Ako dojčili naše prastaré mamy? Čo myslíte?

martina46
3. feb 2008

Rozmýšľala som nad tým často, ako to bolo kedysi, mali naše staré, prastaré mamy a ešte ich mamy 🙂 tiež takéto ťažkosti s dojčením, ako dnešné maminy? Bolo to celé jednoduchšie, alebo také isté? Mali problémy s bradavkami, starosti či je dosť mlieka, čím prikrmovali...
Píšte, čo viete 🙂

sisstin
4. feb 2008

já nevim, že má furt někdo potřebu rýt do druhých jestli kojí nebo ne 😕 snad je to každýho dítě..každýho věc...když někdo kojit může..a chce..tak at si kojí, když někdo nemůže a nebo nechce..at nekojí 😕 za to může ta laktační liga, která jenom vymejvá mozky...že kojit kojit kojit..za každou cenu..když v dnešní době je UM na velmi vysoké úrovni 😎

sisstin
4. feb 2008

medvedik: tak moje máma rodila v 80.letech..a v tu doba pan doktor Svejnar doporučoval pouze umělé mlého..hups..je rok 200..a pan doktor doporučuje pouze kojení 😅 😅 😅 😅 😅

schnek
4. feb 2008

siss, a připadáš si jak zločinec? 😕 😉

co vím, ta moje babi kojila mamku do 2 měsíců, říkala, že jí to moc nešlo, tak dali Sunar a strejdu do půl roku. Moje mami kojila bráchu do půl roku, pak Sunar. Přitom sama vykládala, kolik měla mlíka, že ho i prodávala do banky a mě kojila do 2 měsíců a pak už neměla mlíko. Já jsem kojila plně do 2 měsíců, pak jsem začala mít problémy a psychycky jsem si kojení odepsala ☹ když se na to dívám zpátky, kdybych se dokázala uklidnit, tak bych to možná zvládla, bohužel, příště se s tím zkusím poprat statečněji 😉

sisstin
4. feb 2008

schnek: tak víš, co..já jsem jiná...já tohle vůbec neřešim 😉 ale když jsem viděla,jak to berou strašně holky u nás v termínu nebo i tady na konovi..tak jsem měla sto chutí tu LL vymazat z planety 😅 😅 😅

jo..a ještě tak před 20lety...se děcka krmila cizím MM 😝

schnek
4. feb 2008

jo a co se týče podpory kojení v porodnici s titulem BFH, tak mě zklamali na plný čáře ☹ Nic mi neukázali, nevysvětlili a ještě do mě ryli, že Ondra málo vypil a nalejvali ho cizím MM, žádná podpora, nic. Jsem se divila, že se mi mlíko vůbec udělalo, 2 dny jsem řvala jak střelená, že málo pije...

sisstin
4. feb 2008

schnek: tak to u nás v zatracované porodnici PCe..se fakt snažily sestřičky..byly moc milý..ale když někdo nekojil..tak ještě uklidnovaly..že se svět nehroutí..byly skvělý 🙂

schnek
4. feb 2008

siss, mě tedy spíš to, než že moje dítě nemá moje mlíko mrzí to, že to není takový. To kojení bylo fajn, strašně příjemný, taková blízkost a intimní chvíle s mimi,... No nic, příště 😉

schnek
4. feb 2008

omlovám se za odbočku od tématu 😅

sisstin
4. feb 2008

schnek: tak kdo to bere takhle..tak to chápu, že ho to moc mrzí..mně to bylo nepříjemný a strašně divný...já k tomu mám nějakej blok..možná i proto jsem to mlíko neměla od začátku..protože to těhu jsem fakt nebrala moc dobře...ale ted ho děsně miluju..ale že je na UM si fakt vůbec nevyčítám 😎

sisstin
4. feb 2008

schnek: a to i ted se dává cizí MM? 😲 😲 😲

medvedik30
4. feb 2008

sisstin, ale ja nikoho neodsudzujem..ani tie, čo nekoja, to je každého osobná vec..ja som len napísala odpoveď na otázku v úvode tohto fóra..🙂preto je tam tá posledná veta, že ja tiež neviem, ako sa mi to podarí.. proste ak to nijako nepôjde, tak bude UM..laktačnú poradkyňu práve v okolí vôbec nemám, tak neviem, kto by moje kojenie zachránil..

