Ako dlho vám trvá kojenie?

sibuska
31. okt 2007

moja mala pije aj 30 minut a niekedy aj viac a este nikdy sa mi nestalo ze by pustila bradavku sama... v nejakej mudrej knizke som citala, ze by to malo trvat max.20 minut, ze dieta uz v 1.minute vypije 90 % potrebneho mnozstva mliecka... bojim sa, ze mam malo mliecka ☹

maryem
31. okt 2007

sibuska, viem si rpedstavit, o com hovoris. mne tiez hovorila sestricka, ze to tak nemozem, ze jej staci 20 min,lebo ze si znicim bradavky.ale s malous a to inak nedalo. casto a dlho papala. niekedy okolo polnoci aj dve hodiny. pila, potom som ju zobrala, zase sa o pol hod zobudila, zase pila..no neublizilo mi to. akurat som bola vtedy nestastna. No povedaa som si potom, ze raz to skonci🙂jej to isto neublizilo, som zato, ze to mliecko sa mi takto tvorilo. Nikdy som ho nemala nazvys, fakt len tak akurat, ale priberala celkom ok, len stale chcela pit, ani cumel nechcela. A napokon som ju kojila az do jedeho roka, co som nepredpokladala, ze tak bude. Tak sa drz, vela trpezlivosti, skus vydrzat. MOzes skusit vziat ju a namiesto toho jej dat hned cumlik. Ak ho chce (odporcovia cumlikov ma asi nepochvalia, ale viem, co to je takto sa trapit..)Ked by si zacala aj prikrmovat, asi by sa pomaly mlieko stracalo(teda pokial ti babatko pribera normalne, ked nie, a lekarka odporuci, samozrejme, ze ine vychodisko asi nebude).

kukenzi
31. okt 2007

sibuska, hlavne koj, koj, koj a ani nerozmyslaj nadtym, ze mas malo mliecka. pokial je mala spokojna, usmieva sa a pribera, tak je to ok. ja som maleho hned od zaciatku ucila 10minut jedno, 10 druhe prso a ked na cicke zaspaval, tak som ho vzdy jemne posteklila po brade, aby tahal a nespal. potom som ho ulozila spinkat s tym, ze ak mu bolo malo, tak sa bude hlasit. vytvoril si 3-4hodinove intervaly a teraz moje kojenie niekedy trva 7-10 minut. no dnes si napriklad po dlllhom case cuckal 30minut.

kattom
1. nov 2007

sibuska - nemas malo mliecka, neboj. niektore deticky si to viac "vychutnavaju" a su "lenivsie".
ja som prve dva mesiace kojila dvadsat minut jedno prsko, dvadsat druhe, medzitym odgrgnut asi 5x. a kubo pytal jest kazdu hodinu skoro. potom sa to zmenilo chvalabohu (ja uz na pokraji sil, jedine, kedy nepytal jest-ak sme ho vozili v kociku vonku - ziadne sedenie na lavicke nehrozilo). postupne som mu skracovala intervaly na 10 minut jedno prsko (lebo potom babo uz nepapa, za prvych 10 minut si vie "vytiahnut", kolko potrebuje). potom sa to ustalilo na kazde tri hodiny. teraz mi papa kazde dve hodiny a na prsku je vzdy iba styri-pat minut (pri papani mu davam obidve prska, tak je nauceny). drzim palce. a hlavne vydrz kojit aspon do pol roka!

trixi
1. nov 2007

Ja mam skor opacny problem, neviem ci je to problem, ale nas Matko pije cca 5 min. a potom uz nechce a pije pri jednom kojeni len z jedneho prsa, druhe uz odmieta. Za tych 5 min. dokaze vypit tolko, kolko potrebuje. Priberame pekne, cez den papame kazdu hodinu, hodinu a pol, po obede spi cca 3 hod., a v noci vstavame len 1 x a potom az skoro rano. V porodnici pil aj 45 min., vlastne pil a spal. No a teraz len tych 5 min. A mliecka mam na rozdavanie.

