Ako donútiť dieťa aby jedlo?

tatiana1985
26. okt 2011

zdravim vsetky mamicky. tuto otazku riesim uz asi 4-5-6? mesiacov 😒 😒 😒
napisem presne menu mojej dcery , nazor si urobite same:
RANAJKY: mlieko
DOOBEDA: suchy rozok,alebo 10koleckov salamy, alebo 6koleckov sunky, alebo 4piskoty,alebo poloviaca banana, stvrtka jablka, alebo musli keks,alebo cerealne polystyreny(ako ja to volam)
OBED: trocha polievky alebo doslova 6lyzic druheho jedla
POOBEDE:..............?..............zalezi od nalady..ale vacsinou take suchotiny ako na ranajky
VECERA: naj cast dna, kedy vypije do 400ml mlieka
---Zato mlieko dokaze pit aj cely den.

do roka jedla vsetko! ovocie, zeleninu, masko, jogurty, pomazanky, rozne kase papala atd atd.
teraz vsetko co jej ponuknem odmieta, odvrati hlavu, povie : NE!
dr. povedala ze jej mam davat to co jej chuti, .B-komplex zabral na 4dni. doslova je taka "vybita", ze radsej bude cmulat 3hodiny prsty, ako by mala jest nieco normalne.

co s tym? poradite nieco? 😒 😒 😒

rolak
26. okt 2011

@tatiana1985 a keď jej večer namiesto mlieka dáš krupicu? a ke´d nie krupicu tak nič? neviem,možno je to drastické,ale keby bola poriadne hladná,nezje? veď jej nemôže stačiť iba mlieko..... ja mám tiež doma skôr nejedáčku, nikdy nepapala pekne, pre ňu musí jedenie zábavné..... je to veľmi "nevýchovné",ale jeme pri telke, pri hračkách, a podobne... ale proste podľa mňa,keď je raz decko naozaj hladné,tak zje.....a ke´d vie,že sa aj tak dočká mliečka, tak nezje... u nás fungujú Pribináčiky, miláčiky a spol.. a husté polievky... ale keď jej idú zuby,tak nefunguje nič....
ona reve,ke´d je hladná? a to bude revať donekonečna,keď jej nedáš tú salámu,ale normálne jedlo?

adula3334
26. okt 2011

tak tu pises o mojom drobcovi...
RANAJKY:odhryzne kusok z rozka,alebo z chleba,zasadne suche,ked nieco vidi natrete,hotovo,ani do pusy neda,syry ani salamu neda tiez do ust...(zaujimave,ze na pizzi to zje),alebo zje par lyziciek z jogurtu...
DESIATU:nemame...
OBED:striedam par jedal...bud suchu ryzu,suche cestoviny,zemiakova kasa...alebo maso
OLOVRANT:nemame
VECERA:vacsinou ked prideme zvonku,tak je vyhladovany...dnes napriklad zjedol dost velky kus z chleba-koncek,a par cestovin...
obcas vezme na milost jablcko,ale nikdy nie cele...to je z ovocia vsetko
vcera napriklad ochutnal mandarinku,ale len ocumlal a zahodil,ale tak hadam trochu stavy sa donho dostalo...a kazdy den mu odstavujem ovocie,ale tomu tiez vela neublizi,vzdy dopijem ja...
ja neviem z coho to dieta zije,a este ani chory nebyva,neviem kde berie vitaminy...
PRED SPANKOM:250ML nutrilon 4
V NOCI:250ML
NAD RANOM:250ML ako babatko

tearz mi uz vyse tyzdna nespavapoobede,inak mal este aj pred spankom mlieko...
idem sa z toho zblaznit,do kelu,keby aspon ochutnal... 😒
som zvedava,ako bude v skolke jedavat

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@lucia375 aaach bodaj by si mala pravdu...dufam ze nebude z tych deti, co nebudu nic chciet jest, furt sa za nimi bude cakat..a ucitelky z nej budu zufale 😀 😀 😀

