Prečo moja 9 mesačná stále kojená dcérka odmieta príkrmy?

Zodpovedané
15. apr 2019

Dobrý deň,

moja 9 mesačná dcérka takmer všetko jedlo odmieta. Je len kojená na požiadanie. Postupne som začínala s prikrmovaním od 5. mesiaca. Vždy všetko ochutná a potom stísne pery. Nemám šancu ju donútiť nič zjesť. Nechuti jej ani ovocie. Taktiež mi odmieta piť vodu a čaj. Prosperuje a priberá, tak to ani lekár zatiaľ neriešil. No ja začínam byt už z toho zúfalá.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za každú radu

Dobrý deň,

nebojte sa. Je veľa detí, ktoré sa rozbehnú až po 1. roku. Do tej doby len ochutnávajú, rovnako ako Vaša dcérka.

Pokračujte stále rovnako, ponúkajte, nenúťte. Predstavujte jedlo ako spoločenskú udalosť, nie ako povinnosť.

Jeme, pochutnávame si, bavíme sa, komunikujeme. Jeme spolu. Môžete dcéru nechať si jedlo ohmatať, dajte jej do ruky banán, kôrku chleba (samozrejme pod dohľadom). ponúkajte jej aj zo svojho taniera ochutnať, čo máte vy.

Skúste ju zapojiť do prípravy jedla - zamiešať, podržať varešku, ochutnať omáčku atď.
Samozrejme pozor na nebezpečné nástroje či horúce predmety.

Množstvo neriešte. Máte zdravé prospievajúce dievčatko, ktorému nič nechýba. Akonáhle začnete jedlo "riešiť", nútiť, robiť z neho divadlo, môžte nastoliť problémy na celý život.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová