iba tri miesta, skusime tentokrat asi taliansko.

pralinka99
17. júl 2018

@takaakoty taliansko je lepšie určite

pralinka99
17. júl 2018

Určite taliansko ale neviem prečo nechcete na sever lignano je top pre deti nič lepšie som nevidela osobne ale celé taliansko je lepšie než chorvátsko

sorciera24
17. júl 2018

s detmi, jednoznacne Taliansko, bola som tam 10krat, s detmi 5, v Chorvatsku sme boli (ale bez deti).....tam by som s malymi detmi nesla.....pre deti je top piesocna palz a pomaly vstup do mora, tepla voda a nejake tie vlnky....toto v HR nie je, sutre pod nohami nechcem a voda vsade, kde sme boli bola studena.....ano, je cista priezracna,a le to ej asi tak vsetko.... a odporucam hned sever ....nam sa velmi paci Lignano.....aj tento rok ho uz mame za sebou a bolo super....

slniecko87
17. júl 2018

Baby ktoré ste boli v Lignano, vedeli by ste odporučiť overené Ubytko príp. Posunúť kontakt. Vdaka

sorciera24
17. júl 2018

@slniecko87 my chodime cez talianske agentury.....bud si vyberies na ww.lignano.it alebo my uz konkretne overene mame www.marinablu.it a ww.abitarelignano.it

senta_sofia
17. júl 2018

@takaakoty urcite Taliansko, Taliani miluju deti, uvidis, ked tam budes realne, vzdy sa na dieta usmeju, prihovoria sa, zakyvaju a odraza sa to aj v poskytovanych sluzbach. My chodime do Bibione, pozvolny pristup do mora, plaz ma modru vlajku ako jedna z najcistejsich v Europe, to na margo reci, ake je v Taliansku more spinave(je tam to iste co v Chorvatsku, len vdaka piesku nie je take priezracne). Na plazi v kazdom sektore ihrisko, ciste WCka, bufety, prestravujes sa aj pri ubytovani s vlastnou stravou relativne lacno. Vecer nocny zivot na promenade, vies sa prechadzat donemoty, v stredisku je Lunapark, vedla v Lignane aquapark, krasna ZOO, ze sa vies premotat aj ked nevyjde pocasie, atd. Horsie to nebude urcite, je to ine 🙂

koralinka
17. júl 2018

@sorciera24 ake bolo pocasie a more teplota? My ideme utorok a bojim sa lebo toto leto....more nema sancu sa ani ohriat 😐

liduska12
17. júl 2018

@slniecko87 mna ocaril Hotel Colorado, skus kuknut priamo cez ich stranku, nie cez Booking.Ale este sme tam neboli, pojdeme az v septembri 🙂 ale strasne sa mi to paci pre deti, mame dvoch drobcov 🙂

sorciera24
17. júl 2018

@koralinka vyborne, cely tyzden 29-30 stupnov (co je ideal), akurat v stredu sme mali taku chladnejsiu - bolo 23 a zamracene,a le neprsalo, sme to vyuzili konecne na ZOO....more super....rano je chladnejsie,a le od obeda ako polievka....ono, ekd je dlho pyltke, rychlo sa vyhreje....a tam je teplejsie ako tu...

jaron
17. júl 2018

@takaakoty záleží ktoré miesto sa porovnáva. Viem porovnať iba Makarskú a Lignano. Okolie mora (krajina...) je určite zaujímavejšie v Makarskej, ale more pre deti jednoznačne lepšie v Lignane. Je dlho plytké, piesočné, pre deti ideálne. A asi aj teplejšie.

povuma
17. júl 2018

@slniecko87 my sme boli cez agentúru priamo z Lignano https://www.agenziafriulia.com/it/index.php
Všetky ich apartmány majú plážový servis v cene.

janedoe
17. júl 2018

@pininka my sme sa akurat dnes vratili a bolo super 😁
@liduska12 aj mna.... isli sme okolo neho a velmi mi padol do oka...takze ak nabuduce pojdeme este do hotela, tak ukecavam muza tam 😁

chiara8
18. júl 2018

Ahoj.V Taliansku to urcite nebude horsie.Mame tu krasne horuco stale cize pocasie mate istejsie.Viac moznosti hlavne pre deti.Aj ked je to cenovo trochu vyssie.Krasne more mas na Sicilii,Sardínia,Puglia.Urcite nebudete lutovat.Hotely,apartmany si pozrite cez Booking.A nemusite platit agentury.Ked ste uz videli Chorvatsko je cas na zmenu 😉