@hoogy presne presne..mame rovnakedeti 🙂 🙂 a kedy si to definitivne pochopila, ze s tym jeho nejedenim nic nespravis? potebujem asi ja radu 😀 😀

lucia375
26. okt 2011

@hoogy Ja som prekvapený že tam zje az na pár výnimiek (špenátová alebo rajčinová polievka) úplne všetko aj to čo by doma nezjedol. A dokonca tam má kamaráta s ktorým sa prebehujú kto zje všetko prvý. Odkedy tam chodí tak aj pribral lebo dovtedy bol chudý a dlhý a teraz je taký akurát.

miluska.h
26. okt 2011

ahojte, nas syn je na tom s papanim tiez dost biedne. v podstate od narodenia sa trapime. rano mliecko nechce, spapa maximalne dve susta masloveho chleba so sunkou. na obed ma bud polievku asi 10 lyzic alebo hami hotovy prikrm asi 100 gramov. normalnu stravu mi vobec nechce, nic, co navarim. som z toho uz zufala. ked zje hami, aspon som kludnejsia, ze spapa aspon trochu masa a zeleniny. ovocie nepapa vobec, obcas vypije cerstvu pomarancovo jablkovu stavu. na olovratn ma pribinacik, na veceru chlebik alebo rozok (max.polovivu) ☹ s maslom a so sunkou a pred spanim 2 dcl nutrilonu. a to uz ma 2 a pol roka 😒 ma 84 cm a 11kg. v decembri mame ist k pediatricke na vazenie a meranie, chce ho vidiet kazdy pol rok. ja viem, ze deti nemusia vela papat, mna trapi len to, ze nedostava potrebne ziviny, keby aspon to ovocie jedol...

lucia375
26. okt 2011

@tatiana1985 Takých detí je málo čo nejedia v škôlke možno len zo začiatku pokedy si zvyknu. Ale ked si najdu kamaratky a kamarátov tak sa budu cítit istejšie a určite ich to motivuje k jedeniu v kolektíve.

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@rolak skusali sme telku, hracky, smiech, tlieskanie, vyskanie..... ne... neotvori usta 🙂 🙂
boli aj dni ze sme ju nechali vyhladovat...nic nedostala ....ale ona strci prsty do pusy a cuca ich a pomrncuje....mrnci....a nezje ti to co jej das... zje len to, co ona chce, jej chuti 😒 😒

@adula3334 neexistuje 😨 😨 😨
ano ano,,suche rozky ma na ranajky , alebo suchy chleba...ked vidi natrete niecim, otoci hlavu a ne!
nieco nove ani neochutna,hned to vyhodi alebo otoci sa ze ne ..paaani...

baby diky...takze moje decko nie je jedine ""divne""..co mi s jedlom robi nervy,nervy, nervicky 😀 😀

rolak
26. okt 2011

@miluska.h chodíš s ním doobeda von? vybehá sa? nechápem,že to takému chlapčisku stačí...

