Ako dojčili naše prastaré mamy? Čo myslíte?

martina46
3. feb 2008

Rozmýšľala som nad tým často, ako to bolo kedysi, mali naše staré, prastaré mamy a ešte ich mamy 🙂 tiež takéto ťažkosti s dojčením, ako dnešné maminy? Bolo to celé jednoduchšie, alebo také isté? Mali problémy s bradavkami, starosti či je dosť mlieka, čím prikrmovali...
Píšte, čo viete 🙂

ikke
3. feb 2008

ja myslim, ze mali podobne problemy. ak mali malo mlieka, zhanali dojku... 😉

veronika13
3. feb 2008

čo viem ja z môjho okolia, tak pri prvých problémoch s dojčením sa prechádzalo na fľašu (slabé mlieko, málo mlieka...) dosť som s tými starými mamami musela bojovať aj ja, aby ma nepresvedčili, že mám slabé mlieko, našťastie sa im to nepodarilo a ďakujem časopisom, koníkovi že som sa mohla od dojčení dozvedieť viac 😉
Nechcem krivdiť všetkým, ale ja mám takúto skúsenosť

lusil2005
3. feb 2008

z mojej skusenosti - to o com pise veronika skor badam na mamach a svokrach. babicky a prababicky prave naopak 😕 myslite ze prababicky poznali flase?

sisstin
3. feb 2008

sunar byl už za první republiky..možná dřív 😝

sisstin
3. feb 2008

moderní bylo nekojit..kojily jen chudý 😎

tweety22
3. feb 2008

ako dojcili moje stare mamy netusim, ale moja mama a svokra ma tiez presviedcali, ze mam riedke mlieko a musim jest zapraskove polievky aby mi zhustlo... okrem toho moja mamina ma dojcila len mesiac a paradoxne som az doteraz zive a zdrave dieta, klop klop, v zivote jej to nebudem zazlievat pretoze teraz je hrozny trend len dojcit dojcit dojcit aj napriek tomu, ze dietatu vela krat materske mlieko skutocne nestaci a po umelom mlieku je ovela kludnejsie... samozrejme tymto netvrdim, ze dojcenie je na skodu veci, moj maly je tiez kojeny, snazila som sa co najdlhsie ale zacal sa odstavovat sam ked sme presli na prikrmy

lilyk
3. feb 2008

mne babka volala po porode nech maleho naucim na flasu lebo budem chora 😅 😀 to ako z kojenia,moja babka ma 68rokov 😉

johanda
3. feb 2008

no co vím já od pratety, tak matky kojily, pokud nemohly a měly dost peněz, najmuly si kojnou nebo dítě daly kojící příbuzné. Ona sama povídala, že ji bolela prsa a od půl roku pomalu přecházela na ředěné kozí mlíko 😅
Kojení bylo doporučováno i tehdy, nekojily většinou městské ženy, které pomáhaly manželovi s podnikáním a neměly čas.
Jo a můj děda, který se narodil v roce 1915 kojený byl a to rok - má to napsané ve své "kronice" a to pocházel z celkem nóbl rodiny😉

johanda
3. feb 2008

a ještě jsem si vzpomněla k těm flaškám - někde jsem četla, že do na hrdlo flašky se ještě před gumovými dudlíky motal kus látky, tak, aby děcko mohlo vycucnout to mlíko.

andelka
3. feb 2008

No jasně, umělé mléko začala firma Nestlé vyrábět někdy v 70.letech 19. století. Bylo to určeno pro ženy, které pracovaly a nemohly kojit. V nöbl rodinách se najímala kojná, nejlépe mladé děvče kolem 20 let, z venkova, jejíž dítě bylo aspoň 3 měsíce staré, to pak ovšem muselo přejít na umělou stravu,bobek.Chudé ženy často mléko neměly, nebo slabé, takže taky musely dokrmovat umělým, bohužel většinou kravským a hygiena taky nic moc, takže nemocnost a úmrtnost velká. Pokud mléko měly, kojilo se dost dlouho, i 2,3 roky, jednak to bylo levné a jednak to byla přírodní antikoncepce. U nás se větší děti dokrmovaly mlékem rozehřýtým s máslem a zahuštěným moukou, asi od 2 let se přecházelo na stravu dospělých, docela rychle, takže občas to bylo pro děti asi dost náročné.