čo sa týka toho doktora Svejnara, tak je to asi o prístupe pediatrov-neonatológov..asi vtedy v PO mali revolučne rozmýšľajúcu primárku, ktorej bol názor doktora Svejnara úplne ukradnutý a podporovala kojenie.. 😅

veď aj v dnešnej dobe napr. existujú gynekológovia, čo na naliate prsníky odporúčajú kapustové listy a na jazvy repíkový odvar..a sú aj takí, čo sú výlučne za neprírodný postup.. 🙂

sisstin
4. feb 2008

medvedik: tak zelné listy prý zabírají 😀 😀 co já vím, od svojí prababičky (r.1905)..už teda nežije..tak za první republiky bylo kojení fakt silně out 😕 ve vyšších vrstvách 😕

sisstin
4. feb 2008

a nikdo od nás z rodiny kojenej nebyl 😕 ani rodiče..ani praprarodiče..ani já..ani moje sestřenky a bratranci 😕 všem nám je teda min. přes 20..přijde mi, že dřív se kojení neřešilo..taky se chodilo brzo do práce 😕

schnek
4. feb 2008

jj, v porodnici dokrmovali pasterovaným MM. To aby měla sestra v papíře, že dost vypil... 😒

schválně se zeptám tchýně, ta měla 9 dětí, jak to měla s kojením

sisstin
4. feb 2008

schnek: no moje babka nekojila..měla dvojčata..a ve dvou měsících je cpala krupičnou kaší 🤐 🤐 🤐 u nás v porodce se zvážily mimča před kojením a po kojení..a když vypily mín jak 30ml..tak nám dali Nutroš dle potřeby 🙂 a nikdo žádný kecy neměl 🙂

lenadka
4. feb 2008

ani u nas v porodnici ohladom dojcenia moc neporadili, este ze je tolko literatury a svokra spomina, ze uz ona ako zdravotna sestra na detskom oddeleni vedela o dojceni skoro to co dnes a este spomenula perlicku ze UM zarabali na oddeleni rano a potom ho CELY den davali detom, co absolutne odporuje hygienickym zasadam, ziadna pasterizacia pred podavanim sa nekonala /tak sa to ma robit ak mlieko zarobia do zasoby/

sisstin-ja som velmiiiiiiiiiiiiii chcela dojcit,ani falsu som nemala kupenu ziadnu, ale zaciatok bol sakra tazky a mala som chut to vzdat /keby som mala malo mlieka aj to vzdam/ ale potom som bola rada, trvalo cca 1-2 mesiace ked uz to bola pohodicka, ten pocit blizkosti je fakt neopakovatelny...oproti zaciatku ked sa mala isla prisat a ja som zatina zuby od bolesti a aj slzy vysli 😅 normalne mi to chyba 😀 😵

kacka.va
4. feb 2008

sisstin: já s tebou souhlasím. ať si kojí kdo, chce, proč někoho nutit. 🙂. to je stejný jako názor na to, jak dlouho kojit. Já když to půjde, tak chci max. do roku, ale znám z okolí plno mamin, které kojili do dvou nebo do třech, což už mi přijde uhozené.

lenadka
4. feb 2008

kacka mne vadi neuprimnost, ak niektora nechce dojcit ok, ale nie ako ta moja kamoska rozplyvala sa ako ona chce dojcit, lebo je to pre jej dieta najlepsie a este skor narodene ale nic pre to neurobila, keby mi povie ze nedojcim lebo nechcem, alebo sa mi nechce-nic nepoviem 😉 alebo bola znama co jej mliecko striekalo z prsnika a dieta ho nechcelo- no zrazu si zmyslelo ze nechce a vrieskalo od hladu a basta co mala robit? Musela dat bebu, aj sa hnevala lebo mlieka mala veeela a musela kupovat a chodit na injekcie aby sa jej zastavila tvorba, to malo babo cca 4 mesiace.

Muzova prastarka -aby som moc neodbocovala mi zase rozpravala ze mala malo mlieka lebo sa nadrela na poli a deti jej potom plakali hladom a mohla sa aj zblaznit, lebo na sunar nemala, davali aj cukrovu vodu ked ine nebolo, to su dnesne deti na sunare na tom o milion percent lepsie 😉

marorlinko
4. feb 2008

nie kazda moze mat mlieko, ja som sa o to snazila stale 1mes, co ma velmi boleli bradavky, kedze mliek neslo bolo iba 2tyzdne aj to velmi malicko, co som dokrmovala um, takze maly pil iba um a bol zdravy, narodil sa predcasne, nevedel dobre sat z bradavky rozculoval sa bo bol hladny, tak pil um, predsa nenecham aby moj sym bol hladny len koli tomu, ze nemam materske mlieko. to len na margo na niektore komentare tuna.
ked neslo, tak dostal hned um, priberal atd.
inac nemasla som ziadny zdravotny problem,jednoducho to neslo.

