4,5 mesačná kojená dcérka často papá

lusia222
11. mar 2013

Ahojte maminy,mam maly problem a zaroven by som potrebovala radu. Mam 4,5 mesacnu dcerku ktoru kojim.Uz asi tri tyzdne si pyta papat kazdu hodinu,niekedy dokonca aj kazdych 50 minut. Pediatricka odporucila zacat prikrmovat tak sme presli najskor na zeleninku,potom sme papali zeleninku s ryzou a uz davame k tomu aj masko ale aj to ju zasyti tak na hodinku a pol maximalne.Vazi vyse 7kg,porodnu hmotnost mala 2900g. Neviem co robit.Je este malicka na to aby som jej davala tuhu stravu dvakrat denne ale zase ak papa tak casto preto ze je hladna bolo by asi rozumne riesit dalsie vynechanie davky mliecka a zaviest napr. ovocie,nie? Poradte niekto lebo fakt neviem co a ako.Dakujem velmi pekne.

rejaa
11. mar 2013

A keď si ju dáš na prsník, tak aj pije, alebo sa len pomazná? Moja malá má 17 mesiacov a na prsníku je hocikedy aj 6 krát za deň a to papá normálne tuhú stravu. Aj sa napije, aj sa pomazná . Otočí sa na mňa a povie mňam mňam 🙂 Možno má taký rastovú sprud, potrebuje viac mliečka. Možno už prišla na to aké je to dobré. Skús skôr podporiť svoju tvorbu mlieka, sú rôzne čaje aj také guličky volá sa to chamomilla, len to malo ešte nejaké číslo musím pozrieť aké, lebo jedny sú na podporu a druhé na stratu mlieka. Mne malá v tomto vekovom období mala hnačky a doktorka neprišla na nič, vtedy som jej začala dávať kašu sunarku raz za deň a prešlo to. Takže naša prvá tuhá strava bola kaša, aj keď by to možno odborníci neodporúčali. A za tie 3 týždne normálne priberá, alebo stojí na tej istej váhe? Mlieko by som určite nevynechávala, čím menej budeš dojčiť, tým menej sa ti bude mliečko vytvárať. A aká je v noci, aj v noci si pýta každú hodinu? Materské mlieko sa ľahšie spracúva ako umelé, takže nevydrží ti na 3 hodiny zasýtiť ako fľaška.

lusia222
autor
11. mar 2013

@rejaa skor papala asi cca 10 minut a teraz tak 4 minutky a aj to sa pousmieva,pootaci pritom,posomre si 🙂 pribera dobre,v mlieku si myslim ze problem nebude. Len je to pre mna uz dost vycerpavajuce. V noci papa niekedy raz,niekedy 4krat,akokedy.

reanda
11. mar 2013

jediny problem, ktory mas, je s pediatrickou

rejaa
11. mar 2013

Ja by som nedokrmovala, priberá, tak problém nevidím. Keď už si to jedno jedlo za deň zaviedla, tak ho nechaj, na tom nebude nič zlé. Vyčerpávajúce je to určite, dobre to poznám. Zasýtená je určite, keď v noci papá raz alebo max 4 krát. Keby bola hladná, tak by nespala. Nejde o to koľko minút je na prsníku, ale či vidíš, že glgá alebo ju počuješ, že glgá? Moja malá bola do 3 mesiacov v noci raz hore a potom sa všetko zmenilo. Bola stále hore a stále na prsníku. Dieťatko viac vníma a vyžaduje si tvoju pozornosť, o hlade to asi nebude. Tu asi bude len jedna rada, treba vydržať. Ber to pozitívne v noci sa relatívne vyspíš, ja sa nevyspím ani teraz 🙂 Všade píšu, aby si na pár dní prenechala všetky domáce práce na niekoho iného a venovala sa iba malej a dojčila, keď si vypýta. Možno je to len ten rastový sprud a tvorba mliečka sa ti časom upraví a bude lepšie. Tvoja únava tomu neprospieva. Čím častejšie je malé na prsníku, tým je viac mlieka. Ja som napr. v nemocnici nemala ani kvapku mlieka, už som si myslela, že malá skončí na fľaške a predsa sa to rozbehlo.

lusia222
autor
11. mar 2013

@rejaa ja mam nastastie mliecko od zaciatku a dokonca mi hovoria ze mam smotanku 🙂 moja mala je taka gulicka. v podstate ani nic cez den robit nemozem lebo mala mi od zaciatku cez den nespava,jednoducho sa jej nechce. nastastie mam super svokru ktora vari takze aspon toto mi odpada.No hadam to skoro prejde. Mam svoju dceru rada a urobim pre nu cokolvek ale v tomto pripade som si fakt nevedela rady ci je to hladom alebo je za tym nieco ine.

lusia222
autor
11. mar 2013

@reanda preco myslis?

