Ako dlho môže byť materské mlieko v mrazničke?

renuska1
17. okt 2007

Chcela by som radu ako dlho moze byt materske mlieko zmrazené v mrazničke

ada78
17. okt 2007

myslim ze 3 mesiace

dominica
17. okt 2007

určite 3 mesiace, viac nie

kotenko
17. okt 2007

3 mesiace, viac ani o den. teda ja by som to neriskovala

bilushka
17. okt 2007

Vraj 3 mesiace, ak ho das len tak zamrazit a az pol roka, ak pred tym prejde sterilizaciou, teda das ho do vysterilizovanej flasky, nechas prejst varom, rychlo ho potom schladis pod studenou vodou a nasledne zmrazis 😉
Nam to tak vysvetlovali sestricky v nemocnici.

renuska1
autor
17. okt 2007

Ja som tiez pocula vraj 3 mesiace len niekedy mi tvrdia ze vraj len 6 tyzdnov a davam ho do vysterilizovanej flase, lenze do flasiek to postupne dolievam. Tak jednu flasku naplnim asi za priblizne 3 - 4 dni, neriskovala by som ju držať pol roka. Mozno ho ani nepouzijem ale keby nahodou uvidime ci dojde laktacna kriza. Zatial nase zlaticko ma 2 mesiace a vazime 5300 g tak mliecka je dost a dufam ze bude este dlho.

bilushka
18. okt 2007

Renuska, no dolievat sa to praveze nema, lebo tym ze to mlieko prejde varom sa zasterilizuje a dalsie tam uz dolievat nemozes....

lyzenka
18. okt 2007

no mne doktorka povedala, že v chladničke len do najbližšieho kojenia a v mrazničke 3 DNI.

atevi
18. okt 2007

http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/odstrieka...

Skladovanie odstriekaného materského mlieka pre svoje bábätko
Uprednostňuje sa výživa čerstvým, odstriekaným materským mliekom, často je však nutné mlieko na určitú dobu uskladniť. Vtedy mlieko hneď po odstriekaní treba ochladiť pod studenou tečúcou vodou a uložiť do najchladnejšej časti chladničky, hneď pod mraziaci box, nie blízko dverí. Takto ošetrené mlieko sa musí použiť v priebehu 24 h. V chladničke pri teplote 4-5 °C vyhraďte pre mlieko miesto (niektoré chladničky majú teplotu 8 – 12°C).

Ak nie je možné ochladenie mlieka po odstriekaní, je jeho použitie limitované na 3 h pri izbovej teplote. Po tejto dobe môže dôjsť ku kontaminácii, vyčerpá sa protiinfekčná ochrana materského mlieka.

Materské mlieko uchovávané na tmavom chladnom mieste v chladničke sa musí najneskôr do 24 h po odstriekaní použiť alebo zmraziť. Zmrazuje sa v malých porciách na jedno použitie.

Zmrazené mlieko možno skladovať – v mrazničke, ktorá je súčasťou chladničky (výparník) 2 týždne, v mrazničke so samostatným otváraním so stabilnou teplotou okolo – 19 až –25 °C 3 mesiace. Mlieko je vhodné zmrazovať v nádobách, ktoré možno vopred vyvariť – v sklenených, plastových. Výhodnejšie sú plastové – tuky a ochranné imunoglobulíny priľnú viac na sklo. Ak chcete pridať do zmrazeného mlieka ďalšie mlieko, treba čerstvé mlieko najprv ochladiť. Do jednej nádoby neodstriekavajte dlhšie ako 12 hodín.

Zmrazené mlieko treba rozmrazovať šetrne, buď pri izbovej teplote, alebo uložením do chladničky po dobu 24 h pri + 4 °C alebo ponorením do nádoby s teplou vodou (37°C), alebo pod tečúcou vodou (max. 37 °C). Nikdy nerozmrazujeme v mikrovlnnej rúre, časť materského mlieka sa môže zahriať až do varu, kým časť ostáva studená. Rozmrazené mlieko možno použiť pri + 4 °C do 24 h v uzavretej fľaške, po otvorení fľašky max. 12 h. Po rozmrazení sa zmrazené mlieko nesmie znova zmraziť.

