Tipy na kváskovanie pre deti

ink
25. máj 2018
ink
autor
25. máj 2018

Ahojte baby,
keďže môj základný dôvod prečo som začala kváskovať je môj (takmer) dvojročný syn, sliedila som najmä po informáciách o detskom kváskovaní. Myslela som, že ak by ste chceli, mohla by som postupne pridávať tipy, ktoré mňa samú prekvapili, ale zároveň sa mi aj osvedčili.
Prvým je JABLČNÁ VLÁKNINA.

ink
autor
25. máj 2018

toto je tip "za málo peňazí, veľa muziky"

ink
autor
25. máj 2018

Načo je to dobré?

Deti potrebujú vo svojom jedálničku 5krát väčšie zastúpenie tukov a 3krát menšie zastúpenie vlákniny ako dospelý. Je to tak jednoducho preto, že malý vyvíjajúci sa organimus má iné potreby ako telo dospelého človeka. Vlákninu rozlišujeme na rozpustnú a nerozpustnú. Rozpustná je zastúpená práve v zelenine a v ovocí, a nerozpustná napríklad v múke. Pre správne fungovanie črevného mikrobiómu je vhodné kombinovať rozpustnú a nerospustnú vlákninu, tak dosiahneme lepšiu imunitu (imunita sa tvorí v črevách).

Ako ju použiť?
do celého receptu stačí dať 1 - 2 čajové lyžičky. Nemiešam ich zvlášť s vodou, len pozorujem, či netreba potom dať o niečo málo viac vody priamo do receptu.

Na chuti nič nespozorujete, len zvýšite zdravotné benefity takéhoto pečiva.

3009
25. máj 2018

Super, lebo ja som ju kúpila nevedela som ju ako použiť pri pečení.

ink
autor
2. jún 2018

Tak, dnes odo mňa ďalší typ v kváskovaní pre deti. Chlebové korenie.Už ste o ňom predpokladám počuli, rasca sa do pečenia chlebíka používa ozaj bežne. Chlebové korenie, ktoré si miešam ja okrem rasce obsahuje aj fenikel a koriander. Odporúča sa mlieť ho čerstvo priamo pred použitím, ale úprimne, vyťahovať mlynček kvôli jednej lyžičke korenia je pre mňa otravné.
Zmes práve týchto korenín uľahčuje trávenie chlebíka.
Koriander :
Podporuje imunitný systém, prevencia civilizačným ochoreniam
Antiseptické, antimikotické a detoxikačné účinky
Podporuje trávenie a vylučovanie žlče
Pomáha pri nechutenstve (anorexia a bulímia)
Odstraňuje plynatosť, bolesti brucha a žalúdka
Podporuje hojenie pokožky a kožných chorôb
Zabezpečuje dobrý stav kože a vlasov
Odstraňuje bolesti a zápaly kĺbov
Upokojuje nervový systém, dodáva energiu
Povzbudzuje funkciu mozgu a sústredenia
Zlepšuje kvalitu spánku
Pomáha pri bolesti hlavy (migréna)

Fenikel :
Pomáha pri strate chuti do jedla,
Lieči prekyslený žalúdok
Zmierňuje zápaly
Pozitívne vplýva na dýchací systém

Rasca:
Podporuje imunitný systém
Chráni bunky pred voľnými radikálmi
Podporuje trávenie
Odstraňuje plynatosť
Zvyšuje chuť do jedla
Podporuje vylučovanie žlče
Antiseptické účinky
Prevencia proti Anémii
Podporuje krvotvorbu
Detoxikuje telo
Pomáha pravidelnému vyprázdňovaniu
Prevencia Osteoporózy
Podporuje pevnosť kĺbového a kostného tkaniva
Účinná prevencia srdcovo-cievnych ochorení
Znižuje vysoký cholesterol a krvný tlak
Močopudné účinky
Odstraňuje nadbytočnú vodu z tela

Samozrejme, že do chlebíka môžme pridať všelijaké možné koreniny, oregáno, provensálske bylinky.. Ale pre detičky odporúčame túto kombináciu pre uľahčenie trávenia, zníženie plynatosti, a celkovo chlebík prevonia.

ink
autor
31. júl 2018

Tak po čase sa ozývam s ďalšími tipmi 🙂
Ako isto viete, kvások nemá rád kov a reaguje naňho. Najlepšie je pracovať s kváskom v prírodných materiáloch (bambusová miska či sklo..) Kvások v umelohmotnej nádobe dokáže čiastočne "vytiahnuť" škodliviny z plastu a preto je najlepšie pri pečení používať misku zo skla. Vieme tak aj ľahšie skontrolovať stav kvásku - bublinky.