Aká je kvalita materského mlieka?

anavila
7. júl 2008

ahojte, viem ze sa tu o MM pisalo uz 20000krat ale nikde som sa nedozvedela od coho zalezi jeho kvalita.
Vsade sa pise ze MM je najlespie pre dieta, obsahuje vitaminy a vsetko vsetko len to naj... Otazka ale znie, co ak matka sa nestravuje tak ze ma vsetky vitaminy, alebo co ak si vypije obcas pohar vina alebo pivo?? alebo co ak berie lieky, ktore musi brat? neni potom MM aj pre babo neprospejne???
Napr. ja sa bojim jest cerstve ovocie, atd, lebo sa mi mala raz po tom vyhadzala. Co ak mam v mlieku malo vitaminov??

... poradte mi ak viete....

aj romske zeny co fajcia atd a dojcia, neskodi ich detom to mlieko? aj ich mlieko je naj????/

sanicatko
7. júl 2008

ahoj,no ten alkohol na kvalite moc neprida,jednoznacne sa ho treba zriect ako aj fajcenia,ak nechceme ohrozovat nase deticky.ja kojim uz presne rok,z ovocia som jedla len jablka a banany-zo zaciatku,teraz jem uz vsetko....a tie romske deti...asi nebudu v buducnosti dvakrat zdrave....

bubba
7. júl 2008

ja si osobne myslim,ze mlieko je u kazdej matky ktora sa relativne slusne stravuje(nie ziadne extremne prisuny vitaminov ale tak normalne ako aj inokedy....ja som mala dietnu stravu do 2 mesiacov potom som si davala pozor len na korenie,sol,stilpave a truskavinove ovocie)...no takze mlieko je podla mna u kazdej zeny normalne sa stravujucej rovnake.sklada sa akokeby z troch casti-predne stredne a zadne.predne je"uhasit smad"druhe je "otvorit cestu"a tretie obsahuje najviac zivin a tukov prospesnych pre dieta,najlepsie zasyti...preto niektore matky dojcia kazdu pol hodinu lebo dietatko sa dostatocne nezasyti a zadne mlieko si nevie vytiahnut preto je lepsie si predne obcas odstreknut..viac o tom neviem tak davajte rady baby 😀

jaduska
7. júl 2008

Samozrejme, že kvalita mlieka záleží aj od stravy matky. Určite nie je vhodné fajčenie, alkohol, drogy, mastné a ťažké jedlá. Spočiatku treba dávať pozor aj na alergény, ale keď je dieťatko väčšie, tak treba aj mame pridávať do stravy všetko. Ja som si dávala pozor na stravu asi prvé 3-4 mesiace, teraz už jem všetko zaradom. Príliš solené a korené jedlá som nejedávala nikdy, mastné a vyprážané tiež nemusím, takže malá je v poho...

bubba
7. júl 2008

ale zvlastne je ze tie cigosky tu stravu nemaju bohvieku pestru(zasa pozor na vynimky)a deticky im prekne prospeivaju a vacsinou nebyvaju chore(az na zltacku 😅 😅 )...a ked si da dva frtany tak jej decko aj lepsie spi 😀 mozno 😅 neviem 😅

bubba
7. júl 2008

si mozes dat urobit aj rozbor MM uz som o tom pocula ale neviem kde sa to robi som to len v rychlosti dala do google a tam je toho vela az chces si precitaj

zusma
7. júl 2008

Mně v nemocnici několikrát dělali rozbor MM (né že bych měla problém - spíš něco jako zajímavost 😉 ). Jako přesný výsledky nevím, ale každopádně kdyby tam byly nějaký špatný hodnoty, tak mi ten lékař dá vědět. Dozvěděla jsem se zatím jen množství tuku ve svém MM. A doktor, který mi to dělal mi doporučil, že je všeobecně určitě i při kojení brát vitamíny.

