Ako donútiť dieťa aby jedlo?

tatiana1985
26. okt 2011

zdravim vsetky mamicky. tuto otazku riesim uz asi 4-5-6? mesiacov 😒 😒 😒
napisem presne menu mojej dcery , nazor si urobite same:
RANAJKY: mlieko
DOOBEDA: suchy rozok,alebo 10koleckov salamy, alebo 6koleckov sunky, alebo 4piskoty,alebo poloviaca banana, stvrtka jablka, alebo musli keks,alebo cerealne polystyreny(ako ja to volam)
OBED: trocha polievky alebo doslova 6lyzic druheho jedla
POOBEDE:..............?..............zalezi od nalady..ale vacsinou take suchotiny ako na ranajky
VECERA: naj cast dna, kedy vypije do 400ml mlieka
---Zato mlieko dokaze pit aj cely den.

do roka jedla vsetko! ovocie, zeleninu, masko, jogurty, pomazanky, rozne kase papala atd atd.
teraz vsetko co jej ponuknem odmieta, odvrati hlavu, povie : NE!
dr. povedala ze jej mam davat to co jej chuti, .B-komplex zabral na 4dni. doslova je taka "vybita", ze radsej bude cmulat 3hodiny prsty, ako by mala jest nieco normalne.

co s tym? poradite nieco? 😒 😒 😒

lucia375
26. okt 2011

Takých detí je veľa čo sa naučili až v skôlke jest, nie je to také čudné ani nepochopitelné. V škôlke maju pevnejší režim, doma ked nič na obed nechcú tak ich núkame aby si aspon niečo zahryzli lebo sa bojíme aby neboli hladní. Ved vidís ze to trápi dost mamičiek že ich deti nejedia. V skôlke sa o nich nikto takto nestará. Musia skrátka vydrzat do olovrantu.

rolak
26. okt 2011

@katrinka8 teraz som prečítala to s náplňou z brumíka! naša ke´d minule zahryzla do croissanta do plnky,tak sa povracala 😀 😀 žiadny lekvár, žiadne náplne!!!!! a brumíka vôbec nechce,ona skôr čokoládku...

rolak
26. okt 2011

@lucia375 no a prečo my to doma tak neurobíme,že proste musia vydržať do olovrantu? vrta mi do v poslednej dobe v hlave,že či my dnešné mamičky nerozmaznávame moc detičky.... synovec totiž začal chodiť do škôlky a zrazu aký šikovný chlapec z neho! mne osobne to bude ako mamičke asi blbé a hlavne ľúto,že sa decko za mesiac v škôlke naučí to,čo ja ho za tri roky neviem naučiť... teraz o tom fakt kvôli tomu synovcovi dosť rozmýšľam...

sisaha
26. okt 2011

@rolak moje dieta nechce ani same...iba veeelmi obcas... 😀

rolak
26. okt 2011

@sisaha hej? moja je vo fáze,že vodička a jedlo sú najlepšia hračka, dá sa to prelievať,rozlievať,rozsýpať,presýpať... a občas teda aj zhltnúť... 😀

lucia375
26. okt 2011

@rolak Na to je škôlka nech odhalí na dietati tie veci čo sme my doma ani netušili. Napr. nikdy predtým ma nenapadlo kupit domov vodové farby a ako ho to v skôlke baví. To ze sa tam niečo naučí čo doma nevedel ma vobec nefrustruje ani to nejak extra neriešim. Skôr to beriem ako výhodu že sa naučil jest.

