Ako dlho môže byť materské mlieko v mrazničke?

renuska1
17. okt 2007

Chcela by som radu ako dlho moze byt materske mlieko zmrazené v mrazničke

sandraa
24. júl 2008

Takže mám zbytok vyliat??mi je ho skoda, zase az tak mlieka nemam.. ☹

kacka.va
25. júl 2008

pokud se jednou mléko rozmrazí, tak se musí spotřebovat, takže fakt raději mrazit po menších množstvích. jinak nám říkali, že hned jak odsaju, tak dát zmrazit a k tomu pak přilít další a ne to skladovat celý den v lednici a pak zamrazit.

arieska
25. júl 2008

ja tiež robím tak, že si čiastočne rozmrazím, to rozmazené odlejem a zvyšok strčím naspäť do mrazničky. náš malý je taký jedák, že on by to zjedol pomaly aj s fľaškou - je mu to jedno, takže asi tak 😎

katka.m
25. júl 2008

O mliečku je veľa popísané na www.kojeni.net v archíve dotazov.
K dobe mrazenia, mne LP z tejto stránky napísala, že v mraziacom boxe je možné MM skladovať až do 6 mes., ale potom už len kašičky.

annag
25. júl 2008

materské mliečko zmrazené pri teplote mínus 18-20 stupňov a následne tak uskaldňované, je možné v mrazničke uchovať 3 mesiace. Do jednej nádobky môže mamička mliečko zbierať 12 hodín, vždy treba prilievať mliečko už vychladnuté, teda každú ďalšiu odstirekanú dávku vždy treba najprv v inej nádobke schladiť v chladničke a až tak ju priliať k zbieranému mliečku. Zmrazené mliečko treba rozmraziť v chladničke, rozmrazené treba použiť do 24 hodín a nikdy viac ho opäť nezmrazovať.

Zásadne by sme s pri manipulácii s mliečkom mali vyhýbať izbovej teplote, teda teplote nad 8 stupňov. Toto je zásada pre akékoľvek uchovávanie uvarených, kaziacich sa potravín - vyhýbať sa teplote medzi 8 stupňami až 60 stupňami. Čiže aj uvarená polievka sa musí schladiť, ak ju neskonzumujeme do 2 hodín a počas tých 2 hodín ju musíme udržiavať nad 60 stupňov. Izbová teplota je ideálna na rozmnožovanie sa neviditeľných mikroorganizmov, ktoré zvlášť deťom môžu spôsobiť nemalé problémy. Teda teplota jedla má byť buď pod 8 stupňov alebo nad 60 stupňov. Takto to stanovuje Potravinový kódex - súbor medzinárodných hygienických noriem.

winifred
26. júl 2008

Ahoj já jsem osobně zkoušela dávat u prvního dítěte zamražené mateřské mléko a měla jsem s tím špatné zkušenosti. ☹ MAlá mi to nechtěla vůbec pít a chtěla jenom z prsu.Tak jsem s tím potom přestala.JE sice pravda že jsem ji nikomu nemohla nechat pohlídat, protože byla kojená a neuměla pít z flašky a a ni nechtěla žádné náhrady. 🙂

cartmanko
26. júl 2008

hlavne nie je mraznicka ako mraznicka.
zalezi od stupna mrazenia.
my mame mraznicku nastavenu na -19 a od -18 sa moze mliecko skladovat az 6 mesiacov.
pri vyssich minusových teplotách cca -16 sa odporúča maximálne 3 mesiace.

lucinecka
26. júl 2008

Chci se zeptat k tomu co napsala Annag, opravdu když odstříkáváte tak do jiné nádobky než máte již odstříkané MM a ochladíte než to k tomu dříve odstříkanému přilijete? Já to normálně odstříkávám do jedné nádobky (od odsavačky) a když chci znovu odstříkat tak ji vytáhnu z ledničky, nasadím na odsavačku a pokračuju v odstříkávání přímo do toho již ochlazeného mlíčka. Pak to večer přeliju do pytlíku od Medely a šupnu to do mražáku.To je špatně? 😒 To mi ani neříkejte, takhle to dělám celou dobu a mám už pěkných pár pytlíčků v mražáku ☹

annag
26. júl 2008

lucinecka, ja som písala postup, ako sa má ideálne mliečko mraziť. Mliečko sa nemá miešať chladné s teplým, aby sme čo najviac zamedzili tomu nevhodnému rozsahu izbovej teploty medzi 8 až 60 stupňami. Vždy sa majú miešať potraviny približne rovnakej teploty. Samozrejme, mliečko nevylievaj, zrejme mu nič nebude, ak si dodržiavala hygienické podmienky pri jeho manipulácii (sterilná fľaška, odstriekavačka , čistý prsník a ruky...) nemalo by dôjsť k problémom. Ak však chceš maximálne zabrániť jeho znehodnoteniu, bolo by vhodné odstriekané mliečko vždy preliať do nejakej sterilnej fľaštičky, celú odsávačku aj s nádobkou vysterilizovať a opäť ju pri ďalšom odstriekavaní na prsník priložiť čistú, sterilnú.