lilyk
1. nov 2007

nam to trva 10 minut a niekedy len 5,vobec nepyta papat, ja ho vzdy polozim na postel a ponuknem 😉 ale ked nechce tak dudlat len tak nebude,vydrzi aj 4,5 hodin bez papania 😉

sorbik
1. nov 2007

....mala tiez jedavala podobne, tahala aj polhodinu (na zaciatku jedla, potom si uz len cuckala) z jedneho a po chvili hned z druheho prsnika, chvilku pospala a znovu sme zacinali od zaciatku....pripisovala som to jej velkej vahe (pri narodeni mala 4250 g), ale asi po troch mesiacoch sa to zacalo upravovat a teraz sa naje za cca 5 min. a tak ako pise lilyk, vdrzi bez mlieka aj viac ako tri hodiny....vydrz, ono sa to upravi 🙂

ivush
1. nov 2007

Nám kojenie trvalo aj 45-50min tesne po príchode z pôrodnice pretože medzitým mi drobec zaspinkal na prsku...a dnes máme 6týždňov a už papká cca 10min z jedného a 10mim z druhého...takže sa to postupne lepší, je silnejší a lepšie vie to mliečko vytiahnúť...

nenka83
1. nov 2007

mne ak kojim 10 minut tak som rada.a to mam skoro 7 mesacnu!

sibuska
autor
1. nov 2007

maryem dakujem za povzbudenie, chcela by som vydrzat aspon do pol roka, nech aspon ako taky zaklad mala ma, keby sa dalo aj viac, ale ten pol rok, to je fakt moj sen...super ze tebe sa podarilo tak dlho dojcit, obdivujem ta, lebo ja uz fakt niekedy nevladzem. malej davam cumlik, velmi ho lubi, dudluje o sto sest, aj po tej polhodine co papa, len dufam, ze bude priberat chuda ☹
trosku sa to zlepsilo, ale predtym aj po 20 minutach spanku plakala, tak dufam, ze vydrzime.

sibuska
autor
1. nov 2007

kattom, je moj sen ako som uz pisala maryem kojit aspon do pol roka, dufam, ze to vydrzim 😉 lebo niekedy mala aj ked je v kocari a vozime ju tak place a pyta si jest, kojim a kojim a dufam, ze sa to pomaly zacne upravovat, lebo od narodenia sme pribrali 1500 gramov, zda sa mi to malo...

zade
1. nov 2007

My sme papkali tiez cca 50 min a urobil sa mi z toho nadherny bolavy zapal prsnika. Ale vydrzaôi sme to, pouzivala somklobuciky a dnes papkame 10 - 15 min.

kattom
1. nov 2007

sibuska - nas kubo priberal iba cca 70-80g tyzdenne prvych 5 tyzdnov od narodenia, co bolo tiez malo podla tabuliek. nie vsetci su tabulkovi porodna hmotnost kubka bola 3720 g, v 2 mesiacoch mal 4680g). uz sme sa aj bali a doktorka nas chcela posielat na vysetrenia a potom sup ho - troska sa rozbehol. ale stale pribera pomalicky tym svojim tempom (ine deti v jeho veku maju o 2-3 kg viac).
ale hlavne, ze ti mala Emka pribera. ak sa bojis, tak popros doktorku, aby vas poslala na vysetrenia. inak, u nas pomohlo, ked sme mu zaviedli dudel - tym sa predlzili intervaly medzi kojeniami. a tie dvojhodinove prechadzky 2x denne (nevladala som kolkokrat, ale co neurobis pre svoje dieta) - vtedy spinkal. a ked spinkal, tak vlastne mu to lepsie a dlhsie travilo a zacal viac priberat.

catherine214
2. nov 2007

Neboj sa vydrzat treba, len koj kolko dieta chce a ako casto chce a aj ako dlho, ja tiez stale kojim aj 40 min niekedy, niekedy len 20 zavisi to od malej, skratka ona si to papkanie tak vychutnava, pokial ti pribera a doktorka hovori ze je to ok tak sa neboj a koj.

tomik5
2. nov 2007

Neboj, časom sa to možno upraví. Malý papal strašne dlho a pomali, stihol si aj pospať, aj podudkať (nechce cumlík), no a tak som s ním sedela hodinu. Hodinu vydržal nepapať a znova ten kolotoč, hodinová papačka......
Už som ho veľa krát chcela naučiť na fľašku, lebo mi zničil bradavky, ale vždy som si povedala, že to ešte vydržím. Na bradavky pomohli hojívé mastičky a malý už niečo vyše mesiaca papá 10 maximálne 20 minút. Tak neboj, mliečka máš určite dosť. Len to ešte chvíľku vydrž 😉

kili
2. nov 2007

cat, kde sa tu berieš??? čo sa neozveš?

