Ako, kedy a prečo ste prestali kojiť svoje bábätka?

ladytt
10. mar 2012

Môj drobček je dosť závislý od kojenia, dokonca ešte aj teraz keď už má 1 rok, cucká asi 6-8krát za 24hodín. Myslela som, že zavedením príkrmov, sa jeho apetít, čo sa týka mliečka zmení, ale ešte aj teraz máme dni, že nič iné ani nechce. Z okolia dostávam rady, že mám prestať kojiť, ale neviem, si presne predstaviť ako. Vždy som si myslela, že dieťa sa odstaví aj samo, keď už bude väčšie.... Stále sa budíme aj v noci na kojenie ani to neviem zmeniť, fľašu ani cumlík, sme nepoužívali a nie je na to zvyknutý. Chcela som sa preto poradiť, ako to fungovalo u vás?

munu
8. apr 2012

Idem aj ja pridat svoju skusenost🙂 som skor ako tie mamicky, co nekojili, ale cosi sa mi predsa len podarilo.. Prveho synceka som kojila do 6 tich tyzdnov, ale s tym, zebol uzod narodenia prikrmovany umelym mlieckom, pretoze ked sa narodil, tak sa bali v porodnici, ci nema infekciu nejaku, lebo plakal tak pistavo a v bruchu pred porodom bol viac ako 48 hodin bez plodovej vody - nenabehovali kontrakcie, vyvolavany porod, velmi pomalo postupujuci porod.. No a on tak plakal, lebo bol hladny, ja som bola slabo informovana o kojeni, co kedy robit, aby to vyslo.. Taktiez som sa zle hojila po porode, az 5 mesiacov od porodu som bola zase fit a od prveho dna na vsetko sama, lebo manzel mal novu pracu, ziadny narok na 2 tyzdne off, daleko od domova, ziadna pomoc mamy, svokry a podobne..
Druheho synceka som kojila 3 mesiace.. Vsetko islo ako po masle hned od zaciatku, mliecko sa krasne tvorilo, manzel bol doma prve 2 tyzdne, vo vsetkom mi pomahal, taktiez rychly porod bezproblemovy, velmi rychlo som bola zahojena, kojenie som si vychutnavala🙂 az raz v jeden vecer som ochorela, vracala kazdych 5-10 minut, zoslabla ako mucha, nevladala som sa na posteli otocit, triaska, volali sme doktora ku mne domov.. Ku koncu som vracala trochu krvi z hrdla od tolkych tlakov.. Lekar prisiel, pichol mi injekciu, nasadil lieky, popri ktorych som nemohla kojit, to mi este zdoraznoval.. Tak Samko bol celu noc a den na umelom mlieku, pil z flase ukazkovo a ked som bola zase ok, tak uz moje mlieko postupne odmietal s asi tak v priebehu dvoch tyzdnov sa odstavil sam. Nechcel moje mlieko ani vidiet, ked som mu dala bradavku do pusy, tak az hysaky chytal a ked som dala flasu, tak krasne pil.. Takze moja predstava o kojeni zase padla.. Poplakala som si a bolo mi lepsie..
Planovala som ho odstavit aj tak ked bude mat 6 mesiacov, lebo sa vraciam do prace v septembri, tak ma Samko poriesil skor..no a uz ked nechcel definitivne kojenie, tak som sa zvavila mliecka postupne a zacala chodit do gymu, nech sa aspon dam do poriadku ked uz takto to dopadlo zase..
Trochu rozpisane, ale chcela som objasnit situacie🙂

barustek
12. apr 2012

Ja mam 3 mesačnu dcerku a bohužial už od narodenia je dokrmovana.porod som mala cisarskym rezom a priložili mi ju prvy krat až na 3 den. Mlieko sa začalo tvorit až na 4 den no velmi málo skusali sme to stále mordovali sme sa plakali pritom. no spapalaa vždy málo tak som začala s odsavanim ale mlieka bolo čoraz menej odsavala som tak 6-7 tyždnov mala si zvykla totálne na flasu a vždy ked som si ju priložilaa slo to velmi tažko. Takže ja zavidim vsetkym mamičkam ktore koja a myslim že pokial si dietatko pyta treba mu dat , ja bohužial tomu svojmu nemožem ☹

adriana7
12. apr 2012

@luciauk , veľa vecí si užívame, keď vieme, že už sa zrejme nezopakujú a sme šťastné, že nám to ešte bolo dopriate, že? 😉