trixi
3. feb 2008

Moja mama (70tka na krku) mi rozpravala, ze ked porodila brata (46 rokov dozadu) bol nazor na kojenie asi taky, ze dieta treba prikladat kazde tri hodiny, nie castejsie, pretoze dieta by dostalo brusny katar. Rodila cisarom, syna dostala na kojenie po 3 dnoch, nosili vsetky babatka v rovnakych trojhodinovych intervaloch, nikoho nezaujimalo, ze jedno dieta jest chce, druhe nechce a tak deticky skoro stale revali od hladu. Nikto jej neporadil ako prilozit babatko k prsu, naopak povedali jej, ze ma slabe mlieko a hned ma prejst na Sunar. Brata kojila cca 2 tyzdne. A je z neho poriadny chlap. Ked porodila mna a moju sestru sa to opakovalo. Ako spominali aj s jej kamaratkou, skor bolo cudne, ked niektora zena kojila. Moderne v socializme bolo nekojit. Teda tolko z maminho rozpravania. .

lante
3. feb 2008

Moja babka (nar. 1915), ktorá už žiaľ nežije porodila 9 detí, prvé dve jej zomreli, ďalšie dve prežili, piate zomrelo na zápal pľúc v 2 rokoch a ostatné deti tiež prežili. Iba pri jednom z nich myslím, že pri šiestom, alebo siedmom v poradí mala málo mlieka, tak ho chodila kŕmiť dedkova sestra, ktorá v tom čase mala tiež malé dieťa a mlieka kopec. Mňa moja mama kojila 2 mesiace, potom mesiac kojila a kŕmila Sunárom a potom úplne došla o mlieko takže som už bola iba na UM a brata kojila iba 6 týžňov, mlieka tentoraz mala dosť, ale vďaka vypätej rodinnej situácií a následnému stresu ho stratila......takže aj brat je vlastne odchovaný na UM. Ja zatiaľ stále kojím, už som malému aj 3x skúšala dať UM, prvý raz ho vycucol bleskurýchle a odvtedy ho nemôžem do neho dostať reve pri tom ako pavian, keď to skúšam, dokonca z fľaše nechcel ani moje mlieko....potrebovala som, aby si pravá bradavka oddýchla, lebo ju "zodral" a to sa mi stalo až teraz po troch mesiacoch kojenia.
Druhá babka mala "slabé" mlieko....si skôr myslím, že ho mala málo, lebo uja od 7tt začala dokrmovať slabulinkou krupičnou kašou vlastne to bolo akoby zhustené mlieko, odvtedy je nevrieskal, čiže dovtedy hladoval....chudák.

bielanevesta
3. feb 2008

Keď malú videla moja starká(jej prastarká) prvý krát mala necelé tri mesiace. A veĺmi sa divila, že jej už nedávam polievočky a ešte stále "len" kojím. Ale moja mamča sa ma zastala, že teraz je to tak, že nie ako kedysi, že sa muselo veĺkmi skoro začať s príkrmami. Ja som bola kojená len do 3 mesiacov sestra tiež...

kasis
3. feb 2008

Ja mam 82 rocnu susedu, ktora odkojila 4 dcery do 2 rokov a vdaka nej, jej podpore a babskym receptom na problemy s kojenim, som aj ja mohla kojit do 10.mesiaca, potom sa sam odstavil. A mali samozrejme aj vtedy take problemy, s akymi sa my trapime, aj laktacne krizy, aj bolave bradavky, zapalene prsia
Od mojej mamy a od svokry som sa napocuvala len aky je Sunar super a ze si znicim prsia,ked budem kojit, ziadna podpora 😒

lante
3. feb 2008

....inak veľa žien v zahraničí nekojí práve kvôli tomu aby si nezničili prsia a hneď od narodenia je dieťa na UM, ani sa kojiť nepokúšajú.......paradox, načo dať dieťaťu protilátky, len aby mi ostali pevné prsia 🙄

lenadka
4. feb 2008

moje myslenie sa v tomto po narodeni dcery otocilo o 180°, prsia su prenu a jej a zvysok sveta ani manzel a ja nemame narok 😀 😀 😀 tiez tomu nerozumiem, co si myslia ze im krasne do 60-tky ostanu? Dojcila som 15 mesiacov ale rapidna zmena nie je, ano trosku splasli a zmensili sa a co., k tomu by doslo tak ci tak a dneska su taaake plastiky 😀 pamela a. moze byt kazda co na to ma 😀 😀 😀

