Ako kojíte prvé dieťa po narodení druhého?

emjee
24. jan 2007

ramzesa • 2d • 17. jan 2007 o 20:51
Ak sa vam narodi jedno mimi za druhym a to prve kojite pocas tehu a aj po narodeni druheho. Mate niektora s tym skusenost?
------------

melory • 1d, 31tt • 17. jan 2007 o 20:59
nemam s tym osobnu skusenost, ale jedna od nas to tak mala a kojila pocas tehu aj prve babo, ale potom vo vyssom stadiu tehu jej to doktor uz nedoporucoval.
------------

ramzesa • 2d • 18. jan 2007 o 08:10
A nevies aky vekovy rozdiel medzi nimi bol?
------------

mracik • 2d, 22tt • 18. jan 2007 o 22:50
ramzesa, vari čakáte tretie?

ja som počúvala debatu vo Vadkerti talkshow, bolo to celkom zaujímavé, bola tam mamička, ktorá tandemovo oddojčila 5 detí, vždy dojčila dve deti, alebo bola tehotná a dojčila. Keď zistila, že je tehotná, odstavila staršie dieťatko a dojčila až do pôrodzu. To niektorí odborníci nedoporučujú pre riziko predčasného pôrodu. Rozdiel medzi detičkami bol asi 1-2 roky.

Inak môj malý sa tiež teší, že bude mliečko a to je už pol roka odstavený, tak to vyzerá, že po pôrode nebudem potrebovať odsávačku...
------------

aktak • 1d • 18. jan 2007 o 22:59
ja som pocula ze kojit sa moze len do 20 tt tehotenstva, potom by sa uz nemalo 😲
------------

ramzesa • 2d • 23. jan 2007 o 19:31
Ja som tiez pocula, ze sa moze kojit do 20 tt, potom, ze sa moze kojit do ukonceneho 6. mesiaca tehu, potom, ze sa moze kojit bez prestavky. No to aby clovek mal z coho vyberat. 😕 😠 Vsade to tu na nete hladam a nic nenachadzam. Asi maju Dr. rovnaky gynekologicky slabikar. 😠 ked sa vsetci opakuju. 😀
------------

mracik • 2d, 22tt • 23. jan 2007 o 20:24
je na to viacero názorov, asi najlepšie je sledovať, či pri dojčení netvrdne bruško, a ak by žienka cítila sťahy, do pôrodu prestať... a potom dojčiť znovu obe detičky
------------

ramzesa • 2d • 23. jan 2007 o 20:51
a to starsie nezabudne ako sa pije mliecko? 😅 Nezvykne si na flasku? 😕 Co ked mu to zachuti 😝 .No nic, musim este vela a vsade studovat, velmi ma to zaujima.
------------

mracik • 2d, 22tt • 23. jan 2007 o 21:01
Ak má viac ako rok, určite nezabudne 🙂. Ale lepšie je fľašu nedávať, len hrnček, môj drobec z fľaše nikdy nepil. Ja som synčeka síce odstavila asi dva mesiace pred tým, ako som otehotnela, ale ešte aj teraz mi občas ukáže ako vie piť z kukuhamky.
Rozmýšľam, ako to bude keď sa malý narodí, je dosť možné, že drobca občas nakojím, keďže má zníženú imunitu, teraz má znova laryngitídu už tretí krát za dva mesiace ☹
------------

ramzesa • 2d • 23. jan 2007 o 21:18
Aj moja Babulka ma dost casto nadchu. Tuto zimu skoro celu sedime doma. Najprv je chory Drobec, potom Babusa, tyzden sme zdravi. Ideme na nakup alebo na navstevu, niekam medzi ludi, uz je zasa Drobec chory, potom Buchticka...zasa tyzden sme zdravi... uz ma to prestava bavit 😠 . Len doma sedime. Esteze to pocasie je na figu, inak by ma to stvalo este viac.

