Bielkoviny v potrave

katkanova
5. máj 2013

ahojte. zaujimalo by ma, ci si davate pozor na to aby strava vasho dietata bola dost bohata na bielkoviny. v nasej rodine sa maso jedavalo tak 1x tyzdna, osobne som bola dieta co nechcelo jest skoro nic, takze nejake vajicka, ci strukoviny mi nehrozili 😀 nasa strava doma bola taka typicka slovenska-zemiakovo-mucna... teraz v dospelosti citim deficit hlavne co sa tyka ovocia a zeleniny a doslova sa nimi napchavam, ale masu som stale nejak zvlast na chut neprisla. mam samozrejme sklon krmit nasho malehop podobne ako jem sama, ale vzdy ked je nablizku svokra, bzuci mi okolo usi o bielkovinach, ze dieta ma min 3x do tyzdna jest maso a ryby a ostatne dni min strukoviny, ci vajicko - zaujimalo by ma ci vy vase deti stravujete takto, a ci mate pocit ze je to naozaj dolezite. nerada by som nieco zanedbavala, ale fakt sa neviem ubranit pocitu ze brokolica s cestovinami je rovnako dobry obed ako kuracie prsia, alebo ze ked zje rano sojovy jogurt, bielkoviny su vybavene 😕

srdiecko9
5. máj 2013

@katkanova ja davam dcere maso patkrat do tyzdna..samozrejme, ked to jeden tyzden nevychadza, nic sa nedeje. Vzdy ma v tyzdni nejaku polievku, kde su strukoviny, a aj ten hrasok napr. v ryzi a tak. No a ovocie a zelenina je samozrejmost. Ja si myslim, ze cestoviny s brokolicou je dobry obed. Ci ryza, cestoviny, zemiaky by mali byt, k tomu nejaka zelenina a aspon 4x do tyzdna aj masko. Vies, to maso obsahuje bielkoviny, ktore su tiez potrebne, hlavne u deti do styroch rokov na spravny vyvoj mozgu, obsahuje zelezo a dokonca aj vapnik. A strukoviny su zasa velmi vdacne jedlo, pretoze obsahuju vela prospesnych veci pre telo. Inak ked uz maso z nejakeho dovodu nedas, prave tymi strukovinami ho v podstate nahradis, ale aj tak by som maso urcite davala, pretoze dieta sa stane velmi lahko chudokrvnym.

katkanova
autor
5. máj 2013

@srdiecko9 no ja som prave chudokrvna bola a odkedy jem viac masa (sice ziadny masozravec zo mna stale nie je) sa citim silnejsia, menej unavena, takze zmysel to dava ... len keby mna priatel do toho masa netlacil, ja by som ho asi nejedla vobec, nieze by sa mi hnusilo, ale proste by ma ani nenapadlo ho co i len kupit 😀 a preto aj malemu ho asi davam menej nez by som mala, ale tak sa teda skusim polepsit 🙂

domak2
5. máj 2013

@katkanova je vela vegetarianov, a veganov, co nemaju problem ale dolezite je si vsetky ziviny doplnat. Z toho co pises tak to tvoje telo ziskava dost tazko. Ak si chudokrvna, tak na doplnanie zeleza su velmi vhodne strukoviny, brokolica, tmava listova zelenina, cvikla a podobne. Vstrebavanie podporuje vit C a zase znizuje vapnik, napriklad v mlieku a podobne. Pokial ti teda maso neprekaza tak bohate na zelezo je maso tmave, najma hovadzie.

katkanova
autor
5. máj 2013

ja keby som mohla zijem na pecive, ovoci, zelenine a mliecnych vyrobkoch 🙂 ale prave hovadzie je asi maso co mi najviac chuti - kedysi by som ho nezjedla ani pod hrozbou smrti... mam celkovo pocit ze maso ma velmi zatazuje, ale uz som pochopila ze ked ho jem v konecnom dosledku je to pre mna lepsie ... len som v tom dost nedosledna a tak mam trosku obavy ze ak som nedosledna aj v pripade maleho, aby som mu tym nesposobila do buducna problemy 😕

katkanova
autor
5. máj 2013
domak2
9. máj 2013

@katkanova no ja napriklad malej nedavam maso vobec, ale snazim sa aby jedla pestro, ma kazdy den nejaky druh strukoviny, pripadne brokolicu. Kupila som aj melasu, tak tu jej sem tam davam. Inak ja uz ine maso ako ryby nejem asi 5 rokov.