kacka.va
4. feb 2008

no já nejsem názoru, že když se nerozkojím, tak bude dítě o hladu, to bych taky přikrmovala, ale často je problém i v tom, že se dá mimísovi jednou flaška a on pak prostě prso nechce. 🙂

liaa
4. feb 2008

Ahoj holky!
Přidávám se do diskuze.Své předchozí dítě-Michálka jsem kojila skoro 3 roky.

Ted mám Filípka.Mlíka dost.Samo odkapává,Filípek umí taky sát dobře ale od porodu zápasíme s hladem,ubíváním váhy a hladovou stoličkou.(Občasný nazelenalý šprk,pěnovitá zelená stolice)...
Kojila jsem jak vzteklá,malej vypil i hodně.Ale po chvilce opět hlad...Nepřibýval.Snažila jsem se kojit plně z jednoho prsu(ať má i to zadní hutné mlíčko) i na střídačku...Když to trvalo 3-tí týden a dětská doktorka už sama viděla,že malému to vážně nestačí,musela jsem šáhnout po flašce.
Mimochodem Filípek navíc nemá dovyvinutou záklopku v žaludku,takže když je více vzhůru a třepe sebou,nebo při přebalování,celá pracně vypitá dávka mlíka z něj odteče.

Ted už 2 týdny stále kojím ale i dávám flašku.Podle potřeby...Když hodně vyblinká a já v prsou nic nemám..Když dokojím a opět má hlad...A pod.Zatím si osvojil dobře obě techniky sání.Nedělá nám to problém.Začal pěkně přibývat a je mnohem spokojenější.Já jsem navíc hodně nemocná a musím brát častěji různé léky,takže na jednu stranu si říkám,že zdravé mlíčko z kojení má..Na druhou stranu,nejde do něj tolik,,chemických"látek kvůli mým lékům..

elucinka
4. feb 2008

To je zajímavé téma, tohle 🙂 Moje mamina kojila mě asi 3 měsíce a ségru 2 a něco. Se mnou měla docela pakárnu, udělala se jí ještě v porodnici prasklina na bradavce a sestrám to bylo celkem fuk - nic moc jí neporadily, nepoučily, tak ona prostě z toho prsa mi nedávala pít. Sestrám pak bylo divný, že pořád ječím hlady, tak až teprve pak mamča kápla božskou a dostala prý strašně vynadáno 🙂 A já dopadla tak, že mě v porodnici kojila jiná mamina, která měla chlapečka o 2 dny staršího a hrozně moc mlíka 🙂 Dobrý fór je, že se svým "bratrem po mlíku" jsem pak tancovala v tanečních a docela jsme se tomu zasmáli 🙂
Já měla s kojením děsný trable a přiznám se, že jsem už skoro vzdala a skončila, naštěstí po 6 nedělí se to srovnalo a teď jsem celkem ráda, že jsem vydržela - mimo jiné i tehdy, když čtu, jak je UM drahý.... 😝
Můj boj s kojením byl hodně vyčerpávající - mám vpáčené bradavky, navíc extrémně krátké úpony bradavek, takže prvních 5-6 týdnů to nešlo jinak než se silikonovými kloboučky. Ragádu na levé bradavce jsem měla asi 6mm dlouhou a šíleně hlubokou, tekla mi krev a hnisalo mi to, bolestí jsem se normálně svíjela jak hadice a když se blížil čas kojení, tak mi strachy bylo úplně na mdlobu. Měla jsem ji celý první měsíc a odolávala všem pokusům o vyléčení. Pak mi začala prsa blbnout a zadržovat mlíko - musela jsem koupit odsávačku a masírovat, zahřívat, odsávat, i v noci. A když se to pak spravilo, tak malej dostal zánět ledviny, měl 40 horečky a nepil, takže já se snažoila zuby nehty laktaci udržet a odsávat, leželi jsme v nemocnici a já odsávala každé 2-3 hodiny a naštěstí se povedlo....chtěla bych vydržet aspoň do toho půl roku. Ale maminy, který to nezmákly a nekojí naprosto chápu, rozumím jim a nedivím se jim. Já jsem byla fakt na hraně a kdyby se to nezlepšilo, už bych se na to vykvajzla taky. 😉

