Prvý kvások

siska1313
22. apr 2018

Ahojte, babule. Mám otázku: založila som di svoj prvý kvasok a moja Esterka má dnes 10 dní. Ako vyzerá kvasok? Je taký hustejsi? Lebo ten zaciatocny, kým som z neho neodobrala, bol tekutejsi. Je to v poriadku, že je hustý? A mal by kvasok trošku smrdiet?☺ Pripajam fotky mojej Esterky.

inka04
22. apr 2018

Ja som zakladala svoj, Marian sa volal, ale nakoniec som ho po 17 dnoch vyhodila, lebo splesnel. Je pravda, ze som asi jeden den cca na 7 zabudla prikrmit, ale celkovo mne nebublinkoval. Nieco som zamrazila, po 13 dnoch, ale myslim, ze mne sa neujal. Mne velmi dobre funguju darovane🙂

siska1313
autor
23. apr 2018

A kedy prestane rásť, resp.kedy môžem z neho piecť? Na ten 14.deň, či keď bude rásť 30 dní, tak až potom?

inka04
23. apr 2018

Na 14.den by mal byt ok🙂 Mne velmi nebublinkoval neviem.

ink
23. apr 2018

@siska1313 počuj a vedela by si jeho pach k niečomu prirovnať? je to skôr acetón? alebo mladé vínko?

siska1313
autor
24. apr 2018

@ink skôr asi to vinko. Kvasok stale rastie, aj keď bude ešte kvasit, na 14.deň môžem niečo upiecť? Keby bol zlý, tak mi len cesto nenakysne, či ako zistím, či je kvasok v pohode?

ink
24. apr 2018

@siska1313 tak ked vínko, tak to je na jednotku.
možeš v podstate aj teraz skúsiž nejaké light verzie. Napríklad môžeš skúsiť kváskové lievance, alebo buchtičky, halušky.. Potom ten chlebík. Ako spoznáš, že kvások je ešte výmyselník...to je rôzne, niekedy nevyskočí chlebík, niekedy je striedka chlebíku taká zgučkaná (niekde bublinky, niekde taká hustá surová zmes), alebo prierez chlebom má veľkú dieru. jednu, kludne aj cez polku chlebíka.. To má vela obmien.. Radsej sa spstredme na to, že sa hneď ukáže ako silný kváskový frajer 🙂

siska1313
autor
24. apr 2018

@ink ďakujem krásne😘 luevance som skúšala vtedy, keď som na štvrtý deň odoberala z kvasku. Boli mi ľúto vyhodiť, tak som spravila tie bezpracne lievance z knihy kvaskovanie. Boli chuťovo úplne iné ako klasické, ale jedla celá rodina. Tak hádam to bude ok😉 ešte raz ďakujem obom kočkám za radu 💖

ink
25. máj 2018

@siska1313 tak to si šikula, moje prvé kváskové lievance chutili ako pivo :D prekysli mi proste a ja som ich vzala na výlet ako desiatu pre malého... Keď vidím tie fotky z toho výletu fakt na nich ja aj malý hádžeme ksichty ako by sme pili pivo a nie jedli lievance 🙉

barborituska
21. nov 2018

Mile baby,vie mi niektora vysvetlit ako zacat s kvaskom? Ako ho ziskat, ako ho udrziavat a ako casto treba piect napr chlebik...
Som z bb. Dakujem

veronice
22. nov 2018

@barborituska ahoj, pridaj sa na fb do skupinky Kváskové pečenie - najdes tam rozne clanky na tuto temu a dievcata co su tam velmi rady poradia 🙂 a taktiez stranka www.kvaskovanie.sk - tam najdes fakt uplne vsetky info ;)

barborituska
22. nov 2018

@veronice diik

dena22
13. apr 2020

kvasok sa da pouzit uz na 4.den od zalozenia, netreba ho krmit 14 dni bez pecenia, potrebuje teplo, idealne stabilnu teplotu, a potrebuje krmit pravidelne, ak nie je v chladnicke, inak je "hladny" a pokazi sa. Ale nie je to ziadna veda, muka + voda a prirodzene sfermentuje.