Ako dlho dojčiť novorodenca?

lucka010
17. sep 2021

Dobrý deň,prosim Vas ako dlho kojite par týždňové bábätko? Pretože moja dcéra si pýta dosť často papať a papa aj 45minut spolu z oboch prsníkov. Čítala som,ze by sa malo 10minut z každého prsníka,no mojej dcére to nestačí. Mate to aj niektorá z Vás takto ako ja? Dakujem za odpovede

lucka010
autor
17. sep 2021

Pretože počas kojenia mi ešte aj zaspí a za chvíľočku sa zobudi a znova papa

euka210
17. sep 2021

@lucka010 pri novorodencovi normalne, ked bude mat par mesiacov, tak to bude za chvilu napapany. Ked prestane sat, treba ju po brade stimulovat, aby papala a nespala. Ale je bezne ze zaspia na prsniku.

tamvtme
17. sep 2021

Kojila som na poziadanie a ako dlho chcela...

kubkovamama
17. sep 2021

@lucka010 novorodeniatko akokoľvek,kedykoľvek.😁Normálne je 10min aj 45min aj zaspinkaju pri tom alebo sa len potrebujú prisať a je im tak dobre.Kojim tretie mimino a tiez to bolo rôzne,táto najmenšia je asi nonstop pricucnuta

janinah
17. sep 2021

Pozor na bradavky.aby si z teba neurobila cumlík

tamvtme
17. sep 2021

@janinah inak toto je vtipne, ako vela.ludo hovori, pozor, aby si z teba neurobila dudlik, pritom dudlik bol vymysleny ako nahrada za prsnik, pretoze dudlanie prsnika(nie len koli pitiu mlieka) je pre babo prirodzene 🤷‍♀️

janinah
17. sep 2021

@tamvtme iste..kým nerozžvatla bradavky do krvi a kojenie bude ozaj " zážitok"

lindusss2016
17. sep 2021

@lucka010 necitaj, riad sa intuiciou...

rajc1nka
17. sep 2021

@lucka010 ja ti poviem z vlastnej skusenosti. Robila som to tak, ze z kazdeho prsnika som kojila 10 min a potom som odsavala mlieko odsavackou (vacsinou dopredu, predtym ako dieta chcelo) a dokrmovala som ho medela specialnou flaskou pre kojene deti. Moj maly mal 4,5 kila takze chcel na zaciatku veeeela mlieka. Toto som robila kym si bradavky zvykli - cca mesiac. Potom som uz mohla akokolvek dlho kojit, uz to nebolelo, ale na zaciatku,kym si bradavky zvykli, tak toto bol naj sposob. Teraz pri druhej uz to bolo od zaciatku, ze som kojila kolko mala chcela, ale ja som isla z kojenia do tehu a spat do kojenia,takze moje bradavky si nestihli odvyknut. Ale odporucam to vsetkym prvorodickam, mne to odporucila laktacna a bolo to super.

lindusss2016
17. sep 2021

@janinah kojim uz 5 a pol roka vkuse, v poradi druhe dieta, na poziadanie a tolko, kolko potrebovali. Nikdy som nemala "rozzvatlane" bradavky 🤷‍♀️

rajc1nka
17. sep 2021

@lindusss2016 ja si myslim,ze ine je, ked uz su bradavky navyknute, tj uz po mesiacoch kojenia mozes kojit aj roky v kuse a kym ti ich naozaj nerozkuse zubami, alebo nezakusne,tak ta to neboli, ale pri novorodencovi a prvorodicke je to o tom,ze bradavky si musia navyknut na ten tah, a na zaciatku to boli, hlavne ked je dieta hlados. Preto tie bradavky treba navyknut postupne.

lindusss2016
17. sep 2021

@rajc1nka ale ved jasne, ze to moze boliet, preto som jej pisala, nech sa riadi svojimi pocitmi a nir clankami.

tamvtme
17. sep 2021

@janinah tak neviem, ja som nemala nikdy rozzvatlane bradavky do krvi 🤷‍♀️ a to som kojila vela a casto a aj uspavala na prsniku...pri kojeni je podla mna aj tak najhlavnejsie, aby bola spokojna jak mama tak babatko a jak to robia ine, nie je az tak dolezite😉

domak2
17. sep 2021

@janinah keď je dieťa zle prisate, "rozzvatlat" bradavku vie aj za minútu, ak je prisate dobre môže cuckat aj hodinu.

