Ako často kojiť novorodenca?

janajanajana
28. mar 2009

Viete mi poradit ako casto potrebuje papkat 10 dnove babetko? Moja dcerka sa budi aj kazdu hodinku, v noci niekedy aj castejsie, niekedy mam pocit ze nie je ani hladna len si chce pocuckat. Neviem teda ci je spravne jej davat prsnik tak casto, bojim sa, aby to nemala len ako nahradu za cumlik ale zas jej nechce odopierat mliecko 😒 Prvu dcerku som nekojila, takze s tym nemam skusenosti. Poradte prosiiim

lumimi
14. júl 2010

zdravím,
chcem sa spýtat ze ci nevadi že moj malý v noci spal 7 hodin bez pitia, som ho skusala zobudit po štyri a pol hodinách ale vobec ho nemalo, len spal a spal, vadi ked spí tak dlho bez kojenia?

juliakocka
14. júl 2010

@lumimi nevadi....asi mas kvalitne mliecko a tak vydrzal dlho........mne sa to nikdy nestalo :( strasne

lyongirl
14. júl 2010

@lumimi ak ti bábatko pekne priberá, tak vôbec nevadí, že papá menej. Niektoré deti vydržia aj 4 hodky bez jedenia/cez deň/, niektoré od malinka prespia aj celú noc, no a sú také, čo papajú stále/to bol môj prípad/. Takže ak by ti malinký málo priberal, tak je lepšie ho budiť a dávať mu, ale ak priberá primerane na svoj vek, tak si uži, že sa môžeš vyspať 😉

emka1
14. júl 2010

@lumimi urcite nebud maleho. Mne mala spociatku menej priberala, prespi od narodenia v noci vkuse aj 6-7 hodin, doktorka mi nakazala, aby som ju budila a nakojila, ale nemalo to ziadny efekt. Mala sa nechcela zobudit, tak som ju kojila, az ked sa sama zobudila. Zacala pekne priberat aj bez nocneho kojenia a dnes uz mame 3,5 mesiaca a 6,5 kg. 🙂

lumimi
15. júl 2010

Dakujem Vam za odpovede, aj mama mi vravela ze on si vypýta ked bude hladný ci smedný, ale v tomto teple som sa trosku bála, a hlavne ma trochu zvýšený bilirubín este tak som myslela ze je z toho taký spavý, Este raz dakujem 🙂

lillianx
27. júl 2010

aj ja mam otazku. vlastne viac. moja malinka v noci tiez prespi aj sedem hodin ak ju nebudim. ona ma este novorodenecku zltacku a tak je dost spava. aj cez den prespi aj tri hodiny. nechce velmi papat. navyse mam pocit, ze bojkotuje jeden prsnik. ked ju nan prilozim, nechce sat, ked ju nalsedne prilozim k druhemu, tak sa hned prisaju a cuca, nasosnicek jeden. takze moje otazky...ja naozaj potrebujem malu obcas zobudit aby papala a dostala sa z tej zltacky, ale ona sa nechce nechat budit a ked tak, tak mi hned zaspinka na prsniku. nepomaha prebalovanie a ani to, ze ju pri tom umyvame vodou. nepomahaju vonkajsie podnety, rozpravanie...nic. mate niekto typ co s tym? a tiez co mam robit aby sala z oboch prsnikov. skusala som polohu v lahu, v sede, rugbyovsku (to este musim dotrenovat) a nic. je to aj vidiet. ten prsnik, z ktoreho saje je vacsi. asi sa mi viac nalieva. a ked uz som tu tak posledna otazka. snazim sa odsat si mliecko aj z toho bojkotovaneho prsnika, ale aj s toho, z ktoreho pije, lebo kedze babulka pije malo, aby sa mi rozbehla poriadne laktacia. ale mne to odsavackou nejde. ja som schopna si odsat tak maximalne za jednu, dve cajove lyzicky. co s tym? je to normalne? v com to je?
poradte mamicke zaciatocnicke prosim 🙂 ...a dakujem

