Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako dosiahnuť, aby som mala veľa mliečka?

milli3377
10. jan 2013

Ahojte!
Chcela by som poradit... som tehotna v 30tt +6 dni. dcerku som kojila skoro 7 mesiacov, ale ked jej vysiel prvy zub na pol roka a ona bola vzdy taka akcna bol problem s kojenim tak som ju odstavila. Chcela by som kojit i synceka, ktoreho nosim pod srdcom. Len pri dcerke bol problem ze prve tri mesiace priberala menej a na stvrty nepribrala vobec, ale zase aspon podrastla. Odporucili nam prikrmovat umelym po kojeni a vtedy zacali problemy, lebo dcerka si na flasku zvykla z prsnika tahala malo akoby vedela ze potom bude flaska. Ale uz bola i prikrmovana v tom case.
Chcela by som rady od skusenejsich ako ja ako dosiahnut mat dost mlieka aj co sa starovania tyka a tak... Pri dcerke bol problem ze ked dostala cicu pocucala chvilku a potom spala a nedala sa prebrat skusala som ju kusok vyzliect, nemat teplo, steklit, stuchat , zmenit polohy aby sa prebrala a cucala aspon 15 minut aby sa dostala k zadnemu mlieku, ale bol to problem. Poraddte ci pomahaju fenyklove caje, pripadne co nejest pocas kojenia a co naopak zaruci ze mliecka je dost. Sme za hranicami bola som na vsetko sama manzel bol aky bol myslel si ze mam vsetko zvladnut sama jedine co nakupil a zbehol do lekarne a vybavil doktora a sestonedelie vytrel aj to s frflanim, ale nemali sme na vyber, bola som sita. A mala som z neho riadne stresy ked prisiel domov a vyhlasil aky je doma bordel...bolo len paru veci nie na svojom mieste, ale on ma bordel zo vsetkeho...tak neviem ci aj ten stres a nervy co som prezivala tomu nepridali...ake mate vy skusenosti s kojenim prvych deti ked ste na vsetko viac-menej same?

asocial
10. jan 2013

no, ja osm bola tiez sama, manzel bol akurat v skusobnej dobe...
tak sa inak nedalo,
najhorsie je, ze ma chytila ta depokova poporodna nalada, len som plakala atd..a bola som strasne hrda..no nakoniec som prosila maminu, ktora sa predtym ponukala, aby si zobrala dovolenku, tak mala tri dni volna..
co sa mlieka tyka...
yo svojej skusenosti, a mala som aj laktacnu poradkynu..
ziadne caje, ziadna vinea (mimochodom, podla mna vinea je psychoefekt len, ma minimum hroznovej stavy, ked tak, potom pravu hroznovu stavu) nepomahalo...aj ked maly dobre pribera, vsetci ma presviedcaju, ye mam dost mlieka..no ja si nemyslim (ked dieta cely vecer place, z prsnika ani kvapka, prestriedam patkrat prsniky atd..), zacala som experimentova s tou senovkou...
neviem, ci je to nahoda, no maly aspon dobre spi a mne sa stihne robit mlieko..
a ano, dva mesiace som nic nerobilalen prikladala a prikladala kazdy pol hodinku...

zatial cojcim, verim, ze minimalne pol roka budem...

a inak, nepaci s ai postoj tvojho partnera...je na nom, aby ti pomohol..

gaby21
10. jan 2013

@milli3377 Uplne najdolezitejsie, je byt v uplnej psychickej pohode, ked budes stastna ty, budes mat mlieka na rozdavanie. Dalsia vec, neobmedzovat sa v stravovani, ked dietatko boli brusko, len malokedy je to zo stravy, ktoru zjedla mamicka, vacsinou je to nedozretym traviacim traktom dietatka, v ziadnom pripade nesmies zostat len na suchych rozkoch v domneni, ze ostana strava sposobi babtku bolesti. Dalsia vec, ktora sa mne osvedcila, ked som mala pocit, ze mam menej mliecka, alebo sme prechadzali laktacnou krizou, vzdy zabral silny kuraci vyvar 😅

hajajanka
10. jan 2013

V prvom rade to chce klud a podporu aj od tvojho manzela. Ze ti vykrici neporiadok urcite na psychike neprida. Ja som mala taky normalny nedojciaci rezim presne tak, ako mam teraz. Dostatocny pitny rezim bez Vinea (podla mna je to len nadmerny prijem cukru a bubliniek), bez dojciacich cajov (sposobovali mi pri prvom synovi velke problemy s plynatostou a syn mal aj tak koliky bez ohladu, co som v strave obmedzila), len cistu vodu.
Treba pestru stravu, prikladat babatko podla potreby a pojde to. Ako povedala jedna sestricka nestastnej vynervovanej mamicke na Kramaroch - dojcenie je v hlave. A ma pravdu.
Ak si budes mysliet, ze mliecka nie je dost, tak skus napr. More milk tablety (baby pisu, ze funguju, ja nemam odskusane), senovku a pod.
Hlavne nestresuj kvoli neporiadky ci neumytemu riadu a zapriahni aj muza. Su to aj jeho deti, aj jeho domacnost. Vela stastia, urcite sa to podari.

xenicka13
10. jan 2013

ja poradim pospat si cez den, kaslat na bordel, a pit marku, vineu 🙂

corin
10. jan 2013

mne zasa laktačná poradkyna odporúčala vela kojit v noci, aby sa tvorilo viac prolaktínu a este mi aj doporucila dat si v pripade nuzde predpisat nejake lieky (už si nepamatám názov, bolo to nieco na trávenie), ale moja lekarka vyhlasila, že je to hlupost, vraj množstvo mlieka ovplyvnujú hormony a ziadnymi liekmi si nepomožem :( Tak teda asi len kojit v noci a vela tekutin...

