Ako často a koľko mliečka by malo piť 8 - mesačné dieťa?

graziela
30. jan 2009

Ahojte,
chcem sa opytat, ako casto a kolko by malo vypit mliecka 8-mes. babo?
My sa uz par dni kojime len cca. 4-5xdenne (incl. noc) a to nasl.:
1.kojenie - v noci alebo nad ranom, teda medzi 3-5 hod. rano
2.kojenie - ranajky, 8hod.
3.kojenie - desiata, 10hod.
obed- 12-13 hod. - mäsovo-zel. prikrm
olovrant - 15hod. - ovocie
4.kojenie - 17-17,30hod.
1.vecera - 19hod. kasa
5 kojenie (2.vecera) - 20-20,30 hod.
Potom spime do rana, niekedy celu noc, no väcsinou sa mi drobec zobudi 1x (viac nie, vdaka panubohu)...

V posl. dobe mam ale pocit, ze mliecka sa tvori cim dalej, tym menej...je to asi logicke, ze sa ho tvori tolko, kolko maly vytiahne a kolko zrejme potrebuje, no nie som na to zvyknuta akosi...Doteraz som musela nosit stale prsne vlozky, aj v noci aspon plienku cez prsia mat...no dnes som zistila, ze ani pri kojeni uz vlozky nepotrebujem, lebo ked kojim z jedneho cicika, z druheho uz nic netecie, pocas kojenia myslim...
A este jedna vec, hlavne doobeda sa mi stava, ze maly taha, taha, jeduje sa, no mliecko sa spusta akosi pomaly...fakt hodnu chvilku trva, kym sa spusti...toto sa predtym nikdy nestavalo...
Maleho som nikdy nekrmila z flasky, od nar. do pol roka bol vylucne len kojeny, az potom sme zaviedli prikrmy, takze on nema s cim porovnat, teda nevie, ze z flasky to tecie rychlejsie...pri cicikoch si musel mliecko vzdy vytahat...no ale teraz uz akosi nema tolko trpezlivosti...
Trosku sa tak preto obavam, aby sa mi sam takto neodstavil este skor, ako ja budem na to pripravena... 😅
Co sa tyka mnozstva, ja to ani nahodou neviem takto odhadnut, ze kolko vypije, len podotykam, ze vysaje vzdy kompletne cely prsnik, nepocuckava...

Bola by som rada, keby sem privitala aj Annag, ona vzdy vie tak super poradit...neviem, Anicka, v ktr. teme by som ta nasla, mozno si uz aj o tomto probleme niekde pisala, ale takuto konkretnu temu som tu nikde nenasla a hladat medzi riadkami v inych podobnych temach by bolo nad moje sily...
Dakujem krasne vopred.
Pekny vecer prajem

annag
30. jan 2009

graziela a dávaš pri jednom dojčení obidva prsníky ?

graziela
autor
31. jan 2009

Anka, nie, davam iba jeden prsnik ... podla vsetkeho to malemu staci, lebo vydrzi bez papania aj 3 hodky ... ci mala by som davat obidva?

denisocka
31. jan 2009

ako vieš či mu vydrži 3 hodiny? ja ked ponuknem cicku aj po 30 minutach,nikdy neodmietne 😝 a kojim často,aj 5x denne ,večer a noc nepočítam 😅 a to máme 13m

annag
31. jan 2009

grazielka, práve preto, aby si si udržala laktáciu, je vhodné ponúknuť obidva, lebo ak napr. dáš pravý prsník o 20.00, tak na rad príde opäť až o 8.00 - to je 12 hodín čo sa nevyprázdňuje, tým pádom sa Ti prudko znižuje hladina prolaktínu a aj sa v ňom hromadí inhibítor, ktorý má za úlohu utlmiť tvorbu mliečka - čo sa aj stalo. čím častejšie sa prsníky vyprázdňujú, tým viac mliečka v nich je. Takže rob tak, ako denisocka, vždy ponúkni aj druhý, hoci s istým odstupom, nemusí ho vypiť úplne, len koľko chce, stačí pár minút. No minimálne večer a ráno by to bolo veľmi potrebné, keďže v noci vôbec nedojčíš a tá prestávka je pre prsníky taká dlhá.