zusma
7. júl 2008

v poslední větě mi vypadlo slovo "dobrý" - prostě vitamíny při kojení ano 🙂

zajo510
7. júl 2008

ahojte, no s tým mliekom je to záhadné. niekto sa môže snažiť, prísne sledovať stravu, ktorú zje a pojedať vitamíny , jesť zápražkové polievky atd...a mlieko je slabé, resp. žiadne. niekto sa zase nič neobmedzuje - samozrejme s mierou (nemám na mysli alko a cigarety) - a mlieka má dosť a kvalitné. ja som na začiatku hlavne pila veľa vody z kohútika - nie minerálky - čaj na kojenie, nejedla som strukoviny, čokoládu, kávu, citrusy a jahody. malá mi veľmi pekne priberala a to som sa ale nijak nestresovala ohľadne kojenia. myslím, že také stresovanie sa pri každej jednej potravine tomu nepomôže, skorej naopak. po mesiaci som zistila, že nemôžem orechy, lebo sa mi vysypala, počas vianoc sa vysypala od ryby a od koláča, v ktorom bol jahodový džem, tak som to nejedla. ale nijak mimoriadne si nevyváram, ani polievky nejem. pokiaľ niekto nemá dobré mliečko, tak mnohokrát to ani neovplyvní, pokiaľ to ani bábätku nevyhovuje, tak je asi lepšie to nesíliť a prejsť na UM. jasne, že držím palčeky všetkým maminám, nič nie je lepšie pre bobatko ako ho kojiť.

hedunecka
7. júl 2008

ja si myslim cim viac to zena prehana v snazeni o kojenie tak to zlyha-stale stresuje co moze a co by nemala, ake mnozstvo a co ja viem co..ja som na zaciatuku vynexala citrusy, zeleninu ktora nafukuje atd..a postupne som to priradila spat do jedalnicka a mala mi na nic nereagovala-jem uz uplne vsetko a je to ok
takze cim chce byt mamicka opatrnejsia, brat vselijake vitaminy, povzbudzovadla a co ja viem co tak to mlieko casom odide/teda aspon co poznam ja baby z okolia/

jaduska
7. júl 2008

bubba, myslím, že rómska populácia má iný organizmus, nie sú taký náchylný na choroby ako prechladnutie a pod., lebo decká behajú holé, bosé a ani s hygienou to nepreháňajú (samozrejme česť výnimkám), všetkého veľa škodí - aj hygieny...

najlepšie na tvorbu mlieka okrem stravy je samozrejme psychická pohoda matky, takže je veľmi veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú tvorbu a kvalitu MM. Moje heslo je: "Všetko s mierou!" Aj dobrého veľa - škodí 😵

dididi30
7. júl 2008

materske mlieko je to najkvalitnejsie co sa da babu dat a neexistuje slabe materske mlieko, iba slabe maminky alebo slaby jedaci 😉

martina46
7. júl 2008

tato tema ma zaujala, lebo vo svojom okoli neustale presviedcam neinformovanych, ze slave mlieko neexistuje a ze je to mytus.
lenze!
nedavno sme boli v nemocnici, tanicka mala problemy s jedenim a tam som ju mala pred a po kojeni vazit.
ake bolo moje prekvapenie, ked som zistila jej davky. ked mi vypila 120ml, skakala som od radosti. to bolo ale mozno raz, dvakrat denne. zvysok bolo 100ml, 90, 80 ml.
v noci rekord 170!!! takto to bolo 4 dni. nikdy som si malu takto nevazila, preto to bol pre mna sok, lebo polrocne dieta by uz predsa mali vpit viac. (robilo to tak maximalne 800ml za 24 hodin).
ale mala krasne proseperuje, teraz ma asi 8 a stvrt kila.
nikdy mi neplakala od hladu, cika dost, vyzera vyborne, je cula a vesela.
tak ako to potom je? je to o kvalite mojho mlieka, alebo malej proste staci tak malicko?
inac, stravujem sa mizerne 😅

zajo510
7. júl 2008

ja tiež stále kojím, stravu si nijak mimoriadne nesledujem ako som písala vyššie. bábo si vypije mliečka koľko potrebuje - popri normálnej strave - a vypíta si kedy potrebuje. Alžbetka má okolo 9 kg, takže statočne.

anavila, no a k tým rómkám...mám na mysli žijúce v osadách a pod., nie tie, ktoré sa riadne starajú o svoje deti.....oni fajčia, pijú a fetujú, to ich ,mlieko aj tak určite vyzerá, tie ich decká tiež nie sú najzdravšie, nie každú chorobu vidieť voľným okom. pravdou je, že sú ich deti zrejme "otužilejšie", ale zdravotne na tom nie sú až tak ako sa zdá. tie všetky bakterie, kožné problémy a epidémie, ktoré majú kôli svojej "strašnej hygiene" hovoria za všetko. a okrem toho sa nedožívajú vysokého veku.....