katrinka8
18. júl 2018

@chiara8 - no ani by som moc nepovedala, že cenovo vyššie ako to Chorvátsko teraz 😉 Ale určite lepšie (nielen) pre deti. Ale ja som zaujatá, Chorvátsko ma tak neuchvátilo 😇
Podľa mňa je to o prioritách celé, lebo cenovo, vzdialenosťou a cestou je to pomerne porovnateľné. Ubytovanie je podľa mňa lepšie v Taliansku, väčšina je na veľmi dobre j úrovni, aj čo sa vybavenia týka - klimatizácia, práčka, kávovar sú pomerne bežnou súčasťou vybavenia apartmánov, bazén, ihriská pre deti. V Chorvátsku je to často o tom, na čo človek natrafí... O službách sa ale diskutovať moc nedá - najmä na plážach je to s Chorvátskom neporovnateľné - Chorváti majú teda čo robiť ešte, aby dohnali plážové služby a čistotu pláží v Taliansku. nehovorím o čírosti mora - tam jednoznačne vedie Chorvátsko. Ale takmer všetky pláže na severe Talianska majú Modrú vlajku, to o niečom svedčí - čistota mora a pláže je teda jasná. Akurát pre piesok a jeho farbu v severnom Taliansku nie je more priezračné ako na kamienkových plážach v Chorvátsku. No a stálosť počasia - taliansky Jadran je jednoznačne teplejší a počasie na talianskej strane je stabilnejšie ako na chorvátskej strane.
No a množstvo aktivít, ak sa nedá kúpať - atrakcie, cyklotrasy, požičovne bicyklov, zábavné parky atď., atď..

hettinka
18. júl 2018

Asi záleží aj aké veľké deti a čo tam plánujete robiť. Naši radi šnorchluju, takze pieskové plaze by ich nezaujali.

chiara8
18. júl 2018

@katrinka8 Ja som este v Chorvatsku nebola tak ti neviem povedat.Ja zijem v IT piaty rok cize sluzby su tu ok.personal vsade aj hotely vybavene na takej urovni podla toho kolko si aj zaplatis za ubytovanie.A neviem ako pre koho je to cenovo vyhodne.Ale zhodujem sa s tebou v tvojej odpovedi.Vsetko ma svoje + aj - no ja na Sardiniu nedam dopustit.(Lampedusa) ....Uz sa autorka rozhodne ako uzna za vhodne ☺..

katrinka8
19. júl 2018

@chiara8 - my sme boli aj v Chorvátsku, a tam naozaj majú ešte čo robiť, čo sa služieb týka - resp. nie že by sa napr. nevedeli správať, nemali to, čo sľubujú a pod.., to vôbec, aj sú milí, aj príjemní, to nemôžem nič zlé povedať, práve naopak. Len mne to tam pripadá tak, že tam väčšinou súkromníci poskytnú hlavne to ubytovanie a to je všetko, nič viac. Že akoby tie mestá, čo vlastne naozaj žijú obvykle len z toho cestovného ruchu nemali žiadnu koncepciu pre tých turistov (o hoteloch nehovorím, to je iné). Mne to z velikej väčšiny príde ako "prišli ste k moru, tu ho máte, čo ešte viac chcete?" Vadí mi NEvybavenie pláží (o WC a sprche obvykle môže človek len snívať (nemyslím teraz tie niektoré maličké, súkromné plážičky, ale také verejné - mestské), nečistia ich ako Taliani, kopec odpadkov - lebo koše ak sú, tak neviem, kto a kedy ich vynáša, ohorkov z cigariet... Apartmány, keď si chce človek vybrať, sú v porovnaní s Talianskom drahšie + väčšinou to vybavenie je nič moc - ako, jasné, závisí, na čo človek natrafí - samozrejme, že sú aj lepšie, super vybavené atď. Ale keď si človek vyberá cez talianske agentúry, tak tie apartmány sú vlastne všetky porovnateľné, nemusí tam človek robiť nejakú mega selekciu a kompromisy - proste chápem, že cena pri pláži môže byť vyššia (ale ani nemusí), ale zase kvalita bývania je inak skoro rovnaká. V Chorvátsku napr. existuje množstvo ubytovaní, kde človek platí len za blízkosť mora a ubytovanie je fakt také biedne, že si radšej priplatí za lepšie, hoci je to už ďaleko od mora... (a to si nemyslím, že by sme boli nároční, len niekedy keď vidím, mám pocit, že ako nájomca by som sa niektoré apartmány hanbila v takom stave niekomu požičiavať) Plus to, že v podstate keď sa nedá kúpať poväčšine sa s malými deťmi nedá v tých mestečkách nič robiť, len v apartmáne sedieť, prípadne sa prejsť (len to asi také malé deti nebude dlho baviť) - chýbajú mi tam dostupnejšie detské ihriská napríklad, nejaké požičovne bicyklov, dobudované nejaké cyklo-chodníky, zábavné parky (alebo aj obyčajné parky) a také veci...Mne proste Chorvátsko príde super pre ľudí bez detí, čo chcú totálny kľud, pokoj, súkromné pláže so zákutiami, romantické prechádzky ... Ale nemôžem si pomôcť, zase to musím povedať, chýbajú im hlavne tie hygienické zariadenia na verejných plážach a viac čistoty...

hettinka
19. júl 2018

Podľa toho, kam človek ide. My chodíme do HR výlučne do hotelov, 3-hviezdičkové minimálne. Tento rok sme boli v 4-hviezdičkovom rezorte Crvena Luka, tam pomaly ani Slováci neboli, autá samé D, A, BG, CH ... služby na úrovni, krásne prostredie, čisto, príroda, vybudovná pláž s plážovým servisom, jedlo fantázia (síce len PP, ale nám stačí, vodu sme si kúpili do chladničky v supermarkete tam lacno). Hneď vedľa rezortu je zábavný fun-park https://www.funparkbiograd.com/ a kúsok ďalej adrenalínové centrum - opičia lezecká dráha, bike požičiavali, na Vransko jezero je možnosť ísť na štvorkolky, alebo buggy-autáíčka na také "safari", výlety loďou sa dajú bežne, my sme si požičiavali loď na celý deň https://www.rentaboatlovestory.org/ ... všeličo sa dá, len si treba pozisťovať.