Inak sa vôbec nemusíš trápiť s tým, koľko mliečka vypije z hľadiska výživy - pri tomto papaní je to určite dosť. Bábetko dokáže vynikajúco spracovať vápnik i bielkoviny v ňom obsiahnuté , preto ho ani nemusí vypiť toľko, koľko by malo pri UM. 🙂

graziela
autor
31. jan 2009

Anka, dakujem ti krasne za rady, vyskusam to urobit tak, ako si mi poradila...Mam takeho tusaka, ze prave kvoli tym zmenenym hormonom som uz aj dostala 1. menzes po porode... ☹
Vies, ja som velmi stastna, ze kojim, pri 1.dcerke nam to vobec nevyslo, hoci aj teraz som mala problemy a este stale mam (nedavno mi zistili koxartrozu), no kvoli tomu sa nechcem vzdavat takeho nieco uzasneho 🙂 🙂 🙂 Vychutnavam si to teraz duplovane a som nesmierne stastna... 🙂
Chcela by som kojit maleho aspon do roka... mne osobne by to vobec nerobilo problem, aj dlhsie, velmi tazko sa mi toho bude vzdavat, no zial, moc nemam na vyber...uz na mna v policke cakaju lieky, ktr. zial nemozem uzivat popri kojeni...takze ja som zatial uprednostnila kojenie, hoci je to na ukor niecoho ineho...Ale vzdladneme to, este raz dakujem , o par dni sa ozvem, ako na tom sme 🙂

titulienka
31. jan 2009

....ja som sa nikdy necasovala ...s kojenim....ked bola mala papkala niekedy aj po hodinke aj po 30 min. niekedy po 2 hodkach.....nikdy som to nestopovala ani necasovala ak bola nervozna dala som....
😀 ...meli ma momentalne 16 mes. a stale sa kojime niekedy cez den aj 4-5 x a v noci je to obvykle 3x...zatial mi to problem nerobi ale postupne to skracujeme pretoze to kojenie uz nieje o hlade a niecom podobnom je to o pocite a citeni....som pri mamke....podla mna by mamicky mali kojit podla potrieb dietatka nie podla kniziek ..neviem je to len moj nazor..... 🙂 🙂

annag
31. jan 2009

graziela, fajn, tak to trošku uprav a ešte si to vychutnaj do toho roka, ale potom sa vrhni na liečbu, dojčenie je síce fajn, vieš, že som zástankyňa dojčenia, no na druhej strane detičky Ťa potrebujú mať zdravú ešte veľmi, veľmi dlho. Treba potom vybrať menšie zlo - a to je liečba. Tak veľa zdravia 🙂 🙂 🙂

annag
31. jan 2009

titulienka, dobrý názor, veď preto dojčíš tak dlho a tak spokojne 😉 🙂

kostri
31. jan 2009

ahojte
ja mam trosku iny problem,aj ked podobny ako grazi 🙂
tiez sa mi zacalo tvorit menej mliecka,hanka si tak rychlo zvykla na prikrmy,ze poobede jej uz nestaci dojcenie,musi mat minimalnekukuricne sulce,alebo ovocie.a stava sa mi ako aj teraz pred chvilkou ze papa mliecko napr. o pol piatej a o piatej uz je nespokojna a vyslovene preglga naprazdno.dala som jej jablcko a uz je dobre.mala som jej ponuknut druhy prsnik?lebo na tom jednom sa uspokojila=posadila sa,to bol vzdy znak,ze uz ma dost a mliecko mi z prsnika este striekalo..
je mozne ze berie mlieko uz iba ako napoj medzi jedlami? 😕 ☹
ja kojim v noci 3-4krat,rano o osmej,o deviatej ovocie ,o dvanastej obed,o hodinu mlieko,o stvrtej mlieko,o piatej ovocie o pol siedmej kasa o pol osmej mlieko

graziela
autor
31. jan 2009

Titulienka,
ja sa uplne stotoznujem s tym, co pises, ze nekojit podla kniziek a tabuliek a pod...Ja som od sameho zac. maleho krmila vzdy, ked som mala pocit, ze ma hlad...niekedy ani nemal, ale nikdy neodmietol...aj to aj po polhodinke...boli casy, hlavne, ked mi uz ako malicky prespaval celu noc, ze som ho potom doobeda krmila aj kazdu hodinu, dohanal zameskane... 🙂 Mne to problem tiez nikdy nerobilo...Teraz som preto tak detailne opisala nas rezim, aby bolo jasne, z coho pozostava nasa strava a urcite to nie je presny harmonogram, ktr. sa snazim za kazdu cenu dodrzat...ale poväcsine som si vsimla, ze to takto suhlasi 😉
Anka,
este jedna kontrolna otazka : ked budem kojit z oboch prsnikov, tak dalsie kojenie vzdy zacnem tym prsnikom, ktr. som predtym skoncila? A tie dva ciciky by som mala Jurkovi ponukat teraz stale, vsakze, kedze mi celu noc prespinka, resp. papa len raz za noc...
Inac, dnes som si vsimla, ze sa mi uz aj mliecko rychlejsie spustilo 😉