fergie23
10. jan 2013

ja som prveho syna kojila 8.mesiacov teraz kojim ešte len prvý mesiac a malý je veeelky hladoš prikladam ho aj každú hodinu-dve.Mne osobne pomáha zapražená polievočka,pijem čaj pre dojčiace mamičky a 2 litre vody denne.Mala som aj stavy,že nemam dostatok mliečka,ale to len v mojej hlave:D

asfodelka
10. jan 2013

@milli3377 ahoj nemyslim ze som skusenejsia ale mne povedala doktorka ze dieta za 7-10minut vypije co potrebuje a potom sa len zabava. ja este stale kojim a maly ma skoro 2roky. nemam specialny recept ale na zaciatku mi pomahalo pospat jeden spanok cez den s nim, vela vody, teekane caj na kojenie, polievky, pozitivna nalada. mlieka som mala vela. do polroka bol maly cisto kojeny. z porodnej vahy 2740g sa v 5.mesiaci vypapkal na 8110g.
treba aj manzela zapriahnut do roboty. poznam rodiny kde maju podelene kto vysava, perie a podobne. u nas to robim vsetko ja lebo usilie donutit manzela umyvat aspon vanu skoncilo velmi rychlo. ale aspon chodi na nakupy a nemusim sa tahat s taskami. zo zaciatku aj sem tam varil.

bibbo
10. jan 2013

Dobre rady o dojceni najdes na www.mamila.sk. Su tam kontakty aj na laktacne poradkyne, ktore ti ochodne odpovedia i na mail. Su to skusene odbornicky, mne tiez dost pomohli ked sme mali problem s pitim len predneho mlieka 😉

brumka111
10. jan 2013

@corin gie lieky su neni hlupost! zasa jedna dalsia pani vymudrovana doktorka. Ja som mala laktacnu krizu, tusim 8.mesiac to bol, dva krat som musela siahnut po tychto liekoch a vzdy zabrali...ja som uz nemala vobec mliecko, asi zo stresu a aj choroby, kedze som chcela kojit nadalej, zavolala som laktacnu poradkynu, ona mi odporucila lieky s nazvom COSTI na predpis, pripadne ina nahrada za tento liek, ktory je volnopredajny. Prvy krat som uzivala tusim 4 dni a druhy krat len jeden den a vysledok bol okmazity. Mliecko sa mi hend spustilôa aznovu sa mi nastartovala laktacia. Teraz bude mat dcerka 12 mesiacov a ja ju stale kojim.

brumka111
10. jan 2013

inak mne pomaha vajcova polievka so zaprazkou...ked som citila, ze mliecka mam menej, ked som mala napr. nejake stresy, tak mi manzel spravil vajcovu polievku plny hrniec a jedla som ju aj 3 dni vkuse, na obed na veceru a aj medzi tym a citila som, ze zabera...

brumka111
10. jan 2013

@milli3377 urcite by som si nasla na tvojom mieste laktacnu poradkinu, tu je zoznam: http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do..., je na tebe, ktoru si vyberies...mne velmi pomohla.

corin
11. jan 2013

@brumka111 Costi, to bolo presne ono... no vidíš, keby mi to tá ťava predpísala možno aj ja kojím dlhšie. Ináč, @milli3377, tú laktačnú poradkynu určite skús. Väčšina príde za mamičkou domov a ešte aj bez nároku na nejaký honorár.

milli3377
autor
14. jan 2013

Baby dakujem za rady vyskusam nejake odskusane recepty a vajickovu polievocku zboznujem len ja ju robim na oleji a rasci tak neviem ci rasca najlepsi napad...
Lakatacnu poradkynu mozem kontaktovat jedine netom lebo sme v zahranici a tu by za mnou asi neprisla. ☹

luba41
14. jan 2013

@milli3377 myslím, že v každej krajine je nejaká organizácia laktačných poradkýn. Skús sa popýtať u lekára, pohľadať na internete... Napr. jedna mamina z Francúzska písala, že ked povedala v nemocnici, že chce kojiť, tak laktačné poradkyne sa "trhali" aby jej poradili a pomohli 🙂 A čím skôr sa s nejakou spojíš / aj keby prinajhoršom netom zo Slovenska/ ešte pred narodením bábätka, tým lepšie. Strava, polievky, lieky na podporu.. to je len malé percento úspechu kojenia. Dôležité sú prvé kontakty s bábätkom, správna technika kojenia hned na začiatku, nosenie... A prečítaj si určite na začiatok
http://www.mamila.sk/ aj http://dojcenie.wordpress.com/ 😉

lenka26386
14. jan 2013

@milli3377 rasca, fenikel, aníz , jarabina lekárska, kôpor to všetko obsahujú čaje pre kojace matky, ja osobne užívam feniklovu silicu tá je účinnejšia u mna, hlavne spánok a klud, možno ešte senovka grécka, ale možno to nebudeš ani potrebovať lebo každé tehotenstvo je iné a aj bábätko, niektoré sú ospalejšie iné zase riadne vysávače 🙂 ako ten môj 😀 ak bude dobre ťahať tak nič nebudeš potrebovať a budeš mať mliečka dosť. Ja si vždy zarobím 1 L harmančekového čaju a tam nasypem aníz- chutí ako pelendrek- cukríky, alebo ten fenikel a občas lyžičkou chrumkám tie zrnká čo sa lúhujú v tom čaji 😀

Tu začni písať odpoveď...

Odošli