A ak nema viac ako rok? 😕 zabudne?
------------

mracik • 2d, 22tt • 23. jan 2007 o 21:20
Asi je to individuálne, ale poznám bábetká, ktoré boli odstavené okolo pol roka a potom sa už nevedeli prisať...
------------

ramzesa • 2d • 23. jan 2007 o 21:22
No nic, ked najdem o tom nieco mudre, tak to tu napisem. Dost malo sa tu tomu venuje... myslim celkovo na nete... 😒
------------

ramzesa • 2d • 24. jan 2007 o 08:44
http://webnet.wz.cz/nem_priz/tandem.html
http://webnet.wz.cz/nem_priz/tehotenstvi_a_koje...

tieto stranky mi poradila jedna mamina na mojedite.cz 🙂
konecne nieco pozitivne

emjee
autor
14. feb 2007

ramzesa ten clanok je podareny 😀

ramzesa
24. mar 2007

😀 😀 😀

emjee
autor
6. jún 2007

meggi • 1d • 5. jún 2007 o 21:48
Mamičky, rada by som sa opytala - kamaratka ma dcerku narodenu v novembri 2006 a čaka druhe babo. Zatial ešte koji, počula som, že by mala prestat s kojením kvoli stahom maternice - ale su aj nazory, že to ževraj to už nevadí a može kojit aj dalej... Neviete jej poradit. Aký máte na to názor. Dakujem.

titkovamiriam • 3d • 6. jún 2007 o 07:33
to asi zalezi co jej povie lekar,so mnou v porodnici lezala mamina co pordila adoma mala rocne mimi,no koly tehu ho prestala kojit ked bola v tretom mesiaci.

emjee
autor
15. júl 2007

sveva • 15. júl 2007 o 15:00
Ahojte.
Potrebovala by som poradiť. Mám dcérku, ktorú ešte kojím a chceli by sme druhé dieťatko. Neviem, či musím prestať s kojením alebo nie.

verusky
15. júl 2007

ahoj emjee, moje mala ma za chvli rok a asi mesic je kojim uz jen malo, ona sama asi ve ctvrtem mesici tehotenstvi uz z prsu moc nechtela, babicka ji jednou rano dala sunar a pak to slo kazde rano, pozdeji i vecer a ted tak tyden i v noci. kdyz ji nekdy nabidnu prso, tak sis nim v podstate hraje, trikrat potahne a ze srandy vyplivne, ma z toho prcu a ja se divim, ze tam mleko porad mam. no je mi to trochu lito,ze uz nechce, ale rozhodne z toho nemusis delat vedu,do druheho ditete klidne bez, kojit prestavat nemusis. ovsem druha stranka veci je ta, ze kojeni dost vysiluje (i to byl duvod, proc babicka dala male sunar, videla,ze jsem se silami dost na dne).

sue
15. júl 2007

Sveva, myslím, že v piatom alebo šiestom mesiaci tehotenstva musíš prestať s kojením, ale dovtedy kojiť môžeš...

bika
15. júl 2007

ahoj emjee, mne sa práve dostal do rúk časopis Dieťa z roku 2000 (číslo máj-jún), kde je písané práve aj o tandemovom kojení. (nenašla som to na nete, lebo tam majú v archíve len od ročníka 2001) okrem iného je v tom článku aj toto:
ak zistíte, že ste tehotná a ešte dojčíte, nemusíte sa ponáhľať s odstavovaním. Stáva sa, že sa dieťatko na začiatku tehotnosti samo odstaví, niektoré deti totiž zaregistrujú miernu zmenu v chuti materského mlieka a začnú ho odmietať. ..... Niektoré mamičky majú strach, že v dôsledku pokračujúceho dojčenia by mohli potratiť. Nie je žiaden dôkaz o tom, že by dojčenie počas tehotnosti vyvolalo potrat. Hormóny, ktoré spôsobujú sťahy maternice v prvých dňoch dojčenia po pôrode, sú omnoho menej účinné počas tehotnosti. .... ak máte hodnotnú a vyváženú stravu, nemusíte sa obávať, že by ste ublížili nenarodenému dieťatku....

to je len krátky úryvok z článku.

potom je tam aj príbeh jednej mamičky, ktorá dojčila tandemovo. keď sa jej narodilo bábätko, to staršie malo vtedy 21 mesiacov a dojčila oboch ďalej.

skús si ísť to číslo požičať niekde do knižnice.
dúfam, že som ti aspoň trochu poradila 😉

emjee
autor
19. nov 2007

jamik 2d, snž Dnes o 11:38
Moze sa pocas tehotnosti kojit? Pravdepodobne cakam babo a mladsieho syna zatial kojim vecer a asi 4-5x v noci. Denne kojenie som zacala rusit, ked sa ukazali 2 //. Treba uplne prestat? Ci keby som ho dojcila len pred spanim, nevadilo by to.

lalitagopi 10tt Dnes o 11:49
Ja som raz čítala, že ked žena otehotnie a koji, tak sa jej zhorší kvalita mlieka (kvoli hormonom) a dieťa potom prirodzene nebude chcieť. o inom dôvode neviem.
Uvidíme čo napíšu skusené mamičky 🙂

minea 37tt Dnes o 11:52
Jamik, kojení v těhotenství je naprosto v pořádku a nemusíš ho vůbec omezovat, říká se tomu tzv. tandemové kojení. Tohle jsem našla v poradně na www.kojeni.cz:

Svou 1,5 let starou dceru stale kojim. 2x pres den 2-3xv noci, presto mela 3 x bronchitidu 1x ATB.Zajimalo by me zda jsou v mleku jeste nejake imunoaktivni latky a jestli ma kojeni vliv na jeji imunitu. Dale jsem se chtela zeptat jestli doporucejete kojit dite kdyz otehotnim. Mockrat dekuji za odpoved.
Odpověď: Dobrý den,
samozřejmě, že při dlouhodobém kojení je MM stále kvalitní a obsahuje i nadále obranné látky, které jsou tolik významné i pro větší dítě, které leze po zemi, vše strká do úst.. Kojit během dalšího těhotenství je možné, pokud těhotenství probíhá normálně. Tzv. tandemové kojení nepošlozuje matku, plod ani dítě.
zdraví MUDr. Mydlilová

sue 34tt Dnes o 11:53
http://www.zdravie.sk/sz/forum/509/1/2/280044/1...
http://www.kojenie.sk/poradna/kojenie_pocas_teh...

betka1
19. nov 2007

emjee • Dnes o 13:09
vola sa to tandemove kojenie - kuk https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Kedze tema "Kojenie X tehotnost" je uz zatvorena, tak pisem sem.
Ak sa nemylim, tak tandemove kojenie znamena, ze matka koji dve deti naraz. A otazka kojenia pocas tehotnosti sa tyka skor toho, ze je nebezpecne pre nenarodene babo, ked tehotna matka koji.
Ale casto aj tak treba riesit obe otazky naraz.

emjee
autor
30. apr 2008

funilieta • 1d • Dnes o 19:26
ahojte, nevei mi niekto z vas poradit ako dlho mozem malu dojcit, aj ked som opat tehotna? ma 3 mesiace a nerada by som ju este odstavila. dakujem

luiisa
30. apr 2008

ahoj, ja som opat otehotnela, ked mala mala 6 mes, kojit som ju neprestala. Tiez som to riesila, vela som citala, pytala som sa. Niektore zdoje uvadzaju, ze sa moze do 6 mes., ale myslim, ze je to skor alibizmus. Nasa pediatricka, mi povedala, ze kludne mozem, ze pediatri su za. Moja gyn. tym velmi nadsena nebola, ale akceptovala to.
Moja osobna skusenost: kojila som cele teho a este v den porodu som malu nakojila a vecer sa maly narodil. Kedze mlieko som mala hned a maly mal zltacku, tak mi starsia pomahala este aj ako odsavacka 😉
momentalne kojim 21 mesacnu a 6 mesacneho a som velm rada, ze som sa takto rozhodla a ze som mala aj podporu okolia 🙂
ak sa budes chciet nieco opytat, daj vediet
Drzim palce

jabber
30. apr 2008

Holky a když se takhle kojí jedno dítě až vlastně do dalšího porodu a pak se začne kojit to miminko - je pro něj to mlíko dostačující? Já jsem totiž slyšela, že složení mlíka se matce mění v průběhu toho jak dítě roste, takže to mimi pak vlastně dostává mlíko určené pro starší dítě? Nebo ne? 😅 . To mě jen tak napadlo, jinak s tím žádnou zkušenost nemám...

cazadora
1. máj 2008

jabber přesně to mě napadlo taky a zajímalo by mě jak to je

lusinta
1. máj 2008

ahojky,je to také moje akutální situace🙂
A laktační poradkyně říká,že je to v pohodě,kojit se dají obě.i v těhotenství. jen pokud by maminka byla hodně moc vyčerpaná nebo měla nějak zdravotní komplikace,má odstavit..já teda trošku komplikace mám,ale zatím ani to mě nepřesvědčio,abych přestala kojit..
No a jabber- po porodu se začne tvořit mlezivo, to ale starší těhc pár dnů jistě vydrží..a pak to funguje tak,že každé dítě má jedno prso- a v něm to nej mlíčko právě pro něj,co zrovna potřebuje..