katrinka8
26. okt 2011

Juuuj nenutit jest - to je zaklad. Nutenie k nicomu nevedie, pozname z vlastnej skusenosti. My sa trapime od prvych prikrmov, raz je to lepsie, raz horsie, ale uz sa nestresujem (obvykle). Moja sesterka je pediatricka a ked videla jest nasu malu, tak povedala, ze take cosi este nevidela (to mnozstvo - cize skoro nic). Ale zaroven povedala, ze dole krkom sa to detom natlacit neda. Proste cakat, kym sa nauci jest. Deti prechadzaju na stravu dospelych do cca 3. roku veku - dovtedy sa vlastne len ucia jest dospelacku stravu. Proste raz im chuti, raz nie. Nasa pediatricka mi na to povedala, ze ked dieta prospieva (cize primerane pribera, je zdrave, spokojne), treba ho brat tak, ze jednoducho nepotrebuje vela jest. Nie je az tak dolezite v tomto pripade, kolko toho zje, ale co. Vlastne aby dostalo tak povediac "z kazdeho rozku trosku" - aj ked len naozaj trosicku. Ale aby malo vsetky potrebne ziviny. Aj ked len lyzicku, hryz... chce to len trpezlivost, oni sa to naucia 😉 Inak, mali sme aj mierny nedostatok zeleza, dostala na 2 mesiace Maltofer, ale nezda sa, ze by sa to jedenie zmenilo v zmysle, ze ma viac zeleza, je viac (ako tu ktosi pisal, ze nedostatok zeleza znizuje chut do jedla).
Este som si ale vsimla, ze nasa napr. odmieta chutnat nove jedla - proste vidi lyzicku a otaca sa a krici "dost, dost", bez toho, aby to co len do ust dala. Zatne zuby a mozem sa aj na hlavu postavit... Ona krici v poslednych dnoch "dost" este predtym, ako da lyzicku do ust, len si sada do stolicky a uz krici. Ale v poslednych dnoch na nu zabera, ze jej povieme, nech si namoci prstek do jedla a olizne. A obvykle sa necha prehovorit a sama si parkrat naberie na prst a potom sa necha nahovorit aj na lyzicku. Ale ide to fakt po troske, ze niekedy zje len 5 - 6 lyziciek a dost. Mimochodom, keby nebolo toho naberania na prst, tak po lyzicke nam zacne buchat, zatne zuby a nedostaneme do nej absolutne nic. Takze musime na nu kadejako. Ale ked uz nechce naozaj (cize okrem "dost" aj buchne na lyzicku), tak uz ju nenutime nikdy. Nech je to aj po 4 lyzickach. Proste to nema zmysel.

rolak
26. okt 2011

@tatiana1985 a ako dlho vydrží tie palce cucať? aj naša cucá,ale u nej je to znak,že je hladná,smädná,alebo chce spať.

hajanka
26. okt 2011

v tejto hodine uz nezvladam citat celu diskusiu, tak len takto: dieta nedonutis! Ani by si ho nutit nemala.
Ja som si uz zvykla, tiez som mala bobky, ci mi nezomrie od hladu 😝 ale zistila som, ze nutenim nic nedosiahnem, ibaze ho to este viac demotivuje a este aj vybudujem odpor k jedlu.
Mozem popisat jedalny listok mojho uz 7 rocneho drobca (len tak si predstav podla tohto listka, co asi vsetko musel pojest, ked bol mladsi - t.j. veeeelmi malo):

Ranajky: cerealie s mliekom (tiez je milovnikom mlieka, no v poslednom case sa snazim vynechavat, lebo ho vemi zahlienuje, zvykol mi vypit za den min. liter mlieka a bol tak casto chory ako je cely rok dlhy - obrazne, teraz je to podstatne lepsie)
- tie zje z misky takmer vzdy cele

Desiata: na desiatu mu balim do skoly 2 rozky (rozne kazdy den, s maslom, syrom, sunkou, salamou, zeleninou...) a nejake ovocie
- takze z desiaty je schopny mi domov priniest jeden a pol rozka, ovocie zje tak 50:50, vacsinou zje radsej ovocie ako desiatu

Obed: v skole polievka a hlavne jedlo - tu mam info od ucitelky, zje taku polovicu zo vsetkeho

Olovrant: doma, vacsinou doje 1 rozok z desiaty po ceste zo skoly 😝 niekedy vobec

Vecera: ak zje olovrant tak nezje veceru, ak nezje olovrant tak na veceru zje max. 1 chlebik alebo suchy rozok (tiez oblubuje)

Takze ked to tak vyhodnotim, tak za cely den zje jedny ceralie s mliekom, 1-2 rozky, porciu ovocia a polku obeda.

adula3334
26. okt 2011

@tatiana1985 a hotove prikrmy si skusala?mne maly zobral na milost jeden hipp,zelena fazula,zemiaky,kralicie maso...tak ked uz to bol fakt extrem,ze dlho nic poriadne nezjedol,vytiahla som a zjedol cely..ale uz sa aj toho prejedol...bola si s malou u dr?co poradila?ja som uz tiez tolkokrat chcela ist,ale drahy ma vzdy brzdi,ze naco,ved je zdravy,pribera,rastie...ale aj tak mi to neda..

