Aká je kvalita materského mlieka?

anavila
7. júl 2008

ahojte, viem ze sa tu o MM pisalo uz 20000krat ale nikde som sa nedozvedela od coho zalezi jeho kvalita.
Vsade sa pise ze MM je najlespie pre dieta, obsahuje vitaminy a vsetko vsetko len to naj... Otazka ale znie, co ak matka sa nestravuje tak ze ma vsetky vitaminy, alebo co ak si vypije obcas pohar vina alebo pivo?? alebo co ak berie lieky, ktore musi brat? neni potom MM aj pre babo neprospejne???
Napr. ja sa bojim jest cerstve ovocie, atd, lebo sa mi mala raz po tom vyhadzala. Co ak mam v mlieku malo vitaminov??

... poradte mi ak viete....

aj romske zeny co fajcia atd a dojcia, neskodi ich detom to mlieko? aj ich mlieko je naj????/

katka.m
23. jan 2009

Ja si mliečko od pôrodu len odsávam. Keď mi postojí vo fľaštičke dlhšie tak na začiatku bolo žltkavé, menej vody a máličko tuku. Dávala som ho aj do mliečnej banky. Potom začalo tuku pribúdať a teraz, po 10 mesiacoch mám vo fľaštičke s obsahom 150ml asi tak 1cm "smotany" a 2apol cm vody. Vidím ten rozdiel aj na zamrazenom mliečku, takže s istotou si dovolím tvrdiť, že mliečko sa časom mení. Asi aj ten zvyšujúci sa obsah tuku spôsobuje to, že už 5 mesiacov malý vypije len 150 ml MM pri jednej dávke a asi 4x do dňa. Priberá, rastie a je spokojný. V každom prípade, teraz mám plnotučné, ale aj napriek tomu najlepšie mliečko pre môjho miláčika 😀 😀 😀
A samozrejme, ak niekomu dojčenie neide, tak to určite bábu vynahradí. Ja som staršieho syna tiež nedojčila a veľmi som si to vyčítala, ale viem, že aj tak som robila pre neho len to najlepšie.

sirinka
23. jan 2009

anavila samozrejme, ze mm je vzdy naj...aj ked sa matka nejaku dobu nestravuje najvhodnejsie, do mm sa vstrebavaju zasoby...
okrem toho mm obsahuje specialne rastove hormony na podporu a rozvijanie organov, imunitne latky, ktore v ziadnej mm nahrade nenajdes...
aj ked si obcas das trochu vina, naplanuj si to co najdlhsie pred dalsim dojcenim...
zena ktora fajci pri dojceni je hnusna, napriek tomu jej mm obsahuje imunitne latky, ktore ako tak ochrania babo.
ak nedojci ale fajci, vacsinou je jej babo pasivny fajciar tak ci tak a k tomu dostava iba umelu nahradu, takze nedostane ani tolko, co z mm
a kazda trochu rozumna zena vie, ze v tehu a dojceni sa treba stravovat pokial sa da vyvazene, to by som v nasich podmienkach skutocne neriesila ako problem 😉

sirinka
23. jan 2009

mm vyzera skoro ako voda...netreba sa bat, ze je slabe, tak to ma byt. pokial vase babatka priberaju, vsetko je ok...
ak uz ale niektora dojciaca mamicka naozaj chce prikrmit, je lepsie UM sa vyhnut a radsej skor zacat so zeleninovymi prikrmamy...

kvalita mlieka sa pocas dojcenia velmi nemeni, nestraca na vyzivnosti, iba vitaminy su zavisle od stravy matky...
je dokazane, ze po roku dokonca opat stupaju niektore imunitne latky... 😉

katka.m
23. jan 2009

sirinka: ale to nie je tak celkom pravda, práve z dôvodu zmeny kvality MM sa vykupuje do mliečnych bánk len do 6.mes.veku bábätka 😉

sirinka
23. jan 2009

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
nikde som nenasla ako dovod zmenu kvality mliecka 😉

sirinka
23. jan 2009

tu vykupuju do 8. mesiaca

sirinka
23. jan 2009
katka.m
23. jan 2009

sirinka: Ja netvrdím, že nie je kvalitné a najvhodnejšie pre dieť, ale to, že sa mení, vidím to na vlastnom. To množstvo vody a tuku je fakt rozdielne a veľmi. Pošlem foto ? 😀 😀 😀

sirinka
23. jan 2009

katka.m nie, posli rozbor 😉

katka.m
23. jan 2009

Tak to asi ťažko, nemám predstavu kde to dať na rozbor. Ale ako sa dá potom odôvodniť jeho zmenený vzhľad a to, že do banky MM ho berú len do polroka? Mne vtedy sestrička povedala, že MM má už viac tuku, tak nie je vhodné pre jemný žalúdok nejako znevýhodneného novorodeniatka.