monkula
7. júl 2008

slabé mlieko ozaj neexistuje...
Ja doteraz dojčím a moja babka mi povedala s hrôzou v hlase, už nedojči, pretože ochorieš na pľúca..
No comment 😅

wladka
7. júl 2008

suhlasim, slabe mlieko neexistuje.. 😉 je mozne, ze je ho pomenej, ak malo pijeme, stresujeme sa adt.. ale kvalitu to neovplyvni.. 😉 ..stale je to najlepsie, co pre dieta mozme dat 😉 .. ja osm kojila rok a pol, myslim, ze dostatocne, a samozrejme ze boli slane chvilky, ked nechcelo, ci neslo mliecko atd.. ale ked sa chce, ozaj sa to da prekonat..

annag
7. júl 2008

Ahojte, skutočne neexistuje čo sa týka zasýtenia bábetka riedke mliečko, aj horšie sa stravujúca matka vyprodukuje rovnako husté mliečko. Jedna vec je však hustota mliečka, druhé obsah živín a nežiaducich látok.

Množstvo minerálov v mliečku - selén, jód ako aj niektorých vitamínov je ovplyvnené zložením matkinej stravy, naopak, množstvo makroelementov ako je vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, železo nie je ovplyvnené matkinou potravou. (čiže ak napr. chýba malému železo, podáva sa priamo dieťatku a nie matke). Rizikové môžu byť mamičky vegetariánky a iné "ánky", ktorým môžu isté prvky v tele chýbať, o čom však mali informovať už svojho gynekológa v priebehu tehotenstva, ktorý by im už vtedy poradil, aké doplnky výživy majú užívať. Samozrejme veľké množstvo kofeínu, alkohol, drogy do mliečka prechádzajú, no to je asi parketa pre mamičky, ktoré toto fórum aj tak nečítajú.

Vo všeobecnosti stačí normálna pestrá vyvážená strava, a pokiaľ nikto v rodine nie je alergik, treba časom skúšať i známe koliku a alergiu spúšťajúce potraviny. Lebo keď by mamička obmedzila všetky "zakázané" potraviny, jej jedálniček by bol veľmi úbohý. Takže postupne experimentovať, a a sledovať ako bábo bude reagovať.

bubba
7. júl 2008

no to je asi parketa pre mamičky, ktoré toto fórum aj tak nečítajú.

anag tak tato veta je proste TUTOVKAAAAAAAAAAAAAAA

a k tym romom samozrejme ze romovia zijuci v osadach alebo na luniku sak to je jedno to je uz ako osada 😅 😅

lusil2005
7. júl 2008

caute babizne!
ja som niekde citala ze mamicka moze stravou ovplyvnit mnozstvo vitaminov v mlieku, ale ta "kvalita" (slabe/silne mlieko) je u zien rovnaka. vraj aj u somalskych mamiciek je mlieko rovnako "silne" ako u nas.

inac mne moja mala tiez toho moc nevypila, papala kazde 4 hodiny a priberala kilo/mesiac 😀
fakt neviem od coho to zavisi.

k tomu poharu vina/pivu - niektori lekari vravia "najbezpecnejsie mnozstvo vypiteho alkoholu u kojacich mamiciek = 0", mne detska lekarka doslova kazala sem tam dat si pivko 10-inu. tazko povedat.

a k tym niektorym romskym mamickam - ono v tychto pripadoch je tam uz podla mna generaciami zakorenena imunita 😝

bubba
8. júl 2008

ja som zasa pocula ze v tehotenstve aj pocas kojenia cierne pivo...neviem neaplikovala som nemozem potvrdit 😀

anavila
autor
8. júl 2008

ja si dam denne asi jedno pivo, aj to tesne po kojeni aby pri nasledujucom kojeni nebolo uz v mlieku, aj tak si niekedy pripadam previnilo

l.lara
8. júl 2008

u mna zaviselo - neviem ci kvalita, alebo mnozstvo mliecka od skonzumovanych potravin a vypitia tekutin!! moja dcerka nepriberala, tak mi dr. povedala, ze musime dokrmovat. o tom som ale ja nechcela ani pocut, tak som nakupila vineu, caje a homeopatika na podporu laktacie a z jedal som konzumovala napr. zasmazene polievky s krupicovymi drobcami, sosovicovu omacku, kurca s ryzou, pribinacika, jogurty, acidko, cestoviny. a samozrejme som pila denne min. 2 l vody. v prvych 6 tyzdnoch som sa kvoli alergii vyvarovala cokolade, soje, paradajkam, citrusovym plodom - to nejem dodnes, a pod. cize z ovocia som jedla iba jablka a zlte banany ☹ (hnede a zelene sa nesmu) zrazu zacala vaha krasne stupat a napriek nespocetnym laktacnym krizam dojcim dodnes, malinka ma uz 6 mesiacov. a musim povedat, ze vdaka bohu, lebo mi odmieta prikrmy.