Teplotu mliečka potrebujeme dosiahnuť čo najskôr, max do 90 min, pod kritickú izbovú teplotu. To sa v bežnej chladničke dá len s malým množstvom. Keď do chladného mliečka vlejeme mliečko teplé, celé mliečko sa znovu zohreje na izbovú teplotu, a tým dáme možnosť mikroorganizmom sa množiť . Nie všetky zlé mikroorganizmy sa dajú mrazom zničiť a čím dlhšie je mliečko teplé, tým viac sa mikróby v ňom množia.

Pri mrazení ide o to, aby sme čo najrýchlejšie dosiahli teplotu - 18 stupňov, každopádne to musí byť do 240 minút, čo však pri malom obsahu nie je problém dosiahnuť. Pri veľkom objeme sa musí potravina mraziť šokovo, v špeciálnych mrazničkách, ktoré dokážu túto podmienku splniť. Tu ide o to, aby sme zabránili narušeniu štruktúry - kvality- mliečka počas zmrazovania a zamedzili tak v maximálnej miere zničeniu dôležitých prospešných látok nachádzajúcich sa v mliečku.

Tráviaci trakt malých bábätiek je veľmi citlivý a je veľmi dôležité, aby dieťa dostávalo čistú, sterilnú potravu, práve preto je ideálne kojenie a MM, lebo nič nemôžeme pokaziť - MM ako také je sterilné, len okolie a fľaše nemusia, a nikdy ani nie sú sterilné, čím dlhšie je MM v styku s nesterilným materiálom, tým viac baktérií sa v ňom bude nachádzať a tým viac zvyšujeme riziko, že bábätku spraví problémy.

lucinecka
27. júl 2008

Annag děkuji. Koukám že to dělám asi celý špatně, odsavačku sterilizuju 1x denně, píšou to i v návodu, že stačí po kojení opláchnout v teplé vodě. Takže sterilizovat po každým odstříkání, několikrát denně, jo? No pro sichr asi jo. Nějakou druhou flaštičku si budu muset pořídit a od teď to tedy budu dělat jak se má. Fakt myslíš že to zamrazený mlíčko bude v pohodě? Ikdyž jsem to předtím dělala blbě?

annag
27. júl 2008

lucinecka, pro sichr 😉 , myslím, že to mliečko bude v pohode, najmä ak nemáš na bradavkách žiadnu infekciu, malý ešte nič nechytá do rúk, do pusinky dáva iba prsník ... 😎

babalala
27. júl 2008

Lucinecka - to jak to popisuje Annag je určitě ideální stav, ale myslím, že tento postup je až moc přísný a u většího miminka zbytečný. V mojí porodce jsme odsávačku jenom po odsátí umyly a mlíčko nalily do sterilní lahvičky. Lahvičky jsme nechávaly na stolečku na chodbě a byly tam, dokud nešla nějaká sestřička z novorozeneckého kolem a nevzala je. (Nevím, jestli se mlíčko před podáváním ještě nepasterizuje - ale pasterizace stejně nezničí všechny mikroorganismy).
Nejlepší a nejjednodušší je určitě okamžitě zamrazit a k zamraženému mlíčku přilít další, ale nic se nestane, když ho necháš v pokojové teplotě a přiliješ další třeba po třech hodinách (vlastní zkušenost).
A pokud je mlíčko zkažené - tak to po rozmražení poznáš - prostě zapáchá (taky vlastní zkušenost - jednou jsem zamrazila až po několika hodinách a bylo vedro - tož skončilo v záchodě..).

bramburka
28. júl 2008

jo holky pozor, ten zápach nevadí. Já teda všechno, co jsem rozmrazila, malem vyhodila, protoze to proste smrdelo. Ale bylo to tim zmrazenim a rozmrazenim. Na www.kojeni.net jsem se pak dozvedela, ze je to normální, že to tak dicně smrdí. Tak jsem to nakonec malý dala a vubec ji nic nebylo, ačkoliv to zapáchalo tak fakt divně. Pak už jsem nezmražovala, protože mi to prostě vadilo.