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@rolak hmm..ako dlho? no dlho...a potom zacne revat....a ked uz je v najvacsej faze revu, dam jej to jedlo co nezjedla, spapa 2lyzicky a reve dalej...
potom mi je luto ze decko poldna nejedlo, uz aj jej rev je divoky, tak vytiahnem bielu zástavu a dávam mlieko 😅 😅 🙂 🙂
ale myslim ze viem jej plac vydrzat dost slho...ale co je vel to je vela 🙂 🙂

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@adula3334 no tie kupovane prikrmy ona moze...eeeej a ako moze 🙂 🙂
ale!!! 🙂
uz aj z nich mi nezje celu sklenicku ako niekedy, ale lenpolovicu...

dr. mam vybornu, vravi ze jej davat to co jej chuti..ze vaha vsetko v poriadku, neni dovod na "paniku" 🙂 🙂

tatiana1985
autor
26. okt 2011

@miluska.h miluska, aach takze vy to mate tiez dost dlho..fuuha 😒 😒 🙂

adula3334
26. okt 2011

@katrinka8 kamaratka mala tiez nejedacku,je o pol roka starsia od nasho,ale to je teda take kludne dieta,snad som ju nevidela este plakat a jedovat sa...a ona sa rozhodla,ze jest ju donuti...jednoducho ju nepustila zo stolicky,kym neochutnala,neskor kym nezjedla...a zabralo... ale u nas sa to neda praktizovat,nakolko maly je nervny,a len pri kratkom placi sa pozvracia...tak si beriem radu k srdci a nebudem nutit.s tym prstekom dobry napad,vyskusam

mycats
26. okt 2011

Ja mam tiez takeho anorektika 😀 😀 Vobec to neriesim. Moj maly bol do 18tich mesiacov len kojeny, nic nechcel. Potom som ho odstavila a odvtedy nieco spapka, povedala by som, ze aby neumrel hladom a to je vsetko. Ja by som nenutila, dietatko vie samo kolko a podla mna sa to casom este vela krat zmeni. U nas velmi funguje ked je maly so sestrinymi detim, tam sa napchava ako keby som mu nedavala!!! a basti vsetko od vymyslu sveta 😀 😀

rolak
26. okt 2011

@tatiana1985 a koľko váži malá? dávaš jej tie príkrmy,keď ich papá? aj naša mala obdobie,keď chcela len príkrmy... tak ich jedla každý deň, momentálne ju to prešlo.... ale ovocnú výživu papá na olovrant s piškotkami.

adula3334
26. okt 2011

@tatiana1985 tak sa s tym len zmierit a vyckavat... 😒

rolak
26. okt 2011

a myslíte si,že to je normálne,že dieťa doma s vami skoro nič nezje a v škôlke je normálne,alebo u niekoho iného? nepýtam sa preto,že by som chcela dačo vyčítať!!!! len ma to fakt zaujíma, že či nerobíme dačo zle,či sme niekde v rituáli stravovania neurobili chybu...

katrinka8
26. okt 2011

Juj, tak to jedalnicek nasej malej - 16 mesiacov:
ranajky: kusok rozka (asi tak 1/5, ked ma dobru naladu, ak nie, tak 3-4x odhryzne a dost), najlepsie suchy, ale mala aj maniu, ze so syrom (Gervais z Lidla alebo Kiri, ine nechcela)
desiata: ovocie (bud presnidavka 190g - z nej tak 3/4, ak napr. mixujem jablko s bananom, tak zje tiez tak 3/4)
obed: 10 - 20 lyziciek polievky alebo druheho jedla (ale podla nalady, niekedy viac, niekedy menej)
olovrant: ovocie (mnozstvo ako na desiatu), raz za cas (cca 1x za 2 tyzdne) Mracik z Lidlu (ine nezje, aj z tohto 40g zje tak maximalne 3/4 kelimku)
vecera: rozok alebo ine pecivo, priblizne ako na ranajky
POmazanky, lekvar odmieta. Nikedy zje pomedzi jedlo max. 3-4 tycinky (tie dru, nasla som take, ze bez pridania soli)), prip. 1 keksik typu BeBe (ten suchy, s plnkami nedavame, ale ani nezje, ked sme skusali, ci by zjedla) alebo hlavu (1 ruku ci 1 nohu alebo brucho) z Brumika - to na vykreslenie mnozstva. Brumika ma na 5x. A aj to len vyhradne medoveho bez naplne. Ostatnych zje tak, ze ked je tam ta napln, tak ju vypluje...
Aha, v lete este jedla ovocie v zahrade, co si sama natrhala, ze maliny, cernice, ribezle, ceresne a zaciatkom jesene aj hrozno natrhala.
Jedine, co sme si vsimli, ze je s chutou, je hrozno a vodny melon. Ostatne "ako za trest"... Ale inak je kojena, tak neviem, ci to s tym suvisi. Ale koji sa prevazne tak, ze rano po prebudeni, vecer pred spanim a obvykle (ak nejdu zuby a pod.) 1, max 2x cez den. No a v noci sa budi 1x.

