Odmieta dcérka kojenie preto, lebo si zvykla na fľašu?

Zodpovedané
25. mar 2019

Dobrý deň,

moja dcéra má 16 dní a snažím sa ju kojiť. Keď sa narodila, tak vážila 3,74 kg a po 2 týždňoch už 4 kg. V nemocnici nám dojčenie veľmi nešlo, keďže som mala veľmi bolestivé bradavky, ktoré krvácali pri kojení.

Skúsila som to s klobúčikmi a išlo to lepšie. Bradavky sa zahojili. Ale pár dni po tom, čo som prestala klobúčiky používať, je bolesť naspäť.

Išla som za laktačnou poradkyňou a tá mi ukázala, ako dcérku správne priložiť, aby sala mlieko. Mala som pocit, že dcérka nesaje, že len používa bradavky ako cumlík. S poradkyňou to išlo úplne bezbolestne. Keď som kojila sama, tak sa znova dcérka nechcela prisať. Akoby nechcela poriadne otvoriť ústa a každú chvíľu zaspávala.

Dnes ráno som sa zobudila s naliatymi prsiami a bolestivými pri dotyku. Keď som dcérku začala kojiť, tak zase zaspávala. Potom si ešte pýtala fľašu a vypila ešte 70 ml mlieka z prášku. O hodinu neskôr dalších 50 ml.

Je možné, že si dcérka tak moc zvykla na fľašu, a preto už nechce kojenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím, že je už neskoro a že by si dcéra navykla na fľašu. Je ešte malinká, inštinkty pracujú na plno.

Správne však tušíte, že fľaša dojčeniu neprospieva. Bolestivé prikladanie je veľmi pravdepodobne spôsobené tým, že dcéru dávate na prsník moc skoro, keď ešte nemá otvorenú pusinku.

Odporúčam tzv. samoprisatie, ktoré je u takto malých bábätiek veľmi úspešné. Bábätko si položte do tzv. sacej polohy, ideálne nahé alebo len v plienke.

Vy tiež najlepšie do pol tela v polosede/pololehu, urobte si pohodlie. Nechajte dcéru nech si prsník nájde sama, pomáhajte, približujte, chovajte, láskajte.

Bábätko sa prisaje samo, inštinktívne a správne. Takto sa bábätko dojčí samo, tak ako chce a ako mu to vyhovuje. Poloha zvyšuje inštinkt, spúšťa laktáciu, podporuje dojčenie.

Ak bude potrebné dokŕmiť, skúste dokŕmiť cievkou priamo pri dojčení.

Nič nie je stratené a je veľká šanca, že sa plne rozkojíte.

Držím palce


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová