Ako často si odsávať mlieko po zápale prsníka?

elanela
7. jan 2009

mala som mierny zápal prsníka a tak si odvtedy odstriekavam po každom kojení mám si to tak robit stále alebo ako často sivy odsávate mliečko? a hlavne čo s ním robíte ja som to čo som odstriekala od rána dala večer malej vypit tak okolo 40-60ml

ingulka
7. jan 2009

ahoj, ja som zapal sice nemala... ale niekedy ked mala nevypije dost - mam pocit preplnenych prs, tak si odsavam... hlavne v noci.. cez den pije v pohode... mliecko som po odsati stale ulozila v chladnicke a ked si mala cez den pytala viac, tak som jej ho prihriala v teplom kupeli (nepouzivaj mikrovlnku - to sa zabijaju vyzivne latky) dala vypit 😉 Mliecko z chladnicky by sa malo spotrebovat do 24hod, potom ho vylej... Casom by sa ti tvorba mliecka mala prisposobit potrebam babetka.

elanela
autor
7. jan 2009

no ved ja si odsajem len nejakých 5--10 -20ml ako kedy takže nemusím po každom kojení a to mliečko jej dávam vypit večer čo som od rána odsala len neviem či potom nemá už aj dost

ingulka
7. jan 2009

keby mala dost.. tak to nevypije... vypluvne, alebo ani necucne 😉 babo vie, kedy ma dost.. neboj...

eva770
7. jan 2009

ja uz odsavam len2 krat dene po tych 120-130 a dam to malemu rano a večer.inak malo by sa odsavať po 3 hodinach

ingulka
7. jan 2009

no moja malicka je naucena papat kazde 3hod ;) takze to je najlepsi odsavac 🙂 ... len v noci vydrzi spat v kuse 6hod 🙂

arieska
7. jan 2009

ja som odsávala po každom kojení, ale iba dokým nezačal viac piť, potom už iba občas ak som mala plné prsníky. a mliečko daj normálne do mrazničky. zíde saa ti ak budeš potrebovať niekam ísť alebo ak budete mať laktačnú krízu. do vysterilizovanej fľašky a vydrží až 3 mesiace

katka.m
7. jan 2009

V mraziacom boxe až 6 mesiacov. Ach dievčatá, ako je vám super, že môžete normálne dojčiť. Ja si od pôrodu len odsávam a už mi to ide hore krkom.

mojinecka
7. jan 2009

Aj ja sa hlásim k odsávajúcim...od pôrodu. Už neznášam pohľad na odsávačku, aj teraz o 22 "idem na to" a tak sa mi nechce. Tak úprimne závidím tým, čo to ide. Ja odsávam každé 3 hodiny tak asi po pol hodine, podarí sa ako kedy- niekedy 100 z oboch a niekdy 100 len z jedného. Mám Avent poháre, do toho to dám. Keď je viac, dávam na 3 mesiace do mrazničky - s označením dátumu, hodiny a množstva. Keď mi klesne množstvo, odsávam aj každú 1,5 až 2 hodiny. Okrem toho pijem veľa tekutín - Lucka, Caro, čaje pre kojacie matky - zaberá mi hlavne Teekane. Tiež neviem či robím dobre....má niekto iný nápad? Resp. je niekde téma, kde si môžme "my odsávačky" poradiť a povzbudiť sa?
A Elanela, odsávala by som si určite po kojení z toho zapáleného, nech ho uvolníš. A to mlieko, ak podáš malej do 24 hodín je dobre. Ale daj jej ho cievkou alebo striekačkou, nech sa nenaučí na fľašu...

annag
7. jan 2009

Mamičky čo dojčia - odsávanie je výborný spôsob na udržanie si laktácie. Odsaté mliečko však zásadne bábetku nedávame - buď ho zamrazíme na príkrmy, na čas, keď budeme nevyhnutne preč, alebo ho inak spotrebujeme - (ja ho napr. dávam starším deťom ), alebo ho vylejeme.