Ohriatie pred kŕmením má byť rýchle, buď pod tečúcou vodou (fľašou hýbať veľmi jemne, aby sa nevyzrážal tuk). Môže sa používať ohrievač mliečnych. Väčšie a staršie dieťa môže dostať aj mlieko, ktoré je chladnejšie ako mlieko z prsníka, má teplotu izby.

renuska1
autor
19. okt 2007

atevi vďaka za radu

baileysa
19. okt 2007

baby a nemate skusenosti s tym, ze materske mlieko je uz po rozmrazeni take divne??? my sme ho teda malej ani nedali, lebo uz bolo take troska ako chytene, len neviem ci to tak ma byt alebo bolo nieco zle... co mam kamosky, tak nikomu sa nepodarilo zmrazit a rozmrazit mlieko tak, aby chutilo stale rovnako... myslite, ze to moze byt aj nejaka predispozicia??? ze napr. moje mlieko sa neda zamrazovat??? dakujem za odpovede

dominica
19. okt 2007

moje mlieko tiež nikdy nebolo rovnaké, chutnať som nechutnala, tak neviem, ale čudno smrdelo, tým že sa zohrievalo, ale malému zas nikdy z neho nič nebolo, myslela som že to také má byť, tak som sa nad tým až tak moc nezamýšľala, ale potom ma aj všeličo napadlo. No ale keď malému chutí a nikdy sa nič nestalo... 🙂

renuska1
autor
19. okt 2007

ja som este nepocula aby bolo niejakemu babatku zle z rozmrazeneho mliecka, sestra davala synovi a v pohode, ja s tym velmi nemam skusenost, zatiaľ som to mliečko nepouzila, mame dost z cicusky, to si odkladame do rezervy keby nahodou prisla laktačna kriza /dufam ze nedôjde/ak nedojde vylejeme

bibinka
19. okt 2007

keď som ja rozmrazila poslednú dávku mlieka z mrazničky a chcela som ho dať malému, tiež už divne páchlo. a to bolo 1mesiac v mrazničke. radšej somto neriskovala, človek nikdy nevie.mlieko čo som predtým rozmrazovala, nikdy nepáchlo a bolo aj rovnakej chuti ako pred zmrazením- olizla som 😔 .

mirusa
16. nov 2007

ahojte maminy...
mala by som jednu otazku: ked rozmrazim mliecko a potom ohrejem dam malinkemu a nevypije vsetko, druhy krat sa uz nemoze ohrievat?!

baileysa
16. nov 2007

mirusa, myslim, ze uz sa nemoze znova zohrievat, radsej mu zohrej menej a potom zohrej dalsie...

korculka
16. nov 2007

aj ja som asi pred tromi dnami u rodicov rozmrazovala malemu mlieko,co som mala v rezerve a bolo mesiac stare,no nie len ze divne vonalo,ale malo aj taku zvlastnu chut,ako keby do neho presiel pach z vrchnaka od flase....ale maly to zjedol v pohodicke a nic mu nebolo......

mirusa
16. nov 2007

ok dakujem...
tak si rozmrazim cely poharik co mam a ohrejem si polovicku zvysok dam do chladnicky a ked bude este chciet tak mu ohrejem druhu polovicku a ked nie tak ju potom vylejem...
dobre?!

baileysa
16. nov 2007

mirusa, asi hej, ale ja som v tomto uplny laik...

mirusa
16. nov 2007

ale aj tak dik....

mirusa
16. nov 2007

bude to dobreee

renuska1
autor
26. nov 2007

no zacala som pomaly vyhadzovat mliecko z mrazaku uz je tam 3 mesiace, tak som zistila ze niektore su ok ale niektore cudne chutia uplne ako skysnuté tak ho nepotrebujeme dufam ze ani nebudeme potrebovat

dadis
26. nov 2007

A smiem sa spytat tych, co mrazia, ci mliecko aj minu...ja som si kupila, ked mal maly mesiac 20 sackov na mrazenie mliecka od Medely, pretoze sa mi v noci velmi bolestivo nalievali prsia...celych 20 uz mam zmrazenych a poslusne "spinkaju" v mrazaku, no musela som kupit este dalsich 20 sackov, pretoze po tom ako mi hrozila mastitida, som maleho prikladala asi 5x k jednemu z prsnikov az kym mi hrcku nevysal (nesla prec ani odsavackou) - a odsavala som si trochu aj z druheho prsnika, lebo som sa bala, ze sa mi hrcka spravi aj v nom..no a samozrejme sa mi z toho zvysila produkcia, tak som kupila dalsi balicek sackou, z tych som naplnila asi 5, dokopy sme doteraz pouzili v mojej nepritomnosti asi 5-6 sackov, no to som zasobu v podstate vzdy doplnila - bala som sa, ze ked neodsajem, tak sa mi produkcia automaticky znizi....no ale k veci...ako tych cca 3l mlieka vyuzijem? Niektore stratia trvanlivost uz v januari, to bude mat maly 5 mesiacov, tak tie pravdepodobne vylejem? A co potom potom ked bude maly stars, robili ste z takeho mliecka kase? Prikrmy? Od kolkych mesiacov? Poradte, nejak mam v tom nejasno 🙄

dominica
26. nov 2007

ja som tie z mrazáka ktorým končila "záruka" dala malému vypiť a dala do mrazáku nové mliečko a tak to robím do teraz. Robím mu už z neho kaše na večeru a sem-tam dáme aj do obeda, ak je zemiak, tak je z toho zemiaková kaša. Ja totiž už nemám veľa mliečka, len sem-tam sa v noci nalejú, tak to odstriekam, zamrazím a na večeru je kaša a potom ešte mlieko z prsníka. Ak by som nemala zmrazené, tak na kašu večer neodstriekam ani náhodou.