annag
31. jan 2009

graziela ,super 🙂 presne tak,dojči tým, čo si skončila a stále ich ponúkaj obidva

annag
31. jan 2009

kostri, každé dieťatko má iné tempo pri zavádzaní príkrmov, malá potrebuje zrejme viac takých chodov - 5-6, takže jej dávaj tuhú stravu asi každé dve hodinky a mliečko bude tak ako píšeš - na zapitie ako zákusok hocikedy si povie - po jedle, medzi jedlami, v noci ... dojčiť môžeš kedykoľvek a koľkokľvek - podľa potrieb malej

kostri
1. feb 2009

ahojte
annag dakujem 😉
vcera som este malej ponukla raz prsnik vecer,ked bola nespokojna,no potom kasu uz nechcela 😕 dala si o pol osmej mliecko po kupani..spinkala dobre,lepsie ako posledne noci,papala o pol 12stej z praveho prsnika,o pol tretej z laveho,potom sa mi po hodine zobudila,co robi uz asi tri noci,ked papa z laveho..dala som jej pravy a spinkala do tristvrte na sedem
annag,myslis ze v tom lavom prse mam nenej mliecka? 😕 a mam tiez kojit z oboch ako grazi?ci ja nemusim,ked kojim v noci 3-4krat?

titulienka
1. feb 2009

anag...dakujem 🙂 ....

annag
1. feb 2009

kostri, keď chceš, aby Ti dlhšie spinkala a teda sa aj viac napapala na jeden krát, vždy jej môžeš ponúknuť aj druhý prsník, možno si ho vezme a možno sa intervaly predĺžia . Väčšina žien má rôzne produktívne prsníky, zbadala si to preto, že viac prikrmuješ a mliečka sa začalo tvoriť trošku menej. Kaša je pre niektoré deti ťažko stráviteľná, preto ich môže bolieť bruško, dlho sa trávi, navyše je sladká a môže po nej veľmi vyhladnúť, ľahšia večera možno bude lepšie riešenie. Treba skúšať

kostri
1. feb 2009

dakujem,no dnes to skusam zasa s kasou,ale nedam jej vela,bo ona otvara pusku aj ked ma este plnu 🙂 musim ju ja zastavit a nejako ju zabavit,potom je uz spokojna,no ked zas zbada jej misku,aj ked len polozenu na stole,hned sa k nej nacahuje 😉
inak ja nedavam kupovane kase..varim doma,pohankovu,ryzovu..dochutim ovocim
a skusila som jej dnes aj ponuknut druhy prsnik,no odmietla..staci jej mliecko z jedneho 😕

graziela
autor
1. feb 2009

Ahojte,
Anka, my odvcera ficime na 2 prsnikoch, snazim sa kazde kojenie prestriedat obidva, ale nie vzdy chce druhy prsnik, z toho usudzujem, ze mliecka ma dost...a ked dokaze prespinkat celu noc, to asi tiez znamena, ze mliecko mu nechyba...ci ako? (on mi takto dobre spinkava takmer od nar., som ho aj chcela parkrat budit, ale nedalo sa, tak som to nechala na prirodu, resp. som odsala)
Mozno to len ja mam taky pocit, lebo je jasne, ze uz sa liecka netvori tolko, ako ked som Jurka vylucne iba dojcila...zhruba pred 2,5 mesiacmi sme zaviedli aj prikrmy, co je vlastne postupne odstavovanie...takze mozno je to vsetko OK...ale pre istotu budem kojit z oboch prsnikov 🙂 🙂 🙂 A Anka, este raz dakujem 🙂 🙂 🙂

ivankaalenka
2. feb 2009

Kedy si povie, v podstate a to sme uz veeelke mimi. V noci, no neviem, mam pocit, ze obcas je to nonstop 😒

kostri
2. feb 2009

ahoj ivanka
vy taki velki a este sa v noci vela kojite? 😕 no mam pocit ze aj mna to caka,bo hanka nechce v noci dudlik,stale hlada prsko,takze my sa v noci kojime niekedy castejsie ako cez den 😉 no ale to vlastne ani nie je papanie,iba tak cucka a potom zaspinka
poznam jednu mamicku ktora celu noc prelezi na jednom boku,lebo uz koji len z jedneho prsnika a dcerka ma cici ako dudlik,ked ho vytiahne,zobudi sa a place 😕

graziela
autor
3. feb 2009

Kostri,
tak to by som chcela vidiet bradavky tej mamicky, co pises, uffff 😲

kostri
3. feb 2009

grazi ahojki 😉
no to je veru uz nie velmi ok,ze takto spinkaju,s tym by som uz nieco podnikla 😕 a tie bradavky musia byt riadne vyzuzlane a bolestive 😒 no teda len jedna,kedze koji len z jedneho 😒

