Odsávam, bradavky bolia a už nevládzem

veronikamacejova
12. feb 2014

Baby, potrebujem radu. Po mesiaci mi malý začal štrajkovať na prsníku, týždeň nám nič nepribral a tak som začala odsávať-najprv s pákovou odsávačkou, teraz už tri týždne elektrickou, ale ako pri jednej tak aj pri druhej som už vo fáze, že nevládzem (malý má teraz tri a pol mesiaca) :( Bradavky ma tak bolia, že ich cítim akoby boli stŕpnuté, keď sa mi o ne šúchne látka, skoro "umieram". Áno, som cintľavka, ale fakt už nevládzem, ale nechcem sa vzdať, lebo zatiaľ pokrývam Šimonkove potreby, aj keď neviem dokedy, lebo je hladoš a treba mu viac...
A teraz k tej rade: čo mám robiť, aby neboli bradavky také citlivé? Ako to vydržať, keď mám odsávať, tak už pomaly plačem, že už zasa. Trpím a už nechcem :( (O tom, že nič z toho života nemám, lebo jediné čo robím je kŕmim malého - má reflux, tak papá každé dve hodiny, a odsávam....je to pre mňa peklo :( lebo ja som si vysnívala, že budem dojčiť a hotovo :( ).
S laktačnou som sa už radila, ale malý je na prsník "alergický", len ho vidí, tak vrieska, a nemám taký silný tok, aby bol vôbec ochotný sa prisať a pokúšať sa piť (a bojím sa, že tým, že sa zle prisával už od začiatku, kým bol dojčený, že by zle sal, nestimuloval by prsník a týmpádom by mi kleslo mliečko :( ).
Ak som niečo nenapísala, pýtajte sa, aby mohli byť vaše odpovede čo najpomocnejšie 🙂
Ďakujem vám 🙂

svetlusska
12. feb 2014
paula_1
12. feb 2014

a laktačná ti čo poradila? ja by som ti poradila ísť cestou zbližovania s malým. vykašlať sa na všetko, ľahni si s ním do postele, ty nahá do pol pása on tiež spite tak spolu - cez deň on na tebe, noste sa v šatke/ergonomickom nosiči, keď sa mu nepáči tvoj tok mlieka tak to treba poriešiť cievkou, ale to ti asi laktačná povedala... Nebude to úplne ľahké, ale všetko sa dá vyriešiť.

danielita18
12. feb 2014

ahoj aj ja som len odsavala a uplne ta chápem a mala som dobre mlieko lebo malý mi vydržal 3h ale odsavala som len do 7 týždna lebo potom mi moje mlieko zacal odmietat tak som musela zacat postupne odstavovat lebo mi to bol zbytocné ale ked si spomeniemnto obdobie tak to bola hrúza lebo tiez bradavky citlive, krvacali a ked som odsavala tak mi az zle zostavalo nema veru dobre spomienky tak dufam ze ak budem mat daslie dieta tak u bud normalne kojenie alebo radsej ziadne ale pokial mas take bolesti tak sa ti aj trosku cudujem ved ked uz mas 3a pol mesiaca tak si mu uz ten základ dala a myslím ze svet sa nezruti ked nebudes kojit aj ja som bola zo zaciatku z tooho nestastna ale vyrovnla som sa s tym a aj manzel mi povedal ze sa nemoze nato divat ako sa trapim ale nechcela som sa ta dotknut a neber to v zlom ale odstupom casu sa aj ty uz budes inak nato divat anebudes to brat ako nejaku tragediu ze nekojis a zbytocne sa trapis to neznamena ze ked mas dieta ze ty nemas pravo na normalny zivot a myslím ze kazda jedna matky ktora ma takuto skusenost ta pochopí keby si to vzdala ak ti uz ani laktacna nepomohla

monika541
13. feb 2014

@veronikamacejova používaš nejakú masť na bradavky? Nemáš náhodou mykozu na nich? V tom prípade by mohli byť aj tie bolesti. Odsavala som 11.5 mes.a hlavne čo ma hnevalo bol ten zabitý čas a neskutočná únava. Ale dá sa to. Používala som na striedačku bepanthen, calciovú masť, ciccadermu. No skús k dr zistiť, či nemáš mykozu. El.. odsávačka bola pre mňa šetrnejšia ako ručná. No čo je najdôležitejšie pre bábo, to je spokojná a oddychnutá maminka. Držím palčeky🙂