mimi
2. nov 2007

sibuska, nebudes mi verit, ale ja som maleho na zaciatku kojila aj hodinu 😅 dr. mi vravela, ze to nemozem, ze max. tych 20 minut a aj tak som si urobila po svojom. Potom mi povedala, ze asi mam malo mlieka a mam ho prikrmovat. Maly bude mat 15 mesiacov a este stale ho kojim 😅

Pokial ti pribera, tak sa nad tym netrap!! drzim ti place, aby ti kojenie vydrzalo co najdlhsie!

bibinka
2. nov 2007

nám trvá dojčenie cca 15-20 min. niekedy si malý po polhodinke "vypýta" ešte taký bonus- to trvá do 10 min. a inokedy je za 5 minút hotový. 🙂 všetko záleží na veľkosti hladu, si aspoň tak myslím. ale ty sa sibuska ničím nestresuj, keď chce malá piť hodinku, tak jej to dopraj, veď to nebude trvať večne. držkám ti palce aby si mala mliečka najmenej do rôčika 🙂

adar
2. nov 2007

Ahoj sibuska,začala si tému s ktorou som sa ja včera trápila. Ale vidím že som na tom presne tak isto ako Maryem a Sorbik. Včera sme malú o siedmej okúpali a odvtedy som ju stále s malými prestávkami kojila do pol jednej v noci!!!!! To vôbec nechcela spať,tak manžel sa s ňou pokúšal zaspať aby som sa vôbec mohla osprchovať. Tiež mám v takých chvíľach pocit že mám málo mliečka a jednoducho už nevládzem. Malá mala pôr.váhu 4,3kg a teraz má 7,2kg a to má len 2 a pol mesiaca. Neviem ako to budem zvládať s tým kojením do polroka pri takýchto nárokoch.Včera som z toho mala riadnu depku a dobre som si poplakala a stihla si "riadne vymeniť názory" s manželom kvôli tomu. Lebo ja mám niekedy pocit že už v tých prsiach nič nemám, keď ma naťahuje aj dve hodiny.Chvalabohu som sa z toho ako-tak vyspala a začínam ráno vždy odznovu /po takýchto depkách/. Vidíš nie si sama, prežívame to tak viaceré.Len je lepšie keď vie človek že nie je na tom tak sám 😉

adar
2. nov 2007

A ešte niečo som zabudla: malá mi zaspávala na prse pri jedení už v nemocnici. Vtedy ma lakt.sestra zvozila,že to tak nemôže,lebo so mnou bude takto "mávať" stále. Že mám ju štípať do líca a budiť. Lenže na našu to vôbec nezaberá, akurát čo sa jedine najeduje a znovu zaspí. Keď ju dám do postieľky, tak sa hlási o jedlo zachvíľu znova. No a potom uver niekedy že deti nie sú "vychcané" 🙂 ako vraví môj manžel.

sorbik
2. nov 2007

....adar, hovoris mi z duse 🙂 ja som z toho tiez mavala riadne "depky" a vymienala som si "nazory" s manzelom - on akoze co sa deje, ved prinajhorsom kupime Nutrilon a ja na to, ze on vobec nic nechape, ved to by som zlyhala....a tak dokola.....no vydrzali sme a dnes dojcime bez problemov....nikoho, ale neodsudzujem kto nevydrzi, niekedy je to poriadna "supa na nervy" a k tomu este dalsie dieta, no vsetky mozeme byt na seba pravom hrde 🙂

bihan
2. nov 2007

Ja som zase mala opačný problém: pri návrate z nemocnice som dojčila cca 30 minút a potom ako keby uťal, po dvoch týždňoch malá začala piť 15 minút, teraz to ešte kleslo na 10 min z jedného, občas nejakých 5 min z druhého.. mala som z toho stresy ale keď som zistila, že pribrala 350g za týždeň, hneď ma obavy prešli 😀
Myslím, že každé mimčo má svoj rytmus a zrejme to závisí aj od toho, ako mamine tečie mliečko...