luiisa
1. máj 2008

lusinta, to mledzivo starsiemu este aj pomoze, kopec imuno 🙂 ja som ziadne problemy nemala, ziaden predcasny porod, skor sme to museli trosku postimulovat, malemu sa nechcelo... 😉
inak, ja teraz kojim na striedacku a nemam rozdelena prsia, ktoremu ktore, zavisi od mlieka, uprednostnujem, ale prirodzene mladsieho, ktory to mliecko potrebuje viac
drzim palce

jabber
1. máj 2008

lusinta - ahááá, tak to je teda vychytaný 😕 🙂

lenchita
1. máj 2008

nojo, to je sice vychytaný, ale jak to vysvětlím naší princezně, která mi vypije jedno prso, pěkně ho schová do podprsenky a jde na druhý, to fakt netuším 😀 😀 😀

jestli sem nakoukne někdo, kdo je těhu a kojí - holky, nemáte problém s bolavýma bradavkama? mě poslední dobou kojení celkem bolí, pořád čekám, kdy to přejde, ale zatím nic a ten můj malý upír saje dost neomaleně...občas uvažuju o odstavu, ale s tím naším závisláčkem nevím nevím...asi by mi to bylo hodně líto, když ji vidím, jak je při kojení blažená...tak vždycky zatnu zuby a držím, nejhorší je to vždycky na začátku, pak se to zlepší.

luiisa
2. máj 2008

mozno to bude tym, ze sa ti tvori menej mliecka a mala taha a taha. skus si pred kojenim potriet bradavku kvapkou mliecka, aby sa to zvacnilo, nech nezacne tahat na sucho 🙂

hankka
29. máj 2008

Ahoj, mně taky začly bolet bradavky, zvlášť jedna, myslela jsem si, že je to normální občasné poranění nebo tak něco, ale nic na ní nemám. Asi to bude tím těhotenstvím. Snad to přejde.
Chtěla jsem se zeptat, neměly jste pocit, že jste měly méně mléka, aspoň ze začátku? Malej byl pořádnej cvalík a teď najednou přibírá jednou tak méně, než by tabulkově měl, ale zas už má 8 kg. Tak nevím, jestli se to přirozeně zpomalilo a taky se teď mnohem víc hýbe, nebo je nedostatek mléka. Hlady nekřičí, pije co 3 - 4 hodiny většinou.

bolulka
18. jún 2008

ahojte, mna by zaujimalo ako je to zo ziarlivostou pri tandemovom kojeni.. moja mala je zavislacka a neviem si predstavit, ze by videla nejakeho "votrelceka" v nasej blizkosti a nie to este, aby si dovolil papat jej cicinku... 😅 ma s tym niekto skusenost?

sirinka
6. okt 2008

ahojte, ja by som hrozne chcela kojit tandemovo, mam pocit, ze na odstavenie klarky bude este skoro. ale mala som v prvom tehu predcasne kontrakcie a porodila som v 37 tt, tak uvidim, ako sa zadari...
ak tu este niektore z vas chodite, dajte nejake spravy, ako sa vam dari s tym kojenim, nejake vychytavky a rady...diky 😵

dari
6. okt 2008

Ahoj, ja som kojila do asi 6 mesiaca tehotenstva. Potom zrazu Karolko prestal sam od seba, asi sa zmenila chut, alebo neviem? Ja som aj mavala caste tvrdnutie brucha, ale kojenie asi nebol dovod, lebo to som mala aj v prvom tehu. No a potom ako videl papat Hanicku, tak sa opat pridal. Teraz musim kadeco vymyslat, aby som odputala pozornost od cici, lebo by bol na mne castejsie ako Hanka 😀

krista
29. okt 2008

renejaarudolf • 1d • Dnes v 16:11
Ahojte,mam 21 mes.dceru ktoru stale kojim, no nedavno sme zistili že som tehotna( 6-7tt) a chcela by som sa spytat ake mate s tym vy skusenosti,ci neni lepsie kojenie ukoncit?A akym sposobom nenasilne ukoncit kojenie:Dakujem za tipy a rady

zajo510
29. okt 2008

ahoj krista

ja kojím malú doteraz, ale už len 1x večer. asi do 13-14 tt som ju kojila 4-5x, ale potom som si všimla, žeked jej neponúknem cicku tak ani nechce, takže som s tým prestala. to jedno ostalo lebo mi nechce piť žiadne umelé mlieko a kravské (len vo forme jogurtov a kaší). ale môj gynekológ mi na to nič rázne nepovedal, že to môžem, kým nepociťujem problémy.

sirinka
29. okt 2008

ja tiez nadalej kojim, 3x denne, momentalne teplotuje tak castejsie. gyn mi povedal, ze nie je dovod na ukoncenie...