radka.m.
23. jan 2009

katka-já jsem taky rok odsávala a mm se mi měnilo přesně,jak popisuješ.čím starší dítě,tak tím více tuku.myslím si,jak jsem pochopila ten odkaz tady,že po roce se mm mění,je tam některých imunitních faktorů úměrně věku dítěte,nebrala bych to jako že po roce počet těchto látek stoupá,ale tvoří se jich v mm úměrně podle potřeb dítěte.ale na druhou stranu prý právě po půl roce ubývá v mm jiných významných látek a živin,proto se také začíná s příkrmy.ale toho tuku opravdu přibývá,měla jsem tu možnost to taky porovnat.

dididi30
23. jan 2009

materske mliecko je naj, meni sa podla potrieb babatka.....
tiez je dvolezite co mamicka papa, ak nepapa babo si vytiahne co potrebuje aj tak a potom je zena ochudobnena a ziviny, preto padaju vlasy, aj zuby 😀 ...... 😉

sirinka
23. jan 2009

radka.m s prikrmami sa zacina, lebo mm samo o sebe uz nepokryva zvysene naroky na ziviny babatka...takze nie je zivin menej v mliecku, ale babatko toho potrebuje dostavat viac...
o tom, preco sa berie do laktaria mliecko iba do pol roka, nam na kurze pre laktacne poradkyne cosi hovorili, ale si uz bohuzial nepamatam...skusim od niekoho zistit.

radka.m.
23. jan 2009

sirinka-já jsem se špatně vyjádřila,ano,živiny v mm pak už nepokryjí nároky dítěte.a o tý bance to by mně teda fakt taky zajímalo.

katka.m
24. jan 2009

sirinka: mne povedala sestrička tak ako som už raz písala, mení sa kvalita mliečka, stáva sa nie veľmi vhodné pre novorodencov. Však si ani neviem predstaviť, že by som novorodeniatku dala také mastné mliečko. Len nechápem, kde ten tuk beriem, keď zo mňa nie a nie ubudnúť 😠 😠 😠 😠

sirinka
24. jan 2009

katka.m no na to zrele mliecko sa mm meni cca na 10. den po porode...takze to by sme mohli darovat iba prvy tyzden, ked ide o tuk 😉
a napr. hladina tuku v mm kolise aj co sa tyka dna, v noci je najviac tuku a v poobednajsich hodinach najmenej...preto sa aj odporuca najme prve mesiace nevynechavat nocne dojcenie. na druhej strane mm obsahuje nenasytene mastne kyseliny a kys. linolovu, a ako vieme tuky su pre babatka zdrojom energie, podporuju dozrievanie cns a ochranuju cievy a pre novorodencov je velmi dolezite, aby ich mali dostatok na spravne priberanie. mm obsahuje mimochodom aj vysoke hladiny cholesterolu, co ma vraj za nasledok zvysene drazdenie a stimulovanie enzymatickych procesov a v konecnom dosledku takto pripraveny organizmus v dospelosti sa udajne vie lepsie vyrovnat s cholesterolom, ktory prijimame v potrave.
este...medzi prechodnym a zrelym mliekom co sa tyka obsahu tukov nie je skoro ziadny rozdiel, ale to su len velmi orientacne hodnoty, kedze standartne mm neexistuje.

kubaka
24. jan 2009

sirinka - teda parádní rozbor - to jsem se něco dozvěděla - z toho je vidět, jak kojení nebo nekojení do půl roka má dalekosáhlé důsedky až do dospělosti. Vida, tak oni ti kojenci dobře vědí, proč chtějí v noci jíst - prostě příroda si řekne a kdo nutí děti od malička drezúrou v noci spát a nejíst, vzpouzí se přírodě. (hned mě k tomu napadá: můj muž MM ani neochutnal - ročník 66 😒 - a dnes má pořád vysoký cholesterol a tuky v krvi, přestože je štíhlý a jí zdravě, nikdo neví, co s tím a proč...)