sana15
26. okt 2011

@tatiana1985 Ked citam jedalnicek,tak musim povedat,ze ste na tom daleko lepsie ako my a to mame este o viac ako rok navyse 😖 U nas nehrozi ani len to mlieko, takmer ziadne,ak 100 ml za tyzden ☹ Ranajky: uz 3-4 mesiace Kakaovy mliecny dezert. (ziadny jogurt,pribinacik,iny kremik nemoze byt).Desiata ziadna. Jedine polievka,to vacsinou spapa, ale ma rad len styri,takze dookola mu varim len tie. po spani,ak vobec spi,par lyziciek hlavneho jedla (to je 50 na 50, raz aspon nieco zje,inokedy vobec nic), neviem,ci naratam 5 jedal ktore dokaze prijat, takze vacsinou varim zvlast pre neho a zvlast pre nas dospelych. na vsetko ostatne mi povie, beee, alebo ze je to zle,a pritom to ani len nechce ochutnat. Hranolky? ze ostatne deti sa idu za nimi zblaznit a zvlast z MCDonaldu, u nas ju akurat tak olizne a odhodi. Olovrant: donedavna aspon kusok ovocia,teraz ak tri hryzy z jablka tak je uspech,maximalne mu potom povolim Brumika,ktoreho tiez len rozmrvi v rukach a zmetie zo stola. Vecera ako kedy,ked nezje nic z obedu tak je uz aj hladny,tak chlebik s maslom a paradajkou,alebo sunkou,obcas so syrokremom,alebo lekvarom. ak zjedol lepsie obed,tak vecera je vybavena za 1 minutu s dvoma hryzmi. Donedavna som z neho bola doslova na nervy,skusali sme uz vselico a nic nezabralo.od narodenia je taky slaby jedak a nic s tym nenarobim. Keby mi aspon vypil to mlieko,tak ziarim stastim.

rolak
26. okt 2011

@sana15 a to mi povedz,že ti normálne priberá... a ke´d vidí,že tato alebo mama dačo papajú,nechce aj on??? a ako prišiel na to beeeee? že na jedlo sa hovorí beee? ja totiž čakám,kedy s tým moja začne,zatiaľ len hlavu otáča... ale podľa mňa si to sama nevymyslí...

tiffanka
26. okt 2011

ináč baby, viete čo? Môj drobec tiež nepatrí medzi veľkých jedákov... má 14 mesiacov a dákych 10 kg ked sa narodil mal 3680g/56cm... lieta po svojich od 10 mesiacov... a to jedenie? za pochodu sme sa hcovali ked som chcela, aby aspoň niečo dostal do seba..ale aj tak mi to pripadalo také len, aby sa nepovedalo 😀 ... a po čase som prišlana istú skutočnosť...asi som ho často vynukovala...on totiž oešte minulý týždeň bol 4xza deň kojený/teraz už len 3x 😀 / , no a vnoci? ...možno aj 5x.... ani až tak nepapá, ale mám dojem, že spĺňam pozíciu cumľa ...a teraz to unás vyzerá asi takto cez deň:
vstaneme o tej 9-tej...dovtedy si ma v posteli párx odhalí 😀...potom po tej 9-tej raňajkujeme..vúčšinou pečivko, domáci chlebík, s masielkom, šunkou...paradajka... potom o tej 11:30 si dáme pozdnú desiatu,kedže pozdejšie raňajkujeme..to má nejaký mliečny produkt..jogurt napr./ zje ho schuti/... po 12-tej sa ideme uložiť..to má mliečko..ináč nezaspí, len pricucnutý 🙄...no a keď vstane, po dvoch hodkách, tak obeduje polievočku hustú..alebo druhé čo máme.... nasleduje pobyt na čerstvom vzduchu /za každého počasia/ ...ked sa vrátime za takú hodku a pol - dve...tak má ovko na olovrant ...no a večera čo mi jeme okolo tej 18:30....ešte dnes som mu navarila puding, tak si dal aj z neho pred 20-tou..a o 21-už spinkal... tento režim sa nám celkom osvedčil zatiaľ..
Ja mám dve baby staršie, ale to bolo úplne niečo iné,lebo ony neboli kojené..tak fľaša bola jasná kedy bude a basta 😀 ...lenže bambúľ visel na mne niekedy aj každú hodku a pol...och, ale som sa rozkecala..tak asi toľko som chcela 😀
Pointa : asi je lepšie nepchať vždy do nich nečo...nech trošku aj vyhladnú 😉