Ak odsatým mliečkom bábetko dokrmujeme, tak mu berieme šancu vyprázdniť v tom čase prsník, nemôže sa v ňom tvoriť nové mliečko. To vedie k úbytku mliečka, pretože bábo vypije saním o 50až 70% viac mliečka než odsajeme. Najlepšia odsávačka je bábetko. Mliečko sa tvorí len vo vyprázdnenom prsníku - teda čím viac dojčení plus odsávaní, tým viac mliečka sa tvorí. Dokrmovanie je najčastejšia príčina odstavenia bábetka - odmietania prsníka. Fľaša kazí techniku sania. Bábo málokedy odmietne fľašu, lebo mliečko z nej ľahko tečie, sanie je drina, ak je bábo viac unavené než hladné, nevládze prsník vypiť. Laktačná kríza sa rieši preto zvýšením počtu dojčení a odsávaní. Napr. 50 ml dokrmu je absolútne nepodstatné množstvo, neodrazí sa na prsopievaní bábetka, no z jedného malého dokrmu sa ľahko stane neustále čoraz väčšie dokrmovanie.

Mamičky, čo si mliečko len odsávajú -
- odsávanie by sa čo najviac malo podobať papaniu bábetka - teda ak papá 10x denne 100ml, tak aj odsávať treba 10 x 100ml, nikdy nie menej, radšej o čosi viac. Odsávanie menej než 6 x za 24 hodín bude pravdepodobne menej úspešné. Samozrejme, každé bábetko prechádza občas rastovým špurtom - začne mať potrebu piť viac než doteraz - vtedy treba zvýšiť počet odsávaní a množstvo odsatého mliečka. Dĺžka odsávania by sa tiež mala podobať bábetku, teda odsávať treba tak cca 20-30 minút. Je vhodné odsávať aspoň raz v noci (v čase medzi 22-4.00), lebo v noci sa tvorí mliečko veľmi dobre. Je dobré odsávať vždy z obidvoch prsníkov, aby nemali prsníky dlhé prestávky

katka.m
8. jan 2009

annag: ja si teraz odsávam už len 4xdenne, vždy po 6 hodinách. Ale my už papáme príkrmy, pije presne 4x po max150ml, tak si zvyčajne ešte okolo 150-200ml zamrazujem. Áno, je najlepšie odsávať z oboch prsníkov naraz a určite aj v noci. Najlepšie max 20 min.
My sme žiaden rastový špurt nemali, vôbec my to ani nechýba 😀 Takúto dávku (150 ml) pije už asi 5 mesiacov.
mojinecka: asi by skutočne bodla téma pre nás 🙂

ivana82
8. jan 2009

Baby mozem sa opytat, ktore z cajov na podporu tvorby mliecka su podla vas najlepsie, teda ktore Vam najlepsie zabrali. Kvoli znackam, vas púoprosim o info do IP. Dik

annag
8. jan 2009

katka.m - samozrejme, to bolo myslené pre plne dojčiace maminy odsávať aspoň 6x 🙂

ivana -
tu máš výber byliniek na mliečko - fenikel, anýz, kôpor, majorán, jastrabina

zaberie Ti veľmi veľmi časté dojčenie z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení a aj odsávanie mliečka - môžeš vypiť hektolitre čaju, ak nebudeš často dojčiť , oveľa viac mliečka nebude

cessy
9. jan 2009

ivana
presne tak ako piše annag
ja tiež len dojčim, ale zatial som zaznamenala vačšiu tvorbu mliečka pri častejšom kojeni, na mna asi nezaberaju tie všeliake caje...sice ich pijem, ale to len preto,lebo mii chybaju bylinky a tieto su neškodne... 😉

zzz77
20. nov 2009

Ahojte
viem ze je to uz starsia tema, ale zaujimalo by ma ci si je lepsie odsavat mliecko po kazdom kojeni, alebo netreba a staci len parkrat? Moj maly drobec ma mesiac a pol a vypapa obydve prsniky pri jednom papani, chcela by som mu to najlepsie riesenie, ale zisiel by sa mi ten cas co travim odsavanim. Prosim poradte ak mate s tym skusenosti. Teraz mi zacali boliet a pichat prsniky citim ako keby mi horeli, a mam aj hrcu, co stym?
Dakujem