katka.m - tos mě pobavila - můj malej, když si ublinknul, tak manžel koukal jak blázen, že z něho teče cosi husté jako tatra mlíko 😀 Ale ze mě taky žádný tuk neubyl. Je ale fakt, že jsem jedla a pila jak nezavřená a nepřibrala jsem ani deko. Takže jsme to všechno společně s mrňousem asi spotřebovali. 😵

katka.m
25. jan 2009

sirinka: No, neviem, aj tak vidím rozdiel na MM z 5., 8. aj 10. mesiaca. Obsah MM je všade uvádzaný len zložením a všade napíšu, že sa mení s vekom dieťaťa a prispôsobuje sa mu. Tak si aj tak myslím, že MM sa mení svojim zložením zrejme v množstve jednotlivých látok, nie v obsahu. Ale nakoniec je to jedno, hlavne že ho máme 😉

stastnevydatam
3. aug 2010

ahojte,nevie mi niekto poradit, ako docielit,aby som mala hustejsie materske mlieko? Doktorka mi dala prasky,aby som to zarabala s mater.mliekom a davala babatku do flasticky, s cim ja nesuhlasim...Nase babanko pribera dost, teda az dokonca hornu hranicu priberania, ale stale po napapani vracka, a doktor vravi, ze to je z riedkeho mlieka... 😒 dakujem za rady

luciaj
3. aug 2010

@stastnevydatam nie som sice odbornicka, ale podla toho, co som si nacitala z netu, su najnovsie vyskumy proti pridavaniu nutritonu do MM, lebo sice zastvai vonkajsi prejav refluxu (vrackanie) ale prehlbi "neviditelny" prejav, a to palenie zahy, co moze byt pre dietatko este neprijemnejsie. Preto je potrebne nadalej normalne dojcit, radsej po menej a castejsie a babatko len vhodne polohovat ... zvysena postielka o 30%, nosenie v ergonomickom nosici alebo satke vo vzpriamenej polohe a pod.

jaroe
3. aug 2010

@luciaj prosim ta vedela by si mi dat nejake linky na tie clanky o nutritone? Nasadila som ho malemu, lebo ho to grckanie budilo, cez den teda. Zatial ho davam len od vcera, este neviem posudit ci je to lepsie alebo horsie. Myslela som si, ze zaha ho pali prave kvoli tomu, ze natravene mlieko sa mu vrati naspat a ten nutriton ma tomu zabranit, ci nie je to tak?

@stastnevydatam mne ho tiez dr. predpisala, ale ci to je problem riedkeho mlieka netusim. Mne nic take nepovedala. Ved mlieko je predsa tekutina a teda riedke. Moj maly pribral za 6 tt 1900 g, tak neviem, kolko by pribral, keby som mala "huste" mlieko. Inak zarabam mu ho s MM, ale davam ako gel, je to v navode. Nepodavam z flase, ale lyzickou pred kojenim.

luciaj
3. aug 2010
stastnevydatam
4. aug 2010

dakujem za rady, nakoniec sme ten nutritone vratili do lekarne, nech si radsej vracka,ako jej davat do telicka nieco ine...snazim sa ju mat polohovanu pri kojeni, davam ju castejsie odgrgnut a zda sa mi ze je to o dost lepsie... Ja nechapem, ako lekar moze povedat, ze dieta velmi vela pribralo, sak papa len MM 😕 skusam ju teda kojit kazde 2,5-3 hodinky..

mamutka
4. aug 2010

@stastnevydatam co to je za dr.? ze riedke mm.....typujem, ze keby si mala malo mliecka, hned ti kaze prikrmovat, pricom s pomocou laktacnej poradkyne by si to za chvilu vyriesila bez hladujuceho stresovaneho dietata, takto na teba nic nema, tak aspon ti povie taku volovinu.....
dietatko dojci tak casto ako zapyta, ak to budes silit a skusat po 2.5-3 hod tak ti moze plakat ze je hladne...ak ma skryty reflux, tak nech papa castejsie a mensie davky, prikladaj radsej kazdu pol hodinu, nech si trochu da,
ale ked das len kazdu 2.5-3 hod, tak sa samozrejme doslova nahlce a potom vracka.....tym dosiahnes co si prave nechcela.... ☹

chapes, tiez ked sa hladna poriadne natlacis rycho, je ti zle, ale ked si zobkas pomalicky po troche cely den, tak ti nema preco byt zle, ci nie??? babatka maju malicky zaludok, male davky castejsie su lepsie. nasho som dojcila doslova cely den, po troskach, ono sa to ustalilo....

jaroe
4. aug 2010

@luciaj dakujem, nutriton vyhadzujem 😉

stastnevydatam
6. aug 2010

@mamutka ahoj, no aj ja som z toho doktora rozcarovana...urcite je lepsie mat gramov viac ako nejak s vahou stagnovat...
hm, len malicka, ak jej dam papat len z jedneho prsnika, a dam ju odgrgnut sa tak rozcerti, rozplace, ze radsej jej ponuknem aj druhy prsnik...:( ako si babatko naucila papkat menej a castejsie? a ako ti to funguje v noci? tam tiez tak casto kojis??lebo nasa malinka papa napr. okolo 23 hod,a potom az rano cca 4-5 hod.