reanda
11. mar 2013

@lusia222 pretoze to, co robi tvoja dcera, je uplne normalne.. nic divne na tom nie je, ze si dojcene dieta pyta prsnik aj kazdu hodinu, mozno ma rastovy spurt, mozno to nie je hladom, len potrebuje tvoju blizkost.. kazdopadne na tom nie je nic problematicke.. ano, moze to byt unavne, ale treba vydrzat, nepotrva to vecne..
a ked lekarka odporuci stvormesacnemu, plne dojcenemu a dobre prospievajucemu dietatu zacat davat prikrmy, tak toho o dojceni asi nevie vela

lusia222
autor
11. mar 2013

@reanda v podstate s tebou suhlasim ale asi tiez nevedela ci to nie je hladom tak odporucila prikrmy. a tak jej nahodou chuti vsetko 🙂 je to velky jedak 🙂 hadam jej to nijako neuskodi.

reanda
11. mar 2013

@lusia222 uskodit snad neuskodi 🙂 , ale aj tak by som sa zamerala skor na to dojcenie a prikrmy nechala len tak na spestrenie, urcite nie nahradzat nimi mliecko.. mozes byt pokojna, ak mala pekne prospieva, nic zle sa nedeje 😉

lusia222
autor
11. mar 2013

@reanda ano,prikrm davam len na obed,ak sa naozaj nic nedeje tak to necham tak do pol roka a potom budeme nahradzat aj nieco ine niecim inym 🙂

reanda
11. mar 2013

@lusia222 no este k tomu nahradzaniu.. materske mlieko by malo byt do dvoch rokov hlavnou zlozkou potravy dietata.. a prikrmy len na doplnenie.. 🙂 takze nenahradzat.. ja som tiez zacala prikrmovat skoro, lebo mala horsie prospievala, ale dala som jej tu zeleninu alebo co na obed a potom este dojcenie.. alebo predtym, alebo ako to vyslo 😅

winka99
11. mar 2013

ak som dobre pochopila...spapa meej a castejsie, co tak skusit to papanie oddialit nejakym sposobom, aspon o 15-20 min? teoreticky by potom mala spapat viac ak bude viac hladna a aj by mala dlhsie vydrzat do dalsieho papania. prikrmy ju tiez nezasytia na dlhsie....v tom to nebude a 4 mes. maso davat je dost skoro, ak je kojene....ci to ublizi, ci nie je diskutabilne...nie pre srandu kralikov existuju tabulky od ktoreho mesiaca je vhodne co to podavat

reanda
11. mar 2013

@winka99 tak to u deti nefunguje.. treba dat, ked si pyta.. ziadne rezimy
ale co sa tych prikrmov tyka, tiez sa mi to zda dost hrrrr, uz aj maso, aj ryza.. po tak kratkej dobe.. a tak malemu babu.. este aj len zelenina by stacila

matozazzo
11. mar 2013

a nie je len smadna? V 4,5m aby som tlacila do dietatka prikrmy a hned tolko, sa mi zda vela... Mozno ma len potrebu byt s tebou, pocuckat si, tym sa ukludnuje. Ma cumlik? Deticky, ked su nervozne, chcu pit mliecko, mozno je unavena... Vydrz, to prejde, urcite neprestavaj kojit a nezavadzaj dalsie prikrmy... Ak papa dietatko aj 2t len mrkvicku a potom k tomu zemiak atd, tak sa k masu dopracuje po 2m :( Nejdu jej zubky? Mozno pije, ale bolia ju dasienka, tak dlho tahat nevydrzi... Viem, ze je to unavne, ale ak by si len kojila do 6m a dietatko je spokojne, tak mas dobre mliecko a pocas dna len vypozoruj, preco chce byt tak casto na prsniku.. A este, preco ju hned po hodine davas k prsniku? Je mrzuta? Unavena? Ved nemusi byt len hladna... Aby si tvoj prsnik nemylila napr. s cumlikom... pocuckam si, ukludnim sa a fungujem dalej... Ak kojis a po 4min sa odtiahne, pockaj chcilku a ponukni jej znova, aby sa poriadne napila aj zadneho mliecka..

winka99
11. mar 2013

@reanda no funguje ci nefunguje, treba vyskusat....aj ja som mala s malym tento 'problem' sice len dva dni ale uz mi stacilo, je jasne ze je to casto a clovek pritom nic neurobi...este ze ma zakladatelke kto navarit...dietatu moze byt aj nieco ine, nemusi byt hned hladne ked zaplace

sante81
11. mar 2013

@lusia222 to čo popisujes robí kazdé 2 dieta. v tomto období môze byt smadna, hladna, alebo chce pri sebe maminku, môzu jej ist zubky, chce sa pri kojení uspat. viem ze je to vyčerpavajuce, ja som takto kojila tiez, a rovno po stojačky. pediatričku tvoju by som nepočuvala, zavádzat prikrmy takto skoro v 4 mes je asi padnuté na hlavu, keby bola na UM tak nepoviem, ale nie pre kojené dieta.

winka99
11. mar 2013

@matozazzo rozpisala si presne co som chcela povedat, suhlasim

reanda
11. mar 2013

@winka99 preco skusat nieco, co pre dieta nie je dobre? vsak u nich funguje aj to prikrmovanie masom a to kritizujes.. dieta je najprednejsie, hlavne take malicke, robota pocka.. a ked nepocka, tak to uz nech si teda zena riesi, ako vie, ale pokial to nie je uplne nevyhnutne, by som dieta takto nenatahovala

lusia222
autor
11. mar 2013

@winka99 ja jej nedavam papat hned ked zaplace,viem rozoznat kedy si pyta papat a kedy potrebuje nieco ine.