tenerifka
17. sep 2021

@lucka010 novorodenca kludne aj 45 minut, s prestavkami, ved si len zvyka na rezim a nebude ho mat este dobrych par mesiacov. Cim viacej saje, tym sa tvori viac mlieka. Daj na svoj instinkt, dolezite je, aby dieta vela cikalo a priberalo. A prosimta, nedavaj flasu, niekedy to byva zaciatok konca kojenia

lenkine
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
17. sep 2021

ja som to tiez tak mala. malu na prse furt. za 24hodin bola pricucnuta 10-12hodin urcite

jaskolka
17. sep 2021

Spočiatku aj každých 20-30 minút pýtal prsník, cuckal, tiež som bola prekvapená, že tak často chcel, ale neriešila som. Postupne sa to upravovalo, menilo, a stalo pravidelným. Momentálne má už rok a pije len pred spaním. Novorodenec skutočne veľmi často môže chcieť piť, lebo je to aj o pocite ukludnenia, istoty, vlastne si to jedine, co v tom "novom neznámom mieste" pozná, tak samozrejme ze chce byť pri tebe no a prsník je to najlepšie, kde to cíti. Objimas ho, je mu teplučko a ešte tečie chutné sladké mliečko ☺️☺️.
Dopraj mu to, a vôbec nerieš, či 10 minút, alebo hodinu. Len pozor na správne prisatie, lebo skutočne zle prisatie môže ti spôsobiť bolestivé trhliny na bradavke.Ked je dobre nacucnuty, ani dlhšie neublíži.

budiakova
17. sep 2021

Kojím aj hodinu, dve ale mala som problém s mliečkom, veľmi pomaly sa mi rozbiehala laktácia. Na prsníku zaspáva stále a v noci papáme každú hodinu, hodinu a pôl. Priberáme pekne. Nieje dôležite ako dlho ju dojčiš, ale či efektívne saje. Treba sledovať, či dieťatko ozaj pije mliečko alebo si len tak podudkáva. Ja by som nič na tom nemenila časom sa to upraví podľa potrieb bábätka.

cariad
17. sep 2021

@janinah kojila som tri deti, každé jedno dva roky a mali so mna dudlík na požiadanie prvý rok života a nikdy som nemala po celú dobu kojenia rozžuvané bradavky. 🤷🏻‍♀️

ankare
17. sep 2021

@janinah pokiaľ je bábo správne prisate, bradavky netrpia

jazula
17. sep 2021

Kojila som na požiadanie a ako dlho chcela…takže bežne každé jednu-dve hodiny tých 45 minút 🙈. Teraz má 4 mesiace a väčšinou jej to trvá v priemere asi 25 minút a zároveň má o dosť dlhšie pauzy.
Hlavne som vďačná, že nám to vôbec ide, na začiatku bolo veľmi málo mliečka…

ankare
17. sep 2021

Dojči bábo na požiadanie a tak dlho,ako chce. Ono sa to časom upraví,neboj. Hlavne nech je bábo spokojné. ♥️ Držím palce! ♥️

tncka
17. sep 2021

@lucka010 no som zvedava kolko to vydrzis 🤷‍♀️ja som dala 6tyzdnov s vypatim vsetkych sil a potom som si povedala ze mi to za to nestoji. Dcera zaspavala na prsniku po 10min.,nevedela som ju ani zobudit,za dalsich 20min bola hore a hladna,zas prsnik,spanok a tak dokola az som mala bradavky rozzvachtane do krvi,ja na prasky,nevyspata,nervozna,mala hladna a rev. Flasa. A vsetci boli spokojni.

sasesoe
17. sep 2021

Dojci na poziadanie, kolko babo chce. Ak to sposobuje nejake dalsie problemy, tak ries tie.
(Ak mas bolesti, ries s laktacnou poradkynou prisatie - dpjvcenie nema boliet; Ak "nic nestihas", tak mozes skusit dojcit v satke/nosici; najst si niekoho na pomoc, ci znizit svoje ocakavania...)

martajasna
18. sep 2021

@lucka010 kojila som od zaciatku tak isto, v noci bol hodinu len na prsiach, potom sa to samo upravilo , cim bol starsi

junovedievca
18. sep 2021

@lucka010 tak ako vacsina pise kojim kedy popyta (pocas leta to bolo ovela viac).zatial rezim este uplny nemame ale podtupne si vsimam ze tak za 2 -2,5 hod. Chce znova .a uspava na prsniku ale mne osobne to nevadi.mam len jedno a nie je to na furt.takze si to uzivam

klip0
18. sep 2021

Baby a na požiadanie znamená čo ? Ako viem že bábo pýta prsník ? A v noci ? (Prvé len čakáme tak tapam)

jazula
18. sep 2021

@klip0 Ja som na začiatku čakávala, kým sa úplne zobudila aby som si bola istá že chce fakt jesť 🤦🏻‍♀️, nerob to isté, polovicu noci som bola hore kým sa prebrala a potom som musela uspávať, no celé zle 😂… teraz (má 4 mesiace) sa zobudím keď sa veľmi mrví, vtedy ju zoberiem prebaliť, dám prso a väčšinou ani oči neotvorí a čistá a napapaná spí ďalej 🙂. Inak ten signál drobca si budete musieť spolu nájsť, veľmi prekvapivé množstvo zvukov vydáva novorodenec v noci 😁.

jazula
18. sep 2021

@klip0 A cez deň tá moja tak vyplazovala jazyk a keď už bola veľmi hladná, tak šibrinkovala prstami po tvári a okolo nosa…