sana15
26. okt 2011

@rolak urcite nepribera tak ako by mal,je drobny,ale ako ho donutim? uz sme skusali jest vonku,v obyvacke pred televizorom, v detskej pri hrackach, na parapetnej doske v okne 😲 , v trojkolke, v kociku, jedal od vymyslu sveta, ci davam ja,ci ocko,ci starka,ci teta nic,nic,nic... Jeho netrapi ze jeme my,alebo ked vidi inych jest,alebo aj ine deti vonku. Nepyta si ani od nich,ani od nas,ked mu ponuknu tak pokyva hlavou ze nie a odide. ako prisiel na to be? neviem, ked bol mensi,tak ja som mu povedala na nieco co bolo spinave ze je to spinave,je to bee (bud rucky,topanky,alebo nejaky bordel vonku na chodniku). a on po case ked uz chcel aj okomentovat svoj nesuhlas (tiez zo zaciatku len odvracal hlavu) tak zacal pouzivat bee. Ja ho stale upozornim,ze to co papam ja,alebo to co mu ponukam nie je bee,ze je to dobre,ale aj tak este raz zahlasi, ano,je to beee. My sme este nikdy nezazili situaciu,keby si on vypytal jedlo. Pit ano,to si vypyta,ale jedlo vobec. Ked sa ho rano po prebudeni spytam co by chcel papat,tak vzdy povie: nic 🙄

sana15
26. okt 2011

@tiffanka nas: vaha v roku 8800g, v dvoch 10500, za3 mesiace bude mat 3 roky a vahu odhadujem malinko nad 12 kil 😖 Nahananie lyzickou po dome a dvore uz mame tiez za sebou.robila som to do 2 rokov a potom som si povedala dost!

rolak
26. okt 2011

@sana15 to je hrozné s tými nejedákmi... si pamätám,aká som bola šťastná,keď moja dcéra asi ako 8mesačná prvý raz v živote revala od hladu 🙂 🙂 po plávaní 🙂 ona tiež skoro nikdy nie je hladná,lenže tiež si myslím,že je to preto a vtedy,ke´d je dávam zobkať dačo...a potom príde obed a nechce mi normálne jesť... a tiež mi nejde do hlavy,že decko ke´d je hladné,fakt hladné,tak sa nenaje... ale asi sú fakt takí malí nejedáci,čo pre nich jedlo nie je dôležité 🙂

rolak
26. okt 2011

@sana15 ti poviem úprimne,že ma klepne,keď bude mať moja ako 2ročná desať kíl... teraz má práve 10 a pol a prestala priberať....ja som inak maniak na váženie,čo tiež neni dobré.

rolak
26. okt 2011

@sana15 sme ich pokazili,ke´d sme vôbec s tou lyžicou za nimi začali behať,aj ja som to voľakedy robila... sadnúť na stoličku a jesť... nechceš? ok, budeš hladný... lenže mamičke to nedá a potom si to zlízneme....

sana15
26. okt 2011

@rolak Ved to mate celkom pekne na jej vek. Ja uz s tym asi nic nenarobim,dr. mi vzdy povie,ze su proste take deticky co nepotrebuju vela jest. uz mi raz na naliehanie predpisala aj nejaky sirup,ale ked som si precitala vedlajsie ucinky ako napr. halucinacie 😕 Tak som mu to s opatrnostou davala len par dni a kedze sa neprejavil ziadny efekt tak som s tym sekla. Tiez si myslim,ze keby bol skutocne velmi hladny,tak zje co mu ponukam,alebo si vypyta nejaku alternativu sam. vsak do spajze chodi,aj do chladnicky,tak by si uz len vybral ak by mu nieco zachutilo. Ked sa to snazim ponat v pozitivnom svetle,tak si poviem,ze moje dieta nebude mat nikdy nadvahu a problemy s tym suvisiace 😅 Tucny nema byt ani po kom, ani my rodicia nemame teda kila navyse

rolak
26. okt 2011

@sana15 určite by si zobral aj sám.... naša si aj koša vyberie,keď má chuť na rožok...len škoda,že ho vytiahne z odpadkov riadne stvrdnutý 😀 😀 😀

sana15
26. okt 2011

@rolak ano,ja to uz teraz tak riesim,nezje,vacsinou odide sam od stola. Mame babatko,takze uz nemam cas sa mu doprosovat a furt behat za nim ci bude alebo nebude. ked pride cas na dalsie jedlo ma opat ponuknute,tiez sa ho pytam,ci si da polievku alebo to druhe jedlo. ak si vyberie a predsa nezje,skusim este pre neho dat to opacne,ak ani to nie,tak koncime. Ale on ma celkovo k jedlu taky vztah: on napriklad nenecha ani nas dojest,ked nas odtahuje a chce aby sme isli s nim sa hrat....alebo nieco ine robit. Inak vzdy rozmyslam,ci za to nemoze aj reflux,ktory ho trapil do cca 15 mesiacov. dojceny bol do 2 rokov.

sana15
26. okt 2011

@rolak nooo vidis,tak nemas mat preco obavy 😉 Nas rozok zacal jedavat asi pred 2.narodeninami,aj to len tu striedku. teraz nechce ani to,tak aspon chlebik. a take tie sladke ako briosky,lupacky,croisanty to vobec 😖

rolak
26. okt 2011

@sana15 ktovie,či s tým nemá aj ten reflux dačo... no každopádne jedlo preňho nič neznamená,keď aj vás odťahuje od stola... naša sa s ním aspoň rada pohrá 🙂 až veľmi rada 🙂

eli74
26. okt 2011

@tatiana1985 A netlačia sa jej zúbky? To ma len tak mimochodom napadlo, že môj malý vtedy menej papal. Alebo skús na raňajky jablko, zvykne to naštartovať trávenie. Od mlieka je sýte 3 hodiny.

hoogy
27. okt 2011

@rolak no ja som skusala malemu nedavat mlieko a vydrzal cely den. vies si predstavit aky bol potom nervozny. este horsie to bolo. a aj tak nic nezjedol.

hoogy
27. okt 2011

@tatiana1985 ja som sa s tym zmierali az teraz na jar. lebo sme sa stahovali a uz sa nevladala do nekonecna este riesit co zje kedy zje a kolko. a ked som sa ja ukludnila a zacala to mat viac menej na haku 🙂 tak sa nejak a maly ukludnil. ale on teraz si uz aj vie povedat co chce. takze nemusim varit tristo obedov a mat z toho nervy. u nas este velmi zabera ze pod ideme si uvarit. a vari so mnou.

hoogy
27. okt 2011

@adula3334 toto je aj moj vyrok keby aspon ochutnal.

kocky ja to uz beriem tak ze ked zje aj jednu lyzicku z polievky tk je dobre lepsie ako nic alebo ako suche rozky. a aj mna na tom najviac trapi to ze nema pestru stavu. aj ked ovocia a zeleniny by jedol na kila. sladkosti to pre neho neni odmena.odmena je mlieko :D

ajca123
27. okt 2011

Ahojky kocky ja mam 5rocneho syna a uz od mala mi zle papka a tiez som bola zufala... Zeleninu moj syn priam miluje a urcite jedla ktore si je schopen aj pridat duplu...
Ale nepapka mi syry,maslo,pasteky,paradajky,paprika,sosovicu a ine a ani svieckovu na smotane a tak...a z ovoca mi nejedol ziadne...
A ani hnede masko nechcel papkat...
Snazila som sa ho donutit aby nieco ochutnal ale nic... Aj som sa radila s lekarkou a ta mi povedala aby som ho nenutila a davala jest to co mu chuti... A ked mal 3,5roka zacal sam ochutnavat jahody,maliny a aj ine ovoce 🙂 a tento rok mi zacal papkat aj kacku a ine ochutnavat... Je to nas maly kostlivec 🙂 :D
Ale zjistila som ze netreba nutit dieta aby jedlo to co my chceme, mame aj druheho syna a toho zasa musime obmedzovat s jedlom 🙂 🙂