mamutka
6. aug 2010

@stastnevydatam ahoj, no u nas to nejak inak neslo, on bol na mne stale.... az neskor vysvitlo, ze to asi bude skryty reflux. maly pocuckal, oddychoval, pocuckal, oddychoval, takto to vzdy trvalo dobrych 50 min. a kedze malo spaval, tak o chvilu sa pytal zas, ved ako inak zabavis take male dieta, ze...len prsnikom. spavat chodil az o 00.30, do dvoch hodin bol hore a zas, 50 min a viac dojcenia... takto par krat do rana a cez den spal 2 x 30 min, inak len prsnik a na nom si aj oddychol. on vzdy spal extremne malo, takze v spojenim s tym papkanim po troche a casto som ho aspon mala ako zabavit 😅
a popritom priberal naozaj nadpriemerne....
no neviem ci naucis papkat po menej a castejsie, ale hadam sa to bude dat, ked sa napapa, ale nie uplne doplna ale tak ze bude babo v pohode ak ho zaujmes niecim inym, tak potom s dojcenim skonci a ponukni prso o pol hodku...hadam na to pristupi, ked uz si da cely jeden prsnik a trosku s druheho, mozno sa podari ju zaujat dacim. a ked bude mat istotu ze dostane o chvilku zas, hadam bude spokojna. dobre rady k dojceniu tu dava annaq, v teme dakujeme annaq, mozno pomoze.
ja si myslim ze toto papkanie castejsie po mensich davkach by vam v tom probleme mohlo dost pomoct.
a asi by som na tvojom mieste bola taka drza a vytlacila nejake odborne clanky o dojceni a dala to dr., lebo ty si sa pytala tu, ale co mlade mamicky ktorym nabalacha ze maju riedke mlieko a tie potom nestastne s placom zhanaju UM a este sa zamotaju v tom, ze im nesadne a hladaju z ktoreho nebude babatko boliet brusko. este aj pocuvaju dristy od okolia a podobne rady ako im dava dr. a to je potom na maslu, pritom ony ziaden problem ani nemuseli mat! a chudak deti, pytaju napr. kazdu hodinu jest, ale dr.povie, ze nedat, ze az po 2-3 hod dojcit, chudata deti hladne, matky nestastne a este aj o mlieko pridu, lebo sa porusi rovnovaha - dopyt=ponuka..... je mi zle z takych tupych lekarov.....nasa pediatricka mi rovno dala na zaciatku papiere o dojceni a poradila ked som mala strasne bolesti a myslela som ze totalne koncime s dojcenim. ved maju plne usta celozivotneho vzdelavania, ale su niektori tupi az hnus. ked sa im pokazi PC, tak volaju technika, ale ked sa dobabre dojcenie, radia bez vzdelania, ved za ich cias sa nosil sunar, dojcenie bolo out, nic o tomo nevedia a davaju velmi skodlive rady 😠 pritom si staci precitat par stran v casopise pre mamicky a pochopit ze to je veda a matkam treba dobre poradit......
drzim vam palce, skus sa obratit na annaq, je to odbornicka, ja dojcim len vdaka jej radam a radam inej laktacnej ktoru som stretla, ved z porodnice som sla bez mlieka, aj vdaka tomu, ze na porodnom stole mi sestra oznamila, ze mne dojcenie nepojde!!!

mamutka
6. aug 2010

sorry, som sa rozpisala 🤐 😅

stastnevydatam
6. aug 2010

@mamutka rada som si tvoj prispevok precitala...a kde mozem oslovit tu annug?iiha, tak to si fakt 24 hodin musela byt len s malinkym 😉 a na to ked tvoj malicky vela priberal, ti detsky lekar nieco hovoril? dakujem za rady, a bola by to sranda keby tomu lekarovi prinesiem vytlacene clanocky o kojeni... najst dobreho pediatra je asi tazke... ☹

mamutka
7. aug 2010

@stastnevydatam hodim ti sem link, no mne dr.nepovedala nic, ved predsa ked je dieta dojcene, neprejeda sa, lebo satie je namaha, kolko potrebuje, tolko si da, proste len vyborne prospieval.... nastastie je normalna a nie tabulkova dr., keby na mna tlacila, tak mama v pazi, s pediatrickou budem riesit dieta a laktaciu s laktacnou poradkynou...

https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/

annaq ti iste poradi, neviem ako to stiha, ale radi do zblaznenia....mne hodne pomohlo aj samotne citanie rad pre baby co mali podobny problem, ked sa do toho clovek zacita, vela sa nauci a kadejaky pediatri by si to mali citat povinne, lebo bezne clovek stretne matku, ktorej dr.ukoncil laktaciu blbymi radami...ako dojcit kazde 2-3 hodky, ked nepriberie podla tabulky, dokrmovat, a podobne bludy....