lucia375
26. okt 2011

@rolak Uz zje aj doma, len sa to skrátka v škôlke musel naučit, videl iné deti že jedia a asi pochopil že jest sa musí. 🙂

sisaha
26. okt 2011

@rolak nečítala som všetko, ale ja si zo svojho detstva pamätám ako sa mama za nas (deti) vždy na návšteve hanbila, lebo sme tam rodinu komplet vyjedli.., pustili sme sa do chlebickov ako keby sme týždeň nejedli. Ono u druhého tak nejak lepšie chutí.., to nie je ani o nejakých chybách..

kajlik18
26. okt 2011

ja sa pridam .moj tiez nechce jedavat, tak ja som to vyriesila tak ze vzdy ked odmietne mu dam neaku hracku kolko krat to je aj hrniec a zatial co on sa hraje v sedacke tak ja mu davam a vtedy mi pekne papa a zje aj plny tanier.teraz ma 13mesiacov a vahu 12kg..vyskusaj mozno to pomoze 😀

katrinka8
26. okt 2011

@adula3334 - no u nas tiez neexistuje, ze nepustit. To by bol cirkus. A nic by aj tak nezjedla... Takze kadejako bojujeme 🙂 Momentalne fici "prstek" a zda sa mi, ze zacina sa obdobie "ja sama", lebo dnes sa vehementne dozadovala vlastnej lyzicky a samonaberania ... 😀
Ale aj my sme mali obdobie na jar, ze nam jedla na obed zasadne len Hami prikrmy - tie malicke ale. Prisla na to svokra, ked povedala, ze jej mame skusit dat take, ked nic nechce. Zabralo to. Sice len na mesiac, ale aj to bolo daco. Sranda bola, ze svagrina neverila, ze nezje nic ine. Skusila jej prepasovat navarene jedlo jej syna (on je cca ako nasa mala, takze to bolo take babatkovske jedlo)). Nielenze nasa mala zatala zuby a nedala ani lyzicu do ust - to svagrina kukala. SKusili sme jej to jedlo prepasovat pomedzi to Hami. Ked sa nekukala, nabrali sme na lyzicku navarene. Normalne ju natiahlo... tak sme to uz potom neskusali... Ale po mesiaci ju to preslo a vzala na milost varene... nastastie 😀

katrinka8
26. okt 2011

@kajlik18 - tak nasa ma 16 mesiacov a vahu ma daco viac ako 9,5 kg 😀

rolak
26. okt 2011

@lucia375 a to s nami doma nevedia pochopiť?????? veď je otec,mama, súrodenec... príde mi to čudné....

rolak
26. okt 2011

@sisaha 😀 😀 my sme zas na návštevách nejedli nič... nás volali,že sme panské deti,že nám nič neni dobré, ale my sme sa len hanbili...

rolak
26. okt 2011

@katrinka8 ja som dávala várené jedlo do fľaštičky od Hippky, aby to vyzeralo,že je to príkrm...a jasné,že to nechcela...

rolak
26. okt 2011

@katrinka8 ty máš také staré dieťa ako ja, iné maminy radia nechávať jesť samé,teraz ich to naozaj začína veľmi baviť....naša je zatiaľ v štádiu,že krmi mňa, nie seba..... ale občas už aj seba, len to je lepšie skúšať na tuhom jedle nie na polievke 😀 😀