lenadka
4. feb 2008

no a moja starka dojcila urcite, lebo byvali na lazoch tam nemala ani chlieb z obchodu nie to este sunar a druha bola chudobna tak ak dokrmovala tak normalnym kravskum mliekom dvojicky jej cez vojnu umreli, lebo bol hlad ☹

mracik
4. feb 2008

tak moja babka tiež dojčila, aj vďaka tomu mala medzi deťmi pravidelné rozostupy dva a pol roka, takže každé dieťatko bolo kojené vyše roka. Len najmladší syn mal privilégium a bol kojený celé tri roky, lebo ho babka nemusela odstaviť kvôli tehotenstvu.
Jedno dieťatko jej tiež umrelo v 1945, v tom roku zomreli všetky bábetká v dedine

martina46
autor
4. feb 2008

Moja mama tiež vôbec nekojila, rodila nás oboch s bratom cisárskym, to isté- dostala nás po dvoch dňoch, čiže sunar. Vravela mi, že po cisárskom sa vtedy dával penicilín a ten brzdil tvorbu mlieka. Myslím si ale skôr, že to bol problém neskorého priloženia. Keď som jej rozprávala, aké je to dôležité a čo všetko sa dnes vie o kojení, čudovala sa. A samozrejme, nosili deti každé 3 hodiny na kŕmenie, ako sa tu už písalo 🙂

kacka.va
4. feb 2008

Já jsem byla taky na sunaru. Co jsem zjišťovala, tak plno mamin nekojilo, protože "neměly mléko", ale spíš si myslím, že to nikdo neřešil, aby se rozkojili víc, prostě to zrovna nešlo, tak se přešlo na sunar. A že existuje nějaké přední a zadní mléko, tak to na mě všechny koukají jak na blázna 😉

mracik
4. feb 2008

Inak v tých pôrodniciach to bolo kedysi fakt desné. Keď ma mojej mame priniesli na prvé kojenie, tak jej sestra vynadala, že nemá rúšku na tvári, a to bola mama lekárkou v tej nemocnici. Vraj môže nakaziť svoje dieťa! No mama sa ani nezmohla na slovo, ale keď sa sestra po mňa vrátila, tak jej mamka povedala, že pokiaľ si nedá rúšku na tvár aj ona, tak jej dieťa nedá.

bybi
4. feb 2008

Kacka.va presne to som prave chcela napisat. My sme 3 sestry, najdlhsie kojila mamina mna a to 6 tyzdnov. S najmladsou prisla uz z porodnice s flasou. A bolo to presne pre to, ze na zaciatku nemala mlieko, atomaticky jej v nemocnici dali flasu a viac sa nesnazili. Ja som tiez nemala pri malej na zaciatku mlieko, musela som dokrmovat. A vlastne dokmujem doteraz, ale stale kojim aspon kolko sa da. A ked som mamine povedala, ze sa to rozbehne,ze je normalne, ked neni na zaciatku hned mlieko, bola prekvapena. 🙂 Nikto im to nepovedal, automaticky nastupoval sunar 😒

trixi
4. feb 2008

kacka, ked som mame vysvetlovala, ze neexistuje slabe mlieko ale predne a zadne, tak jej reakcia bola taka ista, ze na mna pozerala ako na martana. Ze co to rozpravam za hluposti. Musela to samozrejme povykladat svojemu babskemu kruzku a vsetky (vsetko su to uz babicky) sa tomu velmi cudovali. A cuduju sa dodnes.
Ja sa hnevam trosku na moju mamu, pretoze svoje poznatky o kojeni praktizovala, ked sa sestre narodil syn. Samozrejme ze sestra nekojila, vraj mala slabe mlieko. Mamina jej zakazovala prikladat maleho kedy chcel a tak ho trapili hladom. Vraj musi dodrziavat trojhodinove intervaly. Po tyzdni mu dali UM a bolo po hladovani a samozrejme aj po kojeni. Ja som si vsak nedala do kojenia kecat a na zaciatku som mala pocit, ze nic ine nerobim len kojim. Vobec toho nelutujem.