strapco13
28. júl 2010

@lillianx najprv k odsavaniu..nie kazda mamicka si vie odsat, dietatko je najlepsia odsavacka..ale bud skus inu znacku /ak mas kamosku, nech ti pozicia/, alebo skus rucne odstriekavat
v noci by som malu nebudila, ale cez den urcite..kvoli zltacke
cim viac budes kojit zo silnejsieho prsnika a menej zo slabsieho, tym viac sa bude rozdiel prehlbovat
skus ju na slabsi prsnik prilozit v takej polohe akoby sla na silnejsi, len jej dat slabsi ..trosku ju osalit..mozno jej vadi poloha pri kojeni
zo slabsieho odsavaj
skus ju prilozit najprv na silnejsi a ked uvidis, ze sa spustilo mliecko z slabsieho, tak ju preloz na slabsi, ale neotacaj, ju, nemen polohu, len ju posun
a este si prestuduj stranku http://dojcenie.wordpress.com/ ...aj ine clanky ti neskor mozu pomoct
a ak nic nezaberie, tak napis IP @annag ..je to super laktacna poradkyna

gilli
28. júl 2010

@lilianx - nedá mi to neodpovědět, měla bys budit malou i v noci. Je ještě moc malinká, aby prospala noc a hlavně miminko se žloutenkou se většinou samo nebudí a nemá se nechat spát tolik hodin. Nehledě na to, že se Ti díky té dlouhé pauze sníží laktace. Na Tvém místě bych se ještě zeptala i doktorky, ale já jsem svého syna se žloutenkou v noci po 3 - 4 hodinách budila.

bobsove
28. júl 2010

Jojo, v noci aspoň 1x vzbudit, aby bylo dost mlíka...
Když bojkotuje jedno prso (u nás to samé...), tak přiložit ke druhému fotbalovou polohou k tomu oblíbenému a pak nenápadně přesunout k neoblíbenému (poloha klasická). Když se nebudeš snažit zapojit neoblíbené, bude tam míň mlíka a pak bude pro mimi neoblíbený ještě víc. 🙂
Taky jsem si užila s buzením žloutenkového dítka, je to o nervy. 😖 Radu nějak nemám, jen ty klasický - kojit ve vzpřímenější poloze, mluvit, hladit, prstem zespodu klepat do bradičky, rozsvítit světlo... Přeju pevný nervy a hodně zdaru!!

lumimi
28. júl 2010

zdravím, ja som si zacala odstriekavat mlieko, ked mi malý bol taký spavý a tak som po tom ako sa napil z oboch prs, dala este aj to odsat aby toho mal naozaj dost, ked pije len málokedy. v nemocnici vraveli že má vypit tak 250 ml za den a je jedno kolkokrát ho priložím. a teraz uz sa celkom rozjedol, budi sa pekne, ale stále je žltý, snad to rýchlo prejde.

zuzin78
28. júl 2010

ahojte
ked sa mala narodila, tak som ju kojila cez den kazdych 20-30 minut, naraz sa vela nevedela najest a potom v noci spala az do rana. nebudila som ju , spala som aj ja. 🙂 teraz sa este koji,ale to len na spanie.
drzim vsetkym maminkam palce, nech co najdlhsie koja svoje deticky

tinnna
22. júl 2011

Ahojte,
Mame 3 tyzdnove babatko,plne ho kojim,ale teraz mam pocit ako by som mala mliecka menej,ako by sa troska tratilo.Maleho stale kojim,len sa bojim,ze ci mu to teraz staci alebo mam ho dokrmovat hm?

zdeniii
22. júl 2011

@tinnna ahojky jen vyrž a koj jak malý bude potřebovat, hlavně nedokrmuj, je to škoda když hezky kojíš! já kjila i každou půlhodinku třeba ono se to zase srovná!!!

tinnna
23. júl 2011

a nebude hladny,ked nebude dostavat zatial dostatok mliecka,My sme ho chceli troska prikrmovat,kym sa nam poriadne mliecko nevrati....

bosoriak
23. júl 2011

@tinnna Precitaj si o rastovom spurte - v 3. tyzdni zivota je prvy, potom v 6. tyzdni, 3. mesiaci a 6. mesiaci. Treba castejsie prikladat, aby sa malo preco tvorit viac mlieka. Ked zacnes prikrmovat, je velmi pravdepodobne, ze mlieka skor ubudne. Materske mlieko funguje podla toho, kolko ho chce dieta. Takze cim castejsie sa prilozi, tym viac sa vytvori a naopak. Pokial das malemu flasu, nebude sa mat preco tvorit viac tvojho mlieka a mozte skoncit len na flaske.
Drzim palce, ono sa to zrovna.

tinnna
24. júl 2011

@bosoriak Dakujem za radu a dufam,ze sa mi to zrovna tak ako to bolo do teraz.