krtica11
12. apr 2012

@barustek ja som dopadla presne tak isto tiež cisarskym a prvy krat priloženy tiež až na treti den myslim si že to je velmi neskoro maly už nechcel poriadne ťahať však mu to išlo lepšie z flašky.Prsia naliate aale čo z toho ani odsavačka nepomahala bolesť a plač hruza bala som sa zapalu doma som sa trapila ešte asi dva dni a vzdala som to prešli sme na um mliečko a ja som si dala lieky na odstavenie bolo to trapenie nas oboch maly od hladu a ja od bolesti.tiež zavidim mamičkam ktore mohli kojiť bez problemov

barustek
12. apr 2012

@krtica11 no ak sa mam priznat tak mna to trapi každy den. A kde si rodila ak smiem vediet.Ja určite nesuhlasim s tym že po sekcii sa priklada tak neskoro je to nespravodlive kludne by som to zvladla este v ten den ked som porodila lenže to zaleži od nemocnice

elise
12. apr 2012

odpovedám na otázku zo dna na den ked malo moje dieťa 3,5 roka, maleho som dostala na kojenie až 3 den mliečko sa slustilo pomaly. občas bola kriza ale ja som neprikrmovala ničím. a posledná časť otázky prečo-lebo už sme si povedali že je veľký že už gigi patri bábetku ktore ked bude mať, ono bude potrevať mliečko.

krtica11
12. apr 2012

@barustek ja som rodila v Žiline a tiež čo som čitala nejake članky tak aj pri cisarskom boli deti priložene hned po porode tak tomu nechapem a myslim že nas je viac mne len bolo povedane že to treba len vydržať ved po cisarskom sa mlieko pušťa až na 7 den

ladytt
autor
12. apr 2012

@krtica11 Ja som mala tiež cisársky pri celkovej anestéze v ukončenom 37. týždni a našťastie mi priložili malého ešte v ten deň, a aj mliečko /kolostrum/ sa mi pustilo, dokonca už pred pôrodom som mávala flaky na tričku. No niekedy to vraj trvá dlhšie. Asi je lepšie čím skôr priložiť.

luciahromadkova
12. apr 2012

Syn ma 17 mesiacov, este kojim, hoci zaciatky v porodnici boli tazke, ale chcela som kojit..., dlhsie trvalo kym sa mlieko spustilo az na 4. den, hoci som rodila prirodzene /BA/. Kojit planujem tak do 2 rokov, ale uvidim ci to tak aj bude lebo syncek najma v noci a pred spanim sa mliecka dozaduje 😀. Cudne pohlady v rodine a v okoli na tak dlhe dojcenie neriesim. Synceka mi dali po porode k prilozeniu, kedze som sa dozadovala a manzel bol so mnou, tak sa nedovazili mi ho nedat a potom aj asi za 3 hodiny, tak som sa snazila ho prikladat. Ked som este nemala mlieko krmili sme materskym mliekom zo striekackou, sestricke som povedala, aby mi to ukazala a synceka sme nutili sat sameho. Inak pomohli mi aj homeopatika vzdy ked prisla nejaka ta laktacna kriza alebo aj moja choroba. Akurat moja lekarka pri mojej chorobe sa snazila mi predpisat vysoke davky antibiotik, pritom neurobila ani zakladne vysetreni ci ide o chripku alebo nieco ine... a nerespektovala moje kojenie, ale to som si pekne vydiskutovala s detskou lekarkou a ta mi pomohla. 🙂

monhla
12. apr 2012

Ja som tiež prestala z dôvodu nevyspanosti - a nie len tak nejakej. Do 17. mesiacov som v noci nespala občas ani hodinu v kuse. Malá sa budila v noci aj 14x. A to cez deň krásne papala a papá dodnes. Prišlo mi ľúto ju odstaviť ale bola som vyčerpaná, nervózna a začalo si to odnášať zdravie ☹ Ale som rada. Malá už občas prespí aj celú noc /neskutočná radosť/ a ja som si oddýchla, dala som sa zdravotne do poriadku a vďaka tomu od septembra plánujem ten kolotoč kojenia zažiť znovu 😀 😀 😀

barustek
13. apr 2012

@ladytt
@krtica11 no ja som rodila tiež v 37 tt. aaa ako vravim priložili mi ju až na treti den a to som rodila ráno takže kludne na vecer mohli skusit prikladat mna to velmi mrzeloa potom sa tie problemy s kojenim tahali až sme to nakoniec vzdali ☹ mne sa spustilo na 4 den. lenže ked mi ju každe tri hodiny nosili tak bola polonapapaná a tak ani nemala moc potrebu odomna si pytat. Nerada nato spominam , aj ked ma už tri mesiace stále ma to štve 😒