katka226
27. okt 2011

@tatiana1985 tak my máme podobný jedálniček 😒 Ešte pred pár mesiacmi jedol ukážkovo, niekedy sa vyslovene až "naštopkal" 😀 ale teraz je to iné... jasné, že sa snažím dodržiavať, aby jedol aspoň 5xdenne, ale sú to len také džobance 😔 Vždy keď sme u mojej mamy, ona v dobrej viere, aby "to dieťa aspoň niečo poriadne zjedlo", chodí za ním po celom byte, že Filipko daj si kúsoček ☹ Ja som však už rezignovala, keď chce, spapá, keď sa o jedlo nezaujíma, alebo ho rovno hodí o zem, poviem si OK, papať nebudeš, však si potom vypýtaš... a ono to tak naozaj je, keď je hladný, príde za mnou, že ham-ham a vtedy vždy niečo zje a to takmer všetko 😉 No a ovocie, to je u nás veľmi populárne, najma jabĺčka a tiež banány, z toho je úplne hotový 🙂 Takže to nechávam naňho, ale snažím sa ho korigovať. A čo sa týka toho mliečka, tiež by ho dokázal piť celý deň. Bez neho sa ráno ani nepohne z postieľky a večer bez neho nezaspí. U nás nehrozí dať na raňajky hneď nejaký chlebík a pod...... A keďže má pri výške 90cm 13,5kg, myslím, že mu nič nechýba 🙂

vanessm
27. okt 2011

Tak naša keď bola v tomto veku by nezjedla nič, keby nebola zabavená. Jedli sme len pri hre ( aj keď sa to vraj nemá) iný spôsob neexistoval, pretože akonáhle videla, že má jesť, tak plače, ale keď som jej vysypala na pultík niečo čo ešte nevidela ( fazulu, šošovicu, cestoviny) tak ani nevedela ako otvára ústa. Alebo knižky čítať. 😀 Len problém bol každý deˇniečo nájsť, že čo ešte nevidela, s čím sa na chvíľu zabaví. 😀 Raňajky a večere sme jedli za pochodu pri hre, len obed- polievku jedla v stoličke. Ale keby som jej dala okrem 3 hlavných jedál niečo jesť okrem ovocia a zeleniny, tak by mi určite ani fazuľa so šošovicou nepomohla a nič by nezjedla. 😀 A ešte dosť zabralo keď jej ponúkol niekto iný, napr. tato alebo babka, vtedy sa aspoň pozrela, že čo majú a ochutnala a niekedy im to aj zbaštila.
@tatiana1985 Skús vynechať ten rožtek, takže bude mať raňajky, na desiatu napr. jablčko, alebo iné ovocie (po ňom dobre vytrávi a vyhladne) a potom len obed. Ale tak 1 - 1,5 hod pred obedom nech už nič neje.

svetlankat
27. okt 2011

@tatiana1985 a ja som pisala, ze je to vekom, treba len vydrzat, jednoducho jej tolko netreba ako niekedy. 😉

tatiana1985
autor
27. okt 2011

ej baby ale ste tu popisali 🙂 🙂 🙂
idem vas citat 😉 😉

tatiana1985
autor
27. okt 2011

@rolak
@hoogy
@katka226
@svetlankat
@ajca123
baby ako dnes??? 🙂 🙂 karolina od rana mlieko, par lyziciek polievky, par hryzov do banana a teraz mi jej prislo luto tak trochu mlieka vypila 😒 😒

tatiana1985
autor
27. okt 2011