ivankaalenka
4. feb 2009

no, obcas aj ja spavam na jednom boku a som neustale k dispozicii a su noci, ked si len tak 5-6 krat da a otoci sa a spi, ale dojcim v podstate celu noc, tak mam malu u seba, lebo by som to vstavanie nevydrzala. Som sa rozhodla, ze do 3 rokov chcem dojcet a zatial sa to dari, uvidim, ci ju neodstavim skor, lebo niekedy robi desne sceny, skoro sa o zem hadze, ked jej nechcem dat, je to na porazenie vtedy, aj ked mi to doteraz neprekazalo, uz to nie je az take ok ani pre mna a to som skalopevny zastanca dojcenia na poziadanie. Len uz som asi z toho unavena...

luciauk
4. feb 2009

ja som nikdy nepočítala, koĺkokrát 😒 ale dosť často. máme 9,5 mesiaca a dávam mu, kedy chce. niekedy po 2-ch hodinách, niekedy po 20-tich minútach...v noci zhruba každú 1,5-2 hodiny 😅 a 3x cez deň taký väčší príkrm a pomedzi ovocie, sušienku... 🙂

capy
6. feb 2009

ani ja to neako nepocitam ale dost. aj ked spapa obed desiatu a olovrant tak si musi cucnut. ale nam to vobec nevadi. aspon mame chvilku pre seba. a je nam vtedy fajn. nevymenila by som to za nic na svete 🙂 🙂 🙂

kostri
7. feb 2009

tak ja to cez den uz tiez neratam,ked mam vacsiu prestavku,ponuknem oba prsniky,inak z jedneho
v noci sa nam to zatial neupravilo,ci dam vecer kasu,ci nedam,neovplyvnuje to jej vstavanie
ivanka,ta obdivvujem,ze napriek tomu ako spavate,este stale kojis,si velmi obetava mamicka!!! 🙂

vierkasteffi
30. sep 2011

maminky moj maly sa pomaly sam odstavuje od kojenia co ma trosku mrzi najradsej by som ho kojila aspon do roka, ale odkedy sme zacali s prikrmamy od cca 6 mesiaca tak postupne zacal vynechavat denne kojenie o mesiac na to ranne a pred tyznom uz dokonca odmieta aj vecerne kojenie ☹
ani nahodou sa neotoci aj ked mu vytiahnem cicik, hadze sa ako ryby na suchu, napije sa len v noci ked je tma okolo tej polnoci a potom okolo piatej rano ☹
davam mu nutrilon 2 krat denne to zazrakom vypije ale aj to malo dokopy cca 210ml
tekutiny ako caj prevarenu vodičku je normalne boj do neho dostat uspech je ked sa mi podari dat mu aspon 3 lyzicky

zabkakatka
21. sep 2013

@vierkasteffi .....
ja mam podobny problem, do 6,5 mes. bol drobcek kojeny uplne, ptom sme zacali s prikrmamy a okolo 8 mes. ma v noci pokusal - ja som skrikla a bala som sa mu davat znovu - tak som cca cely dalsi den a noc odstrekovala...... on sa za tu dobu uz absolutne nechce prisat. uplne otoci hlavicku,,,,,, nutrilon chce iba veeeelmi tazko, ale davam mu odsavane mliecko - myslite ze je to rovnako dobre ako kojenie - rada by som ho este kojila, ale ked on nechce tak aspon takto by som mu chcela davat moje - radsej ako umele...... 😖

luba41
22. sep 2013

@zabkakatka zavolaj si laktačnú poradkynu, napr. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... a prečítaj zatial http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pr... ..neboj, ešte sa vrátiš ku kojeniu, len to chce odbornú pomoc a čo najrýchlejšie.

nicicka
24. sep 2013

@zabkakatka my sa teraz tiez trapime. Mala odvracia hlavu, place, mrnci a nechce sa prisat, to znamena ze mam malo mlieka. To iste bolo ked mala 3 mesiace, vtedy prisla laktacna a predpisala bylinky, priladala som malu kazdu hod. a za 4 dni sa tvorba mlieka zvysila. Teraz ma 7,5 mes. a to iste. Zacali sme len dnes so zvysovanim tvorby, takze nas cakaju este dost narocne dni, ale hadam zvaldneme 😒

zabkakatka
24. sep 2013

@nicicka
a ako ju vobec donutis aby sa pricucla, lebo moj maly uplne otaca hlavku - to nasilu? ci ako?