ladytt
autor
13. apr 2012

@barustek no škoda, v niektorých nemocniciach majú teda zvláštne praktiky. Tam by mali práve pomôcť s kojením. Už sa tým netráp, veď možno pri druhom sa podarí kojiť, ak plánujete neskôr🙂

barustek
13. apr 2012

@ladytt no to teda maju, ale už sa s tym neda nič robit.. dufam že sa podarii ale to ma este kopec čaSu ha ha 😝

mia258
13. apr 2012

Ja som prestala kojit, lebo mne sa mala v jej 10 mesiacoch odstavila sama. Pila stale menej mm, potom som este chvilu odsavala, ale postupne mi pri takom sposobe mliecko doslo a odvtedy nekojime.

zajaciq
13. apr 2012

@ladytt neviem ci odpoviem na otazku ako bola polozena... do osmich mesiacov som dojcila na poziadanie, potom (aj kvoli pisaniu diplomovky) som dceru z nocneho kojenia odstavila, odvtedy sa dojcime len cez den, v roku to bolo 4-6x, v roku a pol 2x, teraz len vecer. je to to NAJKRAJSIE kojenie, pretoze ma nevysiluje tak ako v prvom roku, a predsa je tam ta mala chvilka len a len pre nas dve. Vzdy sa dcerky spytam, ze ci si prosi mliecko, ked povie,ze "chcem cicusku"alebo "maminka mliecko", tak som najstastnejsia na svete. ak spi u starych rodicov, tak jej nechyba, ked som si sla vyrazit na diskoteku ci som musela odcestovat, dieta sa nekojilo aj 3 dni a stale sme sa k tomu vratili. nazory inych ludi neriesim, je to moje dieta, moje mlieko (ano vzdy sa tvori aj po niekolko dnovej pauze) a nase zdravie a nase hodnoty. v principe si myslim, ze do roka sa dieta same neodstavi, ze iniciatorom je vzdy mama, teda hlavne masivne zavadzanie prikrmov a vselijakych napojov, kedy je jednoducho pozornost dietata odvedena od matky, a este ked je skoro zverene inym osobam do opatery a nie je 24/24 s mamou. od tych dvoch rokov a vyssie sa moze a nemusi dieta same odstavit. A dokedy? Dojcit budem dovtedy co si vypyta, stale "verim" na to, ze jej tym zlepsujem imunitu, kedze chora nebola okrem sopla a horucky mala naposledy ako kojenec. 🙂 😵 😎 Ked si spomeniem na zaciatky ako slobodna matka, na mlieko spustene na 4.den, na ragady, nespanie,male priberanie zo zaciatku, tlak okolia tak sa tesim na kazdy vecer, ked sme spolu a vypyta si vankusik, lebo to uz viem, ze sa chce dojcit. Mozno nemam doma zavislaka na mlieku, kedze s tym nocnym kojenim som sekla ja, ale chcela by som jej dat aspon teraz na vyber..

monchili
13. aug 2012

ahojte,
ja som musela odstavit svojho 18 mes syna kvoli ATB, ktore som musela brat. velmi som to oplakala, on samozrejme tiez. nase noci su este horsie, stale sa budi a neda sa lahko utisit, predtym stacil prsnik a spinkal, hoci sa budil ozaj velmi casto. a dnes vecer, 4 dni po tom,c o som dobrala ATB som mu teraz pred spanik opat strcila prso a on spokojne zaspal. citim sa ale velmi zle, lebo sa bojim toho,ze co bude dalej a ako budeme znasat dalsie odstavovanie, kedze teraz to bol boj a velke place. na druhej strane mi to velmi chyba... som zmatena, poradte. chceme aj druhe babo, zatial sa nedari, vraj odstav, potrebujed nabrat sil. co robit? ☹ dakujem

strapco13
13. aug 2012

@monchili dojcila som aj v tehu a stale dojcim 😉 syn bude mat v novembri 3 roky a dcerka ma 13 mesiacov
kludne dojci dalej, este mas male babatko
raz pride cas, ked bude tvoje dieta pripravene a odstavi sa samo..bez slz, bez bolesti, s hrdostou, ze uz je velke
http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pribehy-...