martina46
autor
4. feb 2008

Tak presne mám to isté, keď som mojej mame aj svokre hovorila nejaké "moderné" poznatky o kojení, pozerali na mňa veľmi prekvapene, ale teším sa, že obe to prijali a veria tomu. Svokra vraví, že jej nemal vtedy kto poradiť. Ale kojila, hoci len pár mesiacov.

revayova
4. feb 2008

moja svokra , ked poviem , ze idem maleho makrmit ide hned prevarit vodu. Naramne je jej to cudne, ze kojim a , ze si davam pozor na potraviny, pretoze ona jedla vsetko a dietatu nebolo nic.Aj koliky, ktore ma maly su zapricinene MM.A tiez som pocula, ze naozaj v 80.rokoch bolo moderneUM.

bobulka34
4. feb 2008

Kojenie je velmi dolezite pre zdravie dietatka a je vlastne aj jednoduche pre matku a financne nenarocne. Lenze v dnesnej dobe ked citam casopisy a nejake clanky tu si pripadam ako macocha, ze som svoje dieta nekojila. Nie kazda ma tu moznost a ked citame vsade ako moze 90 perc. zien kojit a o lakt. krizach a zabuda sa na matky , ktore maju napr. sekciu, zdr. problemy, nedonosene dieta. alebo jednoducho to psychicky nezvladli. Myslim, ze kojenie je dolezite, ale urcite v minulosti sa okolo toho nerobilo tolko ceremonii ako dnes. Treba pisat , ale zasa nie nasilu, ze zena necha pomaly vyhladovat dieta, lebo ona chce kojit. Mam taky pripad vo svojom okoli. A ja osobne neverim, ze kazda zena ma tu vybavu kojit. U nas v rodine nekojila skoro ziadna zena. A v minulosti boli dojky a ked neboli sa dalo kr. mlieko. A tazko porovnavat bola ina doba, neboli casopisy, telka, nebolo tolko chemie vo vzduchu

kacka.va
4. feb 2008

bobulko, já myslím ,že pokud žena nemá nějaký zdravotní problém, tak se rozkojí každá. I jsem se na to ptala laktační poradkyně a ona mi to potvrdila. Jde jen o to, jestli má dotyčná výdrž, aby se opravdu rozkojila 😉

lenadka
4. feb 2008

bobulka, je ine ked sa zena snazi a neda sa, a je ine ked je len pohodlna. Kamoske sa o mesiac skor narodila dcerka, po tyzdni ju-mamu poslali domov... a ona isla...ked sme spolu telefonovali v utorok-ze kedy pojde za malou tak ze v piatok s manzelom, ze naco skor????Hovorim ze na dojcenie -NIE? Aaaaa ze vsak existuje beba tak naco 😖 🙄

sisstin
4. feb 2008

kacka.va: no já na to mám jinej názor..já teda nekojila..ani jsem se nesnažila..ale kámoška se snažila skoro tři měsíce..až holčička fakt málem vyhladověla..jak psala bobulka..kdyby se to kojení dneska tak furt neřešila..tak si kojí kdo chce..kdo nechce tak ne..a nemusel by si připadat jak nejhorší zločinec světa 😉

medvedik30
4. feb 2008

no, u nás boli kojení všetci..aj moje babky kojili, jedna 5 a druhá 2 deti..na boľavé a naliate prsníky si dávali kapustové listy..mamina nás tiež kojila, mňa rok a pol a aj brata, hoci brat bol nedonosený, tak spočiatku musela odstriekávať, sunar sme ani jeden nepoznali, spomínala, že mamičky mali už vtedy na novorodeneckom odd. pre nedonosencov prísny režim, čo sa týka stravy a pitia tekutín, veľmi na ne dávali pozor a pozorne aj vysvetlovali, ako si mlieko odstriekať, alebo odsať..o nejakom zľahčovaní kojenia a urýchlenom prechode na sunar vôbec nič nespomínala.. 😕 je to už 28 rokov dozadu..a toto oddelenie bolo v PO..

uvidím, ako sa kojenie podarí mne.. 🙂 tiež veľmi chcem, ale ak nebudem vedieť ako na to, tak sa celkom obávam, že mi neporadia v pôrodnici sestričky..a potom to pôjde z kopca.. 😒