modrofuzik11
24. júl 2011

ahojte dievcata, kubko sa narodil 6.7. necele 2 roky po sare. z vlastnej skusenosti musim povedat ze s kojenim novorodencov je to velmi individualne. sara bola kazde 2 hodiny hore. kubko prespi aj 3 hodiny vkuse, v noci spal dokonca uz aj 7 hodin. pritom prospieva lepsie ako sara v tomto obdobi. co je vsak zaujimave, bepanthen na bradavky pouzivam teraz castejsie ako u sary. mam ich omnoho citlivejsie. pre mna bolo velmi narocne vstavat kazde 2 hodiny pri sare. teraz si to viac uzivam. drzim vam palce.

ducci
28. júl 2011

u nas to bolo tak 12 krat denne a tvralo to mozno aj do 1,5 - 2 mesiacov ... a potom to zrazu kleslo 🙂 az som sa bala ze ci jej to staci - ked papkala len 6 krat za den... ale meni sa to raz papa viac, raz menej

pancake
28. júl 2011

kazde 2-3hodiny podla toho ako si pyta

inka070707
28. júl 2011

je to individualne, kazde babatko je ine 🙂 treba mu dat papat kedy si zapyta .. moj maly sa do 3 mesiacoch kojil kazdu hodinu a pol, a papal hodinku niekedy aj viac 🙂 kolko chcel, tolko dostal a velmi je spokojny 🙂 teraz papame menej casto a samozrejme uz je to rychlejsie, ale stale kedy si zapyta ...

sova33
28. júl 2011

@inka070707 Souhasím s tebou, měla jsem tendence řešit, jestli nejí moc často a aby to neměl spíš jako hračku, a teď toho trochu lituju. Kojila jsem cca každé 2,5 hodiny a trvalo to třeba 45 minut. Teď mi sice spí celou noc, ale přes den mu dám taky, kdykoliv má hlad nebo žízeň.

lukava
29. júl 2011

v porodnici sice doporucovali kazde tri hodiny, ale nas klucik je extremne spavy a savy takze treba v noci kojim jen jednou, proste kojim tehdy, kdyz se prihlasi a uz to neresim. zrejme to funguje, protoze na vaze pribyva dobre. souhlasim s holkama, kazde mimi je jine...tak se mamo prizpusob 😉

inka070707
29. júl 2011

co sa povie v porodnici a pise v knihach je jedna vec, ale realita je vec druha.. kazde mimco papa inokedy a rozne dlho, neda sa to nejako zovseobecnit.. treba sa naozaj riadit svojim babatkom a mudre maminky tak aj robia, ved nepojdeme proti vlastnemu dietatu 🙂 kedysi boli tazke dogmy, ze len kazde tri hodiny, iba z jedneho prsnika atd., sunare a podobne nahrady mm, slabe mlieko, silne mlieko, nastastie dnes je doba ina 🙂 my papame vela aj v noci, teraz idu vrchne zubky a to sme hore kazdu chvilku..

groanka
29. júl 2011

@inka070707 to si vystihla! nech pribuda rozhladenych, sebavedomych mamiciek ako si ty...nebojovat s vlastnym dietatom, neskonci to bohuzial "vitazstvom" nikoho 😒

kvetinka211
30. júl 2011

Mne v porodnici sestricka zachranila kojenie, ked mi ukazala ako sa ma babatko prisat, za co som jej dodnes vdacna.
Vsetko ostatne co mi hovorila o kojeni, som nastastie vdaka poporodnej zabudlivosti zabudla 😉 bolo tam nieco aj o intervaloch medzi kojeniami a dlzke kojenia ... no prve dni nefungovalo nic, babo plakalo v noci a cez den spalo, bolo ho treba budit na kojenie. Potom sme sa kojili ked bolo hladne, vzdy podla potreby, ked bolo horuco tak aj kazdu pol hodinku trosku cucnut. Kojenie podla potrieb babatka je ten najlepsi sposob ako sa vyhnut nedostatku mlieka, upchatym mliekovodom a podobnym neprijemnostiam.