monchili
14. aug 2012

tak to je super 🙂 gratulujem! tominko si nepytal mliecko pri zaspavani, ani na obed ani dnes vecer, ale ked sa zobudil poobede bol mrzuty, uz mi vyhrnal tricko -mama ete toto 🙂 tak to nechavam nanho, ked bude chciet da si, ked nie, nebudem mu to nutit. dakujem

monchili
14. aug 2012

@strapco13 zabudla som zadakovat za nadherny clanok... 🙂 a este nieco, vcera po prvykrat prespal skoro celu noc, od 20 15- 4 40h! bezne sa budi 5 a viackrat. neviem cim to bolo, kedze pred odstavenim zaspaval na prsku a budil sa a aj ked sme nemohli kojit, velmi casto bol hore.

strapco13
14. aug 2012

@monchili clanok nie je moj, ale kamoskin..my sa este dojcime 😵 😵 😵 aj syn aj dcerka , my sme tandemaci 😀 😀 😀
mozno citil, ze si sa rozhodla neriesit a je kludnejsi...ono dieta citi ci matka nieco riesi alebo nie, reaguje na jej zmeny nalady..aj ked si mama mysli, ze ved sa tvarim kludne pred dietatom..dieta citi tie podvedome vykyvy nalad u matky
tak ked je matka kludna a neriesi dojcenie, nechava to na diet, tak dieta citi, ze nemusi o dojcenie bojovat, tak je spokojnejsie, kludnejsie
ale samo..kazde dieta je ine...poznam nedojcene deti, co nespia dobre, poznam dojcene deti, co spia celu noc od babatka

epelino
14. aug 2012

Ahoj, ja som planovala dojcit tak do roka maleho, ale odstavil sa sam, ked mal 10 mesiacov. Ja som postupne znizovala pocet kojeni cez den, napr. ked som zaviedla prikrmy - desiatu a olovrant, dala som len prikrm a mliecko uz nie. ( v noci na poziadanie, a tym sa mi postupne tvorilo menej a menej mliecka. Ale v 10. mesiacoch mi proste maly odmietol mliecko z prsnika zo dna na den,mliecko sa este chvilu tvorilo, ale po par dnoch zmizlo. Tiez mi to bolo trochu luto, ale bolo to bezbolestne a nijako som to nesilila. 😉

monchili
16. aug 2012

@strapco13 to je skvele! ako ste to zvladli napr. pocas tehotenstva? mna strasil lekari, vraj nesmiem kojit, aby som lahsie otehotnela a ak nahodou budem, potom prestat, kedze dojcenie vyvolala predcasny porod, pripadne potrat. mozes prosim poradit? dakujem! 🙂
tominko si pyta mliecko, len ked sa v noci zobudi, cez den ho to uz ani nenapadne, aj zaspava bez, nechavam to nanho, nenutim ho. mojmu muzovi sa to moc nepaci, vraj aby sa opat nenamotal,ze nechce aby opat bol nestastny, ked bude treba oducat, no ja to chcem nechat na malickeho, nech sa on sam rozhodne, kedy maminkine mliecko uz potrebovat nebude.

strapco13
16. aug 2012

@monchili moj gynekolog to absolutne neriesil, vedel ze dojcim, povedla len tolko, ze sio mam dat pozor na stravu, nech je pestra a plnohodnotna a ze ak chcem, tak nejake vitaminy...aj som ich brala..ale asi tak raz tyzdenne som si na ne spomenula 😅 ani raz za tehu ma nepostrasil predcasnym porodom
moj pribeh je http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pribehy-...

monchili
24. aug 2012

@strapco13 krasny clanok, dakujem! neboli sme par dni doma, ale na chalupe a tomasko tam krasne spaval, par dni sa budil len 1x za noc, max 2-3. a vcera sme prisli domov a plac a kazdu chvilu hore. uz si zacinam mysliet,ze mu asi vadi tento byt, alebo sa ozyvaju zubky, alebo jednoducho dedinsky vzduch mu prospieva 🙂 mliecko si pyta len na spanie, pripadne ked ma vidi nahu 🙂

harsana
30. nov 2019

Ja mam 8 mesačného synčeka a začal odmietať kojenie. Chcela som mu dat aspoň na večer alebo v noci, ale uz nechce. Odstavil sa sám... Je mi to ľúto. Chcela som ho ešte kojiť, ale nútiť ho nebudem. Trápi ma to o to viac, lebo je to moje tretie dieťa a zároveň prvé ktoré sa mi podarilo kojiť. V hĺbke duše ma to asi bude trápiť dlho. Ale upokojujem sa tym, že sa odstavil sám...