kachne23
4. feb 2008

copak, že naše mámy nekojily, ale i UM byla dost drsná. Přítelova máma vyprávěla, že už malejm dětem se dělaly příkrmy typu hovězí, mrkev atd. Malejm myslim třeba měsíc, dva! 😎

lenadka
6. feb 2008

no to mas pravdu uz malilinke deti jedli krupicu a polievocky 3 mesacne uplna normalka 😉

elucinka klobuk dolu pred tvojou snahou 😉 😵

ked mozem porovnat 15 mesiacov dojcenia s toho 7 mes. plneho, od 7 mes. s prikrmami a od 11 MM+UM a potom od 15 mes. len flaskovania na UM tak mi vychadza aj ked som zastankyna dojcenia ze dat flasu je jednoduchsie-mna to velmi odlahcilo a nerobilo mi problem v noci vstat a spravit mlieko 😉 snazila som a dat dietatu MM co najdlhsie, lebo sa mi to zda spravne ale nie lahke.
Neodsudzujem maminy co to vzdaju, alebo nechcu dojcit, len nemam rada neuprimnost /ked vravi ze dojcit chce a nic preto neurobi, lebo ak sa laktacia nerozbehne tak dojcenie nebude a na to treba dieta prikladat a mozno sa aj trapit a vydrzat aj bolet ked je prasknuta bradavka, naliaty prsnik...lebo je fakt ako tu niektora pisala, ked dieta dostane flasu zvykne si a potom uz prsnik nechce/ 😉

lenkazdenek
6. feb 2008

Tak mě máma kojila týden,sestru 3týdny 😅 prostě to nešlo,málo mlíka,velký prsa navíc jí to nebylo vůbec příjemný,já si říkala kdovíjak nebudu kojit jaká je to báječná,příjemná věc a nakonec jsem to nezvládla a kojila jsem plně jen 2 týdny pak odstříkavala a nakonec skončila na nutrilonu úplně

tini
6. feb 2008

Ja som bola kojena asi len 3 mes, a mamka bola kojena takisto asi len 2-3 mes, pretoze 'sa im stratilo mlieko' a ked ja som mala laktacnu krizu pri ALexovi, tiez mi vraveli, ze to sa mi stratilo mlieko, ze to mame dedicne a ze UM nie je nic zle, ze sa nemam kvoli tomu trapit... som rada, ze som ich nepocuvala a snazila som sa v kojeni pokracovat a kojime dodnes. Som rada, ze dnes uz existuje viac poznatkov, robi sa osveta, v porodniciach sa snazia pomoct atd. Teda ale len u nas (SR, CR), tu vo Francuzsku ani nahodou 😖
Myslim, ze ked my sme boli detmi, tak vseobecne bola moda nekojit, uchovat si pekne prsia a tak pod, ked existuje UM. A dojky existovali za cias nasich babiciek. Ale zrejme vtedy cez vojnu, po vojne mohli byt zeny natolko slabe a vycerpane, ze to mlieko jednoducho nemohli mat.

vivian
8. feb 2008

sisstin: jj, cizí MM se dává i dnes, existují banky mateřského mléka, kam prodávají mléko ženy, které ho mají nadbytek... v porodnici (Apolinář) jsem koukala, že ho vykupují za 100,- za litr 😀 Naše holčička taky dostávala cizí MM, když jsem první asi tři dny po porodu neměla mlíko ani kolostrum. Nemohli jsme ji nechat tři dny o hladu, tak prostě dostávala dokrm, buď cizí MM nebo umělý, normálně z lahvičky. Ale přitom jsem si ji pořád zkoušela přikládat k prsu. A když se mi pak konečně začalo tvořit mlíko, tak začala normálně pít z prsu 🙂

fatimuska
16. sep 2016

Dojčenie začína v hlave..keď chýba podpora je to o to náročnejšie..mamina/60/näs mala 5detí a dojčila asi tak mesiac..moderné bolo dávsť čajík z fľaše..ja som oboch synov dojčila 2 1/2 roka a som na to hrdá...pediatrička mala takú múdru vetu..nie je dôležité akú značku kočíka ma dieťa...výberom ktorého sa maminky zaoberali aj 3mesiace pred pôrodom..ale príprava na dojčenie a odhodlanie a vedomie že dávam dieťaťu to najlepšie..to je dôležitejšie pre štart do života