dojcenie je pre dieta to najlepsie, o tom niet pochyb, ved to je napisane aj na umelych mliekach... nik totiz nedokaze vyrobit latky ktore su v MM obsiahnute. ale..zena, ktora si nedokaze odtrhnut cigaretu od ust, dojcit nesmie! hrozi napr. riziko nahleho umrtia. takze najlepsie, co moze pre dieta urobit je nedojcit! s alkoholom je to to iste. ved to by bolo akokeby dala ten alkohol vypit babatku.. a s uz spominanymi roms. detmi je to otazne. odrazi sa to urcite na ich vyvoji a inteligencii..

l.lara
8. júl 2008

..a na druhej strane by som chcela podporit mamicky, ktore z nejakeho dovodu nemozu dojcit..toto som okopirovala, lebo ja by som to tak pekne nepovedala.. 🙂

...mamicky, ktoré veľmi túžili dojčiť, a nedarí sa im, sú veľmi dobrými aj obetavými matkami a nahrádzajú svojim detičkám nesmiernou láskou to, že nemôžu dojčiť. Nemali by sa preto obviňovať a trápiť...

zuzana222
8. júl 2008

ahojte, dievcata, ja si myslim, ze cim dlhsie sa koji, tym kvalita mlieka odchadza, nemyslim, ze je m. zlé, ale podla mna isto uz nie je ako ked som kojila 2 mes.babatko. my sa kojime stale, ale u nas to viac menej vyzera aj ako zvyk (ked je tristvrte dna bezomna ani si nespomenie ) a na druhej strane, ked chcu z nemocnice darovat materske mliecko, moze tak urobit len zena co ma dieta do 6 mesiacov. potom uz zrejme kvalita sa pomalicky straca..tolko moj nazor. aj ked moja dcera ma nazor "mama toto ham" 😀

maca793
8. júl 2008

o spoluobčanoch sa nevyjadrujem
ja som sa normálne stravovala, len som nepila, nefajčila, nejedla štipľavé jedlá, menej som solila.
mlieko som mala dostatočne husté a výžívné, že mi malá každý mesiac priberala 1,3kg z čoho bola dosť prekvapená aj doktorka, lebo mi vravela že pri MM sa priberá max 500-600g za mesiac.

kacka.va
9. júl 2008

zuzko, proč by mělo být podle tebe jiné mlíčko pro 2 měsíční a jiné pro roční dítě. podle mě, pokud se stravuješ stejně, tak mlíko je taky stejné.
maca: my přibíráme při kojení tak 460 g za 14 dní

jaduska
9. júl 2008

kacka.va, ja si tiež myslím, že zloženie mlieka sa postupne zmení... 😉

lilianak
9. júl 2008

Ahojte, Zuzana222 ma pradu. Prave preto, sa zacinaju deti plne dojcene prikrmovat, lebo sa z MM vytraca v tomto case zelezo. Ked som dojcila prveho odovzdavala som MM a tiez len do 6mesiaca. Mlieko ktore ma matka 2mesacneho dietatka je uplne ine a ma ine hodnoty vyzivne ako mlieko matky 8 mesacneho babatka. Tak mi to prezentovala sestra, ktora chodila po mlieko. Tak vela stastia v dojceni a moc sa nezamyslat do detailov 😀

maryane
23. jan 2009

zdravim vas, tiez si myslim, ze kvalita mliecka sa meni. Ja som mala prve dva mesiace zlte mliecko s riadnou smotanou a teraz je viac vodovejsie. Tiez rozmyslam, ci nezacat prikrmovat. Moj maly papaval tak cca kazde 2 hodiny a teraz si to skracuje o pol hodinu. Cim to je? To mliecko mu asi rychlo vytravi. A nemam malo mliecka, lebo sam sa odtiahne od prsnika a druhe nechce.

kacka.va
23. jan 2009

ze začátku při kojení je mléko "vodovější", protože prvně dítě pije a zadní mléko ho nasytí. Jestli se sám odtáhne od prsu, tak už má dost.