janka1721
5. mar 2012

@lillianx , @tinna ja mám ani nie 3-týždňovú dcérku a musím povedať že mi tiež dlho spávala a mala už v nemocnici nábeh na žltačku, ale musela som ju budiť na kojenie a to ti povie aj laktačná poradkyňa, dieťa treba budiť ako cez deň tak aj v noci (čo 3 hodinky), ..... musíš ju prinútiť aby sa ti prisala (pootvor ústočká zatlačením na bradu a vsuň jej tam bradavku, dieťatko sa pricucne, možno mu to pár minút potrvá, treba len trpezlivosť a pokiaľ ti stále na bradavke spinká tak je také miesto na krku pod bradou ktoré ked zatlačíš, dieťatko začne cucať. V tomto ti poradím aby si vyhľadala laktačnú poradkyňu ona ti to predvedie a poradí) nám sa to upravilo asi ked mala týždeň a sama mi prespávala medzi kojením 3-4 a pol hodiny, teraz píta už častejšie . ale boli dni čo som preplakala, lebo som ju nevedela prinútiť piť..... a čo sa týka tej tvorby mlieka, jednoznačne si odsávaj, čítala som že ženy počas kojenia prechádzajú fázami, kedy sa tvorba mlieka zmenší, ale odsávač a prikladáť treba stále, aby sa to mliečko nestratilo, takže ti poradim aby si si dieťatko prikladala rovnako často k obydvom prsníkom (nezanevri na tom slabšom prsníku) ja som po cisárskom a mala som zo začiatku taisto problém s tvorbou mliečka ale jednoducho som si kúpila ručnú odsávačku Medela (mimochodom je výborná, lebo je regulovateľná) a odsávala som tak často ako som mala čas a trvalo mi to asi týždeň a mliečko sa mi tak spustilo že teraz z jedného prsníka kojím a z druhého si zároveň aj odsávam 😝 no čo ti poviem 😀 prsníky si treba stláčať počas kojenia (aj odsávania) a treba ich jemne masírovať aby sa ti uvolnili hrčky ktoré sa ti pravdepodobne tvoria, netreba to podceňovať, lebo čím dlhšie budeš čakať tým viacej to bude bolieť ..... dúfam že vám moje skromné skúsenosti a postrehy pomohli 😉

lillianx
5. mar 2012

@janka1721 😀 keby si si pozrela datum, zidtis, ze moja mala uz ma cez rom a pol a rady ohladne kojenia su trocha pase. ale dakujem

marjuska
12. mar 2012

Ahojte, viem že neexistuje žiadny manuál na to ako to má vlastne vyzerať...ale myslíte si že kojiť každé 4hodiny a to z oboch prsníkov 4mesačného chlapca je OK??? neviem si predstaviť kojiť ho každú hodinku už sme si zvykli na tento "režim" ak je smädný tak ponúknem Lucku alebo detský čajík na zahnanie smädu...:D mali sme problém aj s kolikou ale už sa to napravilo....myslím si že dieťa okrem kojenia má aj iné požiadavky nosiť sa či unavenosť...či????
Ďakujem za komentáre a rady...

danusskaaa
12. mar 2012

Nam bolo povedane, ze sa mame krmit kazde 3hodiny /pocas dna, ked je mala hore a mrnci kojime aj skor a pocas noci zase ked spinka kojime aj po 4-5hodinach-aj ked bolo povedane, ze mame babo zobudit po 3 hodinach a dat mu papat, moja mala sa proste zobudit neda a ked je aj hore nechce cucat, dokonca ani dat prsnik do ust, lebo stale vyplazuje len jazyk/ striedanie prsnika nam doporucili, len v nemocnici kym sa mala nevedela dobre prisat, aby si zvykla na obidva, ale po uspesnom prisati sa nam laktacna poradkyna povedala, aby som pocas kojenia prsniky nestriedala, lebo mala vypije len predne mlieko /z oboch prsnikov/ ktore nie je tak vyzivne a nezasyti ako zadne mlieko. takze menime prsniky az po celom kojeni raz jeden-raz druhy. Kedze sa niekedy po grgnuti zobudime, dam malej este cucnut z druheho prsnika, co skor sluzi ako rychle uspavadlo.

katrinka8
12. mar 2012

@marjuska - plne kojene babatko nepotrebuje ani vodu ani caj, staci mu mm - ak sa ovsem dojci na poziadanie. To vsak znamena, ze sa dojci aj od smadu, nakolko tzv. predne mlieko sluzi babatku prave na zahnanie smadu 😉 Naozaj neexistuje "manual", niektorym detickom staci papat kazde 4 hodiny, inemu je aj kazde 2 malo 😀
Jasne, mas pravdu, babatko sa okrem dojcenia chce aj nosit, tulit, spinkat alebo len tak obzerat svet a skumat svoje okolie 🙂