Cez veľkú noc sme boli tiež v hoteli Sol Garden Istra v Umagu, tiež 4 hviezdy a super bolo, aj strava, služby, wellness...
Na Istrii je aj aquapark veľký pri Novigrade.

Sa nečuduj @katrinka8 , ak ludia tam idú do apartmánu za 20 eur na osobu, jedia sáčkové polievky, nechcú ani 5€ minúť navyše a tlačia sa na mestskej pláži, že potom nadávajú na HR, že je preplnené a o ničom služby. Tie služby niečo stoja ...
A že sú pláže špinavé? A kto tam tie odpadky hádže? Asi nie miestni ... sú to títo apartmánoví turisti, nakúpia si veci v supermarkete, ovocie, a všetky obalíky, kôstky z broskyne, špaky nechajú na pláži.
Hotelové pláže sú vybavené, aj WC, sprchy a čistia denne, ráno sme videli z loďky aj zbierať ježkov. Teda nie tento rok, ale na juhu v Drveniku, v Gradaci to robia aj popri mestskej pláži.

S IT neviem porovnať, bola som tam len na poznávačke, pri mori nikdy. Ale boli sme 2x po sebe v Albánsku a aj tam, hotely a pláže hotelové super, do apartmánu by som nešla.

brisilda
19. júl 2018

za mna jednoznacne Taliansko ! plaze suprove piesocnate, more prijemne teple , boli sme Eraclea Mare . Krasne mestecko , zo Ziliny to bolo 9 hodin v aute po dialnici , detske ihriska , aquaparky v blizkosti Benatky

grossmann
19. júl 2018

Taliansko - lignano, bibione, jesolo...to je sever, z BA za cca 7hod si tam...my chodime na noc,deti prespia...
Taliansko lebo:
1.vybavenost plaze - slnecnik,lehatko,wcka,sprchy, bufet,kaviaren, ihriska, chodnik, plavcik, pozicanie clnov a atrakcie, zmrska...
2.piesok a teda nekonecne moznosti hier a sportov
3.pozvolny vstup do mora
4.rovina,takze z hotela na plaz leharo prechadzka, v jesole napr hotel priamo pri plazi
5.cez obed sa mas kde schovat aj na plazi (kaviaren, slnecnik, ihrisko...) A nemusis nutne na hotel, piesok a zelen a teda neni to take vyprahnute a horuce ako beton
6.nemusis menit peniaze,je tam €
7.obchody ako dm,lidl...takze netreba nic nosit,vsetko kupis a dokonca lacnejsie (cestoviny napr 1kg za cca 0.30€)
8.fantasticka kava za 1-1,50€ co tu nenajdes nikde hahaha
9.su profamily orientovany, miluju deti, nevadi im hluk, detske kutiky vsade, detske stolicky, ihriska...
10.apartmany super vybavene - pracka,mikrovlnka,kanvica,rura,castkrat vonk.gril, bazen...
11.platis za apartman bez ohladu na to kolko je v nom ludi - my sme boli davno aj 8 v 6miestnom a nikoho to nezaujimalo...v chorvatsku platis za osobu
12.od 1.9 je u nich po sezone takze o viac ako 50%lacnejsie...treba hladat...my ideme v sept. na 2tyzdne za menej ako keby sme v auguste sli na tyzden
13.su turisticky orientovany-mily,napomocny,vdacny,vecne usmiaty....nenarazili sme na nechotneho taliana, co by hundral ze cosi chces..
Zato chorvata obtazujes (aspon co mame skusenosti ;) )
14.promenady,obchodiky,chodnik po plazi...takze nekonecne moznosti ako stravit vecer, prechadzka, bicykel....

Za mna chorvatsko stacilo tych par x co sme boli a nie dakujem, my uz len taliansko kym mame male deti, potom mozno cosi letecky dalej

hettinka
19. júl 2018

mna od Talianska odrádzajú tie rady slnečníkov, čo sú pomaly na každej fotke, najmä teda na severe. Toto je foto z Rimini teda... ale všade je to podobné.
My sme mali toto v Albánsku, ale aspon nie tak široko, len pár radov slnečníkov ... ale je to také "umelé". V HR je prírodný tieň zo stromov a tento rok sme mali aj slnečník a lehátka k dispozícii, ale boli rozložené rôznorodo, dalo sa aj tak nájsť v zákutí, že človek iných ľudí ani nevidel.

babi81
19. júl 2018

@hettinka nie vsade v it to vyzera tak, vyzera to aj takto len sa netreba zastavit na severe