bramburka
28. júl 2008

BTW jsme odsavačku vždy jen umyla a jednou denně večer sterilovala. Lahvičky jsem mela sterilní vždy, sterilovala jsem lahve od presnidavky a do tech jsem to lila a v těch i zmrazovala, takže jsem se snazila moc neprilivat a kdyz, tak odsate mlicko jsem zchladila a az potom prelila k tomu studenemu v lednici, do mrazaku muzes prilit teple, ale nesmi ho byt vic nez je to zmrazené. No fakt nejlip se to dočteš zde http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=69

zusma
28. júl 2008

Já už malé několikrát dala rozmražené mléko. Vypadalo malinko hůř než normálně ale ona ho v pohodě pila a nic ji nebylo. Zkažené určitě nebylo. Ona by jen tak ani něco nevypila. Má fajnovy čumáček

lucinecka
28. júl 2008

Díky holky 🙂

chell
13. sep 2008

hoj, mam dotaz.. chystam se do skoly na zapis a pritel tak poprve zustane pul dne sam s malou.. bude ji krmit mojim zmrazenym mlickem ale na zkouzku sem jedno rozmrazila abych vedela ze vse bude ok a sem trochu zmatena.. kdyz se rozmrazi je nahore normalne takova jakoze krusta.. jakoze skraloup na horkym mliku nebo jak to nazvat... to je predpokadam tukova čast která se po ohrati rozpusti a promicha rovnomerne... nebo je to jinak...
a muze to bejt i malicko napeneny jako ta vrstvicka zdrcla? nebo to je zkazeny? ikdyz to nesmrdi nebo tak neco...

jo a ohrivate primo v tom kde to je zmrazeny? ja ze to mam v saccich od medely a nevim jak s tim ven 🙂 jakoze aby nezustal v sacku po rozmrazeni pred ohratim ve flasce ten tuk...

predem diky za rady 🙂

mimi26
13. sep 2008

babky, čítam, že zmrazujete mliečko aj pohárikov od výživy, môže to mať kovový vrchnák? Nemusí byť nádoba na mliečko iba z umelej hmoty a zo skla?
Rada by som si občas urobila zásobu ale neviem do čoho to budem dávať.....

chell
13. sep 2008

ja mam par nadob taky sklenenych a s umelym vickem... podle me kdyz to nedas plny a nedotyka se to toho vicka pro jistotu tak by to nemel bejt problem...

mimi26
13. sep 2008

práve som dočítala na jednej stránke, že pri pohárikoch od výživy, treba najprv prekryť vrch alobalom, alebo potravinárskou foliou a tak zavrieť. tak to skúsim 😉

susika
13. sep 2008

ja somn odstriekavala. na jiske nám vraveli, že 24 hodín v chladničke a pol roka v mrazničke. čo som vedela, že v ten den nevypije, som hned šupla do mrazničky. mala som to vo výživových pohárikoch v mrazničke alebo v trojdecových a snažila som sa rozmrazovať tolko, čo som vedlea, že do 12 hodín vypije.a poháriky predtým som vyvárala aj s viečkami. a mliečko som rozmrazovala v horucej vode, nikdy nie v mikrovlnke alebo varením.

aj na Jisku som nosila mliečko,malú som mala v inkubátore, zbierala som 24 hodín a potom dávala zamraziť.oni tam mali také špeciálne sterilné flašky.

a veru tomu mliečku nebolo nič ani po pol roku, mala som kamošku, čo mala mlieka, že ho mohla aj rozdávať.

chell
13. sep 2008

http://www.rodina.cz/LLL/uchovavani.html
tyjo ty doby co tam pisou o delce uchovavani me docela zarazily... co vy na to...

jajka78
9. nov 2008

ahoj, mozno som prehliadla ale zakazdym ked sa odstrekuje mlieko pocas 24 hodin, vymyvate odsavacku?vdaka

radka.m.
9. nov 2008

jajka-já jsem odsávačku po každém odsávání vypláchla pod proudem horké vody a každý večer jsem ji vydezinfikovala ve studené dezinfekci-milton.

mkr
9. nov 2008

chell - ty doby jsou hrozný neumím si představit že bych v lednici nechala mléko 8 dní a v mrazáku mi dr. říkala 3 měsíce tak nevím

jajka78
9. nov 2008

takze ked zacnem odsavat prvy krat napr. o 20.00, predtym ju sterilizujem, a planujem odsavat maximalne 24 hodin, podla toho ako sa mi podari naplnit poharik, staci medzitym vyplachovat odsavacku horucou vodou?

radka.m.
9. nov 2008

jo,určitě stačí,já jsem to takhle dělala rok.

zuzube
29. nov 2008

ahojte......ked rozmrazim mliecko z mraznicky, tak mozem to vsetko vliat do jednej flasky potom? dakujem 😉

annag
29. nov 2008

zuzube, ak dobre chápem -. rozmrazíš viac fľašiek a vleješ ich potom do jednej a dáš vypiť - jasne že môžeš

zuzube
29. nov 2008

dakujem anicka 😀