leanny
13. feb 2014

@veronikamacejova Fungujem podobne skoro rovnko dlho 🙂 Skúsila som všetko, čo laktačná radila, nepomohlo. Tento týždeň som už musela dať Nutrillon, lebo som odsávať nestíhala a nevládala. Dojčím v noci a doobeda, poobede a večer len fľaša (odsaté). Túto noc bol od tretej hore každých 15 minút. Poradiť ti asi neviem, pri prvom Nutrillone som revala, malý sa ale poriadne napchal a nič sa mu nestalo, pre mňa to bol aspoň jeden kľudný večer bez odsávania.
Ináč, používam vynikajúcu masť (netreba ju ani umývať) HPA Lanolin od Lansinoh, prírodná, mňa zatiaľ od bolestí zachránila.

cuculik1
13. feb 2014

@veronikamacejova a da sa ti na odsavacke nastavovat intezita? ja odsavam 11 tyzdnov od narodenia (nevedel sa prisat) s za ten cas ma bolela len jediny krat bradavka, aj mi pukla, natierala som dva dni bepantenom a na elektrickej odsavacke som znizila intenzitu tahu a pomohlo. inak tiez odsavam kazde tri hodiny, den noc a uz ma to ani nijak neunavuje, ide to celkom rychlo a za 10 minut mam odsate oba prsniky.

luba41
13. feb 2014

@veronikamacejova zavolaj si druhú laktačnú poradkynu, pomôže Ti prekonať štrajk..tu máš o tom napr...
http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pr... bradavky Ťa bolia z odsávačky, možno máš aj mykozu.. aj väčšie detičky sa naučili prisať naspäť na prsník, len to chce trochu výdrže.. 😉

veronikamacejova
autor
13. feb 2014

@paula_1 toto všetko mi laktačná poradila, len ja to pri tom všetkom stíham tak raz do dňa - telo na telo, a malý sa nerád nosí bruško na bruško :( takže vydržíme tak max. 15 minút a začne sa hnevať, takisto zatiaľ reaguje na nosič :(

veronikamacejova
autor
13. feb 2014

@danielita18 vôbec si sa ma nedotkla 🙂 ja len nejako nemôžem prestať, od tej únavy a bolesti už aj chcem, ale čosi mi nedá, nedovolí prestať... (aj to je tu problém, že z umelého sa nemôže vykakať, a to sme skúsili už tri druhy, tak si myslím, či to nie je veľa za taký krátky čas..., tak aj preto chcem, aby mal moje mliečko)

veronikamacejova
autor
13. feb 2014

@monika541 tiež mám masť bepanthen, ale nejako nevidím rozdiel :/ mykózu s najväčšou pravdepodobnosťou nemám, lebo nemám žiadne príznaky...okrem tej bolesti, ja si skôr myslím, že som taká citlivka :/

veronikamacejova
autor
13. feb 2014

@leanny my máme sem-tam podobné noci, že od štvrtej-piatej alebo šiestej nespí až do 9.30 :( môžeme skúšať hocičo, nezaspí :( až teda o 9.30 aj to len na polhoďku :( asi skúsim tú masť, ďakujem 🙂

ivad20
13. feb 2014

Ahoj Veronika,
mala som mesiac a pol totalne bolesti pri kojeni, furt som riesila vsetko mozne dookola, milion masti a nic nepomahalo. . Nakoniec to bola bakteria, mala som aj ragady a akosi som sa k nej dostala. Po tyzdni antibiotik bolo vsetko super. Doteraz lutujem, ze to trvalo tak dlho a ze nikoho nenapadlo to skontrolovat sterom. A to som bola v kontakte s 3 laktacnymi a 3 lekarkami. Ak nemas ragady, asi to bude nieco ine, ale predsa len, ked uz nic nezaberie, skus si to dat skontrolovat. Presne viem, co pises s tou latkou, ja som po byte chodila polohana, bolo to peklo, mam z toho traumu doteraz. Tak drzim palce, aby si to co najskor poriesila a naozaj, keby to neslo, kasli na to. Nema to cenu, to kojenie nie je az tak dolezite, aby si sa psychicky uplne vystavila. Mala ma teraz 3 roky, vidim to spatne, sice som potom kojila dlho, aj tak lutujem, ze som si tym musela prejst. Ozaj a nemyslim si, ze si citlivka, kopec zien vravi, ze ked kojenie/bradavky bolia, vie to byt strasna bolest...Tak vela stastia🙂