janicka222
21. júl 2010

@annag Ahoj. Chcem sa spýtať, že keď malá papá vždy len z jedného prsa, tak či je treba po kojení to duhé odsávať. Mám taký problém, že dva dni malá v pohode vytiahne z jedného pr 10-120ml a potom 2 dni zasa má problém vytiahnuť zoboch pŕs 80ml. ďakujem

bambulkabambulkova
22. dec 2010

JA SI ODSAVAM ALE MAX MI VYNDE 50ML A MALEHO KOJIM,ALE HO AJ dokrmujem nestaci mu je velky co mam robit aby som mala vela mlieckaa???taak by som chcelaa maat vela mam odsavacku avent kolko mam odsavat dakedy aj hodinu aj pol ho krmim s prsnikov nestaci mu ma 5kg pijem aj caje pre kojace maminy ceem veeela mliecka teraz ho potrebujem je aj chory aj ja uz virus ahh

titulienka
22. dec 2010

@bambulkabambulkova a preco si odsavas mliecko???....nechaj ho nech vypije cely prsnik, podla mna nemusis odsavat , tvorba sa prisposobi potrebam dietatka...ak je prilis vela mliecka , vznika nadprodukcia a potom su babetka nervozne a bolieva ich casto brusko.... 😉

bambulkabambulkova
22. dec 2010

ja somm pocula ze mam odsavat vela aby som mala viaac mlieckaa

zajo79
22. dec 2010

ked je babo spokojne, staci mu evidentne mliecko co mas, pribera, tak nepotrebujes odsavat.
pekne z jedneho prsa jedno kojenie, dalsie kojenie druhe prso.

ak nestaci...tak odsavat, odsavat, casto prikladat, vela tekutin pit.

titulienka
22. dec 2010

@bambulkabambulkova no neviem ....ja mam odkojene deticky 3 , posledne som kojila 2 roky a nikdy som neodsavala , vzdy sa ta tvorba prisposobila potrebam malej...ale ak to tak ma byt tak odsavaj ...hlavne nech mas mliecko ... 🙂

zajo79
22. dec 2010

@zzz77 vypapa oba prsniky? no..to akurat mozno vytiahne predne mliecko, ktore ide lahsie..a sa mu nechce tahat, tak je pre neho pohodlnejsie, ked mama da druhe prso..deti niesu blbe 😀

bambulkabambulkova
22. dec 2010

@titulienka tak ti zavidimmm strasne ale som po sekcii 29.11 som mala tak este moze nabehnutt mlieckoo

titulienka
22. dec 2010

@bambulkabambulkova urcite ano...hlavne pozitivne myslenie a velka tuzba tiez robia svoje....silno drzim palceky aby sa to podarilo 😵 😵

bambulkabambulkova
22. dec 2010

dakujeem

zzz77
22. dec 2010

@zajo79 dakujem ale tvoja odpoved je uz trocha neaktualna, ja som sa informovala v novembri 2009, ale nic v zlom 😉

zajo79
22. dec 2010

@zzz77 jaj, pardooon. to dobre zapadnuta tema toto bola... 😀

zzz77
22. dec 2010

to nic, stava sa 😉 😀

katka2610
11. jan 2012

@ingulka Mozem sa opýtať ako robíte ten teplý kupel, lebo ja hrejem v mikrolnke, alebo zohrievám na plynaku.dakujem

katka2610
11. jan 2012

@annag Moja mala ma 2mesiace a tento týždeň som začala odsávat, lebo malo papa z prsa ako z flasky. pije o 6, potom o 10, o 13, o 16, o 19:30, malo kedy o druhej rano a potom zase o 6. vecinou mi noc celú prespí. spinka pekne a je kludne babätko. ked som krmila z prsnika tak nespala a bola nervozna. poradte mi ci robim dobre

jana1201
Odpoveď bola odstránená
Zobraz