winka99
11. mar 2013

@reanda ale ved nech si robi co chce, chcela nazor inych, tak ho tu ma...potom az bude behat s dietatom po vysetreniach kvoli alergii na vsetky mozne potravinove alergie a ekzemy, jej vec...moze jej dat aj vodku s dzusom, mozno pospi aj 4 hodky 😝

lusia222
autor
11. mar 2013

@winka99 ja som sa chcela poradit a nie aby ma tu zase nejaka mudrlantka co pojedla vsetku mudrost sveta kritizovala. ja som sa pytala na jedenie a nie na spanie takze vodku mozes davat svojmu dietatu akurat tak ty,sa spamataj co pises!!!!!

lusia222
autor
11. mar 2013

@winka99 a len tak pre zaujimavost,mne mama davala uz od prveho mesiaca vsetko mozne,to by si kukala...a neni mi nic,ziadna alergia,ziadne choroby a ani som nemala doteraz nic zlomene nakolko mam pevne kosti,takze tolko k tomu strasenie s prikrmovanim.

winka99
11. mar 2013

@lusia222 tak ked vies odhadnut kedy je hladna a kedypotrebuje nieco ine...kde je problem? prikrmuj ako ti poradila pediatricka, neviem co by si chcela poradit ine....ale aj tak si myslim, ze si to pred tymi troma tyzdnami neodhadla a tym sa to zacalo...bludny kruh....kedze ani po tuhej strave nevydrzi ovela dlhsie
tu vodku som neadresovala tebe, reagoval som na to ze kritizujem prikrmy...je to moj nazor, sme na diskusnom fore, ale je mi jedno, je to tvoja ec a tvoje dieta

stanislavao
11. mar 2013

nic v zlom, ale 4,5 mesacne dojcene dieta priprmovat zeleninou a masom je dobra blbost. dojcene dieta ma byt do 6 mesiacov len dojcene.

lusia222
autor
11. mar 2013

@stanislavao a dietatu na UM nevadi prikrmovanie,co ono nemoze dostat alergie ako dieta na MM?

mackoxxx
11. mar 2013

Môj 16 mesačný syn je kojený a pritom je 5 krát denne tuhú stravu. V noci aj 5 krát. Jednoducho nerieš. Dávaj jesť ak chce a koj ďalej. Môžeme Ti tu vypisovať, tvoja intuícia Ťa navedie neboj 😉

lusia222
autor
11. mar 2013

@mackoxxx ja som bola stale v tom ze mala je hladna a ked som jej davala zeleninku na prvykrat mi zjedla 50 ml mrkvy a tak papala ze som jej nestihala davat. No a dva tyzdne nato uz je bezproblemov 100 ml a zatial jej chutila kazda zelenina co som jej dala. A dnes mam tu drbu ze robim chybu ked tak skoro prikrmujem. Teraz neviem ci s tym prestat alebo co...

aliza
11. mar 2013

@lusia222 tiez myslim, ze ti pediatricka neporadila dobre. Dojcene deti sa bezne v tomto veku dojcia aj kazdu hodinu, na tom nic nie je. Moja dcera to tiez robila a prikrmovat sme zacali az v 6.m. Tebe nic nie je, ale tvoja dcera nie je ty a ona moze mat problemy. Travenie v 4.m. nie je vyzrete a najma je to velka zataz na oblicky, to by ta tvoja pediatricka mala vediet 😨 Pokial ti dcerka priberala z dojcenia, bol obrovsky nezmysel zacat davat prikrmy len preto, ze casto pyta prsnik. Travenie vsetkych deti je rovnake, aj tych na UM, takze tiez nechapem, preco nasi pediatri odporucaju prikrmovat deti na UM uz od 4.m. Moj syn bol na UM a prikrmovat sme zacali par dni pred 6.m.

lusia222
autor
11. mar 2013

@aliza tak ale zeleninou by sa nemalo nic pokazit nie?

aliza
11. mar 2013

@lusia222 organizmus celkovo nie je pripraveny na travenie inej, ako mliecnej stravy. Ja tvrdim jedno, niet sa kam ponahlat a radsej tie 2 mesiace vydrzat, ako zbytocne zatazovat tak maly organizmus. Ak dietatko pekne pribera z mliecka, tak nie je dovod na skorsie prikrmy. Ja som tazky ekzematik, mame ho generacne v rodine a moje deti ekzem nemaju a to jedno dojcene a druhe na UM a zacala som s prikrmami v 6.m, takze ani nesuhlasim s tym novym trendom, ze treba zavadzat alergeny medzi 4. a 6. mesiacom. Neviem, ake vyskumy to potvrdili a odkial taketo trendy vobec idu, kedze v zahranici sa stale preferuju prikrmy od 6.m. pre obe skupiny deti.