danielita18
13. feb 2014

ešte by som ti poradila umývať si bradavky v repíku, ale kúp si repík sypaný alebo ak máš nazbieraný svoj nie sáčkový a too je tiež dobrá vec má antibakterialne účinky a aj vela lekarov to doporucuje na rany a ja som to tak robila že som si bradavky v tom odvare umývala a pomohlo a asi by som tiež zavolala alebo zašla ku gynekologovi a spýtala sa ci tam nemôže byt nejaká baktéria co ti to sposobuje aj to býva ako píše ivad2O ale s tým repíkom nič nepokazíš ja po každej operácií som si tak liečila rez avždy sa mi pekne všetko zrástlo a nikdy mi nič nehnisalo a nezapalilo sa a ešte aké mliečko si malému skúšala ak si ešte neskúšala Hami alebo babylove tak skus a moj zo začiatku tiež horšie kakal a potom sa mu to upravilo ale často som mu robievala odvar z kamiliek a to vždy zabralo do toho odvaru som mu zarabala aj mliečko poradila mi to mama a aj doktorka a ze mu to mam davat pit aj namiesto caju a zase si kup len sypané kamilky žiadne sáčkové tie nikdy nemajú taký účinok

imanuel
13. feb 2014

Ahoj, viem o čom hovoríš, prvá dcéra pila 15 mesiacov odsávané mlieko, mala reflux, zahusťovala som Nutritonom. Strašne to bolelo, tie bežné mastičky mi vôbec nezaberali, myslela som, že umrem od bolesti. ☹ Potom sa v lekárňach objavila masť BIOCLIN, je to medicínsky lanolín, sú aj obklady, tie nie sú tak výborné ako masť. Stojí okolo 17eur, je to však nie až taká vysoká cena, vydrží dĺĺho. 😉 Aj keď mi krvácali bradavky, len som ju mastičkou natrela, nemusí sa oplachovať a mohla som úplne bezbolestne kojiť, či odsávať. 😀 😀 😀 To bola priam neskutočná pomoc! 😀 😀 😀
Vyzerá to ako reklama, nie je, veľmi mi to pomohlo. 😵
Skús, ak nebudeš mať bolesti, budeš oveľa kľudnejšia, malý to vycíti, bude aj on pokojnejší. 🙂 🙂 🙂
Ešte veľa čajov na podporu mliečka, tie z lekárne sa mi ťažko pili, strášne mi osobne nechutili. 😝 potom som začala kupovať Teekanne, v akciách je celkom dobrá cena, ten bol lahodný, pila som ho množstvom na litre, zalievala do fliaš. Veľmi mi to pri tvorbe mliečka pomáhalo. 🙂 🙂
Povzbudzujem ťa, nevzdávaj dojčenie aj keď je to hlavne zo začiatku veľmi ťažké... Mrkni kľudne do môjho albumčeka, mám tam jeden článok, je to ťažké, dá sa však. Potom je človek tak spokojný. 🙂

majusqa77
13. feb 2014

naplaste multi-mam compresses . od vela mamin mam pozitivne referencie

imanuel
13. feb 2014

Som rada, že to majusqa77 potvrdila, Bioclin, multi-mam compresses je tá istá kozmetika. 🙂 🙂 🙂

martuska75
13. feb 2014

@veronikamacejova Viem že na tejto stránke ma za takéto reči ukameňujú , ale nie si o nič horšia matka ak dáš bábatku fašu s UM. Jasné že netreba dojčenie/odsávanie vzdať po prvom neúspechu, ale to určite nie je tvoj prípad. Nesklamala si ako matka len preto že bábo nechce prsník. Viem sa vžiť do toho čo prežívaš 😒 Tiež som bola nešťastná, unavená, sklamaná.... Prvú dcéru som dojčila do roka a pol a s druhou som si jednoducho neporadila. Ked videla prsník tak normálne že "záchvat" 😝 Tým chcem len povedať, že treba skúsiť maximum, ale ak sa nezadarí, tak taký je život a sú aj iné rovnako dôležité a krásne veci, ktoré môžeš pre svoje bábo urobiť 😉

kofoluska
13. feb 2014

@veronikamacejova Uz nestiham citat vsetky prispevky. Tiez som odsavala a bola som z toho na prasky. Ale ja som do mesiaca o mlieko uplne prisla. Kazdopadne - mne na bolave bradavky pomahala mast Lansiloth - cisty lanolin. A chodila som cele dni hore bez - aby sa prsia vetrali a bradavky hojili.