susik77
27. nov 2007

caute, baby, ako je to s mrazenim mlieka? Ja si asi neodstriekam naraz jednu davku, mozno postupne behom dna...Da sa zbierat odstriekane mlieko behom dna, skladovat v chladnicke a az neskor zamrazit?

bihan
27. nov 2007

Susik, v pohode si mliečko skladuj počas dňa v chladničke (max 24 hodín) a keď budeš mať dosť, daj zamraziť.

adar
27. nov 2007

Ahojte baby,
pre tie ktoré ste prekvapené nad pachom mliečka: ja si myslím,že to je normálne, veď v tom mliečku je všetko čo vy papkáte. Ja som to mojej malej dala z fľašky a nesťažovala sa. Voňalo mi presne ako sušené sójové mlieko ak poznáte niektorá akú má vôňu a chuť. A naozaj môže chytiť pach z vrchnáka flaše. Ja používam sklenené poháriky z výživ a keďže tie vrchnáky sa mi nezdajú dosť čisté ani po prevarení 😅 tak medzi to dám ešte mikroténový sáčok a tak zavriem a dám do mrazáku. Malá sa zatiaľ nesťažovala ani jej nebolo zle 😉

emjee
17. máj 2008

zade • 1d • 9. sep 2007 o 10:50
Babule ako spravne postupovat pri rozmrazovani materskeho mliecka?
Mliecko si uskladnujem v sackoch z lekarne a vlastne neviem ako nenachytat bakterie. Citala som, ze ho nechat v chladnicke na 24 hodin, ale nie som si ista. Urcite sa nema zohrievat v mikrovne - to viem, ale mozem ho dat do kastrola s vriacou vodou alebo ako?
Vdaka za reakcie.

dika • 1d • 9. sep 2007 o 11:09
zade ja mlicko zamrazujem do nadobyciek od Aventu, je to velmi prakticke. ked potrebujem, tak ho vyberiem z mrazaku a dam do chladnicky cca tak na 6 hodin. ak potrebujem mliecko skor, tak ho vylozim z mrazaku rovno von, necham ho rozmrazit / je to rychlejsie a potom ohrejem v hrnceku s horucou vodou.

zade • 1d • 9. sep 2007 o 11:15
dika, su tie nadobky pouzitelne viackrat?

dika • 1d • 9. sep 2007 o 11:19
samozrejme. vola sa to VIA zasibniky na MM. pozri to na www.predeti.sk, v castipotreby na dojcenie/prislusenstvo 😉

patynkamaminka • 9. sep 2007 o 11:29
já jsem používala také ty zásobníky od aventu, nechala jsem to rozmrazit a potom ohřála v ohřívačce na potřebnou teplotu

funilieta • 1d • Dnes o 21:18
odstriekala som si mlieko do sklenenj flasky, a dala do mrazu. Chcem sa opytat, ze ci mlieko uskladnit len odstriekane cerstvo, alebo mozem do nho pridat aj mlieko po cca troch hodinach? a ako ho rozmrazovat, prip. zohrievat? dakujem

ivet100 • 1d • Dnes o 21:37
ahoj emjee, ja som pridaval do poharikov mlieko pocas dna ako som si postupne odstriekavala, takze urcite to bolo aj po 3 az 5 hodinach, potom ked sa mi poharik naplnil, ulozila som si ho do mraznicky. Ked mlieko potrebujes rozmrazit, najidealnejsie je ho rozmrazovat pomaly v chladnicke ale ak ho potrebujes mat rychlejsie rozmrazene, mozes ho vybrat aj z chladnicky. MM nikdy nezohrievame v mikrovlnke alebo v hrnci na priamom ohni, vzdy len v pohariku ponorenom vo vode a zohriat na sporaku. Takto nas to aspon ucili na kurze pre maminy.

atreides
18. máj 2008

v porodce mi řekli, že odsávat během dne a uskladňovat v ledničce, večer zamrazit a rozmražení stejně jak píše ivet, v ledničce a pak dávat do hrnka s teplou vodou, nikdy ne na ohni, nesmí projít varem, aby se nezničili vitamíny 😉

sandraa
24. júl 2008

Vie mi niekto poradit ci ked odmrazim mliecko, odlejem si z neho ci sa da zase zamrazit??alebo uz len do chladnicky a v ten den ho pouzit??nemam zatial tie nadobky na mlieko tak som vsetko davala do jednej velkej, ma nenapadlo to ze tam bude vela na jedno pouzitie dakujem za rady

titkovamiriam
24. júl 2008

da ale je lepsie radsej do davat do malych nadobiek 😀 aj od detskej vyzivy 😀