sibuska
autor
2. nov 2007

ahoj adar, dakujem, naozaj mas pravdu, ked viem ze nie som sama kto uz nevladze a ze ma rovnaky problem ako ja, tak mi je hned lepsie na dusi...
to je dost papat od 7 do 1, tak to som este nerobila, ale niekedy 2-3 hodiny uz boli. ale mozes byt spokojna, ako krasne ti malinka prospieva. zato moja ma tiez 2 a pol mesiaca a ma len 5kg, pricom porodnu hmotnost mala 3,6 kg co je dost velke babetko a teraz pribera pomaly ☹ manzel mi tiez niekedy 'nadava' ze preco len stresujem, ze mam dost mlieka, neviem ci ma pravdu, ale keby mi to nehovoril, tak by som s kojenim uz asi prastila...
zelam nam, nech sa to zlepsi 😖

sibuska
autor
2. nov 2007

mimi, parada, ze uz 15 mesiacov papkate, obdivujem, skusim vydrzat, mozno sa to zlepsi. mala pribera ale dost pomaly, cca 1500 g od narodenia, mala 3600 g por.hm. a teraz ma asi 5 alebo 5,1 kg. utesujem sa, ze nebude tucna ale vysoka, lebo narastla 8cm

bihan
2. nov 2007

Sibuska, ak sa bojíš, že máš málo mlieka, prečo neskúsiš odsať? 😕

sibuska
autor
2. nov 2007

dnes som skusila kojit bez klobucika, museli sme s nim kvoli bolavym bradavkam, uz su celkom ok, len dufam, ze sa zase nevratia do zleho stavu 😠 mala sice bradavku nepustila dobrovolne, ale tusim sa interval kojenia trosku skratil, nepila, len zuzlala prsnik. Myslite ze klobucik predlzuje interval kojenia? a vplyva na to aj velkost klobucika, mam velkost S Mendela, este z porodnice...D

bihan
2. nov 2007

A ešte odporúčam toto: pár info o nutritívnom a nenutritívnom saní.. Práe pri tom nenutritívnom píšu, že ak ho neukončí matka sama, môže trvať aj niekoľko hodín, ale mimčo už nie je hladné. http://www.kojeni.net/sani.php

sibuska
autor
2. nov 2007

bihan, super stranka, hlavne polohy pri kojeni mi robia problemy, tak si to tam mozem pozriet. parada 🙂
s tou odsavackou je to dobry napad, ale neuveris, ja nemam ziadnu ☹
ale asi si nejaku zaobstaram, vies nejaku odporucit? sice pozeram, ze byvas niekde mimo SR, tak mozno mas taku, co tu ani nenajdem 🙂
kolko asi babo vypije pri jednom kojeni?

bihan
2. nov 2007

Sibuska, odsávačka je najmenší problém, ale ak ti má slúžiť len na to, aby si jednorázovo zistila množstvo mlieka, tak možno by sa oplatilo ju len požičať... Ja mám Avent, ale vraj aj Medela je dobrá...

Čo sa týka toho, koľko by malo mimi vypiť, tak je to 1/6 váhy rozdelená na množstvo dojčení za deň 😉 Pozri si prípadne databázu otázok a odpovedí, všetko tam nájdeš 😉

sorbik
2. nov 2007

....Medela je tiez velmi dobra.....Sibuska, ak chces zistit kolko sa Ti tvori mlieka, tak musis odsat za dve hodinky od posledneho krmenia a potom znovu za dve hodiny - az ten druhykrat je smerodatny (z obidvoch prsnikov cca po 10 min.)mnozstvo mlieka potom vynasob 12-timi a ziskas odhad celkovej dennej produkcie....ak by si chcela, mozem Ti poslat taky anglicky clanok jednej lekarky prelozeny do slovenciny (ma asi 5 stran) a mne velmi pomohol.....tiez som skusala zistit, kolko mlieka sa vytvori.... 😉

sibuska
autor
2. nov 2007

sorbik bola by som rada, keby si mi poslala ten clanok, nikdy nevies, co ti moze pomoct, a inak som zavislacka na citani, tak urcite si to aspon precitam 🙂 D