alexia11
13. feb 2014

Ja som taktiez len odsavala, takmer do desiatich mesiacov mojej malej....viem presne ako ti je. Len sa nevzdavaj, vydrz, ja som mala bradavky tiez bolave, ale vydrz. Mne pomahala masticka Lanolin Multi mam sa to tusim volalo, ta pomahala, viac krat denne som si to natierala, netreba ju ani umyvat pred dojcenim, teda ani pred odsavanim, lebo tym umyvanim a utieranim len opatovne deries tie bradavky. Pomahalo mi nosenie prsnych tamponov, a podprdu som nosila s nimi prakticky 24 hodin denne, aby to tam drzalo a nedochadzalo k ziadnemu osuchovaniu o latku....drzim palce, vydrz, nevzdavaj to. Kasli na rady typu volaj laktacnu poradkynu, raz ked to dieta nechce ten prsnik, nenarobis s tym nic. Ja som skusala dojcit vyse dva mesiace a bolo to trapenie neskutocne az som si povedala dost, je jedno ci dieta dostava mm z prsnika, alebo z flase.....mna to stalo vela energie, ale desat mesiacov mala mm. Vstavala som kvoli odsavaniu aj v noci, prekonala som aj zapal ale stalo to za to. Tak vydrz. A keby nie, nevadi, nebude to jedine, prve, ani posledne dietatko odchovane na um. Na zdravi mu to neuberie. Drzim palce.

mishka11
13. feb 2014

Ahoj, pri obidvoch detoch som mala rovnaky problem s bradavkami. Skus lanolin, alebo nieco na mykozu. A ak sa ti da, skus si odsvat rucne. Mne sa dalo odsvat iba tak. Bola som uz alergicka na vsetky odsavacky. 🙂
Drzim ti palce, aby si to vydrzala.

jadodka
13. feb 2014

@veronikamacejova tak sa nato vybodni, drobo ti to nebude davat za zle. Aby si nakoniec nedopadla ako ja pri prvom synovi...take som mala bradavky doranane ze si ich museli prisit spat na prsnik...nikomu to neprajem...juuuj, este tetaz ma pri tom striasa. Druheho syna som si na prsnik ani nechcela dat, presvedcili ma v porodnici ze cez klobucik, po 3mesiacoch som sa pdvazila mu ponuknut prsnik, chytil a drzal do roka 🙂, a to sa napapal a ja som este odsala 500ml....🙂

veronikamacejova
autor
13. feb 2014

baby, ďakujem za rady, skúsim ten repík a lanolín, ak nepomôže tak zájdem k dr.
Inak závidím tým, čo odsajú ešte aj navyše mliečko :( môj malý je hladoš, stúpa mu potreba a asi už nebudem mať dosť na pokrytie celej jeho potreby :(

veronikamacejova
autor
19. feb 2014

Dakujem, ten lanolín je zázrak 🙂 myslela som si, že sa používa len na ragády a pod., ale zabral aj na bolesť 🙂 ale pokazila sa mi el. odsávačka, musela som sa vrátiť k pákovej a bola to katastrofa, už ani lanolín nepomáhal, ale našťastie el. odsáv. už zasa funguje, takže je to zasa ok 🙂

werka_t
19. feb 2014

Avent mast na bradavky je super, netreba umyvat. Tiez odporucam tampony do podprdy-nebudes mat od tej masti zababranu podprdu a nebudu sa ti odierat bradavky o latku. No a nie je odsavacka ako odsavacka, ja som odskusala styri, kym som nasla tu,co mi vyhovovala - Medela electric. Ja som mala neskutocne vela mlieka, mala sa nakojila a este som odsala 300ml mlieka, 4 -5krat denne. Malu som kojila 13 mesiacov, odsavat prebytocne mlieko som musela prvych 7 mesiacov