avanka
30. okt 2008

ahojte, moja kamoska ma 2 dcery, jedna ma 20 mesiacov a druha 6 mesiacova a obe koji, mam pocit, ze tu starsiu niekedy castejsie ako mladsiu a v pohode 😀

ikke
8. feb 2009

lucihol • 1d, 480tt • Včera v 19:40
Ahoj děvčata, máte někdo zkušenosti s kojením v těhotenství? Jsem v 6tt a stále kojím svého 18m synka. Vzhledem k tomu, že poprvé se vše podařilo až po 3 letech snažení, 1 spontánním potratu, a 2 IVF a rizikovém těhu, nechali jsme tentokrát po 15 měsících od porodu všemu volný průběh. A příroda nás tedy dost zaskočila, sice to ještě chvilku mohlo počkat, ale jsme samozřejmě strašně rádi, že to vyšlo samo. A nerada bych to nějak pokazila, ale taky bych nerada ze dne na den odstavila syna. Plánovala jsem to na jaro, protože je přes zimu pořád nemocný a věřím, že MM přeci jenom trochu jeho imunitu zvyšuje. Kojím 2x denně. Na kojeni.net jsem si načetla, že při bezproblémovém těhotenství není kojení problém, řekla bych, že přes únavu a občasnou nevolnost zatím bezproblémové těhu mám, přesto mi kvůli mým špatným zkušenostem vrtá v hlavě červíček pochybností, abych ten náš nový zázrak neohrozila.
Děkuji za Vaše zkušenosti, rady apod.

sirinka • 1d, 25tt • Včera ve 20:20
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
ahoj, ja stale kojim, 3x denne. obcas mi tvrdne brusko, dr. hovori, ze zatial je vsetko ok. pri prvom tehu som mala rizikove, krvacala som na zaciatku - bol potvrdeny hroziaci potrat, nastatsie sa babo uchytilo a od 27tt som mala caste kontrakcie, otvarala som sa a nakoniec v 37tt som rodila. teraz som tiez na zaciatku krvacala, ale s plodom bolo vsetko ok, dojcenie mi povolil.
drzim place 😉

lucinka1104 • 1d • Včera ve 20:23
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
kuk aj sem môžeš kojiť do 5 mesiaca uplne v poho a potom po dohode s pediiatrom a gynekológom 😵

stvura • 1d • Včera ve 20:25
Podla literatury co som citala, vraj do 6 mesiaca by si mohla kojit...zalezi ale ake bude tehotenstvo...

sirinka • 1d, 25tt • Včera ve 21:29
lucinka a preco s pediatrom??? 😨

luciauk • 3d • Včera ve 22:22
aj ja viem tak, že do konca 6.mesiaca bez problémov a potom, zvážiť. ale ak nie sú problémy a žena to zvláda, nie je problém kojiť celé tehotenstvo 🙂 musí to byť na konci tehotenstva poriadna záťaž 😕 kamarátka bola z tandemového kojenia dosť vyšťavená, ale ona mala asi 47kg aj s topánkami. ja si to už asi nevyskúšam 🤐

sirinka • 1d, 25tt • Včera ve 22:26
luciauk asi kazda to znasa inak..ja zatial nepocitujem ziadne problemy ohladne vycerpanosti alebo tak a mam kamosku, co maleho este rychlo nakojila, ked citila prve kontrakcie a tak sla do porodnice a tiez ok...

luciauk • 3d • Včera ve 22:43
určite, veď niektoré ženy vyčerpáva aj kojenie jedného dieťaťa a niektoré nemajú problém kojiť tesne pred pôrodom 😉 naše prastaré mamy kojili aj tri deti naraz 😀

ilijanka
9. feb 2009

ahojte, pridávam sa aj ja- malého som kojila celé tehotenstvo až do minulého týždňa úplne bez problémov, síce už iba ráno a večer ale išlo to, postupne sa tvorba mlieka znižovala- zrejme aj tým málo častým prikladaním, možno to súviselo aj s hormonálnymi zmenami- neviem, ale minulý týždeň sa sám od seba odstavil, tak uvidíme, čo bude po pôrode, keď uvidí papať sestričku, 😉 , či nebude pýtať, ak áno, tak budem mať zrejme živú odsávačku 😀

dari
9. feb 2009

ilijanka 😀 ani si nevies predstavit ako som tuzila v porodnici mat tak pri sebe karolka ako zivu odsavacku... strasne sa mi prsia naliali, ale neboleli ma, tak som to nechala tak, len mi zrazu vyskocila telota...potom som odsala 3 flasky naraz.